bilgiz.org

Voip internet protokolü üzerinden ses sinyalleri gönderme işlemidir

 • Connection Setup
 • Service Name
 • Max Idle Timeout
 • “Nailed-Up Connection”
 • “Save Settings”
 • Test ADSL(ATM OAM) loopback
 • 2602R-61’i SIP SERVER’a REGISTER ETME
 • ITSP Servis sağlayıcınızın sağladığı hesap bilgileri ile şimdi başlayabilirsiniz.
 • Adım 2
 • Adım 5.
 • Adım 8.
 • Başlık Açıklama
 • ZyXEL Teknik Destek Ekibi... • Tarih01.10.2017
  Büyüklüğü41.5 Kb.

  Indir 41.5 Kb.

  2602R-61 GENEL TANITIM ve TEMEL KURULUM BİLGİLERİ
  Ürün Hakkında Genel Bilgi

  Prestige 2602R-61 ADSL, ADSL2, ADSL2+ standartlarını destekleyen modem+router+Voice gateway’dir. Bu tip cihazlara IAD (Integrated Access Device) dendiğini bilgi olarak vermekte fayda var.


  Cihazın yerel ağa bağlanmak için 1 adet 10/100M Auto MDI/MDIX ethernet portu vardır. Bağlı bulunduğu yerel ağa IP konfigurasyonu dağıtan DHCP Server özelliği mevcuttur.

  Cihaz servis sağlayıcıdan değişken IP adresi (dinamik) alsa bile bu IP adresini dinamik DNS hizmeti sağlayan bir sunucuya göndererek isim-IP kaydını günceller. Bu sayede cihaza verdiğini domain adı ile 2602R’ye Internet üzerinden IP adresini bilmeseniz bile ulaşabilirsiniz. Bu özelliğe Dynamic DNS denir.


  Internet üzerinden telefon görüşmesi yapmayı sağlayan 2 adet FXS portu vardır. Bu portlara bildiğimiz analog telefon bağlanır veya bu portlar santralin (PBX) dış kartına bağlanır. Dahili kullanıcılar santralde hat alarak P2602R-61 üzerinden arama yapabilirler. Codec olarak G.711 ve G.729 desteklenmektedir. İstenirse G.729 codec desteği de eklenebilir (Bu durumda cihaz birim fiyatında değişiklik olabilir)
  Cihaz SPI (Statafull Packet Inspection) firewall desteğine sahiptir. Internete giden/gelen paketler IP adresi ve port numarasına göre kontrol edilip engel konabilir.
  Cihaz bağlantıları aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.


  1-) DSL kablosunu modemin arka panelindeki DSL portuna bağlayın.(splitter kullanılacaksa gelen hat splitter’ın line portuna, P2602R’nin DSL portu splitter’ın modem portuna, normal telefon görüşmesi yapmak için kullanılacak telefon splitter’ın phone portuna bağlanmalıdır.
  2-) LAN portunu PC’ye veya ortamda birden fazla PC varsa switch’e bağlayın.
  3-) FXS portlarına Internet üzerinden görüşme yapmakta kullanacağınız analog telefon(lar)u bağlayın.
  4-) cihazın kutusundan çıkan adaptör ile elektrik bağlantısını yapın.

  Internet Bağlantı Ayarları


  2602R-61’in telnet ile ulaşılan menulü arayüzü olduğu gibi, web browser ile ulaşılabilen web arayüzü de vardır. Ürünü web arayüzünden ayarlamak için ilk önce cihazın LAN portuna bilgisayarınızı direkt olarak veya hub/switch vasıtasıyla bağlayınız. Cihazın LAN portunun IP adresi 192.168.1.1 (255.255.255.0) dır. Bu yüzden bizim IP adresimiz de 192.168.1.0’netwotkünden bir IP adresi olmalıdır. PC’nin IP adresini 192.168.1.1 olmamak şartıyla 192.168.1.x şeklinde vermeliyiz. Alt ağ maskesi (Subnet Mask ) olarak 255.255.255.0 , ağ geçidi (Default Gateway) olarak da 192.168.1.1 vermeliyiz.

  DNS server IP adresi olarak TTnet’in DNS server’larından birinin IP adresi verilebilir. (195.175.39.39, 195.175.39.40)


  Veya bilgisayara IP adresini elle vermek yerine IP configurasyonunu otomatik olarak aldırabiliriz. Bu durumda bilgisayar 192.168.1.33 veya bu değerden daha büyük bir IP adresi alacaktır. DNS server IP adreslerini de otomatik al seçebilirsiniz veya yukarıda belirtilen DNS server IP adreslerini kullanabilirsiniz.

