bilgiz.org

T. C. TelekomüNİkasyon kurumu tarih : 03. 04. 2006 başkanliğI
Tarih02.10.2017
Büyüklüğü7.51 Kb.

Indir 7.51 Kb.


T.C.

TELEKOMÜNİKASYON KURUMU Tarih : 03.04.2006

BAŞKANLIĞI Sayı : 06-015

Yeşilırmak Sokak No: 16 Demirtepe

ANKARA

Konu : Internet telefonu hizmetleri hakkında.


İnternet üzerinden verilmekte olan telefon hizmetleri dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Bu konuda hizmet sağlayan Skype, Vonage, Net2phone, Microsoft Messenger gibi firmalar ve servisler, ülkemizde de sayıları giderek artan bir abone sayısına sahip olmuşlardır. Bu firmaların sunduğu telekomünikasyon hizmetleri ülkemizde kurulu olan bazı firmalar tarafından çeşitli isimler ve yöntemlerle serbestçe pazarlanmakta ve kullanıma sunulmaktadır.


Diğer yandan Kurumunuz tarafından UMTH konusunda yetkilendirilmiş olan işletmecilerin A ve B Tipi hizmetleri veremedikleri, C Tipinde ise bir çok sorun yaşadığı malumlarınızdır.
Kurumunuz tarafından yetkilendirilmiş olan işletmecilerin 2005 yılından bu yana internet telefonu hizmet vermek için Kurumunuza yaptıkları başvurular ise maalesef sonuçsuz kalmaktadır. Bu durum, telekomünikasyon alanında var olan rekabet ihlalini fiili olarak daha da arttırmakta ve Kurum’a olan güveni azaltmaktadır.
Bu durumun önüne geçilebilmesi için internet üzerinden verilen telefon hizmetlerinin, Kurumunuz tarafından yetkilendirilmiş olan işletmeciler tarafından da serbestçe verilebileceği yönünde Kurul Kararı alınması yeterli olacaktır. Ayrıca UMTH lisanslarının bir an önce yerel telefon görüşmelerini de kapsayacak hale getirilmesinde, bu kontrolsüz gelişmenin önlenmesi açısından büyük yarar bulunmaktadır.
Yukarıda önerdiğimiz işlemler gerçekleştirildiği takdirde, ülkemiz dahilinde abone sayısının 2 milyonu aştığı tahmin edilen ve Kurum tarafından denetlenemeyen bu hizmet konusunda, Kurum’un düzenlemelerine tabi olarak faaliyet gösteren kayıtlı işletmecilerin de faaliyet göstermeye başlaması ile hem yurt dışına gitmekte olan kazançların yurt içinde kalması sağlanacak, hem de bu kazançlardan önemli vergi gelirleri elde etmek mümkün olacaktır.
Bu konuya en kısa sürede bir çözüm getirilmemesi halinde, üyelerimizin de diğer yetkisiz firmaların yaptıklarını yapmaktan ve internet üzerinden telefon hizmetlerini serbestçe sunmaktan başka çaresi kalmayacağını önemle bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla,

 

Hüseyin Güler Yusuf Ata ArıakYönetim Kurulu Başkan V. Yönetim Kurulu Başkanı

 

TELKODERSerbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği

Ek-1 : SUNULACAK HİZMETLER İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAREk-2 : ÜLKEMİZCE SERBESTÇE SUNULAN HİZMETLER İLE İLGİLİ BİLGİLER


    Ana sayfa


T. C. TelekomüNİkasyon kurumu tarih : 03. 04. 2006 başkanliğI

Indir 7.51 Kb.