bilgiz.org

T. C. Ulaştirma deniZCİLİk ve haberleşme bakanliği haberleşme genel müDÜRLÜĞÜ tekniK Şartname

 • GÖRME ENGELLİLER İÇİN GÖREN GÖZ CİHAZI SATIN ALINMASI İŞİNE İLİŞKİN TEKNİK ŞARTNAME AMAÇ
 • TANIMLAR Körcül Harita
 • Gören Göz Cihazı
 • GÖREN GÖZ CİHAZININ TEKNİK ÖZELLİKLERİ
 • 6. GÖREN GÖZ YAZILIMININ ÖZELLİKLERİ • Tarih02.07.2017
  Büyüklüğü71.64 Kb.

  Indir 71.64 Kb.
  T.C.

  ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI

  HABERLEŞME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

  TEKNİK ŞARTNAME

  GÖRME ENGELLİLER İÇİN GÖREN GÖZ CİHAZI SATIN ALINMASI İŞİNE İLİŞKİN TEKNİK ŞARTNAME

  1. AMAÇ

  Bu projeyle amaçlanan, görme engelli kullanıcıların kullandıkları baston, sesli trafik ışıkları vb. destek unsurlarına ilaveten gitmek istedikleri yere yaya, araç veya toplu taşıma araçlarını kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmaları için sesli bildirimlerle navigasyon yapmalarında yardımcı olmak ve bilgi çağının getirmiş olduğu yeniliklerden faydalanmalarını sağlamaktır.

  1. TANIMLAR

   1. Körcül Harita: Görme engellilerin bir yerden varmak istediği yere kadar yolculuğu sırasında faydalanabileceği üst-alt geçit, trafik ışığı, kaldırım, merdiven, yaya geçidi, vb. detayların bulunduğu sayısal haritadır.   1. Körcül Navigasyon: Körcül harita baz alınarak kullanıcının isteğine bağlı olarak yaya, araç ve toplu taşıma modlarından herhangi birinin kullanılabildiği rotalama işlemidir.   1. Gören Göz Yazılımı: Körcül navigasyon ile körcül olarak tasarlanmış internet tarayıcısı, medya oynatıcısı, e-posta programı, elektronik kitap okuyucu ve benzeri özellikleri de ihtiva eden bir uygulamadır.   1. Gören Göz Cihazı: Gören göz yazılımının yüklü olduğu bir akıllı telefondur.  1. KAPSAM

  İşin kapsamı, Gören Göz Yazılımı ile Gören Göz cihazlarının temin edilmesi ve garanti süresi içerisinde güncelleme ve sürüm yükseltme işlemlerinin sağlanmasıdır.

  1. İŞİN MİKTARI

   Ekli listede yer alan illerde görme engellilere dağıtılmak üzere 5000 adet Gören Göz Cihazı ile hem Android hem de IOS işletim sistemlerinde çalışabilecek 25000 kullanıcı lisanslı 1(bir) adet Gören Göz Yazılımı temin edilecektir.

  1. GÖREN GÖZ CİHAZININ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

    1. Cihazın işletim sistemi, Android 6.0, IOS 9 veya bunların daha üst versiyonları olacaktır. Teklif edilecek cihazın; IOS işletim sistemli cihazlar için en az çift çekirdekli ve Android işletim sistemli cihazlar için ise en az 4 çekirdekli işlemcisi olacaktır.

    2. Teklif edilecek cihaz; IOS işletim sistemli cihazlar için en az 2GB ve Android işletim sistemli cihazlar için ise en az 3GB RAM’e sahip olacaktır.

    3. Teklif edilecek cihaz en az 16 GB dâhili hafızaya sahip olacak ve micro sd kart ile 32 GB veya üzerine çıkarılabilir olacaktır.

    4. Cihazın ekranı; en az 5” ve en fazla 5.5” boyutunda çoklu dokunmatik (multi touch) olacaktır. Ekran, en az 1920×1080 piksel çözünürlüğe ve en az 400 PPI piksel yoğunluğuna sahip olacaktır.

    5. Teklif edilecek cihaz tümleşik GPS alıcısına ve antenine sahip olacaktır. Alıcının A-GPS desteği olacaktır.

    6. Üzerindeki pil dâhil cihazın ağırlığı 200 gr’dan fazla olmayacaktır.

