bilgiz.org

Windows 7 Laptoplarda Windows kurulamıyor ise setup dan disk özelliği sata Achi özelliği
Tarih29.12.2017
Büyüklüğü83.45 Kb.

Indir 83.45 Kb.


Windows 7 Laptoplarda Windows kurulamıyor ise setup dan disk özelliği sata(Achi özelliği ide yapılır.

Cihazınıza windwos 7 kurulumu için belli bios ayarları gerekmektedir. BIOS’unuzdan “ SecureBoot “ seçeneğini “ Enabled ” durumundan “ Disable “ durumuna getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, “ Advanced “sekmesinden “ BootMode “ seçeneğini “ UEFI “ modundan “ CSM “ moduna alınması gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra Windows 8’den Windows 7’ye sorunsuz geçiş sağlanabilicektir. 

UEFI Boot

Öncelikle biosa giriyoruz (F2, F10, Delete)Main seçeneğinde ” Secure Boot Option ” kısmını Disable

Csm Support seçeniğini Yes

UEFI boot  Disable yapıyoruz

Security kısmına gelip Secure Boot Configuration seçeneğine giriyoruzSecure Boot Option seçeneğinin Disabled olsuğundan emin oluyoruz.

Exit kısmına gelip Save changes deyip veya F10 ile kaydedip çıkıyoruz.

Bu basit işlemi yaptıktan sonra windows 7 cd sini takıp format işlemine başlayabiliriz.BAZI TERİMLERİ AÇIKLAYALIM

Güvenli Önyükleme (Secure Boot) son derece güçlü bir sistem koruma silahı ve kişisel bilgilerinizi ve bilgisayarınızı son derece etkin bir şekilde korur.

Güvenli Önyükleme (Secure Boot) opsiyonunun donanımsal gereksinimleri olması ve bildiğimiz klasik BIOS ile çalışmasının mümkün olmaması. Başka bir deyişle Güvenli Önyükleme (Secure Boot) seçeneğini kullanabilmeniz için anakartınızın UEFI BIOS 2.3.1 ve üstü UEFI BIOS'a sahip olması gerekiyor. Daha da açarsak Güvenli Önyükleme aslında bir UEFI özelliği, Windows 8 özelliği değil.  Ama Windows 8'de de Güvenli Önyükleme özelliği var ve UEFI'nin Güvenli Önyükleme özelliğini baz alarak çalışıyor.

Güvenli Önyükleme (Secure Boot) ne yapıyor?

      Çok basit olarak Güvenli Önyükleme (Secure Boot) bilgisayarınızı sadece yetkilendirilmişişletim sistemlerinin başlatabilmesini sağlıyor.

     Klasik bir bilgisayarda bilgisayarınızın güç düğmesine basıp bilgisayara güç verdiğinizde ilk olarak BIOS devreye girer ve donanımın sağlam olup olmadığını kontrol eder. Herşeyin sağlam olduğuna kanaat getirirse görevini Önyükleme Yöneticisi'ne (Önyükleme Yöneticisi her işletim sistemi için farklıdır) devreder.

            Burada kısaca geçiyorum çünkü tüm süreci burada ayrıntılarıyla anlattım. Meraklı okuyucular linki okuduktan sonra devam edebilirler.

        Güvenli Önyükleme (Secure Boot) bu sürece bir güvenlik katmanı ekliyor. Yani Güvenli Önyükleme (Secure Boot),  BIOS görevi Önyükleme Yöneticisi'ne (Bootloader) devretmeden önce Önyükleme Yöneticisi'ne gömülmüş bir dijital imzayı kendi içerisinde gömülü bir veri tabanı ile karşılaştırıyor ve eğer imza uyuşmazsa Önyükleme Yöneticisi'nin (Bootloader) bilinmeyen işletim sistemini yüklemesinin önüne geçiyor. Bunun anlamı ise şu: Windows 8 önyüklenmiş olarak alınan bir bilgisayarda (Kasada Windows 8 etiketi bulunur) Windows 8 sorunsuzca yüklenecektir ama  Önyükleme Yöneticisi'nin sahip olduğu dijital imza farklı ise (İmzanın farklı olması başka bir işletim sistemi olduğu anlamına geliyor) BIOS görevi Önyükleme Yöneticisi'ne devretmeyecek ve sistemin başlatılmasını engelleyecektir:
Güvenli Önyükleme(Secure Boot) Devre dışı veya yokGüvenli Önyükleme(Secure Boot) Etkin
 •                Güvenli Önyükleme'yi (Secure Boot) kullanmak zorunda değilsiniz. BIOS'tan basitçedevre dışı bırakmanız yeterli. 

