bilgiz.org

Sorun: tebeos kurulumu devam ederken eczacının bilgisayarın kapanması ve bilgisayarın tekrar açılması sırasında sorun yaşanması

 • (Bkz. Resim1)
 • (Bkz. Resim 1)
 • (Bkz. Resim2)
 • (Bkz. Resim3) • Tarih01.10.2017
  Büyüklüğü10.09 Kb.

  Indir 10.09 Kb.


  Sorun: TEBEOS kurulumu devam ederken eczacının bilgisayarın kapanması ve bilgisayarın tekrar açılması sırasında sorun yaşanması.
  Tespit: Bu sorunu yaşayan bilgisayarların tamamının Windows XP işletim sistemine sahip olduğu ve Microsoft’un XP yaması olan Service Pack2’nin bu bilgisayarlarda kurulu olduğu tespit edilmiştir.

  Ancak Service Pack2 yamasının birçok versiyonu olduğu bilinmektedir ve bazı Service Pack2 yüklü bilgisayarlarda benzer sorunun yaşanmadığı gözlemlenmiştir. Sorun, TEBEOS’un veri tabanı yönetim sistemi olarak kullanılan Microsoft SQL Server 2005 ve yine bir Microsoft ürünü olan XP yaması olan Service Pack2’nin uyumsuzluk göstermesinden kaynaklanmaktadır.


  Çözüm 1: Windows XP ve Service Pack2 bulunan bilgisayarlarda Service Pack3 güncellemesinin yapılmalıdır.
  Service Pack3 güncellemesinin yapılmasının ardından sorunun yaşanmadığı tespit edilmiştir.
  TEBEOS Kurulumuna başlamadan önce özellikle XP Home Edition ve XP Professional İşletim Sistemi kullanan eczacıların Microsoft’un ücretsiz güncellemesi olan Service Pack3 güncellemesini yapması gereklidir.
  Ancak Service Pack2 yüklü bir bilgisayarın TEBEOS kurulumu sırasında kapanması gerçekleşmiş ve yeniden açılması mümkün olmuyor ise.
  Yeniden açılma sırasında problem yaşanan bilgisayarın Güvenli Kipte (Safe Mode) açılarak Microsoft SQL Server 2005 in servislerinin durdurulması ve bilgisayar yeniden başlatıldığında SQL Servislerin otomatik olarak yeniden devreye girmesini engellemek için hizmet dışı bırakılması (disable) gerekmektedir (Bkz. Resim1). Bu işlem yapıldıktan sonra bilgisayar yeniden başlatıldığında normal ve sorunsuz olarak açılacaktır. Normal ve sorunsuz açılan bilgisayarın Service Pack3 güncellemesi yapılması durumunda TEBEOS kurulumunun sorunsuz yapılabilmektedir.
  Çözüm 2: TEBEOS’ un veri tabanı yönetim sistemi olarak kullanılan Microsoft SQL in el ile kurulması. Ancak bu durum SQL kurulumu yapan kullanıcının SQL kurulumu tamamlandıktan sonra bazı veritabanı ayarlarını el ile yapması gerekmektedir. İzlenecek adımlar aşağıda sırasıyla anlatılmıştır.
  Yeniden açılma sırasında problem yaşanan bilgisayarın Güvenli Kip (Safe Mode)’de açılarak Microsoft SQL Server 2005 in servislerinin durdurulması ve bilgisayar yeniden başlatıldığında SQL Servislerin otomatik olarak yeniden devreye girmesini engellemek için hizmet dışı bırakılması (disable ) gerekmektedir. (Bkz. Resim 1) Bu işlem yapıldıktan sonra bilgisayar yeniden başlatıldığında normal ve sorunsuz olarak açılacaktır.
  http://eos.teb.org.tr/TEB/kurulum/Test_Tebeos.exe adresinden Test_Tebeos.exe’yi ve http://eos.teb.org.tr/TEB/kurulum/SQLEXPR.EXE adresinden SQLEXPR.EXE yi aynı klasör içerisine indiriniz.
  Test_Tebeos.exe yi çalıştırınız ve açılan ekranda 9. Sırada yer alan SQL Server ın KUR düğmesine basınız. (Bkz. Resim2) SQL Server kurulumu başlayacaktır.
  SQL kurulumu sırasında bir hata ile karşılaşılması durumunda “Yoksay” tıklanmalıdır.
  SQL Server kurulumu tamamlandıktan sonra TEBEOS kurulumunu başlatınız. TEBEOS kurulumu zaten SQL kurulduğu için SQL i yeniden kurmayacak ve sadece TEBEOS programını kuracaktır. Ancak Masa üstünüzdeki TEBEOS kısa yolunu çift tıklayarak TEBEOS u açmak istediğinizde TEBEOS veritabanı bulunamıyor hatası verecektir. Bu durumda aşağıdaki paragrafta anlatıldığı şekilde SQL Servisini Local System olarak belirleyiniz.
  TEBEOS kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayarınızın SQL Server Configuration Manager’ı açın ve SQL Server TEBEOS2010 servisinin özellikler bölümünden Built-in Account bölümünü Local System olarak seçiniz (Bkz. Resim3). SQL servisi kendini yeniden başlatacaktır.

  Masa üstünüzdeki TEBEOS kısa yolunu çift tıklayarak TEBEOS u açabilirsiniz.

  Resim1

  Resim2  Resim3


      Ana sayfa


  Sorun: tebeos kurulumu devam ederken eczacının bilgisayarın kapanması ve bilgisayarın tekrar açılması sırasında sorun yaşanması

  Indir 10.09 Kb.