    7. Cihaz tümleşik olarak Bluetooth yongasına sahip olacak ve en az Bluetooth 4.0 olacaktır.

    8. Cihazla birlikte orijinal AC adaptörü verilecektir.

    9. Cihaz üzerinde harici kulaklık bağlanmasına olanak sağlayan 3.5 mm kulaklık girişi olacaktır. Cihazla birlikte aynı marka orijinal harici mikrofonlu kulaklık verilecektir. Kullanıcı kulaklığa ait mikrofon aracılığıyla sesli komut verebilecektir.

    10. Teklif edilecek cihaz; en az 2500 mAh’lik bataryaya sahip olacaktır.

    11. Cihaza veri aktarımı USB ile sağlanabilecek ve ara bağlantı kablosu verilecektir. Cihaz USB üzerinden şarj edilebilir olacaktır.

    12. Cihazlara, ekli listede yer alan illerin ve önceki Gören Göz Projeleri kapsamında dağıtım yapılan aşağıda belirtilen 26 ilin körcül haritaları ile Türkiye’nin tüm illerinin sayısal haritaları yüklenecektir. Sayısal haritalar, illerin, ilçelerin ve beldelerin detaylı semt, bulvar, cadde, sokak, kapı numarası (belediyelerden temin edilen ve yüklenicinin haritasında yer alan bilgiler esas alınacaktır), önemli binalar, metro, tren istasyonu, otobüs, dolmuş, taksi vb. duraklar ve durak isimleri, trafik ışıkları, üst/alt geçitler, merdivenli yollar ve dar yol bilgilerini içerecektir. Ayrıca; harita içeriğinde araçların girmediği park, meydan vb. alanların içindeki ana yürüme güzergâhı bulunacaktır.

  Adıyaman

  Ankara

  Antalya

  Artvin

  Aydın

  Bilecik

  Bingöl

  Bursa

  Çorum

  Denizli

  Diyarbakır

  Edirne

  Erzincan

  Gaziantep

  Gümüşhane

  Iğdır

  İstanbul

  İzmir

  Kahramanmaraş

  Karaman

  Konya

  Mardin

  Niğde

  Sivas

  Şanlıurfa

  Yozgat
    1. Cihaz en az 4G’yi destekleyecek ve Türkiye’deki tüm GSM operatörlerinin şebekelerinde çalışacaktır.

    2. Cihazın wi-fi desteği olacaktır.

    3. Cihaz 2016 yılı ve sonrasında piyasaya çıkmış bir model olacaktır.

   6. GÖREN GÖZ YAZILIMININ ÖZELLİKLERİ

    1. Yazılım, Android işletim sistemi için 5 ve üzeri, IOS işletim sistemi için 9.3 ve üzeri sürümde çalışabilecektir. Görme engelli, akıllı telefonunun işletim sistemine uygun olan gören göz yazılımını seçerek yazılımı telefonuna indirebilecektir.

    2. Gören Göz Yazılımı için sürüm (versiyon) numaraları belirlenecek ve yazılım bu sürüm numaraları ile bir öncekinin hataları, dezavantajları göz önünde bulundurularak ve aşamaları kayıt edilerek geliştirilecektir.

    3. Yazılım; temel olarak hızlı, güvenilir ve genişletilebilir bir altyapıda görme engellilere uygun bir ara yüzle tasarlanacaktır.

    4. Cihazın sistem durumu, pil durumu, bağlı olunan şebekenin adı, ne düzeyde çektiği, 4.5G olup olmadığı, GPS bağlantısı sağlanan uydu sayısı, GPS sinyal derecesi, saat ve tarih bilgisi, hafıza da kalan yer, hata mesajları, nerede bulunulduğu gibi bilgiler kritik durumlarda ve istenildiğinde sesli olarak kullanıcıya bildirilecektir.

    5. Yazılımda oluşacak hatalar, cihaz online olduğu anda yüklenici firmaya bildirilecektir. Yüklenici firma bildirilen hataları giderip uygulama güncellemesi çıkaracaktır.

