bilgiz.org

Win Xp ayarlar 1- yeni Bir Kurulumdan Sonra Tekrar Aktive Etmeyin
Sayfa1/4
Tarih01.10.2017
Büyüklüğü155.31 Kb.

Indir 155.31 Kb.
  1   2   3   4

Wİn Xp AYARLAR 1- Yeni Bir Kurulumdan Sonra Tekrar Aktive Etmeyin!
Eğer Windows XP’ yi tekrar kurduysanız tekrar aktive etmeniz gerekecektir. Bu ipucunun öğrendikten sonra artık buna gerek kalmayacak! Sadece system32 klasöründeki (Bu klasör genelde c:winntsystem32 veya c:windowssystem32 şeklindedir… ) wpa.dbl dosyasının bir yedeğini alınız. Ve Windows XP’ yi tekrar kurduğunuz zaman sadece bu dosyayı system32 klasörüne kopyaladığınız zaman tekrar aktive etmenize gerek kalmayacaktır.

2- XP’nizin Aktive Edilip Edilmediğini Anlamanın YoluBaşlat -> Çalıştır (veya Start -> Run) ‘a gelerek “oobe/msoobe /a” (tırnaklar dahil değil) yazın ve entera basın.


İşte karşınızda!..

3- Parolanızı Unutmaya Karşın Parola Sıfırlama Disketi OluşturunEğer Windows XP Professional kullanıyorsanız, parolanızı unuttuğunuz takdirde kullanmak üzere bir tane parola sıfırlama disketi oluşturabilirsiniz. Disketi oluşturmak için:


Başlat -> Denetim Masası -> Kullanıcı Hesapları ‘na gelin.
(Start -> Control Panel -> User Accounts )
Sonra kullanıcı hesabınızı seçin ve sol üstteki “İlgili Görevler” menüsünden “Unutulan Parolayı Önle” ‘ye tıklayınız.
(Related Tasks -> Prevent a forgotten password )
Parola sıfırlama disketi oluşturmak için gerekli talimatları izleyin.
Disketinizi oluşturduktan sonra güvenli bir yerde saklayın. Çünkü herhangi bir kişi o disketi kullanarak kullanıcı hesabınıza, belgelerinize vs. erişebilir.

4- Bir Web Sayfasının Yazı Tipi Büyüklüğünü DeğiştirmeEğer farenizin scroll özelliği varsa, bir web sitesinde gezerken çok kolay bir şekilde yazı tipinin büyüklüğünü değiştirebilirsiniz.


Ctrl tuşuna basın ve basılı tutun. Ardından aşağıya (kendinize) doğru scroll tuşunu çekerseniz gezdiğiniz web sitesindeki yazı tipi büyüyecektir, yukarı (kendinizden ileri) doğru çekerseniz web sitesindeki yazı tipi küçülecektir.
Bu ipucu bir web sayfasından çıktı alırken yazı tipini seri bir şekilde küçülterek daha çok içerik olan bir çıktı almanızda işinize yarıyacaktır...

5- Geçici olarak Yönetici Haklarını Elde Etmek


Birçok program kurulum aşamasında yönetici haklarına sahip olmanızı ister. Anlatacağım ipucunda geçici olarak yönetici olmayan bir hesapta yönetici haklarını kazanarak kurulum gerçekleştirmeyi öğreneceksiniz.
Shift tuşuna basılı tutun ve programın kurulum dosyasına (setup.exe) sağ tıklayın.
Açılan menüden “Farklı Çalıştır” (veya “Run As” ) ‘i seçin.
Yönetici haklarına sahip hesabın kullanıcı adını ve şifresini girin ve kurun!
Bu ipucu aynı zamanda Başlat menüsündeki programlarda da işe yaramaktadır.

6- Klavyedeki “Windows” Tuşunun Marifetleri


Klavyenizin alt kısımlarındaki genellikle Ctrl ile Alt tuşları arasında yer alan Windows logolu tuş ile pratik bazı fonksiyonları gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kullanmaya alışırsanız göreceksiniz ki gerçekten pratiklik kazandırıyor.
Windows Tuşu Kombinasyonlarından Birkaçı:
Windows : Başlat Menüsünü Gösterir (Klasik olarak herkes bunu kullanmaktadır… )
Windows + D : Tüm pencereleri küçültür veya büyütür.
Windows + E : Windows Gezginini Gösterir.
Windows + F : Dosya Arama Penceresini Açar.
Windows + Ctrl + F : Bilgisayar Arama Penceresini Açar. (Daha çok ağda kullanılmaktadır.)
Windows + F1 : Yardım ve Destek Merkezini Açar.
Windows + R : Çalıştır Kutucuğunu Açar.
Windows + L : Bilgisayarı Kilitler.
Windows + M : Masaüstünü Gösterir.

7- Start Menü Açılışını Hızlandırma


Başlat menüsünün varsayılan açılış hızı normalde düşüktür, bu ipucunu kullanarak başlat menüsünün açılış hızını değiştirebilirsiniz.
Başlat -> Çalıştır ‘a tıklayın. “regedit” yazıp entera basın.
“HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktopMenuShowDelay” anahtarına gelin.
Varsayılan olarak bu anahtarın değeri 400’dür. Bunu daha düşük bir sayıya getirin (negatif olmayan tam sayıya) mesela 0 gibi. Ve hızlandığını görün.

8- “Hazırda Beklet” ‘ i Aktif Hale Getirme


Başlat -> Bilgisayarı Kapat ‘a gelin. Shift tuşuna bastığınız zaman “Beklemede” yerine “Hazırda Beklet” yazdığını göreceksinizdir. Eğer görünmüyorsa masaüstünde sağ tıklayıp özelliklere gelin.
Oradan “Ekran Koruyucu” sekmesine gelin ve alt taraftaki “Güç” butonuna tıklayın. Açılan pencereden üst taraftan “Hazırda Beklet” sekmesine gelin ve eğer “Hazırda bekletmeyi etkinleştir” işaretli değilse işaretleyin.
Böylece “Hazırda Beklet” ‘i kullanabilir hale geçeceksiniz.
Peki bu “Hazırda Beklet” ne işimize yarayacak?
Bilgisayar hazırda bekleme konumuna geçtiğinde, bellekteki her şeyi sabit diske kopyalar ve kapanır. Bilgisayarınız hazırda bekleme konumundan çıktığında kaldığınız yere geri döner. Yani bilgisayarınızı tekrar açtığınız zaman en son hazırda bekletmeden önceki tüm açılmış programlar, dosyalar vs. hard diske kaydedilmekte ve bilgisayarınız çok hızlı bir şekilde en son haline geri dönmektedir.
Windows Xp İnternet Hız Sınırlamasını Kaldırmak
Dikkat ! Windows Xp Professional 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % çoğaltabilirsiniz.

Bunun için : "Başlat > çalıştır > gpedit.msc > bilgisayar yapılandırıcısı > yönetim şablonları > ağ > Qus paket zamanlayıcısı > ayarlanabilen bant genişliğini sınırla > etkin > bant genişlik sınırı = 0 > uygula > tamam" yapmanız yeterli.


Microsoft Bilgi Sorgulamasını Kapatmak


Hoş değil: Bilgisayarınızla her internete bağlandığınızda sisteminiz Microsoft tarafından sorgulanır.Bu işlem sistem kayıt defterindeki RegDone değeri "1" e ayarlanmadığı sürece böyle devam eder.Windows Update sırasında bilgisayarınızla ilgili tam olarak hangi bilgilerin karşıya gönderildiğini ise sadece Microsoft bilmektedir.

Eğer bilgisayarınızla ilgili bilgilere bakılmasını istemiyorsanız: sistem kayıt defteri düzenleyicisini açın. "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/NTCurrentVers ion" altında "RegDone" değerine çift tıklayın çıkan kutuya "1" değerini girin.


Menülerde Gezinme Hızının Arttırılması


Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır bunu regitry'deki bir ayarın değiştirilmesiyle giderilebilir. Bunun için kayıt defteri düzenleyicisini açın "HKEY_CURRENT_USER/ControlPanel/Destop" altıdaki "MenuShowDelay" dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri "0" olarak atadığınızda sorun çözülecektir...

