bilgiz.org

Sevgili Öğrenciler, Hazırlık Sınıfına Hoş Geldiniz

 • KONU/SORUN KİME OFİS İLETİŞİM
 • ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER BELGELER VE ÖĞRENCİ BİLGİLERİNİN GÜNCELLENMESİ
 • Öğrenci Kimlik Kartı
 • Harçsız Öğrenci Pasaportu
 • BİLİŞİM SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLER TEK Şifre Uygulaması
 • ÖĞRENCI E-POSTA
 • Şifreniz
 • KISALTMA ING TR PUPE
 • İNGİLİZCE LİSANS PROGRAMLARI HAZIRLIK SINIFI AMACIMIZ
 • HAZIRLIK SINIFI ÖĞRETİMİ
 • SEVİYE 1
 • DEVAM ZORUNLULUĞU VE GEÇERLİ MAZERET DURUMLARI
 • YETERLİK SINAVI (GÜZ YARIYILI BAŞI)
 • YETERLİLİK SINAVI 2 (GÜZ YARIYILI SONU)
 • YETERLİLİK SINAVI / FİNAL (BAHAR YARIYILI SONU)
 • 07 Eylül 2016
 • FAKÜLTE / PROGRAM YDS KPDS ÜDS PTE • Sayfa1/3
  Tarih01.10.2017
  Büyüklüğü266.25 Kb.

  Indir 266.25 Kb.
    1   2   3


  Sevgili Öğrenciler,


  Hazırlık Sınıfına Hoş Geldiniz.


  Bilgi çağı olarak adlandırılan içinde yaşadığımız zamanda bilgiyi depolamak yerine onu nasıl kullanacağımızı bilmekle yükümlüyüz. Bilgiye erişmede en önemli araçlardan biri de İngilizce bilgisidir. Bu anlamda İngilizce bilgi ve becerilerinizi geliştirmeyi amaçladığımız İngilizce Lisans Programları Hazırlık Sınıfı eğitiminden en üst düzeyde yararlanacağınıza olan inancımız tamdır.
  Hazırlık Sınıfında sağlıklı, mutlu ve başarılı bir eğitim-öğretim yılı geçirmenizi dileriz.

  Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü  YILDIZ CAN

  İDARİ YAPILANMA


  KİME SORMALIYIM?


  KONU/SORUN

  KİME

  OFİS

  İLETİŞİM

  Hazırlık Programıyla ilgili genel sorunlar

  Hazırlık Koordinatörü

  1. Kat Ofis no. 316

  626 10 50 /21118

  Ders ve Sınıf içi Konular

  Sınıf danışmanı olan (class advisor) öğretim elemanı

  Öğretmenler odası

  626 10 50 /2113

  MUBIS Devamsızlık, Sağlık Raporları

  Yüksekokul Sekreteri

  Giriş katı Ofis no. 215

  626 10 50 /2103-2105

  Resmi Şikayetler

  Yüksekokul Müdürlüğü

  Giriş katı Ofis no. 215

  626 10 50 /2103-2105

  Resmi Not İtirazları

  Yüksekokul Müdürlüğü

  Giriş katı Ofis no. 215

  626 10 50 /2103-2105

  Resmi olmayan Not itirazları

  Sınıf danışmanı olan (class advisor) öğretim elemanı

  Öğretmenler odası

  626 10 50 / 2113

  Öğrenci belgesi, bölüm değişikliği, Yatay ve Dikey Geçiş bilgisi

  Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

  626 10 50 / 2578-2579

  faturalar

  Bağlı olduğunuz Fakülte Sekreterliği  ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER


  BELGELER VE ÖĞRENCİ BİLGİLERİNİN GÜNCELLENMESİ
  Öğrenci belgesi, transkript gibi resmi belge talepleri ve öğrenci bilgilerinin güncellenmesi için, hafta içi her gün 08:00-18:00 saatleri içinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na müracaat edilmesi gerekmektedir.

  Öğrenci Kimlik Kartı

  Her öğrenciye üniversiteye kayıtlı olduklarını gösteren kimlik kartı verilir.