    6. Yüklenici, sayısal haritaları yılda bir, gören göz yazılımını ise ihtiyaç olması halinde güncelleyecektir. Güncellemeler, Yüklenici tarafından kullanıcıya gönderilen bildirim (push notification, GCM v.b.) üzerine kullanıcının onayına mukabil internet üzerinden yapılacaktır. Kullanıcılar bu güncelleme işlemlerini yüklenicinin yetkili servislerinde ücretsiz olarak yaptırabilecektir. Dağıtım yapılan cihazların işletim sistemine güncelleme gelmesi durumunda, gören göz yazılımı 3 (üç) ay içerisinde buna göre güncellenecektir.

    7. Yazma ekranında Q klavye ve arama ekranında standart nümerik telefon klavyesi olacaktır.

    8. Bütün bildirimler sesli olarak yapılacaktır. Sesli bildirimler için metinler standart ve Türkçe okuma kurallarına uygun olacaktır.

    9. SMS ve körcül desteği olan mesajlaşma uygulamalarından gelen mesajlar kullanıcıya sesli olarak okunacaktır. Mesaj geldiğinde kullanıcı sesli olarak uyarılacaktır.

    10. SMS, körcül desteği olan mesajlaşma, doküman okuma, internet okuma gibi uygulamalarda işletim sisteminin izin verdiği ölçüde, satır satır, kelime kelime ve harf harf okuma, duraklatıp aynı yerden yeniden başlatma seçenekleri olacaktır.

    11. E-posta bölümünde, gelen-giden ayrımı ile taslaklar özellikleri bulunacaktır.

    12. Telefon arama kayıtları (gelen, giden, cevapsız vb.) istenildiğinde sesli olarak okutulacaktır.

    13. Okuma hızı kullanıcının isteğine göre artırılıp azaltılabilecektir. Hız değişikliğinde seste bozulma olmayacaktır. Cihazda okuma hızı bütün uygulamalar için ayarlanabilecektir.

    14. Kullanıcı tarafından klavyeden kelime girişi yapılırken girilen her harf, rakam girişi yapılırken de her rakam okunacak ayrıca kelime sonunda boşluk tuşuna basıldığında da yazılmış olan kelime okunacaktır. Yazarken yazının içinde harf harf ve rakam rakam dolaşılarak istenilen yerin düzeltilmesi sağlanabilecektir.

    15. Gören göz uygulaması kapatılıp açıldığında, ayarları son kaydedilen şekilde olmalıdır.

    16. GPS alıcısından gelen koordinat bilgilerine göre kullanıcının yeri tespit edilebilecektir. Sayısal harita üzerinde bulunulan yer bilgisi ve koordinat bilgisi kullanıcıya erişilebilir şekilde verilecektir.

    17. GPS alıcısı gören göz uygulaması çalıştırıldığında açılacak durdurulduğu zaman otomatik olarak kapanacaktır. Uygulama açıkken kullanıcı GPS alıcısını isterse kapatabilecektir.

    18. Uydu ile bağlantının kesilmesi durumunda kullanıcıya uyarı verilecektir.

    19. Gören göz yazılımının bütün menüleri ve kullanıcıya yönelik sesli yönlendirmeler Türkçe olacaktır. Temel menülere (navigasyon, telefon, mesajlar, pil durumu v.b.) sesli komutlarla çevrimiçi veya çevrimdışı olarak ulaşılabilecektir. Sesli komut özelliği isteğe göre açılıp kapatılabilecektir. Ancak gören göz cihazı kullanıcıya teslim edilirken bu özellik kapalı olacaktır.

    20. Gören göz yazılımında;

  • ayarlar,

  • bilgi,

  • durum,

  • navigasyon,

  • telefon,

  • internet,

  • e-posta,

  • müzik çalar,

  • medya oynatıcısı,

  • bluetooth,

  • alarm,

  • doküman okuyucu,

  • ses tanıma uygulamaları yer alacaktır.

    1. Sesli kitap okuyucu bulunacak ve okuma işlemi duraklatıldığında kaldığı yerden başlatılması, yer imi koyulması, ileri geri sarılması gibi özellikler olacaktır.

    2. Kullanıcı ulaşmak istediği adresi, mümkün olan en az tuş kombinasyonuyla girebilecektir.

    3. Menüler sesli olarak tanımlanacak ve menüler arasında dolaşım üst menü alt menü ilişkileri standart olacaktır. Menüler arasındaki dolaşım sırasında menü isimleri sesli olarak okunacaktır.