Kilitlenme Sonrasında Otomatik Restart


XP'nin ne kadar güvenli çalıştığını duymuşsunuzdur. Ancak bu işletim sistemi de çeşitli sorunlardan ötürü kilitlenebilir ve tabii ki aksi yönde her hangi bir şey yapılmadığında hareketsiz kalabilir. İpucu: Sistem kilitlendiğinde bilgisayarın otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlayan fonksiyonu etkinleştirin. Bunun için ilk olarak "Başlat/Denetim Masası" penceresindeki Sistem simgesini çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Gelişmiş kartını aktif hale getirin. "Başlangıç ve kurtarma" başlığı altında bulunan ayar düğmesine tıklayın ve "Otomatik olarak yeniden başlat" seçeneği'nin üzerine tıklayarak işaretleyin. Bu sayede bilgisayar, sitem kilitlendiğinde sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak yeniden başlar...

Düzenli İnternet Explorer Update'lerini EngellemekWindows XP dahilindeki Internet Explorer 6.0 her 30 günde bir kendisi için yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol eder. Gerçekten bir güncelleme varsa ve bu yüklenmezse, XP yeni bir hatırlatma penceresiyle devamlı olarak karşınıza çıkar. İpucu: Eğer gerekli olursa güncellemeleri manuel olarak başlatmanız daha iyi olacaktır. Bunun için "Başlat/Çalıştır" komutunu çalıştırın ve "Grup ilkesi" penceresine ulaşmak için "gpedit.msc" dosyasını açın. Önce, bu penceredeki "Bilgisayar yapılandırması/Yönetim şablonları/Windows Bileşenleri/ Internet Explorer" başlığını ve ardından, burada bulunan "Internet Explorer yazılım güncelleştirmeleri için Dönemsel Denetlemeyi devre dışı bırak" seçeneğini aktif hale getirin ...


XP BİLEŞENLERİNDEN KURTULMAK


"Başlat / Denetim masası/Program Ekle/Kaldır /Windows bileşenlerini ekle/ Kaldır" üzerinden çoğu yardımcı programı, mesela Messenger'ı kaldıramıyor musunuz ? . Bunun gibi Programları silmek için küçük bir hileye başvurmanız lazım : Önce Windows gezginini ve sonra "c:windowsinf " dizinini açın. Tüm dosyaları görünür yapın : Araçlar/Klasör seçenekleri/Görünüm ile gizli dosya ve klasörler altında gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyin. Notepad gibi bir editörle düzenlemek için "sysoc.inf" dosyasına çift tıklayın.

[Components] altında bazı kayıtlarda "hide" ifadesini göreceksiniz. Bu dört harfi silin , ( mesela "msmsgs" ile başlayan satırda ). Şimdi bu bileşeni normal bir şekilde silebilirsiniz.1. MSN Messenger'ı kapatmak***
Windows Messenger, Windows XP ile beraber masaüstünüze girdi. Program ekranın sağ alt köşesinde görev çubuğuna yerleşiyor ve konuşma balonları yardımıyla devamlı olarak bir kullanıcı hesabı açmanızı istiyor. Ancak bu çok uzun sürmeyecek!
İPUCU: Bu sohbet aracının tacizlerinden basit bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bunun için Başlat menüsündeki Tüm Programlar/ Windows Messenger komutunu çalıştırın. Bu sayede söz konusu sohbet istemcisi ekrana gelecektir. Ekrana gelen pencere üzerindeki hesap açma sorusuna olumsuz yanıt verin. Şimdi program ana penceresindeki Araçlar/Seçenekler komutunu çalıştırın ve Tercihler kartını aktif hale getirin. Genel başlığı altında bulunan ilk iki seçenekteki işaretleri kaldırın. Böylece Messenger'ın çalışmasını engelleyebilirsiniz. Ancak isterseniz Messenger'ı sisteminizden komple kaldırabilirsiniz. Bu aracı nasıl kaldıracağınızı ve istemediğiniz diğer Windows donatılarını da
sabit diskinizden nasıl temizleyebileceğinizi "İstenmeyen Windows XP bileşenlerini kaldırmak" ipucundan öğrenebilirsiniz.
2. Disk Temizleme'nin kendi kendine çalışmasına son***
XP, disk temizleme sihirbazını kullanımınıza sunuyor. Ancak bu sihirbaz, oldukça zaman alan birleştirme aracını, genellikle kullanıcı açısından uygun olmayan zamanlarda çalıştırıyor. Artık bu sihirbaz sizin çalışmanızı etkileyemeyecek.
İPUCU: Başlat menüsündeki Çalıştır komutunu çalıştırın ve Aç kutusuna "regedit" yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen penceredeki
"HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Explorer\MyComputer\cleanuppath" anahtarı altında bulunan "(Varsayılan)" öğesine iki kere tıklayın. Dize Düzenle penceresindeki Değer Verisi satırında bulunan "%SystemRoot%\system32\cleanmgr.exe /D %c" değerini silin. Yaptığınız değişikliği Tamam düğmesine tıklayarak onayladığınız andan itibaren program bir daha sizi rahatsız etmeyecektir.

3. İstenmeyen XP bileşenlerini kaldırmak***


Windows XP'nin kullanışlı donatılara sahip olması güzel bir ayrıcalıktır. Ancak kullanıcının işletim sisteminin kurulumu esnasında hangilerinin yüklenmeyeceğine karar verebilmesi çok daha güzel olurdu.
İPUCU: Kurulum esnasında standart olarak yüklenen araçları sonradan silme şansına sahipsiniz. Bunun için ilk olarak "C:\WINDOWS\INF" klasörünü açın. Şayet söz konusu klasörü gezgin penceresinde göremiyorsanız, Araçlar/Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın ve Görünüm kartı üzerinde bulunan "Gizli dosya ve klasörleri göster" seçeneğini etkinleştirin. Bu klasör içerisinde bulunan "SYSOC.INF" dosyasını bir metin editörü yardımıyla açın ve her satırdaki "hide" sözcüğünü sildikten sonra dosyayı tekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Program Ekle/Kaldır penceresindeki Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır düğmesine tıklayarak istediğiniz bileşenleri rahatlıkla kaldırabilirsiniz.

4. Hata bildirimini engellemek***


XP, bir program kilitlenecek olursa, NT'den tanıdığımız Dr. Watson hata raporcusunu otomatik olarak çalıştırır. Ancak bu araç önceki versiyonundan farklı olarak her seferinde hafızanın bir kopyasını da Microsoft'a göndermek istiyor.
İPUCU: Başlat/Denetim Masası penceresinde, Performans ve Bakım bağlantısı altında bulunan Sistem üzerine tıklayın. Ekrana gelen pencere üzerinde bulunan Hata Bildirimi düğmesine tıklayın. Daha sonra "Hata bildirimini devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyin ve "Önemli hata oluştuğunda bana bildir" seçeneğindeki işareti kaldırın.

5. Düşük sabitdisk alanı mesajını engellemek***


Sabit diskiniz üzerindeki boş alan oranı düşecek olursa, XP devamlı olarak diskinizi temizlemenizi isteyecektir.
İPUCU: Tabii ki bu isteği de engelleyebilirsiniz. Bunun için Kayıt Defteri Düzenleyicisini daha önce anlatıldığı şekilde çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies \Explorer" anahtarını aktif hale getirin. Farenin sağ düğmesini kullanarak pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve bunun sonucunda ekrana gelen nesne menüsündeki Yeni/DWORD Değeri komutunu kullanarak yeni bir değer oluşturun. Bu yeni öğeye isim olarak "NoLowDiskSpaceChecks" girin ve üzerine iki kere tıklayarak değer verisini "1" olarak değiştirin. Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

6. Paylaşımları Bilgisayarımdan kaldırmak***


Bilgisayarımdaki paylaşım listesine isteyenler rahatlıkla ulaşabilirler. Bu liste ne kadar uzunsa o kadar karmaşık görünür.
İPUCU: Paylaşım simgelerini rahatlıkla silebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın. Ekrana gelen pencere üzerindeki "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Explorer\ MyComputer\NameSpace\DelegateFolders" anahtarını aktif hale getirin ve hemen altındaki "{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee}" öğesini silin. Windows XP'yi yeniden başlattıktan sonra paylaşım simgeleri artık Bilgisayarım penceresinde görünmeyeceklerdir.

