bilgiz.org

Windows 2000 ve network ortamini tanimak
Sayfa1/17
Tarih01.10.2017
Büyüklüğü1.32 Mb.
TipiYazı

Indir 1.32 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17

WINDOWS 2000 VE NETWORK ORTAMINI TANIMAK

Ders sonunda yapabilecekleriniz:

-Windows 2000 İşletim Sistemlerini Açıklamak.

-Windows 2000 Network Yapısını Açıklamak.

-Windows 2000 Server İşletim Sisteminin Rollerini Açıklamak.

-Network Kavramlarını Açıklamak.

I. GİRİŞ

İşletim sistemi (operating system), bilgisayar donanımının fonksiyonlarını kullanmamızı sağlayan, ayrıca yazılımların geliştirileceği ve üzerinde çalıştırılabileceği bir sistem programıdır. İşletim sistemleri günümüz koşullarında artık network (ağ) işletim sistemi haline gelmiştir. Yani işletim sistemleri kendi özellikleriyle network oluşturmayı desteklemektedir.

Örneğin Microsoft DOS'dan sonra çıkan Windows işletim sistemlerinin hepsi network işletim sistemidir.

A. NETWORK İŞLETİM SİSTEMLERİ

Network İşletim Sistemleri (Network Operating Systems /NOS), network özelliklerine sahip işletim sistemidir. Network işletim sistemleri, network donanımını kullanarak bilgisayarları birbirine bağlar.

Network işletim sistemlerini listelerken Server (sunucu) temelli olan networkleri sağlayan işletim sistemleri ve peer-to-peer networkleri oluşturan işletim sistemleri olarak ayırabiliriz:

Novell’in Personel Netware’i, Windows 9x bügün yaygın kullanılan peer network işletim sistemlerindendir.

Windows 2000 Server ile kurulan networkler ise istenirse bir workgroup (çalışma grubu) mantığıyla bir peer network oluşturabilir ya da bir network server olarak server temelli networkleri oluşturabilir.

Bunun dışında LINUX ve UNIX gibi işletim sistemleri de genellikle server temelli networkler oluşturmak için kullanılır.

II. WİNDOWS 2000 İŞLETİM SİSTEMLERİ

Windows 2000 platformunun yapabileceklerini anlamak için en uygun Windows 2000 platformunun seçilmesi gerekir. Windows 2000 işletim sistemi dört ayrı ölçekte pazara sunulmuştur:

-Windows 2000 Professional

-Windows 2000 Server

-Windows 2000 Advanced Server

-Windows 2000 Datacenter Server

A. WİNDOWS 2000 PROFESSİONAL

Windows 2000 Professional, Windows NT Workstation yerine geçecek bir üründür. Yüksek performansa ve güvenliğe gereksinim duyacak kişisel kullanımlar için ve kurumsal alanda sunucu ürünlere client (istemci) olabilecek bir masaüstü işletim sistemi aynı zamanda workgroup kurulabilecek bir network işletim sistemidir.

B. WİNDOWS 2000 SERVER

Windows 2000 Professional ile gelen bütün yenilikleri kapsamaktadır. Network yönetimi için çok sayıda servise sahiptir. File, print, application (uygulama) ve Web sunucusu (server) olarak kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Windows 2000 Server işletim sisteminin en önemli özelliği Active Directory servisidir. Active Directory, Windows 2000 ağı içinde bir servistir. Bu servis özellikle kullanıcı ve grupların oluşturulmasında ve sunucu temelli bir network yaratılıp yönetilmesini sağlar.

Network kaynaklarına erişmek ve onları yönetmek Active Directory Servisinin arabirimi olan programlar aracılığıyla yapılır. Windows 2000 Active Directory servisi, sistem konfigürasyonu, kullanıcı düzenlemeleri, uygulamalar hakkında bilgi saklar. Policy düzenlemeleriyle birlikte sistem yöneticileri kullanıcıların masaüstlerini (dağıtım masaüstü yönetimi), ağ servislerini ve yazılımlarını (uygulamaları) merkezi olarak bir noktadan yönetebilir.

