bilgiz.org

Türkçe Konuşma Aygıtı kullanici kitapçIĞI

 • System Gereksinimleri ve Yükleme Talimatı
 • Kategori Listesi Sayfası
 • Kategori Resimleri Sayfası
 • Kategori Hazır Cümleleri Sayfası • Tarih01.10.2017
  Büyüklüğü51.07 Kb.

  Indir 51.07 Kb.

  TURKON

  Türkçe Konuşma Aygıtı  KULLANICI KİTAPÇIĞI

  İçindekiler

  İçindekiler 2

  1.Genel Bakış 3

  2.System Gereksinimleri ve Yükleme Talimatı 3

  3.Anasayfa 4

  3.1. Butonlar 5

  3.2. Menu Butonları 5

  4.Kategori Listesi Sayfası 7

  4.1.Resimler 7

  4.2.Etiket 7

  4.3.Linkler 7

  4.4.Menu Butonları 8

  5.Kategori Resimleri Sayfası 9

  5.1.Resimler 9

  5.2.Etiket 10

  5.3.Linkler 10

  5.4.Metin Kutusu 10

  5.5.Menu Butonları 11

  6.Kategori Hazır Cümleleri Sayfası 12

  6.1.Kaydırma Çubuğu 12

  6.2.Metin Kutusu 12

  6.3.Butonlar 12

  7.TTS Sayfası 14


  1. Genel Bakış

  Turkon yazılımı Türkiyedeki konuşma özürlü insanlara yardım etmek için geliştirlmiştir.. Sistemin 3 adet kullanımı vardır; Resim Seslendir, Hazır Cümle Seslendir ya da Yazı Seslendir.  1. System Gereksinimleri ve Yükleme Talimatı

  Mobile Phone Hardware

  Memory: 64MB

  SD Card Memory: 32MB

  Mobile Phone Software

  Operating system: Windows Mobile™ 2003 Second Edition

  Microsoft .NET CF 2.0

  Translation Experts Turkish SIP

  Yükleme

  .NET Compact Framework 2.0 Yükle  Translation Experts Turkish SIP for Turkish on screen keyboard yükle

  TurkonSource.zip içeriğini hafıza kartına kopyala

  TurkonSetup.cab dosyasına çift tıkla ve yükleme başlasın.

  Sonra StartMenu ya da StartMenu/Programs klasörü altından Turkon.exe dosyasını çalıştır.  1. Anasayfa

  Program başladığında anasayfa açılır. (Figür 1). Anasayfa 3 buton içerir; ResimSeslendir, KalıpCümleSeslendir, YazıSeslendir ve buna ek olarak 4 adet menu butonu; Beklet, Mod, Yardım, Hakkında vardır.
   1. Butonlar
  “Resim Seslendir” butonu “Kategori Listesi” sayfasını açar. Bu sayfada kullanıcının ihtiyaçlarına en uygun kategorilerin resimleri vardır. (“Kategori Listesi” sayfası Figür 6 da gösterilmiştir.)


  “Kalıp Cümle Seslendir” butonu “Kategori Listesi” sayfasını açar. Bu sayfada kullanıcının ihtiyaçlarına en uygun kategorlierin resimleri ve bunların hazır cümleleri vardır. (Figür 6)  “Yazı Seslendir” butonu “TTS” sayfasını açar. Bu sayfada kullanıcı seslendirmek istediği cümleyi kendisi yazar ve konuş butonuna basar. (Figür 14)   1. Menu Butonları


  Menubutonları her sayfada vardır ve her sayfada aynı işlemi yaparlar bu yüzden sadece 1 kez açıklayacağız..  “Beklet” menu butonu kullanıcıya zaman kazandırmak için “Ben yazarken bekler misin?” cümlesini seslendirir.  “Mod” butonu 3 adet buton gösterir bunlar anasayfada ki butonlarla aynı işlemi yaparlar; Resim Seslendir, Hazır Cümle Seslendir, Yazı Seslendir. Eğer Menü Mod Butonu seçilirse yandaki ekranda gördüğümüz şekil belirir.  “Yardım” butonu yeni bir sayfa açar burada kullanıcıya yardımcı olması için bir takım bilgiler yer almaktadır. (Figüre 3)
  “Hakkında” butonu yeni sayfa açar burada programın özellikleri yer almaktadır. Figür 4)