7. Fazladan Memory***


Windows XP kullandığınız ya da kullanmakta olduğunuz programların .dil (dynamic link libraries) dosyalarını belirli bir zaman dilimi içerisinde hafızasında tutar. Bu özelliği kapatarak "birazcık" hafızaya sahip olabiliriz. Bunu gerçekleştirmek için; "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Explorer" anahtarına gidin, burada yeni bir DWORD değeri oluşturun (sağ tıklayıp new > DWORD value) bu DWORD değerinin adını "AlwaysUnloadDll" yapın ve değerini "1" yapın. Windows XP'yi yeniden başlattığınızda yapılan değişiklikler aktif olacaktır.

8. Boot Dosyalarıyla Açılışı Hızlandırın***


Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOp timizeFunction" anahtarına gidin, burada "Enable" adındaki string anahtarı bulun ve değerini "Y" yapın. Bu açılış zamanını hızlandırma da yardım edecektir.

9. Windows XP'yi Hızdan Uçurun***


Windows XP'nin yavaş çalıştığını düşünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz, işte size ilaç olacak bir ayar. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contr ol\PriorityControl" anahtarına gidin, burada sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyin isim olarak ta "IRQ8Priority" deyin ve değerini "1" yapın.

10. Shared Document'i Kaldırın***


"My Computer"dan "Shared Document" klasörünü kaldırmak için Regedit'e girip; "HKEY_ LOCAL_MACHINESOFTWARE/
Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/MyComputer/NameSpace/DelegateFolders" anahtarına gidin, burada
"{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b 30ee}" anahtarını silin.

11. Schedule Task Kapansın***


I.E 6 sunucuya her bağlandığında "schedule task" çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet'te yavaş surf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için; "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/ Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace" anahtarında ki "{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF}" alt anahtarını silin.

12. Her CD'de Autorun Olmasın İstiyorsanız***


Kronik sorun: Ne zaman CD sürücüsüne bir disk koysanız Windows XP'nin CD ile ne yapmak istediğinizi soran bir mesaj ile karşılaşırsınız. Bu can sıkıcı özelliği tarihe gömebilirsiniz. Nasıl mı? İşte yanıtı...
Pratik çözüm: Windows XP'nin CD sürücünüze yerleştirdiğiniz her CD için size içeriği ile ilgili nasıl bir işlem yapılması gerektiğini soran mesajını görmekten sıkıldıysanız bu özelliği tamamen kapatmanız ya da CD türlerine göre farklı işlemler yapmanız mümkün. CD sürücünüzün ikonu üzerinde sağ tıklayarak Özellikler seçeneği üzerinden Otomatik Kullan sekmesine ulaşın. Bu bölümde Windows XP'nin hangi tür CD'de nasıl bir işlem yapacağını belirleyebilirsiniz.
Bu özelliği tamamen kapatmak içinse Çalıştır menüsünde regedit yazmak suretiyle Kayıt Defteri Düzenleyicisini açarak sırasıyla HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ CurrentControlSet\Services\Cdrom kaydını bulun. Burada yer alan Autorun değerini "0" yaptığınızda Windows CD'leri otomatik olarak çalıştırmayı durduracaktır. Otomatik çalıştırma fonksiyonunu geri almak için aynı işlemi Autorun değerini "1" haline getirerek tekrarlamanız yeterli. Her işlem sonrasında kayıt kütüğünü kaydetmeyi unutmayın.

13. Internet Explorer bileşenlerini yüklememek***


IE 6, Windows XP'ye entegre olarak sunuluyor. Bu browser ile, aslında yüklemek istemediğiniz bir eklenti bulunan bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde, çalışmaya başlayan otomatik kurulum işlemi, çalışmanızı engelleyecektir.
İPUCU: İstenmeyen plug-in'lerin yüklenmesini rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Bunun için Başlat/Çalıştır komutunu kullanarak "gpedit.msc" dosyasını açın. Ekrana gelen penceredeki "Bilgisayar Yapılandırması / Yönetim Şablonları / Windows Bileşenleri / Internet Explorer" başlığını aktif hale getirin. Burada bulunan "Internet Explorer bileşenlerinin Otomatik Yüklemesini devre dışı bırak" öğesinin üzerine tıklandığında açılan pencere üzerindeki "Etkin" seçeneğini işaretleyerek etkinleştirebilirsiniz. Bundan böyle Internet Explorer ile konforlu bir şekilde gezinebilirsiniz.

14. Düzenli Internet Explorer update'lerini engellemek***


Windows XP dahilindeki Internet Explorer 6.0 her 30 günde bir kendisi için yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol eder. Gerçekten bir güncelleme varsa ve bu yüklenmezse, XP yeni bir hatırlatma penceresi ile devamlı karşınıza çıkar.
İPUCU: Eğer gerekli olursa güncellemeleri manuel olarak başlatmanız daha iyi olacaktır. Bunun için Başlat/Çalıştır komutunu çalışırın ve Grup ilkesi penceresine ulaşmak için "gpedit.msc" dosyasını açın. Önce, bu penceredeki "Bilgisayar Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Windows Bileşenleri/Internet Explorer" başlığını ve ardından, burada bulunan "Internet Explorer yazılım güncelleştirmeleri için Dönemsel Denetlemeyi devre dışı bırak" seçeneğini aktif hale getirin.

15. Windows 2000 oturum açma yöntemini kullanmak***


Windows XP kendine has bir oturum açma yöntemine sahiptir. Şayet buna alışamadıysanız, Windows 2000 yöntemini tekrar kullanabilirsiniz.
İPUCU: Başlat/Denetim Masası komutunu çalıştırın ve Kullanıcı Hesapları bağlantısına tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen "kullanıcıların oturum açma ve kapatma şeklini değiştir" bağlantısına tıklayın ve "Karşılama ekranını kullan" seçeneğindeki işareti kaldırın. Böylece bir sonraki açılıştan itibaren karşınıza eski, alışıldık oturum açma rutini çıkar.

16. Disk Birleştiricisini Nesne menüsüne eklemek***


Sabit diskin birleştirilmesi çalışma hızını olumlu yönde etkileyecektir. Ancak Microsoft geliştiricileri bu aracı maalesef sistemin derinliklerine gizlemişler.
İPUCU: Hayatı kendiniz için kolaylaştırın ve bu fonksiyonu sürücülerin Nesne menüsüne ekleyin. Bunun için üzerine tıklayarak DEFRAGXP dosyasını kullanabilirsiniz. İlk olarak söz konusu dosyayı sabit diskinize kaydedin ve üzerine sağ tuşla tıklayarak açılan nesne menüsündeki Yükle komutunu çalıştırın. Bu sayede, dosya içerisindeki ayarlar, Windows'a yüklenecektir. Artık sabit diskinizin nesne menüsünde bulunan "Diski Birleştir" komutunu kullanabilirsiniz.
İsterseniz Kayıt Defteri Düzenleyicisinde uygun değişiklikleri yaparak söz konusu komutu kendiniz de ekleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\" anahtarını aktif hale getirin. Daha sonra Yeni/Anahtar komutunu kullanarak, "Diski Birleştir" adında yeni bir alt anahtar oluşturun. Daha sonra buraya "command" adında yeni bir klasör daha ekleyin. Şimdi pencerenin sağ tarafındaki boş alana farenin sağ düğmesini kullanarak tıklayın ve nesne menüsünde Yeni/Dize Değeri komutu yardımıyla "DEFRAG.EXE %1" değerine sahip yeni bir öğe oluşturun. Son olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın.

17. Başlat Menüsünü Hızlandırın***


Menülerin daha hızlı açılmasını istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin ve "MenuShowDelay" değerini "1" yapın.