    4. Güç tasarrufu sağlamak amacıyla, görme engelli istemediği sürece, cihaz aktif olarak kullanılırken ekran parlaklığı en düşük seviyede olacaktır.

    5. Harita veritabanı, işletim sistemi, uygulama bileşenleri güncellemesi ve sesli komut sistemi hariç, program tamamen sunucu veya internet bağlantısı gerektirmeden çevrimdışı çalışacaktır.

    6. Yazılım, gidilecek olan yerin rotasını hesaplayacak ve seçilen rotaya göre mesafe, tahmini süre gibi bilgileri kullanıcıya okuyacaktır. Hesaplanan rota kullanıcının isteğine göre harita üzerinde de gösterilecektir.

    7. Yönlendirme süresince, kullanıcı tarafından istenilmesi durumunda, cihaz, sürekli ve sesli olarak yakınındaki önemli noktaları (kamu binaları, hastane, eczane, restoran vb.) ve güzergahı bildirecektir. Bu seçimin yapılabilmesi için yazılımda konu başlıklarına göre süzgeç bölümü hazırlanacaktır.

    8. En son bulunulan konum bilgisi hafızada tutulacak, GPS’e bağlanılamaması durumunda bu veri kullanıcıya okunacaktır.

    9. Adres girilip arama yapıldığında çıkan sonuçlar listelenecek ve kaç sonuç bulunduğu sesli olarak bildirilecektir. Bulunan sonuçlar içinde ilerlenerek sırayla dinlenebilecektir. Aranan adres bulunduğunda kullanıcının tuşla onay vermesi ile yer seçimi işlemi tamamlanacaktır.

    10. Kullanıcı gideceği yere, istemesi halinde kontrol noktalarına (çizilecek rota üzerinde yer alması istenen ara noktalar) uğrayarak da gidebilecektir. Bu aşamada kullanıcı doğrudan yaya modunda kontrol noktası olmadan navigasyona başlayabilmeli veya sırası ile yaya, araç veya toplu taşıma modları ile normal veya kontrol noktası modlarından birini seçip navigasyona başlayabilecektir. Seçilen moda göre cihaz en kısa rotayı ilk rota olarak kullanıcıya sesle bildirecek ve navigasyona başlayacak, istenildiğinde mevcut olan farklı rotaları hesaplayacaktır.

    11. Kullanıcı gideceği yer bilgisini internet bağlantısı olması halinde klavye kullanmadan sesli olarak da girebilecektir.

    12. Navigasyon süresince yol, yaya geçidi, trafik ışıkları ve dönüşler gibi önemli noktalar haricinde sürekli kontrol maksatlı uyarı verilmeyecektir. Önemli noktalara gelmeden yaklaşık 30 metre önce mesafe bilgisi ile birlikte önemli noktanın ne olduğu ve yönlendirmenin nasıl yapılacağı bildirilecek ve önemli noktaya gelmeden yaklaşık 5 metre önce bir kere daha mesafe ve önemli nokta uyarısı verilecektir. Varılacak noktaya gelindiğinde yaklaşık 5 metre hata payı ile navigasyonu sonlandırılacaktır. Şayet hedef 30 metreden daha yakında ise, bulunulan konuma göre hedefin yönü ve mesafe bilgisi verilecektir.

    13. Toplu taşıma modunda bir sonraki durak ismi ve kullanıcının istemesi halinde tek tuşla etraftaki önemli noktalar ve sık kullanılan noktalar seslendirilecektir. Duraklarda, o duraktan geçen otobüs hatlarının bilgisi alınabilecektir. İstenildiğinde otobüs hat numarası girilerek durak araması yapılabilecektir. Toplu taşıma hat, durak ve otobüs bilgilerinde, belediyelerden temin edilen ve yüklenicinin haritasında yer alan mevcut bilgiler esas alınacaktır.

    14. Adres aramalarında otomatik tamamlama özelliği olacaktır.

    15. Hedef noktaya gelindiğinde kullanıcı bu noktayı kayıt edebilecek ve bir dahaki sefere hızlı bir şekilde seçebilecektir.