C. WİNDOWS 2000 ADVANCED SERVER

Windows 2000 Server ile gelen bütün özellikleri kapsamanın yanı sıra gelişmiş bellek yönetimi ve clustering (kümeleme) gibi teknolojilere sahiptir. Windows 2000 Advanced Server büyük ağları yönetmek için geliştirilmiştir.

Clustering (kümeleme) ağ üzerindeki sunucuları bir birine bağlayarak sistemin (disk kaynakları ve uygulamalar) kesintisiz olarak kullanılmasını sağlar.

D. WİNDOWS 2000 DATACENTER SERVER

Windows 2000 Server ve Advanced Server ile gelen bütün özellikleri kapsamanın yanı sıra gelişmiş ve büyük kapasiteli bellek yönetimi ve daha fazla işlemci desteği gibi teknolojilere sahiptir. Windows 2000 Datacenter Server büyük database uygulamaları için geliştirilmiştir.

OLAP, OLTP uygulamaları, ISP ve Web sunucusu olarak da kullanılabilecek özelliklere sahip olan Datacenter Server 32 işlemci ve 64 GB ana belleği (maksimum) destekler.

İPUCU: Microsoft, DataCenter Server ürününü yalnızca partner programıyla satmaktadır. Danışman firmalara gereksinim duyulmakta ve fiyat olarak yüksek olduğu için ancak büyük kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır.

E. WİNDOWS 2000 İŞLETİM SİSTEMLERİNİN NETWORK ÖZELLİKLERİ

Kullanıcıların network üzerindeki kaynakları daha kolay bulabilmesi için My Network Places simgesi kullanılır. Bunun dışında Recently Visited Places Computers Near Me ve Add Network Place seçeneği ağ üzerindeki diğer sunuculara daha kolay bağlantı yapmayı sağlar.

-Computers Near Me: Windows NT 4.0 Server ortamında Computers Near Me ile aynı domaindeki (ağ alanı) bilgisayarlar görülür. Domain olmayan ortamda (workgroup) ise Computers Near Me ile aynı Wokgroup içinde yer alan bilgisayarlar görülür.

-Windows Explorer: Bilgisayar üzerindeki dosyaların, klasörlerin ve sürücülerin hiyerarşik olarak yapısını gösterir. Bunun dışında map edilmiş network sürücülerini de gösterir. Burası ayrıca My Network Places’i görmek için de kullanılır. Windows Explorer, klasörleri ve dosyaları copy, move, rename ve search için kullanılır.

-Windows Shortcuts: Bir network kaynağına ya da dosyaya kısayol oluşturur. Windows Shortcuts (.lnk dosyaları) dosyaların üzerinde sağ tuşa tıklayarak, sürükleyerek yaratılır ya da File mönüsünden Create Shortcut komutu ile yaratılır.

-My Network Places: Burası sürücü harfleri yerine network kaynaklarını daha kolayca (arkadaşça) görmek için kullanılır. Add Network Place seçeneği ile network üzerindeki diğer serverlara bağlantı kurulur. Bunun dışında kullanıcılar server bağlantılarının adını değiştirebilirler. My Network Places bunun dışında Windows NT Server 4.0 ortamındaki birçok işlemi daha gelişmiş şekilde yapar. Network places bir server paylaşımındaki alt klasörlere de eşleştirilebilir. Böylece bağlantıların daha anlaşılabilir olması sağlanır:

\\server\paylaşım\dir\subdir\subdir gibi.

F. DEĞİŞİK BAĞLANMA TÜRLERİ

Bağlanma işlemindeki yeniliklerden birisi Make New Connection Wizard’dır. Bu sihirbaz ile yöneticileri Windows temelli ağlara uzaktan bağlantı yapabilirler. Bu sihirbaz ile uzaktan bağlantı için beş seçenek vardır:

-Dial-up to private network. Dial-up to private network seçeneği bir Microsoft Connection Manager bağlantı ile bir Remote Access Server (RAS)’a bağlantı sağlar. Bu bağlantı Windows NT Domain’ine erişim ve güvenlik sağlar.