18. Windows Version Numarasını Masaüstüne Ekleme***


"HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarını açın ve sağ taraftaki "PaintDesktopVersion" adındaki öğenin değerini "1" olarak girin.(yoksa oluşturun)

19. İnternet Explorer Sebep Yokken Hata Veriyor?***


Internet'te dolaşırken, önemli bir işle meşgul olurken, ya da çeşitli sitelerde haberleri okurken hiçbir sebep yokken Explorer'in hata verip kapanması (tüm I.E pencereleri) hiçte hoş olmayan bir durumdur, bunu bir nebze olsun durdurmak için aynen yukarıda Explorer'da yaptığımız yöntemi uygulayacağız. Her zaman ki gibi Regedit'e girip
"HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Advanced" anahtarına gidin. Burada "BrowseNewProcess" adında yeni bir string değeri oluşturun (tırnaklar olmadan) ve değerini "yes" olarak belirtin, Internet Explorer için şu an tam bir çözüm yok, bu en iyisi denilebilir, biraz hafızadan kaybettirse de.

20. Windows XP'yi Hızlı Kapatma***


Yine "start > run -regedit" 'deyip Regedit'e giriyoruz, burada "HKEY_CURRENT_ USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin, ve "AutoEndTask" DWORD değerinin değerini "1" yapın.

21. Programların Timeout süresini değiştirmek***


Şayet bir program, işletim sistemine uzun süre bilgi vermezse, XP bu programın kilitlendiğini farz edecektir. Söz konusu Timeout süresini değiştirebilirsiniz.
İPUCU: Timeout süresini değiştirmek için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_ USER\ Control Panel\Desktop" anahtarını aktif hale getirin. Burada bulunan "HungAppTimeout" öğesini değiştirmek için üzerine iki kere tıklayın ve bunun sonucunda ekrana gelen pencere üzerindeki Değer Verisi kutusuna milisaniye olarak istediğiniz bir değer girin.

22. Bootvis ile sistem açılışını hızlandırmak***


XP, daha önceki Windows versiyonlarına kıyasla çok daha hızlı açılıyor, isterseniz açılış süresini daha da kısaltabilirsiniz.
İPUCU: Windows XP'nin açılışını hızlandırmak için Microsoft tarafından ücretsiz olarak sunulan ve üzerine tıklayarak yükleyebileceğiniz Bootvis isimli aracı kullanabilirsiniz. Kuruluma ihtiyaç duymayan programı kullanmak için arşiv dosyasını açmanız yeterli olacaktır. Bootvis'i çalıştırın ve Trace/Next Boot+Driver Delays komutunu çalıştırın. Son olarak ayarlar üzerinde değişiklik yapmadan OK düğmesine tıklayın. Bootvis, sistemi yeniden başlatacak ve ardından açılış işlemini analiz edecektir. Aynı zamanda sistemin açılışındaki her bir adımı grafik olarak da görüntüleyebilirsiniz. Daha sonra elde edilen sonuçlar doğrultusunda açılışın düzenlenmesi için Trace/Optimize System komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda Windows XP bir kez daha yeniden başlatılacak ve açılış işlemi optimize edilecektir. Bundan böyle işletim sisteminiz, daha öncekine kıyasla biraz daha hızlı açılacaktır.

23. Ağ bağlantılarını hızlandırmak***


Windows XP, normalde yeni hizmeti "Ouality ofService"i (QoS) otomatik olarak yükler. Bu, hiçbir şey kazandırmamasına rağmen, DSL bağlantılar da dahil olmak üzere online bant genişliğinizin yüzde 20'sinin kaybolmasına neden olur.
İPUCU: QoS servisini kapatmalısınız. Bunun için Başlat/Çalıştır komutunu kullanarak "gpedit.msc" dosyasını açıp, Grup ilkesi penceresini görüntüleyin ve Bilgisayar Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Ağ altında bulunan "QoS Paket Zamanlayıcısı" klasörünü aktif hale getirin. Burada bulunan "Ayrılabilir bant genişliğini sınırla özellikleri" öğesine iki kere tıklayın ve ekrana gelen penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin. Bunun sonucunda aktif hale geçen "Bant genişliği sınırı" kutusuna da "0" değerini girmelisiniz. Artık Internet bağlantınız öncekine kıyasla daha hızlı olacaktır.

24. Prefetch'i Silin Hızlanın***


İlk defa Windows XP'de gördüğümuz "Prefetch" yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP'yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz, bunun için "c:\windows\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.

25. Messenger'ı Hotmail açılırken engellemek


Şayet bir MSN web sayfasını ziyaret ediyorsanız, Microsoft'un Instant Messenger'ı sizin onayınız alınmadan açılır.
İPUCU: Başlat menusunu açın ve Çalıştır komutunu çalıştırın. Daha önceki Windows versiyonlarında olduğu gibi, Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırmak için, Aç kutusuna "regedit" yazın ve Tamam düğmesine tıklayın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresindeki "HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{FB7199AB-79BF-1 ld2-8D94-OOOOF875C541}InProcServer32" anahtarı altında bulunan "@" üzerine iki kere tıklayın ve güncel değerini silin. Ayrıca "ThreadingModel" üzerine de iki kere tıklayın ve aynı şekilde değerini silin. Daha sonra
"HKEY_CLAS-SES.. ROOT\CLSID\{FB7199AB-79BF-Hd2-8D94-OOOOF875C541}\LocalServer32" anahtarını aktif hale getirin ve buradaki "@" öğesinin de değerini silin. Yaptığınız değişikliklerin aktif hale gelmesi için XP'yi yeniden başlatın. Messenger artık sessiz bir şekilde, sizden gelecek emirleri bekleyecektir.

26. Rahatsız edici konuşma balonlarını kaldırmak


Zaman zaman Windows görev çubuğunda ekrana gelen konuşma balonları, sizi, örneğin Windows turu hakkında bilgilendirmek ister. Daha önemli şeyler ile ilgilenmeniz gerektiğinden bu daveti her seferinde reddetmek zorunda kalırsınız.
İPUCU: Başlat/Çalıştır komutu yardımıyla "regedit" dosyasını çalıştırarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr enlVersion\Explorer\Advanced" anahtarını aktif hale getirin. Farenin sağ düğmesini kullanarak, pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve açılan nesne menüsündeki Yeni/DWORD Değeri komutunu çalıştırın. Bu yeni öğeye isim olarak "EnableBalloonTip" yazın ve değerini de "0" olarak atayın. Windows XP yeniden başlatıldıktan sonra, sıkıcı konuşma balonları sizi artık çalışırken rahatsız edemezler. Bu balonları yeniden aktif hale getirmek isterseniz, biraz önce oluşturduğunuz öğenin değerini "1" olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.

27. Yeni programları Başlat menüsüne uydurmak


Sisteme yeni bir program kurduğunuzda Windows XP bu programa ait Başlat menusu öğesini renkli olarak görüntüler. Bu, yeni programın dikkat çekmesini sağlar.
İPUCU: Bu özelliğin kullanılmamasını mı istiyorsunuz? Bunun için farenin sağ düğmesini kullanarak Başlat düğmesi üzerine tıklayın ve nesne menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın.
Ekrana gelen pencere üzerindeki Özelleştir düğmesine tıklayın ve Gelişmiş kartını aktif hale getirin. Başlat Menusu Ayarları başlığı altında bulunan "Yeni yüklenen programlar vurgulansın" seçeneğindeki işareti kaldırın ve Tamam düğmesine tıklayın.

28. XP'nin, evi ile konuşmasını engellemek


Windows XP, bir Microsoft sunucusu ile Internet üzerinden düzenli aralıklarla bağlantı kurar. Aslında bu bağlantı zararsızdır ama nasıl olursa olsun kullanıcının bilgisi haricinde meydana gelir.
İPUCU: Sistem her açılışında, doğrudan http://time.windows.com adresindeki sunucuya sorgular gönderilir. XP, bu sunucu ile saat ayarını senkronize eder. Sistem benzer şekilde http://windowsupdate.microsoft.com adresiyle de bağlantı kurar ve buradan yeni güncellemeleri arar. Ayrıca bir de Windows Media Player'ın kod çözücü (codec) sorgusu bulunur. Bu noktada size, özel bir kişisel firewall kurmaktan başka bir seçenek kalmıyor. ZoneAlarm yaygın olarak kullanılan ve konfigürasyonu oldukça kolay olan bir programdır.