  IP adresini elle verdikten veya otomatik olarak aldıktan sonra web browser programını (Internet Explorer, Netscape..) çalıştırın. Adresi satırına 192.168.1.1 yazın. Password olarak “1234” girdikten sonra yeni şifre girmeniz için router sizi uyarır. Yeni şifrenizi 2 defa girip “Apply” butonuna basabilir veya “Ignore” deyip default şifreyle girişi yapabilirsiniz. (Not:Güvenlik açısından şifre değişikliği önemle tavsiye edilir. Bütün ZyXEL ürünlerinin şifresi “1234” olduğundan başka biri router’a bağlanıp ayarlarını değiştirebilir.) Şifreyi girdikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.


  Sol taraftaki Connection Setup linkine tıklayın. Mode “Routing” olarak seçilmelidir. Encapsulation/Multiplex değerleri PPPoE /LLC veya PPPoA/VC, VPI “8”, VCI “35”seçilmelidir.(Not: Bu değerler santralden santrale değişen değerlerdir.) “Next” tuşu ile bir sonraki ekrana geçilir. Eğer PPPoE seçildiyse Service Name alanı çıkar. Bu alan boş bırakılmalıdır. User Name olarak Servis sağlayıcınız tarafından size verilen kullanıcı adı girilir. Password kısmına şifrenizi giriniz. IP Address kısmında size verilen IP adresi sabit(static) bile olsa Obtain an IP Address Automatically seçeneği seçilmelidir. Connection kısmında Connect on Demand seçili kalabilir. Max Idle Timeout “0” dır ve öyle kalmalıdır. Bu durumda cihaz açılınca “Idle” konumda bekler, iç taraftan (LAN’dan) istek gelince veya SIP server’a kayıt isteğinden dolayı hat “UP” olup karşı server’dan IP adresi alır. Eğer cihazın açıldıktan sonra hattın direkt “UP” olması isteniyorsa (talep gelmesine veya SIP server’a register isteği gönderilmesine gerek yoktur.) “Nailed-Up Connection” seçili olmalıdır. Network Address Translation “SUA Only” seçilip “Next” tuşu ile bir sonraki ekrana geçilmelidir. Bu ekranda SIP server bilgilerini girebiliriz. SIP server ayarlarını daha sonra yapacağımızdan bu ekranda değişiklik yapmadan Next butonu ile devam etmeliyiz.


  Bir sonraki ekranda kontrol etmemiz için şimdiye kadar girilen bilgiler listelenir. Bizim girmediğimiz ama default ayarlarda var olan LAN Information kısmı da görülür. Burada görüldüğü gibi default ayarlarda cihazın LAN IP adresi 192.168.1.1, Subnet maskı 255.255.255.0, DHCP ON, Client IP Pool Starting Address (dağıtılacak IP adreslerinin başlangıcı) 192.168.1.33, Size of Client IP Pool (Dağıtılacak IP adresi sayısı) 32’dir. Bu değerler daha sonra değiştirilebilir. “Save Settings” butonuna basılarak ayarlar kaydedilir. Bir sonraki ekranda LAN connections kısmında Test your Ethernet Connection’un karşısında PASS yazısını görürüz. Bu LAN testini geçtiğini gösterir. Aşağıda bir takım testler daha vardır. “Start Diagnose” butonuna basınca cihaz testleri tamamlayabilmesi için sizden 30 sn beklemenizi isteyecek ve bu süre sonunda test sonuçlarını bildirecektir.
  Test ADSL synchronization testi fiziksel olarak karşı tarafa bağlı olup olmadığınızı test eder.

  Test ADSL(ATM OAM) loopback testi geçmeyebilir. Bu karşı sistemin loopback ayarına bağlıdır.

  Test PPP/PPPoE server connection testi karşı server’a bağlantıyı test eder.

  Ping default gateway testi router’un default gateway’ine ping atıp atamadığını test eder.

  Test Voice Registration testi SIP server ayarları henüz girilmediğinden fail olacaktır.
  Bu dört testen en az 1 ve 3’numaralı testlerin geçmesi lazım ve bu testler geçildikten sonra artık router Internet’e bağlanmıştır Daha sonra arkadaki bilgisayarın da çıkabileceğini test edebilirsiniz.