    16. Kullanıcı tarafından istenen herhangi bir nokta sık kullanılan olarak kaydedilebilecektir. Sık kullanılan noktalara kontrol noktası özelliği de verilebilecektir. Kontrol noktaları arasında rota hesaplatılabilecektir. Kontrol noktalarının daha sonradan üzerinde değişiklik yapılabilmesi için düzenleme özelliği olacaktır.

    17. Navigasyon sırasında kullanıcının komutlara uymaması ve rotadan çıkması durumunda tekrar rota hesaplaması yapılarak kullanıcıya bilgi verilecektir.

    18. Sık kullanılan ve geçmiş yer bilgileri cihazda tutulacaktır.

    19. Körcül standart araç navigasyonu olacaktır.

    20. Gören göz yazılımı üzerinden, kullanıcının bulunduğu konum bilgisi istenildiğinde adres formatında SMS olarak gönderilebilecektir.

    21. Herhangi bir uygulamadan gelen konum bilgisine göre yaya, araç veya toplu taşıma modunda navigasyon başlatılabilecektir.

    22. Gören göz yazılımı üzerinden, kullanıcının konum bilgisi, navigasyon başlatılabilecek şekilde başka bir gören göz cihazına veya standart bir akıllı telefona gönderilebilecektir. Mesajlaşma uygulamaları üzerinden konum alındığında ise gören göz yazılımı ile navigasyon başlatılabilecektir.

    23. Navigasyon sırasında çağrı gelmesi veya kullanıcı tarafından başka bir işlem yapılması nedeniyle verilen son komutun duyulamaması halinde son komut tekrar edilecektir.

    24. Neredeyim menüsünde öncelikli olarak sokak, cadde, kapı no (belediyelerden temin edilen ve yüklenicinin haritasında yer alan mevcut bilgiler esas alınacaktır), mahalle, ilçe sıralaması gözetilerek bilgi verilecektir. Ayrıca isteğe bağlı olarak enlem ve boylam bilgisi, deniz seviyesinden yükseklik, en yakın sık kullanılanlar noktası ve POI noktasının söylenmesi sağlanacaktır.

    25. Sanal olarak navigasyon yaptırılabilecektir. Bu modda kullanıcı çizdiği rota üzerinde yer alan yönlendirme komutlarını navigasyona başlamadan sırası ile dinleyebilecektir.

    26. Etraftakiler ve adres arama sonuçları gibi listelerde her sayfada en az 20 sonuç yer alacaktır.

    27. Sık kullanılanlar, önemli noktalar ve arama sonuçları isteğe göre alfabetik olarak veya mesafeye göre sıralanacaktır. İsimler ile mesafeleri sesli olarak bildirilecektir.

    28. Adres isimlerinde kullanılan kısaltmaların sisteme tanıtılması ve uzun haliyle okunması sağlanacaktır.

    29. Gün doğumu ve gün batımı bilgileri kullanıcıya isteğe bağlı olarak verilecektir.

  1. EĞİTİM

  Yüklenici cihazların dağıtımı sırasında, İdarece de uygun görülen bir program çerçevesinde, gören göz cihazı dağıtılacak görme engellilere, cihazın genel özellikleri, kullanımı, bakımı vb. hususlarda temel eğitim verecektir. Bu eğitimler için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

  1. GENEL ŞARTLAR

   1. Yüklenici, hem Android hem de IOS işletim sistemlerinde çalışabilecek 25000 kullanıcı lisanslı 1(bir) adet Gören Göz Yazılımı verecektir. Bu yazılım, ülkedeki görme engelliler tarafından İdare’nin belirleyeceği bir internet üzerinden Android 5 ve üzeri, IOS 9.3 ve üzeri işletim sistemi yüklü akıllı telefonlara ücretsiz olarak yüklenebilecektir. Yüklenici internet sayfasını İdare’den alacağı bilgiler ışığında hazırlayacaktır.

   2. Gören Göz Yazılımı görme engelliler tarafından bu şartnamenin “Gören Göz Yazılım Özellikleri” maddesinde belirtilen özellikteki telefonlara indirilebilecektir.

   3. Teklif edilecek cihazlar gören göz yazılımını destekleyecektir. Yazılım indirilecek cihazlarda ise gören göz yazılımı cihazın donanım ve işletim sisteminin elverdiği oranda çalışacaktır.