-Dial-up to the Internet. Dial-up to the Internet seçeneği ise bir LAN bağlantısı için Internet seçeneklerini düzenler ve yeni Dial-Up Networking bağlantıları yaratır. Bu seçenek ile yaratılan Dial-up bağlantılar aynı Windows 95, Windows 98 ve Windows NT Workstation Dial-up Networking bağlantıları gibidir.

-Internet üzerinden bir private network’e bağlanma. Bu seçenek ile bir Virtual Private Network(VPN) bağlantısı bir uzak LAN’a bağlanır. Client-to-Server VPN bağlantıları Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP) ya da daha güvenli olan Layer 2 Tunneling Protocol (L2TP) protokolü ile yapılır.

-Gelen bağlantıların kabulü. Bu seçenek ile bilgisayarın bir RAS server olması sağlanır. Windows 2000 Professional aynı anda sadece bir bağlantıyı kabul eder.

-Diğer bir bilgisayara direkt bağlanma. Bu seçenek ile Windows 2000 Professional-temelli bilgisayarlar bir host ya da guest bilgisayar olarak direkt-kablo bağlantıları yapar.

II. WINDOWS 2000 SERVER KULLANIM SENARYOLARI

Windows 2000 Server gelişmiş özellikleriyle aşağıdaki senaryolarda kullanılır:

-File server

-Print server

-Web server

-Application server

-Network ve İletişim Server

-Infrastructure server

File Server (Dosya Sunucusu)

Windows 2000 Server bir file server olarak kullanılabilir. Aşağıdaki özellikler bir file server için sağlanan özelliklerdir:

-Active Directory Directory servisi: Dosyaları bulmayı kolaylaştırır.

-Dynamic Volume Management:Disk alanlarının sistemi kapatmadan değiştirilmesini sağlar.

-Disk quota: her kullanıcı için bir disk kapasitesi sınırı.

Print Server (Yazıcı Sunucusu)

Windows 2000 Server bir print server olarak kullanılabilir. Aşağıdaki özellikler bir print server için sağlanan özelliklerdir:

-Active Directory servisleri sayesinde printerleri daha kolay bulma.

-Daha geniş printer ve protokol desteği.

-Gelişmiş kullanıcı arabirimi ve daha düşük toplam sahip olma maliyeti.

-Internet Printing Protocol desteği ile kullanıcıların Internet üzerindeki yazıcıları kullanması.

Web Server (Web Sunucusu)

Windows 2000 Server bir Web server olarak kullanılabilir. Aşağıdaki özellikler bir Web server için sağlanan özelliklerdir:

-CPU kaynaklarını site bazında dağıtabilmek.

-Dağıtılmış yetki ve versiyon (WebDAV) özellikleriyle kullanıcıların Web üzerindeki bilgilere daha kolay erişmesi ve yönetmesi.

-Ek sihirbazlarla güvenlik yönetimi.

Application Server (Uygulama Sunucusu)

Windows 2000 Server bir application server olarak kullanılabilir. Aşağıdaki özellikler bir application server için sağlanan özelliklerdir:

-64 GB’a kadar bellek desteği.

-Clustering desteği ve çöken servislerin otomatik olarak yeniden başlatılması.

-Bütünleşik uygulama servisleri; uygulamaların daha kısa zamanda geliştirilmesini sağlamak için scripting, transaction ve queuing servisleri.

-Web için yazılacak uygulamalar için gelişmiş Internet servisleri.

Advanced Server ile yaratılan clustering (kümeleme) ortamıyla, ağ üzerindeki sunucuları bir birine bağlayarak sistemin (disk kaynakları ve uygulamalar) kesintisiz olarak kullanılmasını sağlar.

Network ve İletişim Server

Windows 2000 Server bir network ve iletişim server olarak kullanılabilir. Aşağıdaki özellikler bir network ve iletişim server için sağlanan özelliklerdir:

-Encriyption ve authentication ile sağlanan gelişmiş bir güvenlik.

-Dial-Up bağlantılar için yeni kullanıcı arabirimi.

-Gelişmiş TCP/IP performansı ile yüksek bant genişliği olan ağlardan yararlanma.

