bilgiz.org

Vdi için Windows Lisanslaması hizli başvuru rehberi

 • S enaryo 1 : S ta n d art Kullanıcılar
 • Lisans
 • S enaryo 4 : S ta n d a rt Kullanıcılar– Evde Kullanım
 • S enaryo 5 : 1 0 0 % Ev Kullanıcıları
 • S enaryo 7 : Yüklenicinin sahip olduğu PCler
 • Microsoft’tan masaüstü sanallaştırması
 • VDI için Windows Lisanslaması
 • Windows Vda’nın değeri ve Software assurance Virtual desktop hakları
 • Hak /özellik detaylar Windows Vda
 • Mic r os o f t Vdi Suite
 • Bugün Windows VDA’dan nasıl yararlanabilirim • Tarih01.10.2017
  Büyüklüğü92.67 Kb.

  Indir 92.67 Kb.

  VDI için Windows Lisanslaması


  HIZLI BAŞVURU REHBERİ

  . Daha detaylı bilgi almak için veya şirketinizin özel durum ve ihtiyaçlarını konuşmak için lütfen Microsoft Satış Uzmanınızla iletişime geçiniz.


  Aşağıdaki lisanslama senaryoları 1 Haziran 2010’dan sonra Sanal Masaüstü Altyapısı ortamınız için Windows’u lisanslamanızın ne kadar iyi olduğunu anlamanıza yardım etmek için verilmiştir.  S enaryo 1 : S ta n d art Kullanıcılar

  Şirketimde 100 bilgisayar ve VDI kullanarak sanal makineler (VM) üzerinde çalışmakta olan Windows® client Operating System (OS)’e erişen 100 kullanıcı var.(“Windows Client OS” Windows XP, Windows Vista®, Windows 7 işletim sistemlerinden birini ifade eder) . Fakat, herhangi bir zamanda yanlızca 50 VM çalışıyor.


  100 PC 10 Kullanıcı 50 Sanal Makina
  Lisans: PC ler Yazılım Güvencesi kapsamındaysa, Yazılım Güvencesi, Windows VDI desktops hakkı içerdiğinden ek olarak bir lisanslama gerekmez

  S enaryo 2 : Vardiyalı Çalışanlar

  Shift 1
  Şirketimde 100 PC ve bu PClere vardiyalı olarak erişen 300 çalışan var.Herhangi bir zamanda, 150 Windows client OS VMs, VDI kullanılarak erişiliyor .

  100 PC 300 Çalışan 150 XP VM

  Shift 2
  Lisans: PC ler Yazilim Güvencesi kapsamındaysa, Yazilim Güvencesi, Windows VDI desktops hakkı içerdiğinden ek bir lisanslama gerekmez.  S enaryo 3 : Karışık Masaüstü Donanımı

  Şirketimde Yazilim Güvencesi kapsamında 100 PC ve 100 basit istemci var.(sanal masaüstü altyapısına erişmek amacıyla, Windows FLP or Windows Embedded gibi minimal bir işletim sistemi çalıştıran). 100 tane Windows istemci sanal makinamız var..  S enaryo 4 : S ta n d a rt Kullanıcılar– Evde Kullanım

  Şirketimde, Windows VDA kapsamındaki 100 basit istemcinin ilk kullanıcıları olan 100 çalışan var . Bu çalışanlar bazen evden çalışıyorlar

  ve VDI aracılığıyla şirket sanal makinelerine erişiyorlar.
  100 PC 100 Kullanıcı Evden erişim
  Lisans: Windows VDA lisansları , şirketin sahip olduğu Windows VDA kapsamındaki makinaların ilk kullanıcıları için dolaşım hakkını da kapsamaktadır, bu nedenle bu senaryoda ev PCleri için ek bir lisans gerekmez.

  S enaryo 5 : 1 0 0 % Ev Kullanıcıları

  Şirketimde evden çalışan ve ev PClerinden VDI aracılığıyla Windows müşteri sanal makinalarına erişen 100 çalışan var.


  100% Evde kullanılan 100 Çalışan

  Lisans: Çalışanların sahip olduğu PCler Windows VDA ile lisanslanmalıdır ve bu nedenle 100 Windows VDA lisansı gereklidir.

  S enaryo 6 : Gezici kullanıcılar

  Şirket genelinde 300 basit istemci var ve konumdan konuma gezinen yalnızca 100 kullanıcı var.


  100 Kullanıcı 300 Şirket Aygıtı
  Lisans: Windows VDA aygıt tabanlı bir lisanstır ve bu nedenle 300 basit istemci Windows VDA ile lisanslanmalıdır. Aygıtlar YG kapsamındaki bilgisayarlarsa, ek bir lisanslama gerekmez.