  İETT Seyahat Kartı

  Yeni kayıt olan öğrenciler İETT seyahat kartlarını OGİS’ten alırlar. Devam eden öğrenciler yeni kartlarını öğrenci belgesi alarak İETT bürolarına ferdi başvuru da yapabilirler. Bu durum kartlarını kaybeden öğrencilerimiz için de geçerlidir.

  Öğrenci Belgesi

  Öğrencilerin üniversiteye kayıtlı olduklarını gösteren ve resmi bir belge olan öğrenci belgesi, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nca hazırlanır.

  Not Dökümü (Transkript)

  Öğrencilerin öğrenim hayatları süresince aldıkları dersler ve başarı durumlarını gösteren not dökümü belgesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca hazırlanır.

  Harçsız Öğrenci Pasaportu

  Öğrenim amaçlı veya bilimsel, sosyal, kültürel, sportif etkinliklere katılmak için yurt dışına gidecek öğrenciler, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan alacakları bu belgeyi Vergi Dairesinden onaylattıktan sonra Emniyet Müdürlüğü’ne teslim ederek pasaport harcından muaf olabilirler.  BİLİŞİM SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLER

  TEK Şifre Uygulaması

  Tek şifreniz Maltepe Üniversitesi’nin tüm bilişim sistemleri için kullanacağınız şifredir.
  (Maltepe Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi (MÜBİS), e-posta, Wi-fi, kütüphane, Maltepe Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sistemi (MUDES)).  TEK Şifreniz tek kullanımlık değildir. Tüm bilişim sistemleri için aynı şifre geçerli olduğundan TEK şifre olarak adlandırılmıştır.
  Tek  şifrenizi  MÜBİS  giriş  ekranındaki  “Parolamı Unuttum”  alanından  Parolamı Değiştir seçeneği ile değiştirebilirsiniz.
  Tek  şifrenizi  MÜBİS  giriş  ekranındaki  “Parolamı  Unuttum”  alanından  cep telefonunuza SMS göndererek öğrenebilirsiniz. Cep telefonunuza şifre ulaşmadığı zamanlarda  Bilgi  İşlem  Dairesi  telefonlarına  ya da  ofisine ulaşarak alabilirsiniz.  (Dahili: 2624 – 2628)
  Telefonunuza SMS ile şifre iletilmiyorsa operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayıp ‘Maltepe Üniversitesinden gelen mesajları almak istiyorum’ demeniz gerekmektedir. Bazı operatörler reklam mesajı engelleme kapsamında Maltepe Üniversitesinin mesajlarını da engellemektedir. 

   

   

  ÖĞRENCI E-POSTA:

  E-posta adresiniz okula kaydınız yapıldığı anda otomatik olarak açılır. E postanız öğrencino@std.maltepe.edu.tr  şeklinde olacaktır.


   Şifreniz:        TEK şifrenizdir.
  Sistem Girişi: http://std.maltepe.edu.tr

  MALTEPE ÜNIVERSITESI ÖĞRENCI BILGI SISTEMI (MÜBİS)

  MÜBİS Öğrenci otomasyon sistemi için;

  Kullanıcı Adınız:         Öğrenci Numaranız

  Şifreniz:                        TEK şifrenizdir. 

  Sistem Erişim Adresi:   http://mubis.maltepe.edu.tr/
  HAZIRLIK SINIFI (PUPE) KISALTMALAR LİSTESİ