-Dinamik DNS sayesinde network yönetiminin daha kolay yapılması.

-Multimedia alt yapısı ile ses ve data iletiminin daha iyi yapılması.

Infrastructure Server

Windows 2000 Server bir infrastructure server olarak kullanılabilir. Aşağıdaki özellikler bir ınfrastructure server için sağlanan özelliklerdir:

-Active Directory servisi ile global yönetim ve ticari uygulamalarla bütünleşme.

-Dağıtılmış güvenlik servisleriyle kuruluş, Internet ve extranet üzerinde daha fazla güvenlik.

-Windows yönetim servisleriyle merkezi olarak daha gelişmiş bir yönetim sağlama.

-IntelliMirror ile kullanıcı verilerinin ve düzenlemelerinin merkezi olarak yönetimi.

III. NETWORK KAVRAMLARI

Bir network (ağ) oluşturmanın ana nedeni kaynaklara erişimdir. Kaynaklar (resources), bilgisayarlara bağlı yazıcılar, sabit diskler üzerindeki dizinler ve dosyalardır.

A. NETWORK'ÜN YARARLARI

Bilgisayarları bir ağ oluşturmak üzere birbirine bağlanması şu yararları sağlar:

-Bilgilerin paylaşımı.

-Merkezi yönetim ve desteği.

-Kurumsal çalışma, güvenlik,

Bir şirket ortamında bilgilerin bölümler, şubeler arasında paylaşımı o şirket için çok önemlidir. Bunun dışında elektronik posta göndermek, belgeleri birlikte oluşturmak gibi olanaklar kullanıcılara büyük faydalar sağlar.

Bilgisayarlar arasında network kurulması ayrıca yönetim ve destek görevlerinin de kolaylaşmasını sağlar. Network yöneticisi tek bir yerden network üzerindeki diğer bilgisayarları yönetebilir.

Örneğin bir programı yüklemek ya da kullanıcının bir sorunu gidermek için kullanıcının bilgisayarına gitmeye gerek kalmadan network üzerinden müdahale edilebilir.

IV. NETWORK TÜRLERI

Network üzerinde bilgisayarların nasıl yapılandırıldığına ve bilgilere nasıl erişildiğine göre networkler ikiye ayrılır:

-Peer-to-peer Network

-Server-Based (client/server) Network

Eşler-arası (peer-to-peer) network’lerde genellikle sınırlı sayıda PC birbirine bağlıdır. Bu bilgisayarlar düzey olarak aynıdır. Yani içlerinden birisinin ana bilgisayar olarak kullanılması söz konusu değildir. Bir bağlantı aracılığıyla isteyen kullanıcılar birbirleriyle iletişim kurar ya da dosya alışverişi yapabilirler.

Genellikle az sayıda kullanıcı olması durumunda ve kullanıcıların yazıcıları ve dosyaları paylaşması gerektiğinde bu tür networkler yararlı olur. Ancak büyük şirketlerde networke giren kullanıcının kimlik bilgilerinin de denetlenmesi durumunda Server-based networklerin seçilmesi gerekir.

İPUCU: Windows 2000 ortamında eşler arası networkler workgroup olarak, server temelli olan networkler de domain olarak bilinir.

Server-based (client/server) networklerde bir ana bilgisayar vardır. Buna ana makine (dedicated server) denir. Ana makine üzerinde network yönetimi yapılır. Ayrıca networke girecek (login) ya da bağlanacak herkes bu ana makine üzerinde yer alan kullanıcı hesaplarına göre kontrol edilerek bağlantı gerçekleştirilir. Böylece kullanıcı ve dosya temelinde güvenlik sağlanmış olur. Bunun dışında kullanıcının girişinde kimlik bilgilerinin kontrolü (authentication) işlemi yapılmış olur.

V. WINDOWS 2000 İLE NETWORK KURMAK

Windows 2000 Professional işletim sistemi, bilgisayarlar arasında workgroup olarak networklerin düzenlenmesi sağlar. Bunun dışında Windows 2000 Server işletim sistemi ile kurulan domainlere de istemci olarak katılabilir.