29. Zip arşivlerinin tekrar dosya olarak kullanılması


Zip dosyalan Windows XP'ye kadar özel bir program yardımıyla açılıyordu. Arşiv dosyaları Windows XP ile beraber aniden özel bir klasör olarak karşımıza çıktılar.
İPUCU: Eğer Winzip ile çalışmaya devam etmek istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmelisiniz. Başlat/Çalıştır komutunu çalıştırın ve Aç kutusuna "regsvr32/u zipfldr.dll" satırını girdikten sonra Tamam düğmesine tıklayın. Bundan böyle Zip arşivleri tekrar dosya olarak işlem göreceklerdir. Şayet böyle çalışmaktan memnun kalmazsanız, "regsvr32 zipfldr.dll" komutunu kullanarak klasör moduna tekrar dönebilirsiniz.

30. Kilitlenme sonrasında otomatik restart


XP'nin ne kadar güvenli çalıştığını duymuşsunuzdur. Ancak bu işletim sistemi de çeşitli sorunlardan ötürü kilitlenebilir ve tabii ki aksi yönde herhangi bir şey yapılmadığında hareketsiz kalabilir.
İPUCU: Sistem kilitlendiğinde bilgisayarın otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlayan fonksiyonu etkinleştirin. Bunun için ilk olarak Başlat/Denetim Masası penceresindeki Sistem simgesini çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Gelişmiş kartını aktif hale getirin. Başlangıç ve Kurtarma başlığı altında bulunan ayarlar düğmesine tıklayın ve "Otomatik olarak yeniden başlat" seçeneğini üzerine tıklayarak işaretleyin. Bu sayede bilgisayar, sistem kilitlendiğinde sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

31. Dahili PC hoparlörünü kapatmak


Dahili PC hoparlörü, çıkartabildiği tek mono bip sesi ile zamanın çok gerisinde kalmasına rağmen, tüm bilgisayarlarda halen bulunuyor. XP, normalde tüm sesler için ses kartını kullanıyor, ancak bazen PC Speaker'dan da ses gelebiliyor.
İPUCU: Aslında XP, PC hoparlörüne gerçekten ihtiyaç duymaz. Bunun için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini daha önce anlatıldığı şekilde çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Sound" anahtarını aktif hale getirin. Burada bulunan "Beep" öğesinin değerini değiştirmek için üzerine iki kere tıklayın ve PC hoparlörünün XP altında kullanılmasını engellemek için değer olarak "No" kelimesini girin. Hoparlörü tekrar aktif hale getirmek için de söz konusu değeri daha sonra "Yes" olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra Windows XP çalıştığı sürece bip sesi duyulmayacaktır.

32. Windows açılışında özel açıklama


Açılıştan sonra bir açıklama veya hoş bir selamlama mesajı ister misiniz?
İPUCU: Bunun için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın. Buradaki "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWA-RE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon" başlığı altında bulunan "LegalNoticeCaption" öğesi mesajın başlığını ve yine aynı başlık altındaki "LegalNoticeText" öğesi ise açılış mesajını saklar.
Bu öğelerin değerlerini değiştirmek için üzerlerine iki kere tıklamanız yeterli olacaktır. İstediğiniz açılış başlık ve metnini girdikten sonra Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresini kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Hazırladığınız mesaj, ağ kaydından önce ayrı bir pencere üzerinde ekrana gelecektir.

33. Klasik Windows masaüstüne dönüş


XP'nin yeni görünümü herkesin hoşuna gitmeyebilir. Ancak tabii ki bu yeni kullanıcı ara yüzü ile çalışmak zorunda değilsiniz ve istediğiniz zaman Windows 2000 masaüstüne geri dönebilirsiniz
İPUCU: Windows 2000 ara yüzünü aktif hale getirmek için ilk olarak Başlat/Denetim Masası komutunu çalıştırın ve Görünüm ve Temalar bağlantısı altındaki Görüntü simgesine tıklayın. Görüntü Özellikleri penceresindeki Temalar kartı üzerinden bir çok yeni XP temasının haricinde klasik Windows görünümüne de ulaşabilirsiniz. Daha sonra Başlat menüsünü ve klasik Windows kullanıcı ara yüzünü uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Bunun için Başlat düğmesine farenin sağ düğmesini kullanarak tıklayın ve nesne menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Ekrana gelen pencere üzerindeki Klasik Başlat Menüsü seçeneğini işaretleyin. Ayrıca Ayarlar düğmesini kullanarak Başlat menusunu istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

34. Başlat menüsüne kendi resminizi eklemek


XP, kurulum sonrasında her kullanıcı için ayrı bir resim atar. İsterseniz burada kendi resminizi de kullanabilirsiniz.
İPUCU: Eğer Başlat menüsündeki resme tıklayacak olursanız, aralarından seçebileceğiniz standart resimlerin bir listesi ekrana gelecektir. Öncelikle burada kullanmak istediğiniz resmin 48x48 piksel büyüklüğünde olmasına dikkat etmelisiniz. Resim üzerine tıklanması sonucunda açılan Kullanıcı Hesapları penceresindeki "Daha çok resme gözat" bağlantısına tıklayın ve kullanmak istediğiniz resme ait dosyayı seçin. Seçtiğiniz resim, bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra açılış ekranı ve Başlat menüsünde ekrana gelecektir.

35. MP3 klasörünü CD kapağı ile donatmak


Müzik dinlemeyi sevenler aynı zamanda yeni çıkan albümlerin kapaklarını da takip ederler. CD kapaklarının PC'deki şarkı ve albümlerin bulunmasını kolaylaştırması ise çok daha güzel olurdu. Bunun için müzik klasörünüzde bir kapak veya seçeceğiniz bir resmi saklayabilirsiniz.
İPUCU: Kullanmak istediğiniz klasöre "FOLDER.JPG" adında bir resim dosyası taşıyın. Bundan böyle Küçük Resimler görünümünde klasör simgesinin üzerinde söz konusu CD kapağı ekrana gelecektir.

36. Windows XP'yi kendi logonuzla kullanmak


IBM veya Dell gibi tüm büyük üreticiler Windows XP yüklü bilgisayarlarında özel logolarını kullanabilirler. Siz de kendi logonuzu kullanmak isteyebilirsiniz.
İPUCU: Bunun için üzerine tıklayarak ÖZELLOGO.REG dosyasını sabit diskinize kaydedin. Daha sonra dosyanın bulunduğu klasörü açın ve bu dosya üzerine farenin sağ düğmesiyle tıklayın. Ekrana gelen Nesne menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın ve dosya içerisinde değişiklik yapabilmek için Öznitelikler başlığı altındaki "Salt okunur" seçeneğinin işaretli olmamasına dikkat edin. Tamam düğmesini tıklayarak bu pencereyi kapattıktan sonra dosya içeriğini değiştirmek için yine Nesne menüsündeki Düzenle komutunu çalıştırın. Dosya içerisinde bulunan "MY TEXT" ifadesi yerine kendi açıklamalarınızı girin ve "MY COMMand" yerine de yerine getirilmesini istediğiniz direktifleri yazın. Örneğin devamlı olarak CHIP'in web sayfasının açılması gerekiyorsa buraya http://www.** GEREKSIZ SITE **.tr adresini girmelisiniz. Kendi istediğiniz resmi kullanmanıza imkan tanıyan MYICON.ICO dosyası ise Windows klasörü içerisinde yer alan 24x24 piksel büyüklüğünde BMP biçiminde bir resmi içermelidir. Gerekirse, kendi istekleriniz doğrultusunda düzen
lediğiniz .REG dosyasının ismini de değiştirebilirsiniz. Bu dosyanın içeriğinin kullanılabilmesi için üzerine iki kere tıklamanız yeterli olacaktır. Bundan sonra sistem yeniden başlatıldığında logonuz Başlat menüsünde çıkacaktır.

37. Resim Görüntüleyicisi'ni kapatmak


Windows XP tamamen kendine ait bir resim görüntüleme aracına sahiptir. Bu araç, resimleri polarize eder. Aslında pek de kullanışlı bir araç değildir. Kendi istediği programı kullanmak isteyenler bu ipucundan faydalanabilirler.
İPUCU: Windows XP Kayıt Düzenleyicisi Defterini çalıştırın ve
"HKEY_CLASSES _ROOT\SystemFileAssociations\image\ShellEx\Context MenuHandlers\ShellImagePreview" anahtarını silin. Sistem yeniden başlatıldıktan sonra XP Resim Görüntüleyicisi artık karşınıza çıkmayacaktır. Bunun yerine ACDSee veya irfanView gibi kullanışlı resim görüntüleme araçlarını kullanabilirsiniz.