  Bu buton ekrana klavyeyi getirir. (Figür 5)


  1. Kategori Listesi Sayfası  “Category List” sayfası sistemdeki kayıtlı olan tüm kategorileri gösterir. Kullanıcı buradan kendine en uygun kategoriyi seçer. Bu sayfada en çok 6 farklı kategori gösterilmektedir, “Önceki”, “Sonraki” linkleri kategori de önceki ve sonraki sayfalara gitmeye yarar. Ayrıca sayfa numarasını gösteren bir etikette vardır.   1. Resimler  Herhangi bir resme tıklandıktan sonra eğer sistemin modu “Resim Seslendir” ise “Kategori Resimleri” sayfası gösterilir veya eğer “Kalıp Cümle Seslendir” seçilmişse “Kategori Hazır Cümleleri” sayfası gösterilir. (“Kategori Resimleri” sayfası Figür 8 de gösterilmiştir. “Kalıp Cümle Seslendir” sayfası Figür 11 de) Sıradaki örneklendirme “Mağaza” kategorisi seçildiği düşünülerek yapılmıştır.

   1. Etiket  Bu etiket toplam sayfa sayısından kaçıncısında olduğunuzu gösterir.
   1. Linkler  Eğer olduğunuz sayfa ilk sayfa değilse “Önceki” linki gözükür. Eğer ilk sayfadaysanız “Önceki” linki gözükmez. “Önceki” linkine tıklandığında bir önceki sayfadaki 6 tane kategori resmi ekrana gelir.


  Eğer olduğunuz sayfa son sayfa değilse “Sonraki” linki gözükür. Eğer son sayfadaysanız gözükmez. “Sonraki”linkine tıklandığında bir sonraki sayfadaki 6 tane kategori resmi ekrana gelir.

   1. Menu Butonları
  “Geri” butonu tıklandığında kullanıcı bir önceki sayfaya gider. Program kullanıcıya en çok 10 kez “Geri” butonuna basma hakkı verir. Eğer kullanıcı anasayfaya gelirse bu sayı sıfırlanır.  “Anasayfa” butonuna tıklandığında programın anasayfasına gidilir. Bu Menü butonları her sayfada gözükür ve her zaman aynı işi yapar bu yüzden diğer sayfalarda bunları tekrar açıklamayacağız.  1. Kategori Resimleri Sayfası

  Kategori Resimleri” sayfası seçilen kategorideki resimleri gösterir. Kullanıcı buradan kendine en uygun resmi seçer. Bu sayfada en çok 6 farklı resim gösterilir. Ayrıca bu sayfada, “Önceki”, “Sonraki” linkleri, sayfa numarasını gösteren etiket ve “Kalıp Cümleler”, “Kategori Değiştir”, “Temizle”, “Konuş” butonları vardır.   1. Resimler


  Herhangi bir resim seçildikten sonra bunu ifade eden yazı ekranda belirir. Örneğin; Eğer “Bu ne kadar” resmi seçilirse bu yazı ayrıca ekrandada gözükür.   1. Etiket

  Bu etiket toplam sayfasayısından kaçıncısında olduğunuzu gösterir.
   1. Linkler  Eğer olduğunuz sayfa ilk sayfa değilse “Önceki” linki gözükür. Eğer ilk sayfadaysanız “Önceki” linki gözükmez. “Önceki”linkine tıklandığında bir önceki sayfadaki 6 tane kategori resmi ekrana gelir.

  Eğer olduğunuz sayfa son sayfa değilse “Sonraki” linki gözükür. Eğer son sayfadaysanız gözükmez. “Sonraki”linkine tıklandığında bir sonraki sayfadaki 6 tane kategori resmi ekrana gelir.
   1. Metin Kutusu  Resim seçildiğinde buna karşılık gelen yazı “Metin Kutusu” nda gösterilir.

