bilgiz.org

Ülkemizde Akıllı Ulaşım Sistemleri Uygulamaları

 • Gelişmiş Trafik Yönetimi
 • Bilgilendirme Sistemleri
 • Elektronik Denetleme Sistemleri
 • Kullanım Alanları
 • Yol Bilgi Sistemleri: OTOKOM
 • V2X Haberleşme Türlerini üç ana grupta toplanmaktadır: Bir araç ile yol kenarı haberleşmesi
 • Araçların birbirleriyle haberleşmesi
 • Bir aracın taşınabilir cihazlarla haberleşmesi: Bu haberleşme neticesinde
 • Filo Yönetim Sistemleri • Tarih29.06.2017
  Büyüklüğü26.67 Kb.

  Indir 26.67 Kb.
  Ülkemizde Akıllı Ulaşım Sistemleri Uygulamaları

  Günümüzde Ulaşım problemleri özellikle büyük metropollerin en büyük sorunları arasında başta gelmektedir.  Ülkemizde uygulanmakta olan Akıllı Ulaşım Sistemleri uygulamaları ele alındığında; trafiğin yönetimi ve denetimi için stratejik bir alt yapı oluşturulma zorunluluğuyla karşı karşıya kalmaktayız. Bu bağlamda Özellikle kent içi ulaşımda Akıllı Ulaşım Sistemleri uygulamaları ile; mevcut  yol kapasitesinin arttırılması, trafik kazalarının azaltılması, trafikte harcanan zamandan tasarruf edilmesi ve maddi kayıpların önüne geçilerek milli ekonomiye katkıda bulunulması gibi bir çok fayda sağlanmaktır.

  Bu yüzden Akıllı Ulaşım Sistemleri' nin içeriğinin tam olarak anlaşılması ve uygulamaya geçirilmesi önemli bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Akıllı Ulaşım Sistemleri alt sistemlerden oluşan entegre bir sistem ve bu sistem altında yer alan Ulaşım Yönetim Sistemlerinden, Bilgilendirme Sistemlerine, Denetim Sistemlerinden, İzleme Sistemlerine kadar birçok uygulamayı da içersinde barındırmaktadır.

  Akıllı ulaşım sistemleri konusunda ülkemizde var olan ana uygulama başlıklarına baktığımızda;

  1 - Gelişmiş Trafik Yönetimi,

  2 - İleri Yol / Yolcu Bilgi ve Bilgilendirme Sistemleri,

  3 - İleri Taşıt Kontrol Sistemleri,

  4 - Elektronik Denetleme Sistemleri,

  5 - Filo Yönetim Sistemleri,

  Gibi uygulama örneklerini görmekteyiz.  Gelişmiş Trafik Yönetimi

  Ulaşım yönetiminde ileri seviyelere ulaşmak için dinamik bir alt yapıya ihtiyaç duyulmaktadır. Trafikte anlık yoğunluğun algılanarak, sinyal sürelerini buna göre düzenleyen Adaptif Trafik Kontrol sistemleri de ülkemizde üretilmiş olup kullanıma alınmıştır.

  Özellikle Kültürel bazda hareket edilerek, kendi sürücü davranışlarımıza ve trafik yapımıza uygun algoritmalar oluşturulmuş ve trafiğin etkin yönetimi için çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

  Türkiye'de ilk defa bu şekilde tasarlanan ATAK (Tam Adaptif Trafik Sinyal Kontrol) Sistemi ile, sinyalizasyon sürelerinin ve yol kapasitelerinin optimizasyonu, hava kirliliği seviyesinin ve yakıt, yedek parça gibi harcamaların azaltılması, seyahat ve bekleme sürelerinin kısaltılması gibi bir çok fayda elde edilebilmektedir.  Bilgilendirme Sistemleri

  Şehir trafiği, anlık olarak Akıllı Ulaşım Sistemler başlığı altında yer alan trafik kameraları ve trafik akımı hakkında detaylı bilgiler tespit edebilen sensörler ile 7 gün 24 saat gözlemlemektedir.

  Elde edilen bu verilerde Bilgilendirme Sistemleri içersinde yer alan, Değişken Mesaj Panoları (DMP) ile; sürücüler yolculuk sırasında anlık trafik durumu hakkında bilgilendirilmektedirler. DMP'ler ile sürücülerin trafik kazaları, yoğunluk, hava ve yol durumu gibi trafiği etkileyen olaylardan haberdar edilmesi suretiyle alternatif güzergâhlara yönlenebilmesi ve yol ağı kapasitesinin etkin olarak kullanılması sağlanmaktadır.

  Yine bilgilendirme sistemleri içersinde olan mobil ve internet platformları üzerinden de elde edilen bu anlık veriler sunularak anlık trafik durumu hakkında sürücülerin seyahat öncesi ve seyahat sırasında bilgilendirilmesi ile mevcut yol ağının daha verimli kullanımı amaçlanmaktadır.

  Gerçek zamanlı verilerin sunulmuş olduğu bu sistemlerin dışında , “gerçek zamanlı çok geç” kavramından yola çıkılarak, gelecekte oluşacak trafiğin tahmin edilmesi ve buna göre alternatif çözümlerin sunulması çalışmaları da çok büyük önem taşımaktadır.


  Elektronik Denetleme Sistemleri

  Trafik akışının kontrolü ve tüm şehir içi trafikte optimizasyonun sağlanması, şehir yaşantısının kurallara uygun, medeni ve belli normatif yapıya kavuşturulması için bu düzeni bozan araçların tespiti amacıyla geliştirilmiş olan sistemlerdir.