38. Windows XP açılış ekranını değiştirmek


Windows XP açılışında ekrana gelen resim size sıkıcı mı geliyor? Bunun yerine istediğiniz resmi kullanabilirsiniz.
İPUCU: Bunun için üzerine tıklayarak BootXP aracını kurun ve çalıştırın. Ancak BootXP'nin Shareware versiyonunun çalıştırılması için "Enter BootXP" düğmesi ekrana gelene kadar bir süre beklemeniz gerekli. Sistem açılışında kullanmak istediğiniz resmi seçmek için Browse düğmesine tıklayın. Your Boot Screen penceresindeki resmi işaretleyin ve "Set as your BootScreen" düğmesine tıklayın. BootXP, otomatik olarak orijinal BOOT.INI dosyasının bir yedeğinin oluşturacak ve açılış yöneticisi ekranına işletim sisteminin orijinal hali ile açılmasını sağlayacak yeni bir öğe ekleyecektir. Bu sayede istediğiniz zaman eski ayarlarınızı geri yükleyebilir veya işletim sistemini normal ekranı ile çalıştırabilirsiniz. Daha sonra BootXP'yi kapatın, Windows XP'yi yeniden başlatın ve yeni açılış resminizin zevkini çıkartın.
DİKKAT! Açılış ekranı 640x480 piksel çözünürlükte olmalı, 16 renk kullanmalı ve BMP biçiminde kaydedilmek zorundadır. "Get Boot Screen" komutunu kullanarak internetten hazır açılış ekranları indirebilirsiniz.

39. Sistem araçlarına hızlı erişim


Eğer sistem üzerinde çok sık değişiklik yapıyorsanız, bazı programlara, örneğin Bilgisayar Yönetimi, diğer kullanıcılardan daha çok ihtiyacınız var demektir. Bunun için uzun uzadıya aramak yerine hazırlayacağınız araç setini istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
İPUCU: Önemli sistem araçları için kısayollar oluşturun. Söz konusu sistem araçlarının tümü Windows normalde "C:\WINDOWS dizini içerisinde yer alan SYSTEM32 klasöründe bulunur. Buradaki dosyaların hangi araçları temsil ettiklerini aşağıdaki küçük listeden öğrenebilirsiniz.
Dosya Adı:
Sistem Aracı:
comexp.msc:Bileşen Hizmetleri
regedit32.exe:Kayıt Defteri Düzenleyicisi
cleanmgr.exeisk Temizleme
compmgmt.msc:Bilgisayar Yönetimi
certmgr.msc:Sertifikalar
devmgmt.msc:Aygıt Yöneticisi
eventvwr.msc:Olay Görüntüleyicisi
gpedit.msc:Grup ilkesi
ntmsmgr.msc:Çıkarılabilir Depolama Birimi
services.msc:Hizmetler
cmd.exe:Komut Satırı
taskmgr.exe:Windows Görev Yöneticisi
dxdiag.exeirectX Tanı Aracı
diskmgmt.mscisk Yönetimi
ciadv.mscizin Oluşturma Hizmeti
dfrg.mscisk Birleştiricisi
fsmgmt.msc:Paylaşılan Klasörler
lusrmgr.msc:Yerel Kullanıcılar ve Gruplar
perfmon.msc:Performans
secpol.msc:Yerel Güvenlik ilkesi
İstediğiniz EXE dosyalarına ait kısayolları masaüstünde rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Bu sayede söz konusu denetim araçlarından birine ulaşmak için sadece kısayol üzerine iki kere tıklamanız yeterli olacaktır.

40. Hazırda Beklet moduna geçmek


Windows XP ile beraber karşımıza çıkan en kullanışlı fonksiyonlardan biri Hazırda Beklet 'tir. Bu fonksiyon, hafızadaki tüm bilgileri birer birer sabit disk üzerine yazar ve böylece sistemin bir sonraki açılışında çalışmaya kalınan yerden devam edilebilir. Ancak Hazırda Beklet seçeneği Bilgisayarı Kapat penceresinde ekrana gelmez.
İPUCU: Hazırda Beklet moduna geçmek için uzun uzadıya aranmanıza gerek yok. Bunun için, Bilgisayarı Kapat penceresi açıkken sadece [SHIFT] tuşuna basmanız yeterlidir. Böylece Beklemede düğmesi, Hazırda Beklet olarak değişir.

41. Bilgisayarı tek tıklama ile kilitlemek


Özellikle kalabalık işyerlerinde çalışma ortamından uzaklaşmadan önce bilgisayarlar kilitlenir. Yabancıların bilgisayarınızı karıştırmasını sadece tek bir tıklama ile engelleyebilirsiniz.
İPUCU: İlk olarak masaüstünde boş bir alana farenin sağ düğmesini kullanarak tıklayın ve açılan Nesne menüsündeki Yeni/ Kısayol komutunu kullanarak yeni bir kısayol oluşturun. Kısayol için güzel bir simge seçin ve "Öğenin konumunu yazın" kutusuna aşağıdaki komut satırım girin:
rundll32.exe user32.dll,Lock—»WorkStation
Bundan böyle çalışma ortamınızı kilitlemek için tuş kombinasyonlarını kullanmak yerine biraz önce oluşturduğunuz kısayolun üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

42. Yönetici haklarını kolayca etkinleştirmek


Dikkatli kullanıcılar, sadece sistem üzerinde değişiklik yapacakları zaman yönetici haklarına sahip hesabı kullanarak bilgisayarı açarlar. Normalde sadece bir kullanıcı hesabı yeterlidir. Ancak bazı programlar çalışmak için yönetici haklarını isterler.
İPUCU: Gerekirse tek bir EXE dosyası için yönetici hakları tanımlayabilirsiniz, îlk olarak yönetici haklarını kullanarak çalıştırmak istediğiniz programı gezgin penceresinde arayın. Daha sonra EXE dosyası üzerine farenin sağ düğmesini kullanarak tıklayın ve açılan nesne menüsündeki "Farklı çalıştır" komutunu çalıştırın. "Aşağıdaki kullanıcı" seçeneğini aktif hale getirin ve yönetici ismini ve parolasını girin. Programı çalıştırmak için son olarak Tamam düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

43. Ses ayar düğmesini etkinleştirmek


Windows XP, ses ayarı düğmesini normalde görev çubuğu üzerinde görüntülemiyor. Ancak bu durumu rahatlıkla değiştirebilirsiniz.
İPUCU: Başlat/Denetim Masası komutunu çalıştırın, ekrana gelen pencere üzerindeki "Ses, Konuşma ve Müzik Aygıtları" bağlantısına tıklayın ve son olarak Ses Efektleri ve Ses Aygıtları simgesini çalıştırın, ileride ses ayarına daha rahat ulaşabilmek için "Görev çubuğuna ses ayarı simgesi yerleştir" seçeneğini işaretleyin.

44. Dosyaları nesne menusunu kullanarak şifrelemek


Windows XP'nin NT Filesysteminin, yani dosya sistemi NTFS'in çok güvenli olduğu söylenebilir. Encrypted Filesystem (EFS/Şifrelenmiş Dosya Sistemi) ile verilerinizi şifre ile koruyabilirsiniz.
İPUCU: EFS, izinsiz kullanıcıların erişimlerini engellemek için tüm klasörü şifreler. İlgili komutu Nesne menüsüne ekleyerek söz konusu fonksiyondan tabii ki çok daha hızlı bir şekilde faydalanabilirsiniz. Bunun için, ilk olarak, Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Explorer\Advanced" anahtarını aktif hale getirin. Farenin sağ düğmesiyle pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve Yeni/DWORD Değeri komutunu kullanarak "EcnryptionContextMenu" adında yeni bir öğe oluşturun. Daha sonra bu öğe üzerine iki kere tıklayarak değerini "1" olarak değiştirin. Bundan böyle klasörlerin Nesne menüsünde ekrana gelen yeni komutu kullanabilirsiniz.
DİKKAT! EFS kullanarak klasörleri şifrelemek için kesinlikle NTFS dosya sisteminin kullanılması gereklidir.