  S enaryo 7 : Yüklenicinin sahip olduğu PCler

  Şirketimde 6 aydır çalışmakta olan 100 yüklenici var ve yılın diğer 6 ayında 100 farklı yüklenici işe alacağız.  Bir Bakışta Windows Vda

  Lisansın adı nedir?  Windows Virtual Sanal Masaüstü Erişimi (Windows VDA)

  Senaryo nedir?  Verimerkezindeki Windows client OS (Windows 7, Windows Vista, Windows XP)’in sanal kopyalarına erişim

  Hangi aygıtlar kapsam dahilinde?  Basit istemciler, şirketin sahip olmadığı bilgisayarlar, Windows Client SA şartlarını sağlamayan bilgisayarlar

  Microsoft Yazılım Güvencesi bir önkoşul mu?

  Hayır


  Perakende fiyatı nedir?

  $100/yıl/aygıt

  Yazılım Güvencesi’nin yararları var mı?

  Evet

  Lisans türü nedir?

  Yıllık abonelik

  Lisanslama birimi nedir?

  Erişim aygıtı başına  Ek Lisans Bilgisi

  VDI senaryosunda Microsoft Office kullanımı için Microsoft® Office Volume Licensing veya Yazılım Güvencesi gereklidir. Ayrıca Standard Windows Server® ve Client Access Licenses (CAL) da uygulanabilir.. Detaylar için Microsoft Satış Uzmanınıza danışınız.


  Ek kaynaklar
  • Microsoft VDA hakkında daha fazla bilgi için

  http://www.microsoft.com/vdi adresini ziyaret ediniz.
  • Microsoft Sanallaştırma hakkında daha fazla bilgi için,

  http://www.microsoft.com/virtualization adresini ziyaret ediniz.
  • Microsoft System Center hakkında daha fazla bilgi için ,

  http://www.microsoft.com/systemcenter adresini ziyaret ediniz.
  • Windows Server 2008 R2 hakkında daha fazla bilgi için,

  http://www.microsoft.com/windowsserver2008 adresini ziyaret ediniz.


  • Uzak Masaüstü Hizmetleri hakkında

  daha fazla bilgi için,

  http://www.microsoft.com/rds

  adresini ziyaret ediniz.

  100 PCs

  100 Contractors  First Six Months of Year

  100 Contractors

  Last Six Months of Year


  100 PC 100 Basit İstemci


  Lisans: Yazılım Güvencesi kapsamındaki 100 PC için ek bir lisanslama gerekmez. 100 basit istemcinin her birinin Windows Sanal Makine Erişimi (VDA) lisansına,ihtiyacı vardır ve bu nedenle toplam 100 Windows VDA lisansı gereklidir.
  Lisans: Her yüklenicinin ortama tek bir aygıtla eriştiği varsayılırsa, yüklenicilerin VDI ortamına erişmesi için 100 Windows VDA lisansı gereklidir. 90 günlük ilk atamadan sonra Windows VDA lisanslarını ikinci bir yüklenici grubuna aktarabilirsiniz.

  ©2010 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır. Microsoft, Hyper-V, Windows ve Windows Server Microsoft’un tescilli markalarıdır veya Microsoft Şirketi’nin Amerika ve/veya diğer ülkelerdeki markalarıdır.  Microsoft’tan masaüstü sanallaştırması

  Masaüstü Sanallaştırması masaüstü işlemlerini iyileştirmeye odaklı bir teknolojiler dizisidir. Bu dizi, bilgi teknolojilerine, masaüstü ortamının farklı son kullanıcıların ihtiyaçlarına daha iyi uyması amacıyla ayarlanmasında , masaüstü kaynaklarını birbirinden ayırarak, yardım eder


  Microsoft, masaüstü altyapısını iyileştirmeye yardım etmek için kapsamlı bir dizi masaüstü sanallaştırma çözümleri sunar. Microsoft müşterilerine , masaüstü sanallaştırma projesine, uygulamaları ve kullanıcı durumunu sanallaştırarak başlamalarını öneriyor. Bu teknolojiler işletim maliyetini azaltarak ve masaüstü ortamını standartlaştırarak ; masaüstüne toplam sahip olma maliyetinin azalmasına yardım edebilir. Bir kez sağlam temel atıldığında Microsoft müşterilerine masaüstü sanallaştırma teknolojilerini işletim sistemi katmanında değerlendirmelerini öneriyor. Bu teknolojiler yeni dağıtım seçenekleri sunarak iş esnekliğinin artmasına yardım edebilir.