   4. Telefonun bütün menüleri bir ekran okuyucuyla, işletim sisteminin izin verdiği ölçüde, seslendirilecektir.

   5. İşin tamamlanma süresi sözleşme imzalandıktan itibaren 240 takvim günüdür.

   6. Gören Göz cihazları ile Gören Göz Yazılımı fatura tarihi itibariyle 3 (üç) yıl boyunca garanti kapsamında olacaktır. Garanti süresince Gören Göz Yazılımı ve körcül haritanın güncellemesi yapılacaktır.

   7. Yüklenici, garanti süresi içerisinde dağıtım yapılan illerde mesai saatleri dâhilinde gören göz cihazlarında oluşabilecek sorunlara teknik servisler eliyle müdahale edecektir.

   8. Yüklenici, garanti süresi sonrasında iki yıl süreyle ücreti karşılığı cihaza ilişkin her türlü soruna çözüm üretmeye ve her türlü soruya cevap vermeye devam edecektir.

   9. Yazılım, görme engellilerin erişilebilirlik sorunu yaşamayacağı şekilde (blind-friendly) olacaktır.

   10. Yüklenici, cihaz ile birlikte cihazın ve gören göz yazılımının nasıl kullanılacağına dair sesli ve yazılı bir dosyayı (yardım dosyası) cihaz üzerinde çalışabilir şekilde verecektir. Ayrıca bir internet adresinde de yazılımın nasıl indirileceği ve uygulamanın nasıl kullanılacağına dair sesli ve yazılı bir dosyayı (yardım dosyası) bulunduracaktır.

   11. Yazılımda güncelleme yapıldığında yardım dosyaları da güncellenecektir.

   12. Cihazın arkasında “T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı” ifadesi ile İdare’nin logosu yer alacaktır. Cihazların temininden önce yazı ve logo konusunda İdarenin onayı alınacaktır.

   13. Gören Göz cihazları, üzerinde seri numarası ve benzeri bilgilerin yazılı olduğu ambalajlanmış orijinal kutusu içerisinde teslim edilecektir. Kutu içerisinde; Türkçe kullanım kılavuzu, AC adaptörü, harici kulaklık ve USB ara bağlantı kablosu gibi standart aksesuarlar bulunacaktır.

   14. Yüklenici, cihazların seri ve IMEI numaralarını excel formatında ürün teslimi sırasında İdareye verecektir.

   15. Teklif edilen ürünler CE işareti taşıyacaktır.

   16. Körcül navigasyon uygulamasının kullanacağı sayısal harita için Harita Genel Komutanlığından 2016 yılında alınmış olan uygunluk onayı teklif ile birlikte verilecektir.

   17. Teklif edilen cihazın 2 adet numunesi teklif ile birlikte verilecektir. Numune cihazlarda, harita kapsamının ve navigasyon kabiliyetlerinin görülebilmesi için güncel Türkiye haritasını içeren bir navigasyon programı yüklü olacaktır. Numune cihazlarda, gören göz uygulamasının yüklü olması zorunlu değildir.  EK: Gören Göz Cihazı Dağıtılacak İller  Sıra No

  İl Adı

  1

  Kocaeli

  2

  Manisa

  3

  Kayseri

  4

  Samsun

  5

  Balıkesir

  6

  Sakarya

  7

  Tekirdağ

  8

  Muğla

  9

  Eskişehir

  10

  Malatya

  11

  Trabzon

  12

  Ordu

  13

  Afyonkarahisar

  14

  Zonguldak

  15

  Tokat

  16

  Kütahya

  17

  Çanakkale

  18

  Giresun

  19

  Isparta

  20

  Aksaray

  21

  Kastamonu

  22

  Düzce

  23

  Uşak

  24

  Kırklareli

  25

  Rize

  26

  Amasya

  27

  Bolu

  28

  Nevşehir

  29

  Kırıkkale

  30

  Burdur

  31

  Karabük

  32

  Yalova

  33

  Kırşehir

  34

  Sinop

  35

  Bartın

  36

  Çankırı

  37

  Bayburt

  38

  Kars

  39

  Ardahan

  40

  Ağrı

  41

  Osmaniye

      Ana sayfa


  T. C. Ulaştirma deniZCİLİk ve haberleşme bakanliği haberleşme genel müDÜRLÜĞÜ tekniK Şartname

  Indir 71.64 Kb.