45. Dosyaları doğru program ile açmak


Windows XP altında dosyaları istediğiniz program ile açabilmeniz için "Birlikte Aç" komutu bulunur. Ancak işletim sistemi bu liste içerisinde her zaman doğru programları sunmaz.
İPUCU: İstediğiniz programları söz konusu listeye ekleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\Windows\Current-Version\Explorer\FileExts\.gif\Open WithList" anahtarını aktif hale getirin. Şimdi buraya yeni bir program ekleyerek birlikte aç listesini genişletebilirsiniz. Örneğin Photoshop'u listeye eklemek için "Photoshop.exe" dosyasını gösteren yeni bir değer eklemelisiniz. Birlikte aç listesinde eksik olduğunu düşündüğünüz tüm dosya uzantılarının çalıştırılabileceği alternatif programları benzer şekilde ekleyebilirsiniz.

46. Programları önceliklerine göre düzenlemek


Eğer aynı anda birden çok program ile çalışıyorsanız ve hem ** KÜFÜRLÜ KONUŞMAK YASAKTIR ** kullandığınız hem de seyrek olarak ihtiyaç duyduğunuz programlar aynı şekilde yavaşlarsa, söz konusu uygulamaları önceliklerine göre düzenlemelisiniz.
İPUCU: Programların önceliklerini belirlemek için [Alt] + [Ctrl] + [Del] tuş kombinasyonunu kullanarak Windows Görev Yöneticisini çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki işlemler kartını aktif hale getirin. Bu kart üzerinde, o anda çalışan programların bir listesi bulunur, istediğiniz programın üzerine sağ tuşla tıklayarak açılan nesne menüsündeki Öncelik Ata komutunu kullanarak altı öncelik derecesinden birini seçebilirsiniz. Bu şekilde her programın kullanacağı işlemci oranını belirleyerek, sık başvurduğunuz uygulamaların daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

47. XP güncellemelerini kaydetmek


Windows XP güncellemeleri normalde yerel disk üzerine kaydedilemiyor. Yoksa kaydedilebiliyor mu?
İPUCU: Güncellemeleri yerel disk üzerine kaydetmek tabii ki mümkün.
http://v4.windowsupdate.microsoft.vo...corporate=true adresinde Corporate Edition güncellemelerini bulabilir ve bunları kaydedebilirsiniz.

48. Startup Programlar


Bilgisayarı açtığımızda işletim sistemi yüklenirken bazı programlarda açılışta yüklenmek ister (örneğin icq netdetect agent), bunu engellemek için Start > Run > msconfig komutunu çalıştırın. "System Configuration Utility" karşımıza gelmiş oldu, buradan startup sekmesine gelip, başlangıçta yüklenmesini istemediğimiz programları seçebiliriz, programları seçtikten sonra "apply" butona basıp sistemi yeniden başlatmak gerekiyor.

49. Virüslere Geçit Yok


Hemen hemen herkesin e-mail adresine birkaç virüs gönderilmiştir, Web tabanlı e-mail servisi veren kuruluşların birçoğu mailinize gelen dosyaları virüs taramasından geçirir(yahoo! gibi). Outlook Express kullanıyorsanız ve içinde virüs olabilecek dosyaları açmakta tereddüt ediyorsanız işte size bir püf noktası. Start > Run deyip "gpedit.msc" yazın. Karşınıza gelen "group Policy" menüsünden "User Configuration"a gelin buradan Administrative Temples > Windows Components > internet Explorer bölümüne girin. Bu bölümde en altta "Configure Outlook Express" yazıyor olması gerek, buna çift tıklayarak "Configure Outlook Express Properties" menüsünün gelmesini sağlayın, burada "not connfigured" işaretliyse bunu "enable" olarak değiştirin ve "block attachments that could contain a virüs" yazan kısmı aktif hale getirin "OK" butonuna basıp çıkın.

50. Daha Fazla Güvenlik


Start > Run deyip "regedit" yazın, Regedit'te "HKEY_LO-CAL_MACHlNE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa" anahtarına gidin burada "force-guest" DWORD değerini bulun, yoksa oluşturun bunun değerini "1" yapın. Bu sayede Windows XP "Advanced File System Security" aktif hale geçmiş olacak.

51. Explorer'in Kendisi Çalışsın


Explorer.exe'nin kendi halinde çalışmasını ve böylece hata verdiği zaman tüm sistemin hata vermemesini istiyorsanız, işte size göre bir püf noktası. Regedit'i açıp "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Advanced" anahtarına gidin. Burada "Separate Process" DWORD değerini bulun ve değerini "1" yapın(eğer bu anahtar mevcut değilse sağ tıklayıp new > DWORD value deyip adını "Separate Process" yapın ve değerini "1" yapın). Eğer Regedit'le uğraşmak hoşunuza gitmiyorsa şu yolu izleye-rekte yapabilirsiniz; My Computer'a girip Tools > Folder Options oradan View segmesine gelin. Burada "Launch folder windows in a separate process"i tıklayın "OK" basın. İşletim sisteminiz daha "sağlam" çalışacaktır fakat biraz performans düşüklüğü olacaktır.

52. Hızlı Sabit Diskiniz mi Var


Diyelim ki yeni bir sabit disk aldınız ve kullanmakta olduğunuz sabit diskten daha hızlı. Bu durumda page.sys dosyasını yeni aldığınız sabit diskinize geçirmekte fayda var. ("page.sys'de ne ola ki" diyenler için ; ünlü swap dosyası) Bunun için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHI-NE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" anahtarına gidin, burada "Paging Files" adındaki string değerini bulun ve daha hızlı olan sabit diskiniz hangisiyse onu yazın (örneğin benimkinde "c:\page.sys" yazıyordu, e:\page.sys yaptım)

53. Daha Hızlı Kapansın


Windows XP kapanırken bildiğiniz gibi yapılanları kaydeder, Windows XP kapanırken biraz zamandan kazanmak istiyorsanız, Regedit'e girip "HKEY_CUR-RENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersio n\Policies\Explorer" anahtarına gidin, burada "NoSaveSettings" değerini bulun. Eğer çıkışta kayıt yapılmasını istemiyorsanız değeri "1" yapın, kayıt yapılmasını istiyorsanız "0" yapmanız yeterli.

54. Daha da Hızlansın


Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelliği kapatmak için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\FileSystem" anahtarına gidip "NtfsDisableLastAccessupdate" değerini bulun ve değerini "1" yapın.

55. Açıklama Yapmasın


Windows XP'de adet olduğu üzere mouse okuyla bir dosyanın ya da klasörün üzerine geldiğiniz zaman o dosya/klasör hakkında bilgiler verir. Bu özelliği kapatmak için "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Explore\Advanced" anahtarına gidin ve "ShowlnfoTip" DWORD değerini bulun ve değerini "0" yapın.

56. Masaüstü Kendi Halinde Çalışsın


Explorer ve Internet Explorer'ın nasıl kendi başlarına çalışacaklarını söyledik, şimdi de sırada "masaüstü" (desktop) var. Tabii ki Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer" anahtarına gidin, burada yeni bir DWORD değeri oluşturun (new > DWORD value) isim olarakta "DesktopProcess" yazın ve değer olarak "1" yapın.

57. Windows XP CD'Sİ İstemesin


Sabit Diskinizde fazladan yer var diyelim(600MB'tan fazla), Windows XP cd'sindeki "İ386" klasörünü olduğu gibi sabit diskinize kopyalayın.(örneğin c:\i386) ve bunu Regedit'te belirtin. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion" anahtarına gidin, burada "SourcePath" anahtarını bulun, ve karşısına "1386" klasörünü kopyaladığınız adresi yazın (c:\i386) gibi.

58. Bilgisayar Otomatik Kapanmıyor


Windows XP'den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik olarak kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin, burada "PowerOffActive" DWORD değerini bulun ve değerini "1" olarak değiştirin.

59. Bilgisayarı Yeniden Başlatmadan Windows XP Yeniden Başlasın


Windows XP'de yaptığınız bazı değişikliklerden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerektiğini söyler ama bilgisayarı yeniden başlatıp zaman kaybetmeden sadece Windows XP'yi yeniden başlatmak istiyorsanız "shutdown" butonuna basarken "shift" tuşuna da basılı tutun, böylece bilgisayarı yeniden başlatmadan Windows XP'yi yeniden başlatmış oluyorsunuz.