  Virtual Desktop Infrastructure (VDI) organizasyonlara, windows tabanlı masaüstlerini verimerkezinde dağıtma olanağı ve basit istemciler dahil herhangi bir izinli aygıttan bu masaüstlerine uzaktan erişme olanağı sağlar. Bu bağlı aygıtlara heryerden erişimi sağlamakla kalmaz; aynı zamanda iş sürekliliğini geliştirir ve masaüstü yönetimini merkezileştirir. VDI, masaüstlerini verimerkezinin arkasında güvenceye alarak müşterilerinin katı endüstri yasalarına uymalarına yardım eder.

  Bu yararları sayesinde, üçüncü şahısın/yüklenicinin veya çalışanların sahip olduğu bilgisayarlara yönetilen masaüstlerini sağlayan, veya uzak ofislere/şubelere merkezi masaüstlerini sağlayan VDI; güvenliğe ve yönetime çok önem veren senaryolar için en ideal çözümdür.

  Microsoft VDI Paketleri

  The Microsoft Virtual Desktop Infrastructure Paketleri (Microsoft VDI Suites) müşterilerine Microsoft’tan kapsamlı VDI altyapı ve yönetim yazılımını kullanarak masaüstlerini merkezileştirme olanağı sağlar. Yeni Microsoft VDI Paketleri lisanslamayı kolaylaştırır ve sunduğu olanaklarla rekabetçi VDI teknolojilerinden daha fazla değer sağlar The VDI Paketleri son noktadaki aygıt başına lisanslanır ve bu nedenle sunucunun hacmi ve yönetim altyapısından bağımsızdır.


  Software Assurance’dan yararlanmayan/şartlarını karşılamayan son nokta aygıtlarının (basit istemciler gibi) ek bir Windows Virtual Desktop Access (VDA) lisanslamasına ihtiyacı olabilir.
  Microsoft VDI Suites ve Windows VDA VDI ortamınız için basit ve aygıt odaklı bir lisanslama modeli sunar.
  Microsoft’un VDI için sattığı iki paket program bulunuyor:
  • Microsoft VDI Standard Suite’a dahil olan teknolojiler:

  – Microsoft Hyper-VTM Server 2008 R2: Güvenilir, ölçülebilir ve yüksek performanslı bir hypervisor(misafir system arakatmanı).

  – Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM), System Center Operations Manager (SCOM), and System Center Configuration Manager (SCCM): VDI altyapınızın yönetimini düzene koyan tanıdık Windows-tabanlı araçlar.

  – Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP): Masaüstü sanallaştırması ve yönetim teknolojilerinin yanı sıra dinamik uygulama gönderimine olanak sağlayan,,piyasanın önde gelen uygulama sanallaştırma teknolojisi.  – Windows Server Remote Desktop Services (RDS): Kullanıcılara static veya toplanmış sanal masaüstlerini göndermek için temel altyapı ve bağlantı aracılığı yetenekleri.

  VDI için Windows Lisanslaması

  Microsoft 1 Haziran 2010’da VDI ortamındaki Windows tabanlı masaüstleri için lisanslama modeline geçileceğini duyurdu.

  Eski Windows VECD veS A lisansları için Windows VECD devam etmeyecek ve artık fiyat listesinde yer almayacaklar. Bu durumun Microsoft ile süren anlaşmanızı nasıl etkileyeceğini detaylarıyla anlamak için lütfen yerel Microsoft temsilcinizle iletişime geçiniz.
  Yazılım Güvencesi kapsamındaki Windows bilgisayarlarını VDI ortamına erişim aygıtı olarak kullanmayı düşünen müşteriler bunu ek bir ücret vermeden yapabilirler. Windows Client SA artık organizasyonlara Windows u veri merkezinde dağıtma hakkı vererek SA aboneliklerinin değerini arttırıyor

  SA koşullarını sağlamayan aygıtları kullanmayı düşünen müşterilerin( basit istemciler ya da üçüncü şahıs aygıtları), bu aygıtları Windows Virtual Desktop Access ile lisanslamaları gerekecek.


  Microsoft Vdi Suite

  (Standart/Premium)
  Yalnızca Sunucu ve Yönetim Altyapısı için lisanslama


  SA kapsamındaki bilgisayarlar

  SA dahilindeki Windows

  client OS lisanslaması

  NOT: Altyapı sağlayıcısına bakılmaksızın Windows VDA desktopa erişim için Yazılım Güvencesiı olmayan bir aygıt kullanan tüm VDI uygulamaları için Windows VDA gereklidir
  Windows Vda’nın değeri ve