  “Kalıp Cümleler” butonuna basıldığında bulunan kategoriye ait “Kategori Hazır Cümleleri” sayfası gelir. (“Kategori Hazır Cümleleri” Figür 11)

  “Kategori Değiştir” butonuna basıldığında eğer mod “Resim Seslendir” ise “Kategori Resimleri” sayfası gelir. Eğer mod “Kalıp Cümle Seslendir” ise “Kategori Hazır Cümleleri” sayfası gelir.  “Temizle” butonuna basıldığında “Metin Kutusu” nda yazan yazı silinir.
  “Konuş” butonuna basıldığında “Metin Kutusu” nda yazan yazı seslendirilir.   1. Menu Butonları  “Mod” butonu seçildiğinde anasayfada ki “Mod” butonunda farklı olarak 2 tane seçenek karşımıza çıkar; “Hazır Cümle Seslendir”, “Yazı Seslendir”. Eğer “Hazır Cümle Seslendir” seçeneği seçilirse olunan kategori için “Kategori Hazır Cümleleri” sayfası gösterilir. Fakat eğer “Yazı Seslendir” seçeneği seçilirse ekranda, “TTS” sayfası gösterilir.

  1. Kategori Hazır Cümleleri Sayfası  “Kategori Hazır Cümleleri”sayfası seçilen kategori için hazır olan kalıp cümleleri gösterir. Kullanıcı ihtiyacına uygun kalıp cümleyi seçer daha sonra seçilen kalıp cümleyi ister resimlerle ya da TTS özelliği ile doldurarak seslendirir. Bu sayfada ayrıca “Hazır Cümleler”, “Kategori Değiştir”, “Temizle”, “Konuş”, “Resimleri Göster” butonları ve “Metin Kutusu” vardır.
   1. Kaydırma Çubuğu  “Kaydırma Çubuğu” seçilen kategoride kii tüm hazır cümleleri görmemizi sağlar. “Kaydırma Çubuğu” nu kullanarak sayfaya sığmamış olan hazır cümleleri de görebiliriz.


   1. Metin Kutusu


  Hazır cümle seçildiğinde buna karşılık gelen yazı “ Metin Kutusu” nda belirir. Örneğin: “... karta taksit yapıyor musunuz “.

   1. Butonlar  “Hazır Cümleler” butonu tıklandığında bulunan kategoride ki “Kategori Resimleri”sayfası ekranda gösterilir. (“Category Resimleri” Figür 8)

  “Kategori Değiştir” butonuna tıklandığında seçilen modda ki “Kategori Listesi” sayfası gösterilir. Yani eğer kullanıcı yeni kategori seçtiğinde mod “Resim Seslendir” ise “ Kategori Resimleri” gösterilir, eğer mod “Hazır Cümle Seslendir” ise “Kategori Hazır Cümleleri” sayfası gösterilir.  “Temizle” butonuna basıldığında “Metin Kutusu” nda yazan yazı silinir.  “Konuş” butonuna basıldığında “Metin Kutusu” nda yazan yazı seslendirilir.
  .
  “Resimleri Göster” butonuna tıklandığında eğer kullanıcı kategori seçmemişse uyarı mesajı çıkar.

  Resimleri Göster” butonuna basıldığında kalıp cümleyi doldurmak için resimler çıkar.(Figür 13). Önceki and Sonraki linkleri daha önceden anlatıldığı gibi çalışır. “Cümleleri Göster” butonu Hazır Cümleleri Gösterir.

  Eğer istenilen resim ya da gösterilecek resim yoksa kullanıcı “TTS” özelliğini kullanarak kalıp cümleyi seslendirir Eğer hazır cümlenin resmi yoksa “Gösterilicek resim yok, yazıyla doldurunuz” uyarı mesajı çıkar.
  1. TTS Sayfası

  Bu kullanımda kullanıcı seslendireceği yazıyı doğrudan “Metin Kutusu” na kendi yazar ve daha sonra “Konuş” butonuna basar.

      Ana sayfa


  Türkçe Konuşma Aygıtı kullanici kitapçIĞI

  Indir 51.07 Kb.