  KISALTMA


  ING


  TR


  PUPE

  PREP CLASS FOR UNDERGRADUATE PROGRAMS IN ENGLISH  İNGİLİZCE LİSANS PROGRAMLARI

  HAZIRLIK SINIFI


  MAPRE

  MALTEPE UNIVERSITY PROFICIENCY EXAM  MALTEPE ÜNİVERSİTESİ YETERLİLİK SINAVI  SAT

  STREAM ACHIEVEMENT TEST  ARA SINAV
  SAS

  STREAM ACHIEVEMENT SCORE  YILSONU BAŞARI NOTU
  CPS

  CLASS PARTICIPATION SCORE


  DERSE KATILIM NOTU

  İNGİLİZCE LİSANS PROGRAMLARI HAZIRLIK SINIFI
  AMACIMIZ:
  Maltepe Üniversitesinde, öğretim dili İngilizce olan lisans bölüm/program (İngilizce Öğretmenliği Programı dahil) öğrencilerine en etkin biçimde dil bilgi ve becerilerini kazandırmayı amaçlayan birimimizde öğrenci merkezli bir yaklaşım benimsenmiştir. Öğrencilere, akademik bilgiye ulaşma, paylaşma ve İngilizceyi bir araç olarak kullanabilmede yeterlik kazandırmak, hem dil öğrenimi hem de akademik yaşamları boyunca onlara gerekli olacak çalışma becerilerini edinmelerini sağlamak İngilizce Hazırlık Birimimizin başlıca amaçlarındandır.

  Unutmayınız ki İngilizce öğrenimi özveri, yoğun ve düzenli bir çalışma gerektirmektedir. Öğrencilerimizin bu nedenle sınavdan sınava çalışmak yerine her gün düzenli olarak ders çalışılmalarını, okulda yapılan çalışmaları tekrar etmelerini ve derslere aktif katılmalarının başarı için çok önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Başarma azmiyle çalışan öğrencilerimiz her ihtiyaç duyduklarında Hazırlık Sınıfı birimimizin desteğini yanlarında görecekler ve bu süreçte hiç yalnız kalmayacaklardır.

  HAZIRLIK SINIFI ÖĞRETİMİ:

  Üniversitenin tamamen veya kısmen yabancı dille öğretim yapan diploma programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden Yabancı Dil Yeterlilik Sınavında başarısız olanlar, diploma programının müfredatında yer alan dersleri almaya başlamadan önce iki yarıyıl süreli hazırlık sınıfına devam ederler. Hazırlık sınıfında öğrencilere, diploma programının öğretim dili olarak belirlenen yabancı dil öğretilir.

  Hazırlık Birimimizde 4 seviyede eğitim verilmektedir. Başlangıç seviyesi ne olursa olsun tüm öğrencilerin Avrupa Ortak referans Çerçevesi (CEFR) standartlarında B2 seviyesine ulaşmaları amaçlanmaktadır.
  SEVİYE 1

  Temel (A1), Alt-orta (A2) , Orta (B1) ve Üst Orta (B2) düzeylerinden oluşur.  SEVİYE 2

  Alt-orta (A2), Orta (B1) ve Üst Orta (B2) düzeylerinden oluşur.


  SEVİYE 3

  Orta (B1) ve Üst Orta (B2) düzeylerinden oluşur.


  SEVİYE 4

  Üst Orta (B2) düzeyinden oluşur.


  İki yarıyılın sonunda hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler, sonraki akademik yıla ait kayıt yenileme işlemlerini tamamlayarak ilave bir veya iki yarıyıl daha hazırlık sınıfına devam edebilirler.

  DEVAM ZORUNLULUĞU VE GEÇERLİ MAZERET DURUMLARI

  Öğrenciler, hazırlık sınıfındaki toplam ders saatinin en az %80’ine devam etmek zorundadırlar. Devamsızlık sınırını aşan öğrenciler, sınavlara katılamazlar ve hazırlık sınıfını tekrar ederler.

  Öğrencilerin derse devam durumları ilgili öğretim elemanları tarafından izlenir ve öğrenci bilgi sistemi üzerinden ilan edilir.

  Sağlık raporları, Rektörlükçe onaylananların dışındaki sosyal, sportif ve kültürel etkinliklere katılım ve benzeri tüm mazeretler %20 devamsızlık süresi içinde değerlendirilir.  Sağlık raporları sadece ara sınavların telafisinde geçerlidir. Ancak bunun için; sağlık raporunun, rapor bitiş tarihinden itibaren en geç 3 (üç) iş günü içinde YADYOK’a teslim edilmesi ve raporun YADYOK tarafından kabul edilmiş olması gerekir.