Windows 2000 Server kullanılarak domain (etki alanı) olarak adlandırılan networkler kurulur. Domain yapısı tam adıyla Active Directory domainidir. Çünkü bu yapı Active Directory servisiyle sağlanır.

Diğer bir deyişle kurumsal ortamlarda Windows 2000 Server ya da Advanced Server kurularak domain yapısı oluşturulur. Windows 2000 Professional, Windows 98 gibi diğer bilgisayarlar bu domain yapısına istemci olarak katılırlar.

Domain yapısının faydaları şunlardır:

-Sisteme bir kere giriş.

-Tek bir kullanıcı hesabı.

-Merkezi yönetim.

-Ölçeklenebilirlik.

-Güvenlik.

Kullanıcılar kendi bilgisayarlarından domain olarak düzenlenmiş networke bir kere giriş yaparlar ve domain üyesi bütün bilgisayarlar üzerindeki kaynaklara (izinleri temelinde) erişebilirler.

Örneğin bir domaine giriş:

Kullanıcı adı: al

Parolası: xxxxx

Domain: bizimsirket.com

Kullanıcılar kendi bilgisayarları ve domain üzerindeki bilgisayarlara erişim için tek bir kullanıcı hesabı kullanırlar. Domainlerin oluşturulmasındaki ana nedenlerden birisi merkezi yönetimdir. Hem kullanıcı hesaplarını hem de hem de kaynaklara erişim için izinlerin düzenlenmesi merkezi olarak yönetilir.

Domain yapısının diğer önemli bir özelliği de güvenliktir (security). Kullanıcıların domain içine girmeleri ve kaynaklardan yararlanmaları Active Directory dizin sistemiyle kontrol edilir.

A. DOMAİN YAPISININ (MODELİNİN) YARARI

Network türünün domain olarak düzenlenmesinin yararları:

-Nesnelerin düzenli olarak organize edilmesi.

-Bilgilerin kolayca bulunması.

-Yetki delegasyonu.

-Güvenlik.

-İlkelerin uygulanması.

Domain yapısının yararı nesnelerin hiyerarşik olarak organize edilmesi ve yönetiminin kolayca yapılmasıdır. Active Directory domaini içinde nesneler OU (Organization Unit) adı verilen birimler halinde yapılır.

Network içindeki bütün nesneler Active Directory dizin sistemine tanıtılır. Bu işlme publish denir. Kullanıcılar, dosyalar, yazıcılar gibi bütün nesneler bu dizin sisteminde kayıtlı olduğu için büyük bir organizasyonda bulunmaları da kolay olur.

Active Directory domain sistemi nesnelerin (OU) yönetiminin sistem yöneticisi (administrator) dışında diğer kullanıcılara delege edilmesine olanak tanır.

Active Directory bir ilkeler, güvenlik ve adlandırma sınırını ifade eder. Yani domaine giriş için belli bir kullanıcı adını kullanmanız gerekir. Bunun dışında her domain için farklı ilkeler (policy) düzenlemeleri yapılabilir. Örneğin her bir domain için farklı parola düzenlemeleri uygulanabilir.

VI. GÖZDEN GEÇİRME SORULARI

1. Networklerin faydaları nelerdir?

2. Networkler merkezi yönetimini daha kolay hale nasıl getirirler?

3. İşletim sistemleri ne yapar?

4. On bin kullanıcısı olan bir network kurmak istiyorsunuz. Bilgilerin kesintisiz olarak kullanıcılara erişmesi gerekmektedir. Bunun dışında yüksek güvenlik ve performans gereksinimleri var. Hangi işletim sistemini seçersiniz? Neden?

5. Bir workgroup içinde kullanıcı hesapları nerede saklanır?

6. Bir domain içinde kullanıcı hesapları nerede saklanır?

7. Windows 2000 Active Directory domain yapısının yararları nelerdir?

WINDOWS 2000 NETWORKLERİNİ YÖNETMEK

Ders sonunda yapabilecekleriniz:

-Windows 2000 Help'i açıklamak.

-Yönetim Görevlerini açıklamak.