          Ayrıca güncel UEFI BIOS'larda istediğiniz işletim sisteminin imzasını veri tabanına ekleyebileceksiniz. Yani Örneğin, Windows 7, Windows 8 ve Ubuntu'yu beraber kullanmak istediğiniz bir bilgisayarınız varsa UEFI BIOS'a girip bu işletim sistemlerinin Önyükleme yöneticilerinin imzalarını "İzin verilen işletim sistemleri" listesine ekleyebilecek (Ya da silebilecek)ve bunların dışında "birşeyin" bilgisayarınızı başlatabilmesinin önüne geçebileceksiniz -ki bu ileride de görebileceğiniz üzere çok iyi birşey.

          Tabii tam tersini yapmanız da mümkün olacak; Örneğin, Windows 8 yüklü gelen bir bilgisayarın Windows 8 sertifikasını silip Ubuntu'yu ekleyebileceksiniz ki bu Windows 8 yüklü gelen bir bilgisayarı Windows 8 yüklenemeyecek ya da Windows 8'den başlatılamayacak şekilde ayarlayabileceğiniz anlamına geliyor. Ancak bu tip gelişmiş UEFI BIOS'ların yaygınlaşması zaman alacaktır.


Güvenli Önyükleme'nin (Secure Boot) pratikte yararı ne?


Pratikte yararı 2 türlü:


 1. Rootkit'lerden koruma;  Rootkitler sisteminizdeki Önyükleme Yöneticisi'ni değiştiren ya da onun yerine geçen zararlı yazılımlardır. Bu tip bir enfeksiyona maruz kaldığınızda   Önyükleme Yöneticisi'nin yerine geçen ya da onu değiştiren bir Rootkit işletim sisteminizi hiçbir anormal belirti göstermeden tamamen normal olarak başlatabilir. Bu durumda bu Rootkit tamamen görünmez ve saptanamaz olacaktır. Sonuçta BIOS, yönetimi verdiği şeyin Önyükleme Yöneticisi'mi yoksa zararlı bir kod mu olduğunu bilemez.

          Sisteminize yerleşen bir Rootkit daha Windows yüklenmeden istediği gibi kodlarla oynayabileceği için sistem ayarlarınızı değiştirebilir, verilerinizi internet bağlantısı yoluyla dünyanın öbür ucuna gönderebilir veya veri kaybetmenize sebep olabilir. Ve bütün bunları anti-virüs yazılımlarını atlatarak yapabilir. 2. Yetkisiz işletim sistemlerinin önyüklenmesini önlemek: Daha önce Bilgisayar Mahremiyetinizi Nasıl Korursunuz? adında bir yazı yazmış ve size Windows kullanıcı hesabı parolasının ne kadar kolay aşılabileceğini anlatmıştım. 

        Bir özet geçmek gerekirse; Bilgisayarınıza erişimi olan herhangi biri -Windows hesabınızı en güçlü parolalar ile korusanız bile- bilgisayarınızı kolayca USB flash sürücüye attığı canlı bir işletim sistemi ile açabilir ve diskinizdeki her byte veriyi kopyalabilir. Gerçi bunun önüne -linkte anlattığım gibiGüvenli Önyükleme (Secure Boot) olmadan da -başka yöntemlerle- geçilebilir ama sıradan bir ev kullanıcısı için bu korumanın bilgisayarla gelmesi önemli ve gerekli.


Nasıl devre dışı bırakacağız?

Windows 8 yüklü gelen bilgisayarıma Windows 7 yükleyemiyorum!


Bu son derece kolay;


 1. Bilgisayarı yeniden başlatın. (Windows 8 klasik kapanma komutlarıı kullanmadığı için zaten kapalı olan bir bilgisayarı açtığınızda BIOS'a giriş için kullanılan tuş çalışmayabilir. Bu durumda bilgisayarı başlattıktan sonra yeniden başlatmalısınız)

 2. BIOS'a girin.

 3. BIOS'da Secure Boot diye bir ayar arayın. (Bu ayar her marka/modele göre değişebildiği için net bir yol gösteremiyorum) Bulduğunuzda bunu devre dışı bırakın. Eğer bu ayarı bulamazsanız F9 ile BIOSayarlarını varsayılana geri yüklemeyi (Setup Defaults) deneyin;

     Ayrıca bazı marka/modellerde Gelimiş Başlangıç Menüsü'ne üreticinin eklediği UEFI ayarları olabilir ve bunu kullanabilirsiniz;
        Bazı BIOS modellerinde ise SecureBoot ayarı olsa bile devre dışı bırakmak yeterli olmayabiliyor. Örneğin altta gördüğünüz bir Asus dizüstü bilgisayara ait BIOS'da hiçbir şekilde görünmeyen Windows 8 kurulum medyası Windows Boot Manager'i devre dışı bıraktıktan sonra görünmeye başlıyor:

Disable seçeneği ile Windows Boot Manager devre dışı bırakılır.Windows Boot Manager devre dışı bırakıldığında daha önce 
görünmeyen yükleme  medyası artık görünür olur.
Daha sonrasında Windows Boot Manager etkinleştirilse bile kullandığımız medya bir  kere tanıtıldığı için 
artık hep görünecektir. (Tabii bilgisayara takılı ise)

       Yine bazı bilgisayarlarda Launch CSM ayarını Enabled yapmak gerekebilir. Bunun için direkt Launch CSM ayarı enabled olarak ayarlanabileceği gibi (4) bazı BIOS modellerinde bu ayarı etkinleştirebilmek için biraz uğraşmak gerekebilir.

       Sizde de Launch CSM ayarı etkin değilse yani değiştirilemiyorsa önce Secure Boot (1) ve Fast Boot(2) ayarlarını devre dışı (Disabled) olarak ayarlayıp kaydeerek BIOS'dan çıkın. (3) Ardından tekrar BIOS'a girdiğinizde bu ayarı değiştirebileceğinizi göreceksiniz; (4)


Sistemimin Güvenli Önyükleme'yi destekleyip desteklemediğinii, 

destekliyorsa etkin olup olmadığını nasıl bilebilirim?

SecureBoot (Güvenli Önyükleme) Etkin mi, Değil mi?
Peki ya Windows RT?

         Windows RT'de ise işler tamamen değişiyor. ARM işlemci kullanan cihazlarda yüklü gelen Windows RT'de Güvenli Önyükleme'yi (Secure Boot) devre dışı bırakamıyorsunuz. Ancak piyasadaki diğer oyuncuların cihazlarında da aynı şeyin geçerli olduğunu ve bunun sebeplerinin olduğunu düşündüğümüzde bu üzerinde durulacak bir konu değil.Windows 7 kullanıcılarının merak ettiği yeni sistem windows 8 değişik arayüzüyle bazı kullanıcıların ilgisini çekemedi. Xp den gelen alışkanlıklara windows 7 ile devam ettik fakat 8 de değişik olunca adapte olmakta zorlandık. Windows 8.1 güncellemesi ile biraz daha kullanışlı hale gelen sistem tam olarak merak uyandırmıyor çoğumuzda. Bu yüzden yeni aldığımız bilgisayarların içinde windows 8 i görünce hemen 7 ye çeviriyoruz.

1.1- UEFI nedir?


        Çoğunuzun bildiği gibi bilgisayarımızın başlayabilmesi için bir tür Marş Motoru olarak düşünebileceğimiz BIOS'u kullanırız. BIOS, bilgisayarlarınızda bulunan bir CMOS yongasında yerleşik olarak bulunan ve bilgisayarınızı açtığınızda işletim sistemini başlatan bir programdır. BIOS, bilgisayarınızın donanımının bir parçasıdır ve Windows'dan ayrı bir programdır. Daha önce BIOS'un nasıl çalıştığını ve bilgisayarınızı başlatırken yaptığı şeyleri anlatmıştım: Ön Yükleme (Boot) Süreci

         UEFI ise, BIOS'un (temel giriş/çıkış sistemi) yerine koyulmak için tasarlanmıştır. UEFI standardıMicrosoft dahil 140'tan fazla teknoloji şirketi tarafından oluşturulmuştur. Yazılım birlikte çalışılabilirliğini veBIOS'un adres sınırlamalarını iyileştirmek için tasarlanmıştır. Bazı yerlerde EFI olarak geçmesinin sebebi ise şudur;

          Orjinal spesifikasyonu ilk oluşturan Intel idi. Bu spesifikasyonun ilk versiyonu EFI olarak adlandırılmıştı ve EFI 1.10 versiyonu şeklinde belirtiliyordu. 2005 yılında EFI Spesifikasyonu’nun daha yaygın olarak benimsenmesi ve geliştirilmeye devam edilmesini sağlamak için sektör genelinde bir organizasyon olarak Evrensel EFI Forumu gerçekleştirildi. Bu sektör grubu, EFI 1.10 Spesifikasyonu’ndan yola çıkarak yeni spesifikasyonlar hazırladı ve bunları Evrensel EFI Spesifikasyonu (UEFI) adıyla duyurdu.

          UEFI'nin avantajlarından bazıları şunlardır: • Başlangıç veya başlatma öncesi işlemini bootkit saldırılarına karşı korumaya yardımcı olarak daha iyi güvenlik.

 • Daha hızlı başlangıç süresi ve hazırda beklemenin ardından daha çabuk sürdürme.

 • 2,2 terabayttan (TB) daha büyük sürücülere destek.