  Bu sistem, kusurlu sürücüleri cezalandırmayı değil, sürücülerde davranış değişikliğini gerçekleştirmeyi amaç edinmiştir.

  Trafik kural ihlallerinin önüne geçerek, kazaların engellenmesi, can ve mal emniyetinin sağlanması hedeflenmiştir.  Kullanım Alanları:

  Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi

  Emniyet Şeridi İhlal Tespit Sistemi

  Hız limit Sistemleri (Koridor, Kırmızı Işık+Hız)

  Park yasağı Tespit Sistemleri

  Tramvay Yolu ve Hem zemin geçit ihlal tespit sistemleri

  Ters Yön EDS

  Yaya EDS


  Mobil EDS

  Gabari EDS

  Otobüs Yolu , Tercihli Yol EDS

  Tünel EDS

  Gibi çok farklı uygulama örnekleri yer almaktadır.

  Yol Bilgi Sistemleri: OTOKOM

  Günümüzde ulaştırma sistemleri ve karayolları taşıması için ileri haberleşme ve ulaştırma sistemlerinin geliştirilmesi ulaşım verimliliğini arttırmak ve güvenlik bakımından can kayıplarını önlemek açısından son derece önem arz etmektedir.

  Bu açıdan yeni trend ITS (Intelligent Transportation Systems) in bir kolu olan V2X haberleşme ile amaçlanan, sürücülerin tehlikeli durumlar karşısında, engelleyici önlemleri zamanında alabileceği şekilde uyarılmasıdır. Bunun yanında dinamik trafik bilgi sistemlerinden gelen veriler ile de gidilen güzergah hakkında bilgiler verilmesidir.

  V2V ve V2I kablosuz vehiküler ağlar olarak da adlandırılan bu haberleşme sistemleri ile amçlanan sürücülerin çevresinden daha fazla haberdar olup güzergah üzerinde oluşabilecek her türlü olumsuz koşul da uyarıların önceden verilmesini sağlamak ve o yol güzergahındaki sürüş ile ilgili bilgilerin sürücüye aktarılmasını sağlamaktır.  V2X Haberleşme Türlerini üç ana grupta toplanmaktadır:

  Bir araç ile yol kenarı haberleşmesi:

  Bu haberleşme neticesinde, yol kenarı cihazının araçtan bilgi alması (teşhis edilen veriler gibi) veya aracın ağ kaynaklarına ulaşması (internet sayfalarına erişim gibi) hedeflenir.  Araçların birbirleriyle haberleşmesi:

  Bu haberleşme neticesinde, araçların birbirleri arasında ve yolkenarı cihazıyla bilgi ve sensör verilerini paylaşması ve değişmesi hedeflenir (eğlence uygulamaları, teşhis verileri, güvenlik bilgileri, kablosuz ödemeler, geçiş ücreti toplanması gibi).  Bir aracın taşınabilir cihazlarla haberleşmesi:

  Bu haberleşme neticesinde:

  Aracın işlevselliğini artırmak ,

  (navigasyon sistemlerindeki dijital adres kitabı, dijital müzik çalabilmek için MP3 çalar gibi)  Taşınabilir cihazda araç kaynaklarını kullanmak

  (ses sistemi, araç kontrolleri, teşhis uygulamaları gibi) hedeflenir.

  Mevcut bu teknolojilerin ülkemizde geliştirme aşamaları devam etmektedir.

  Filo Yönetim Sistemleri
  Filo Yönetim Sistemleri, Akıllı Ulaşım Sistemleri içersinde özellikle mobil veri üretimi (FCD – Floating Car Data) için çok büyük önem arz etmektedir. Elde edilen bu veriler daha sonradan trafik yoğunluk bilgisi ve kapasite kullanımı olarak değerlendirilerek kullanılabilmektedir.

  FCD üzerinden elde edilen bu veriler, geçmiş zamanlı veri olarak kayıt altına alınarak, trafik tahmin algoritmalarında da kullanılmaktadır.  TAKİBB
  TAKİBB Sistemi Dünya’nın ilk uygulamaya alınmış Sensörsüz Ağırlık Ölçüm (Hareket Halinde) sistemidir.

  TAKiBB sistemi ağırlık ölçümü için herhangi bir sensör takılması ihtiyacını ortadan kaldırmakta böylece hem malzeme ve montaj işçiliği maliyetleri düşmekte hem de montaj süresi kısalmaktadır. Sistem hesaplama için gerekli bilgiyi 2004 yılı sonrasında üretilen tüm araçların orijinal donanımında bulunan CAN BUS (SAE J1939) veri yolundan aldığı için araç ayrımı yapmamakta ve tüm araçlarda çalışabilmektedir.

  Sistem uygulamaya alınması halinde aşırı yüklü ağır tonajlı araçların yol açtığı can ve mal kaybını azaltacaktır. Bu yönüyle insan hayatına ve kamu malına değer veren bir çalışmadır.

  Ayrıca araçların aşırı yüklenmesinden kaynaklanan aşırı karbon salınımının da önüne geçilerek çevreye de katkıda bulunmaktadır.  TAKiBB sistemi ile tonaj aşım denetimlerinin sıkılaşmasıyla taşımacılık sektöründeki firmaları kalitelerini artırmaları konusunda tetikleyecek, iş sahiplerini ucuz fakat kalitesiz taşımacılıktan uzaklaştıracaktır.


      Ana sayfa


  Ülkemizde Akıllı Ulaşım Sistemleri Uygulamaları

  Indir 26.67 Kb.