-Windows 2000 yönetim görevleri ve araçlarını tanımak.

I. GİRİŞ


Network kurulduktan sonra, özellikle kurumsal ortamda network güvenliği, kullanıcı hesapları, grup hesapları, yazıcıların yönetimi gibi yönetim işlemleri gündeme gelir. Bu haftaki konularımızda Windows 2000 network ortamını yönetmek için yapılacak işlere genel olarak bakacağız.

II. WINDOWS 2000 HELP

Windows 2000'de Help, yalnızca bilgi vermek amaçlı bir yer olmanın yanı sıra daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Bir işin nasıl yapılacağını öğrenmek ya da işi yaptırmak istiyorsanız Help mönüsünü kullanabilirsiniz. Bunun dışında Index ve Search bölümlerinden istediğiniz bir konuyu arayarak onun ne olduğu ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgi alabileceğiniz bölümlerdir.

Help’e ulaşmak için:

1. Start düğmesine tıklanır.

2. Help seçeneğine tıklanır.

3. Search sekmesine tıklanır.

4. İstenilen konu yazılır.

Yardım almanın bir diğer yolu da indeks sayesinde konuları görmektir. Index ya da Search sekmesine tıklandıktan sonra kaydırma çubuğundan istenilen konu aranır.

Windows 2000 Professional’de yeni bir yardım biçimi vardır. Buna Web Help denir. Web Help, Internet bağlantılarıyla geniş kaynaklara erişerek daha fazla ve güncel bilgi almanızı sağlayan bir sistemdir.

Yardımı Internet’ten almak (Web Help):

1. Start düğmesine tıklanır.

2. Help seçeneğine tıklanır.

3. Web Help düğmesine tıklayın.

4. Support Online’a tıklayın.

www.Microsoft.com sitesinden Support (yardım / destek) sayfası karşınıza gelir.

Favorites’e Eklemek

Windows 2000 Help'inde sık başvurduğunuz bir konuyu Help'te yer alan Favorites listesine ekleyebilirsiniz. Böylece bir sonraki başvuru zamanında vakit kaybetmeden eski konuya erişebilirsiniz.

III. YÖNETIM GÖREVLERI

Bir ya da daha çok Windows 2000 Server ve onlara bağlı çok sayıda istemci bilgisayar (Windows 2000 Professional ya da Win 9x) ortamı, network yönetim görevini doğurur. Aslında yapılan temel yönetim görevlerinden birisi çok sayıda kullanıcının network üzerindeki disk kaynaklarına, yazıcı ve diğer bilgisayarlara erişimiyle ilgili düzenlemelerin yapılmasıdır.

Birinci haftadan hatırlarsanız, bir workgroup ortamında network yönetimi olarak pek fazla görev oluşmaz. Nedeni de Workgroup türü networklerde kullanıcıların kimlik bilgileri olmaz. Oyda ideal Windows networkleri birer domain olarak kurulur ve networke girecek kullanıcıların kimlik bilgileri kontrol edilir. Bu anlamda şirkette çalışan kişilerin networke (Windows 2000 Domain'ine) giriş için kullanacakları bir kullanıcı hesap adına gereksinimleri vardır. Böylece sistem yöneticisinin görevleri başlar: Sistem yöneticisi kullanıcı ve grup hesaplarını oluşturur. Bunun dışında kimlerin hangi kaynaklara erişeceklerini ayarlar.

A. DÜZENLİ YAPILAN NETWORK GÖREVLERİ

Sistem yöneticilerinin ya da network yöneticilerinin yaptıkları rutin network görevleri şu alanlardadır:

Kullanıcı ve Grup Hesaplarının Yönetimi

Netwrokü kullanacak bütün kullanıcılar için bir kullanıcı hesabı (user account) yaratılır. Bu kullanıcı hesabı sayesinde o kullanıcı networke girer ve kaynaklara erişir. Adı geçen kaynakları disk üzerindeki dosyalar, yazıcılar vb. gibi düşünebilirsiniz.

Kullanıcı sayısının çok olması durumunda gereksinimleri ya da bölümleri göz önüne alınarak gruplar oluşturulur. Grup hesapları birden çok kullanıcı hesabını içerir.