 • Sistemin başlangıç süresince 17,2 milyar gigabayttan daha fazla adreslemeye kullandığı modern 64 bit cihaz sürücülerine destek.

 • BIOS'u UEFI donanımıyla kullanma özelliği.1.2- GPT Nedir?

GPT: (GUID (Globally unique identifier) Partition Table )


         GUID Partition Table (GPT), UEFI'nin bir parçası olup MBR'ye göre daha esnek bölümleme ve disk kapasitesi imkanları sunar. IBM PC'lerden geriye kalan modası geçmiş IBM BIOS'lar bildiğiniz gibi MBR'yi kullanılır. MBR ve kısıtlamalarını burada uzun uzun anlatmıştım: Master Boot Record (MBR) hakkında...

         Ancak kısa bir özet geçmek gerekirse 1. MBR sadece bölüntünün bilgisini içerebilir.

 2. MBR ile 2,2 terabayttan (TB) daha büyük sürücüleri kullanamazsınız.

 3. MBR ile disk bölümleme işlemleri oldukça karmaşıktır ve iyi yapılandırılmamıştır.


         Oysa GPT disk bölümleme tablosu bütün bu kısıtlamalara tabi değildir. Sınırsız sayıda bölüm oluşturabilir (Ancak Windows'un an için desteklediği en yüksek bölüm sayısı 128'dir) ve 18 exabayta (18 milyon terabayt) kadar büyüklükte disk kullanabilirsiniz. (Ancak Windows'un an için desteklediği en yüksek disk boyutu 256  terabayttır)

1.3- Basit Disk ve GPT


           Basit diskler Windows'ta en çok kullandığımız disk birimleridir. Basit Disk terimi, bölümler içeren ( Birincil veya Mantıksal) disk anlamında kullanılır. MBR ile tanımlanan Basit disklerin aksine GPT ile tanımlanan Basit diskler veya bölüme ihtiyaç duyarlar: Kurtarma, ESP, MSR ve Sistem (DATA) bölümü.

           Artı olarak UEFI,  MBR ya da benzeri bir veriye gerek duymadan diski kendi başına başlatabilir ancak geriye yönelik uyuşmayı sağlayabilmek için UEFI'nin kullandığı disk bölümlendirme tablosu olan GPT, kendi başlangıcı olan Birincil Bölüm Tablo Başlığı'ndan önce MBR girdisini disk üzerinde ilk sektörde saklar. MBR'yi diskin başlangıcında tutmak, MBR tabanlı disk uygulamalarının (Örneğin, Microsoft MS-DOS FDISKGPT disklerini yanlış tanımlamalarını ve üzerine yazmalarını engellemek içindir.

1.4- Bir disk hem GPT hem MBR olabilir mi?


         Hayır. Ama 1.3 başlığında anlattığım gibi her GPT disk korunan bir MBR kaydı içerir.

1.5-Windows XP'nin 64 bit sürümü GPT disklerden ön yüklenebilir mi, 

GPT diskleri okuyup yazabilir mi?


        Windows XP'nin 64 bit sürümü GPT diskleri sadece depolama amaçlı kullanabilir. Bu disklere yüklenemez.

1.6- Windows XP'nin 32 bit sürümü GPT disklerden ön yüklenebilir mi, 

GPT diskleri okuyup yazabilir mi?


         Hayır! Hiçbirini yapamaz.

1.7- Windows Vista, 7 ve 8'in GPT disklerle arası nasıl?


         Tamamı bütün GPT özelliklerini kullanabilirler. Ancak UEFI tabanlı kurulumu sadece 64 Bit versiyonlarıdestekler.

1.8- GPT ve MBR diskler aynı sistemde birlikte kullanılabilir mi?


         Evet. Ancak UEFI tabanlı sistemlerde işletim sisteminin yüklü olduğu bölüntünün bulunduğu disk,GPT olmalıdır. Sisteme bağlanan diğer diskler GPT veya MBR olabilir.

1.9- Harici diskler?


        Harici diskler normal olarak çok farklı işletim sistemlerinde kullanılırlar. Windows XP harici disklerde sadece MBR desteğine sahiptir. Dolayısıyla GPT bir harici diski sadece Windows Vista ve üzeri Windowsişletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Yine aynı sebepğle 2 TB'tan daha büyük harici diskleri Windows XP'de kullanamazsınız.

1.10- Bir GPT disk nasıl oluşturulur?


        GPT disk oluşturmanız için disk tamamen boş ve tek parça olmalıdır. Disk bu durumda iken Disk Yönetimi'nden diske sağ tıklayıp GPT diske dönüştür demeniz yeterli olacaktır.


    Ana sayfa


Windows 7 Laptoplarda Windows kurulamıyor ise setup dan disk özelliği sata Achi özelliği

Indir 83.45 Kb.