  2602R-61’i SIP SERVER’a REGISTER ETME
  VoIP internet protokolü üzerinden ses sinyalleri gönderme işlemidir.Bu işlem sizin internet üzerinden geleneksel devre anahtarlamalı telefon hattı ücreti ödeyerek telefon görüşmeleri yapabilmenizi ve fax gönderebilmenizi sağlar.
  Oturum başlatma protokolü SIP (Session Initiation Protokol), ayarları yöneten,internet üzerinden ses ve multimedia oturumlarını şekillendirip sona erdiren, uygulama tabanlı bir kontrol (sinyalizasyon ) protokolüdür.SIP sinyalizasyonu oturumları yöneterek media’dan farklılık gösterir.Oturum esnasında değişen media,işaretten farklı bir yol izleyebilir.SIP telefon görüşmelerini yönetir ve geleneksel devre anahtarlamalı telefon ağlarına ara yüz görevi görebilir.
  Prestige iki ayrı SIP hesabını eş zamanlı olarak destekleyebilir,lütfen SIP hesabını doğru biçimde yapılandırabilmek için aşağıda ki talimatları izleyiniz.
  NOT: Cihaz üzerinde SIP hesabını yapılandırabilmek için önceden bir VoIP hesabı sahibi olmanız ve VoIP servis sağlayıcınızdan gerekli VoIP bilgilerini almış olmanız gerekir.
  ITSP Servis sağlayıcınızın sağladığı hesap bilgileri ile şimdi başlayabilirsiniz.

  Adım 1. Prestige’e bağlanmak için Prestige’in yönetim IP adresini girerek workstation üzerinden web gezginini açınız.Prestige’in varsayılan yönetim IP numarası 192.168.1.1’dir.
  Adım 2. Login sayfasında beliren şifre isteğine yönetici şifresini giriniz.Varsayılan şifre ‘1234
  Adım 3. Ses konfigürasyonu sayfasını açabilmek için, “Advanced Setup “ altındaki Voice seçeneğine tıklayınız daha sonra SIP Settings kategorisini seçiniz.SIP Settings sayfasında iken,sayfanın sağ üst köşesinde ki hesap seçici işlevini kullanarak ayarlamak istediğiniz hesabı seçiniz.
  NOT: Bu örnekte ücretsiz SIP hesabı veren http://www.freeworldialup.com adresinden alınan SIP hesabı kullanılmıştır. Diğer servis sağlayıcılardan alınan SIP hesaplarının 2602’ye girilmesi benzer şekildedir.
  Adım 4. Bu hesabı kullanmak isterseniz aktif kutuyu işaretleyiniz ve SIP Setting kategorisinde ITSP’nin sunduğu hesap bilgilerini doldurun.Normalde size sunulması gerekenler; SIP numarası,SIP yerel portu,SIP sunucu adresi,SIP sunucu portu,kayıt

  Sunucu adresi,SIP hizmet alanı.


  Adım 5. Doğrulama kategorisine ITSP’nin size sağladığı kullanıcı adı ve doğrulama şifresini giriniz.
  Adım 6. Arama yaptığınızda karşı tarafta numaranızın gözükmesini arzu ederseniz caller ID kategorisindeki kutuyu işaretleyiniz.Eğer istemezseniz kutuyu boş bırakabilirsiniz.

  Adım 7. Bu hesabı gelen çağrılar için bağdaştırmak isterseniz phone port 1 veya phone port 2 seçeneklerini seçiniz.Prestige hem bir hem de her iki telefon portunu tek bir hesap için birleştirmenize izin verir. Böylelikle birden fazla SIP hesaplarında hangi port’un çalması gerektiğini ayarlarsınız.
  Adım 8. Ayarları kaydedip etkili olabilmesi için Apply seçeneğine tıklayınız.İkinci SIP hesabını yapılandırmak isterseniz, SIP hesabı seçiciden SIP 2 seçeneğini seçiniz daha sonra ikinci hesap ayarlarını tamamlamak için,adım 1’den 8’e kadar takip ediniz.
  NOT: Eğer birden çok SIP hesabı birden çok telefona atandı ise, gelen çağrılarda çağrının hangi hesaba geldiğini anlayamazsınız.  Başlık

  Açıklama

  SIP Account

  Birden fazla SIP hesabı kullanabilmek için Prestige’i yapılandırabilirsiniz.Prestige üstünde ayarları yapılandırmak için birini seçiniz.

  SIP Number

  Bir SIP hesabının tek biçimli kaynak tanımlayıcısı (URI),bir e-mail adresinin bir e-mail hesabını tanımladığı şekilde SIP hesabını tanımlar.Bu aynı zamanda SIP kimliği veya adresi olarak da bilinir.SIP kimliğinin formatı SIP-numara@SIP-Sunucu-Alan şeklindedir.
  SIP numarası SIP URI’nin bir parçasıdır ve @ sembolünden önce yer alır.SIP numaranızı bu alana yazınız.En fazla 31 ASCII karakteri kullanabilirsiniz.