Windows 2000 Server'da Active Directory araçları kullanılarak kullanıcı ve grup hesapları yaratılır. Ayrıntılarını daha sonra ele alacağız.

Network Yazıcılarının Yönetimi

Network yazıcısı Server üzerine bağlı ya da networke bağlı olan bir yazıcıdır. Network yöneticisi yazıcı sürücüsünün kurulumunu yapar. Ardından yazıcıyı kullanmak üzere kullanıcılara izinler verir.

Güvenlik Yönetimi

Güvenlik (security) kavramı, diskler, dizinler, dosyalar, yazıcılar gibi network kaynaklarına erişimi güvenli hale getirmektir. Network yöneticisi bu kaynaklara kimin hangi izinlerle erişim yapacağını belirler.

Yedekleme ve Geri Yükleme

Yedekleme (backup) ve geri yükleme (restore) işlemi, server üzerindeki bilgilerin teyp ya da diğer bir disk gibi ortamlara düzenli olarak kopyalanarak bir arıza durumunda geri yüklenebilmesini mümkün hale getirebilmektir.

Özellikle önemli verileri içeren bilgisayarlarda yedekleme ve geri yükleme işlemi daha hayati önem taşır ve bu nedenle network yöneticilerinin düzenli olarak yapmaları gereken bir iştir.

Bakım Görevleri

Bakım görevlerinin başında disk üzerinde yapılan birleştirme ve diğer kontrol işlemleri gelir. Bu işlemler disk cleanup ve disk defragmenter gibi işlemlerdir ve diskin performansın artırır.

Yönetim Görevlerinin Otomatik Başlatılması

Özellikle disk bakım görevleri ve yedekleme gibi görevler belli zamanlarda otomatik olarak yapılabilir. Bu işlem için Scheduled Tasks programı kullanılır.

Scheduled Task programını çalıştırmak için:

1. Start düğmesine tıklanır.

2. Programs/Accessories/System Tools/Scheduled Tasks seçeneğine tıklanır.

Görevlerin otomatikleştirilmesi, o işi yapacak programın .exe dosyasının belli bir zamanda (bir kere) ya da zaman aralığında (düzenli olarak) çalıştırılmasının sağlanmasıdır. Örneğin hergün (daily) yedek almak ya da ayda bir disk birleştirme (Disk Defragmenter) programının çalıştırılması gibi.

IV. YÖNETIM ARAÇLARI

Network yönetim görevlerini yerine getirmek için Windows 2000 Server üzerindeki belli programlar (araçlar) kullanılır. Bu araçların başında şunlar gelir:

-Control Panel.

-System Information

-Event Viewer

-Windows Task Manager

-Performance

-Disk Management

-Backup

-MMC (Microsoft Management Console)A. CONTROL PANEL

Yönetim araçlarının bir çoğu, Windows işletim sistemlerinde çok yaygın kullandığımız (ya da iyi bildiğimiz) Control Panel aracılığıyla yapılır. Control Panel içinde Klavye, Dil gib ayarların yanı sıra program ekleme/kaldırma, yönetim araçları ve birçok yönetim ve yapılandırma amaçlı program yer alır.

Control Panel'e erişmek için:

Start menüsünden Settings/Control Panel seçilir.

Birçok yönetim aracına burada erişebilirsiniz. Bunun dışında başta Regional Settings, Keyboard ayarları gibi yerel düzenlemeler buradan yapılır.

1. System Programı

Control Panel içinde yaygın olarak kullanılan yönetim araçlarından birisi System programdır. System içinde Hardware, Network Identification ve Advanced sekmesinde yer alan bölümler kullanılır.

Hardware bölümünde Device Manager düğmesinde bilgisayarın şu andaki donanım görünümü ve yüklü sürücülerini görebilirsiniz. Yeni bir donanım eklemek ya da mevcut aygıtları değiştirmek için bu bölüm kullanılır.

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17


    Ana sayfa


Windows 2000 ve network ortamini tanimak

Indir 1.32 Mb.