  Software assurance Virtual desktop hakları

  SA veya Windows VDA yoluyla yapılan Windows lisanslaması OEM VE FPP gibi geleneksel Windows lisanslarının üstünde kendine özgü yararlar sağlar; çünkü OEM VE FPP, VDI senaryoları için dizayn edilmemiştir
  Hak /özellik

  detaylar

  Windows

  Vda

  oeM / fpp

  Lisansları

  Verimerkezinde çalışan Windows Client OS’e erişim

  Herhangi bir sunucu donanımı ve hafıza birleşimine Windows’u kurun.  İş sürekliliği

  Sunucu donanımı e hafıza arasında limitsiz hareket  Çoklu sanal makinelere tek bir aygıttan erişim

  Aygıt başına çalışan dört sanal makine örneğine kadar  Genişletilmiş gezinme hakları

  VDA veya SA aygıtının ilk kullanıcısı, şirketin güvenlik ağı dışındaki herhangi bir aygıttan VDI masaüstüne erişebilir.  Windows’un her versiyonunun kullanımı

  Windows için yükseltme/düşürme hakkı dahildir.  Aygıt başına en fazla $10/yıl aMDOP erişimi

  MDOP masaüstü TCOsunun düşürülmesine yardım eder ve yönetimi düzenler.  Kolay lisans Yönetimi

  Windows sanal makinelerinizi dinamik bir şekilde etkinleştirmek için KMS / MAK anahtarları kullanınız.  Windows 7 Enterprise’a erişim

  Gelişmiş kullanıcı deneyimi ve kurum özellikleri  Kapsamlı Bakım Programı

  24x7 destek XP ‘ye düşürme, Win2K, genişletilmiş düzenlemeler vb. eğitimleri  Sınırsız yedekleme

  Sınırsız, çalışan örnekler için değil

  Bu abonelikler VDI ortamınız için ihtiyaç duyduğunuz lisanslama esnekliğini sağlamak için tasarlanmıştır ve aşağıdaki özellikleri içerir::

  Veri&Kullanıcı

  Ayarları

  Uygulamalar

  İşletim Sistemi

  Kullanıcı verilerinin onları aygıtlar üzerinden takip etmelerine olanak sağlar.
  Talep üzerine kullanıcılara uygulamaları teslim eden

  Bilgisayarlar, laptoplar ve

  VDI üzerinden aynı OS görüntüsünü dağıtır.
  • Microsoft VDI Premium Suite, the Standard Suite içindeki tüm teknolojileri kapsar ve ek olarak sağladığı teknolojiler aşağıdaki gibidir:

  – Oturum ve sanal makina tabanlı masaüstlerini aynı araçlar setine ulaştıran, böylelikle ek dağıtım esnekliği sağlayan Tamamen Uzak Masaüstü Servisleri( Full Remote Desktop Services) işlevselliği

  – Microsoft Application Virtualization for RDS: Oturum tabanlı uygulama teslimi etrafindaki siloların ortadan kaldırılmasına yardım eder.

  VDI teknolojimize ek olarak, Microsoft şirketlere Microsoft VDI ortamlarının performansını ve ölçülebilirliğini notlama olanağı verebilmek için ISVlerle olan ortaklıklarını, Citrix® gibi, uzattı ,

  Örneğin, Citrix XenDesktop birçok çeşit Bilgisayar ağı ve aygıt yapılandırması boyunca tek görüntü yönetimi, hafıza optimizasyonu, zengin bir uzaktan kullanıcı deneyimi sağlayarak, Microsoft platformuna değer katar.

  Basit istemciler/ SA koşullarını sağlamayan aygıtlar  Microsoft Vdi Suite

  (Standart/Premium)

  Licensing for Windows client OS


  Sunucu ve yönetim altyapısı için lisanslama


  Windows Vda

  Windows OS Client için lisanslama
  Windows VDA mevcut durumda $100/aygıt/yıl olarak perakende satılan aygıt bazlı bir aboneliktir. Windows VDA erişim sağlayan aygıt başına lisanslandığından, eşzamanlı olarak 4 VM e kadar erişim sağlamaya izin veren verimerkezindeki masaüstü VMlerinin sayısından bağımsızdır.

  Her Windows VDA lisansı aynı zamanda, işteki Windows VDA aygıtının ilk kullanıcısının, kurumlarının sahip olmadığı ve kurum tarafından control edilmeyen her aygıttan kendi kişisel VDI masaüstlerine erişmesine izin veren genişletilmiş gezinme hakkını içerir.

  Böylece kurumun güvenlik duvarı dışındaki aygıtlar arasında gezinmelerine izin verilir.
  Bugün Windows VDA’dan nasıl yararlanabilirim?

  Windows VDA ve Windows Client software Assurance’ın faydalarından bugün nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için yerel Microsoft temsilcinizle iletişime geçiniz.
      Ana sayfa


  Vdi için Windows Lisanslaması hizli başvuru rehberi

  Indir 92.67 Kb.