  SIP Local Port

  Bu alanı SIP için Prestige’in dinleme portunu yapılandırmak için kullanınız.Eğer SIP’e yerel bir port numarası tahsis etmediyseniz varsayılan ayarların etkili olabilmesi için bu alanı olduğu gibi bırakınız.


  SIP Server Address

  Bu alana SIP sunucusunun IP adresini veya domain adını giriniz.

  SIP Server Port

  Bu alana SIP sunucusunun dinleme portunu yazınız.Eğer VoIP servis sağlayıcınız size SIP için yerel bir port numarası tahsis etmediyse, varsayılan ayarların etkili olması için bu alanı olduğu gibi bırakınız.

  REGISTER Server Address

  Bir SIP kayıt sunucusu SIP kimliği ile IP adresi veya alan adını eşleştiren bir veritabanı içerir.Kayıt sunucusu,kayıt olduğunuz zaman kullanıcı adı ve şifrenizi kontrol eder.
  Alana SIP kayıt sunucusunun adresini yazınız.Eğer bir adres tahsis edilmediyse,SIP sunucu adres alanına girdiğiniz adresin aynısını buraya yazınız.

  REGISTER Server Port

  SIP kayıt sunucusunun dinleme portunu bu alana giriniz.Eğer size bir kayıt sunucu portu tahsis edilmediyse,SIP sunucu alanındaki port numarasını tekrar buraya yazınız.

  SIP Service Domain


  SIP hizmet alanı tam bir SIP URI’da ki @ sembolünden sonra gelen alan adıdır.
  SIP servis alan adını bu alana giriniz.En fazla 127 ASCII karakter kullanabilirsiniz.

  Authentication, User-ID

  SIP kayıt sunucusuyla beraber kayıtlı SIP kullanıcısı oluştururken kullanılan kullanıcı adıdır.Kullanıcı adını tam olarak size tahsis edildiği gibi yazınız.En fazla 19 ASCII karakter kullanabilirsiniz.

  Password

  Yukarıda ki kullanıcı adı ile beraber kullandığınız şifreyi yazınız.En fazla 19 ASCII karakter kullanabilirsiniz.

  Caller ID

  VoIP oturumları esnasında kişisel bilgilerin görüntülenmesi için bu alanı kullanınız.Görüşme esnasında kişisel bilgilerin görüntülenmesini istemiyorsanız bu kutuyu temizleyin.

  Incoming Call apply to

  Telefon 1 ve 2 sırasıyla Prestige’in 1. ve 2. portlarına karşılık gelir.SIP hesabını birinci,ikinci veya her iki port için uygulamak üzere istediğinizi seçiniz.Eğer tüm SIP hesaplarını tüm portlara uygularsanız bir görüşme sırasında hangi hesabı kullandığınızı bilemezsiniz.

  Advanced Settings

  SIP sunucu ayarları,RTP port aralığı ve şifreleme biçimi gibi gelişmiş VoIP ayarlarına ulaşacağınız ekranı açabilmek için Settings seçeneğine tıklayınız.

  Apply

  Ayarlarınızı Prestige’e kaydetmek için Apply seçeneğine tıklayınız.

  Cancel

  Tekrar yapılandırmaya başlamak için Reset seçeneğini seçiniz.

  Gelişmiş ayarlar bölümüne geçmek için Settings butonuna basın.


  Buradaki değerlerden sadece Compression Type (diğer bir ifadeyle “codec”) seçeneğini değiştiriyoruz. RTP Port Range kısmının aynen kalmasında mahzur yoktur. Voice Compression kısmında analog işaret olan sesin digital işaret olan IP paketlerine çevrilirken hangi codec’in kullanılacağını belirtin. Cihaz 2 çeşit codec destekler. G.711 64 Kbps, G.729 8 Kbps band genişliği kullanır. Codec seçerken hattınızın upload hızını göz önünde bulundurun. 1024/256 Kbps ve üzeri hatlarda G.711 kullanılabilir. Daha düşük hızlı bir ADSL hattınız varsa ve/veya Band genişliğinden tasarruf etmek istiyorsanız G.729 seçilmelidir. Değişiklikleri yaptıktan sonra “Apply” butonuna basılmalıdır.


  Ana ekrandan Maintenance bölümünü altındaki System Status linkine tıklayın. Açılan sayfanın en altında Voice Information kısmında SIP hesaplarının register olup olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca VoIP LED’inin durumuna bakarak da cihazın SIP server’a register olup olmadığını anlayabilirsiniz. Cihaz server’a register olduğunda VoIP ledi düz yeşil yanar.


  ZyXEL Teknik Destek Ekibi...


      Ana sayfa


  Voip internet protokolü üzerinden ses sinyalleri gönderme işlemidir

  Indir 41.5 Kb.