60. Açılış Süresini Kısaltın


NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde "NTFS Check"e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarın açılışını hızlandırabilirsiniz. "CHKNTFS" komutu "AUTOCHK" başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı 4 saniyeye düşürmeniz mümkün, bunun için komut satırına "CHKNTFS/T:4" yazmanız yeterli böylece "AUTOCHK" süresi 4 saniye olacaktır.

61. Sabit Disk Performansını Artırın


Eğer Windows XP'de NTFS kullanıyorsanız (eğer kullanmıyorsanız şiddetle tavsiye ederim) diskinizin 12,5% kadarını MFT için kaydeder.(MFT = Master File Table) MFT fragmantasyonu sistem performansının orantılı biçimde düşmesine neden olabilir. Örneğin bilgisayarınızda yüzlerce program yükleyip kullanıyorsanız MFT kullanımı daha yüksek olacaktır, bu yüzde duruma göre 25% çıkması daha faydalı olacaktır. Eğer yüzdeyi bu değere çıkarmak istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet \Control\FileSystem" anahtarına gidin, sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyip yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak "NtfsMftZoneReservation" verin, değer olarak 2 yazın ( 1=12,5% , 2=25%)

62. Sistem Performansını Artırın


Sistemin doğru ve performanslı çalışmasını sağlamak için düzenli olarak defrag etmekte fayda vardır. Ama eğer sistem gereksiz özelliklerle meşgul tutuluyorsa defrag'da ancak bir yere kadar yardım edebilir. Bu püf noktası DOS tabanlı program ve Win95'ten öncesiyle hiç ilgilenmeyenler için. Windows XP'de bir dosya/klasör için iki isim yaratılır, bunlardan ilki gördüğünüz isim bir diğeri ise DOS için hazırlanmış ismidir(DOS'la düzgün çalışması için). Bu isim çalışması CPU ve sabit disk gibi sistem kaynaklarını boşa uğraştırmış olur. Sadece bununla da kalmayıp yapmış olduğunuz MFT kullanımını da düşürür. Bunu engellemek için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHlNE\System\CurrentControlSet\Contr ol\FileSystem" anahtarına gidin, burada
"NtfsDisable8dot3NameCreation" DWORD anahtarını bulun ve değerini "1" yapın.

63. "Start > Run" Listesi Silinsin


Regedit, ya da "cmd.exe"yi çalıştırırken "start > run" deyip isimlerini yazarız, bir süre sonra bu liste oldukça kabarır. Bu listeyi silmek için "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\RunMRU" anahtarına gidin, burada ki tüm değerleri silebilirsiniz.

64. Nerede Kaldığımı Hatırlamasın


Yeni nesil Windowslarda adettir Regedit'te en son ayar yaptığınız anahtarı hafızasında tutup, daha sonra tekrar girdiğinizde en son kaldığınız anahtarı gösterir.("Biz değiştik Win9X gibi değiliz, daha iyiyiz" mesajı mı vermek istiyorlar acaba?). Eğer Regedit'in derinliklerinde kaybolmuşsanız bir daha aynı yerden başlamak pek hoş bir durum olmasa gerek, buna sebep olan anahtar "LastKey" anahtarı. Bu özelliği kapatmak için Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Applets\Regedit" anahtarına gidin, burada "LastKey" adında bir anahtar göreceksiniz bunu çift tıklayıp içini silin sonra "Regedit" anahtarına sağ tıklayıp "Permission..." seçeneğini seçin. Burada "any/all users/group" seçeneklerinden istediğinizi seçin.
NOT: Bu ayar sisteme zarar verebilir, ya da çalışmasına engel olabilir.

65. Başlangıç Menüsünü Değiştiremesinler


Sistemdeki diğer "normal" kullanıcıların başlangıç menüsünde(start menu) değişiklik yapmalarını istemiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_CUR-RENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersio n\Policies\Explorer" anahtarına gidin, yeni bir DWORD anahtarı oluşturun ve adını "NoChangeStartMenu" koyun ve değerini "1" yapın.

66. Kayıt Yapmasın


Windows XP'nin yeni özelliklerinden biri de cd-rw cihazlarına cd kaydı yapabilmesi, ama eğer daha iyi bir cd kayıt programı kullanıyorsanız (winoncd, easy cd creator gibi) bu özelliği kapatmak isteyebilirsiniz, bunun için "My Computer"a girin ve burada cd-rw cihazının olduğu sürücüye sağ tıklayıp "Properties"i seçin burada "Recording" segmesine gelin ve "Enable cd recording on this drive" seçeneğini kapatın.

67. Açılış Diskinin Otomatik Optimize Edilmesi


Otomatik açılış diskinin optimize edilmesi için Regedit'e girip
"HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft \Dfrg\BootOptimizeFunction" anahtarına gidin burada "Enable" anahtarını bulun ve değerini "Y" yapın.

68. Grup Sayısını Belirleme


Windows XP'ye has özelliklerden olan aynı program pencerelerini gruplama tekniğini özelleştirmek istiyorsanız, Regedit'e girip "HKEY_CURRENTJUSER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Advanced" anahtarına gidin, burada "TaskBargroupSize" değerini bulun ve istediğiniz bir değeri verin, burada vereceğiniz değerlere göre sayfalar gruplanacaktır (normal değeri 3)

69. BSOD Çıktığında Yeniden Başlasın


Her ne kadar Windows XP'nin en güvenli, en hatasız Windows olarak lanse edilse de buna inananların sayısı bir elin
beş parmağını geçmez sanırım. Bilgisayarınızın olası bir "sistem çökmesi" ya da "BSOD" olayında (BSOD = Blue Screen of Death yani ünlü mavi ekran) sistemi otomatik olarak yeniden başlatması için Regedit'e girip
"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contr ol\CrashControl" anahtarına gidin ve "AutoReboot" anahtarını bulun ve değerini "1" yapın.

70. Geri Dönüşüm Kutusu Olmasın


Geri Dönüşüm Kutusu'nu (Recycle Bin) masaüstünden (desktop) kaldırmak için, Regedit'e girin ve "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Explorer\Desktop\NameSpace" anahtarına gidin, burada "{645FF040-5081-101B-9F08-OOAA002F954E}" anahtarını silin.

71.Acaba windows`umun Activisation u yapilmismi:


Start” Sonra da “Run”. u click leyin ve karsiniza cikan bosluga “C:\Windows\system32\oobe\msoobe.exe /a” yazin ve ENTER`e basin Eger windowsunuzu D dizinine veya baska bir yere kurduysaniz “C:\” yerine “D:\” veya windowsunuzun kurulu oldugu dizini girin.
(NOT:Windows XP sayfamizdan xp.reg v001 i indirdiyseniz muhtemelen aktivizasyon yapilmis görünecektir.)

72.Bios sifre kirma yontemleri:


1.anakartýn pilini çýkart yarým saat bekle tekrar taktýðýnda þifre kalkar.
2. Bios pilinin yanýnda bir jumper vardýr 3 pinlidir Jumperi oradan çýkar bir yanýndakine tak sonra hemen eski yerine geri tak Biosu resetler.

a.BIOS Features Setup' taki "CPU Internal Cache" ve "External Cache" ayarlarini "Enabled"


urumuna getirin.Böylelikle ilk hizlandirma islemi halledilmis olur.
b.Çogu Board üreticisi, "BIOS Fature Setup" taki "Boot up system Speed"e menü seçenegi olarak yer vermemektedir.Fakat buna ragmen yinede varsa, buradaki ayar
"High" olarak yapilmalidir. Çünkü "Low", islemciyi oldukça yavaslatir.

73.Girilemeyen siteler:


Tecrübe iyidir. Beraberinde gelişim gelir. Başıma gelen acı tecrübe ve edindiğim bilgileri belki aynı sıkıntıyı yaşayanlar olabilir diye paylaşıyorum.
Sistemime dışarıdan müdahale ile bir şeyler değiştirilmiş. Kendimi savunmak için kullandığım
  1   2   3   4


    Ana sayfa


Win Xp ayarlar 1- yeni Bir Kurulumdan Sonra Tekrar Aktive Etmeyin

Indir 155.31 Kb.