  Raporlu öğrenciler derslere ve sınavlara katılamazlar.

  Toplum sağlığını tehdit eden bir rahatsızlığı nedeniyle sağlık raporu alan öğrencilerin, derslere tekrar devam edebilmeleri için rahatsızlıklarının sona erdiğini belirten yeni bir sağlık raporunu YADYOK’a teslim etmeleri gerekir.

  Ameliyat, kaza, aile fertlerinden birinin ölümü gibi beklenmeyen durumlar nedeniyle yapılan devamsızlıklar için verilecek belgeler YADYOK tarafından değerlendirmeye alınır.  Uzun süreli tedavi gerektiren ve %20 devamsızlık sınırını aşan durumlarda, öğrenciler Maltepe Üniversitesi Ön lisans ve Lisans Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği hükümlerine göre kayıtlı oldukları fakülte/yüksekokula kayıt dondurma başvurusunda bulunabilirler.
  YETERLİK SINAVI (GÜZ YARIYILI BAŞI)
  Öğrenciler eğitim-öğretim yılı başında yapılan İngilizce Yeterlik Sınavında başarılı oldukları takdirde bölüm/programlarına devam etmeye hak kazanırlar.
  Eğitim-öğretim yılı başında yapılan Yeterlik Sınavında başarılı olamayan ya da bu sınava girmeyen öğrenciler Hazırlık Sınıfı programına başlarlar. Bu öğrenciler, 20 Eylül 2016 tarihinde yapılacak olan
  Seviye Tespit Sınavına girerler ve bu sınavdan aldıkları puanlara göre seviyelendirilir. Seviye Tespit Sınavı, programı tekrar eden ve yeni kayıt olan tüm öğrenciler için zorunludur. Bu sınava girmeyen öğrenciler, kayıt yılına bakılmaksızın, Hazırlık Sınıfı programına Seviye 1’den başlarlar.

  YETERLİLİK SINAVI 2 (GÜZ YARIYILI SONU)
  Güz yarıyılı sonunda verilen Yeterlik Sınavına programa devam eden tüm Hazırlık Sınıfı öğrencileri girebilirler. Ancak SEVİYE 1 öğrencilerinin bu sınava girebilmeleri için güz yarıyılı içinde verilen yazılı sınavlardan (SAT) elde ettikleri puanların ortalamasının 90/100 ve üzerinde, SEVİYE 2 öğrencilerinin 80/100 ve üzerinde, SEVİYE 3 öğrencilerinin ise 70/100 ve üzerinde olması gerekir. SEVİYE 4 öğrencilerinden not ortalaması şartı aranmaz. Sınavda başarılı olup bölüme geçebilmek için Hukuk bölümü öğrencilerinin sınavdan en az 50/100, İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencilerinin 65/100, Psikoloji bölümü ve Tıp Fakültesi öğrencilerinin 60/100, öğretim dili İngilizce olan diğer bölüm/program öğrencilerinin ise 55 /100 ve üzeri puan almaları gerekir.
  YETERLİLİK SINAVI / FİNAL (BAHAR YARIYILI SONU)
  Bahar yarıyılı sonunda yapılan Yeterlik Sınavına programa devam eden tüm Hazırlık Sınıfı öğrencileri girerler. Bu öğrencilerin kayıtlı oldukları bölüm/programlarına geçebilmeleri için gerekli olan yıl sonu ağırlıklı not ortalamasının (SAS) Hukuk bölümü öğrencileri için 50/100), İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencileri için 65/100, Psikoloji bölümü ve Tıp Fakültesi öğrencileri için 60/100, öğretim dili İngilizce olan diğer bölüm/program öğrencileri için 55/100 ve üzeri olması gerekir
  MUAFİYET ŞARTLARI
  Maltepe Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavının dışında;

   • Daha önce bir başka üniversitenin İngilizce Hazırlık Sınıfında okumuş ve yüz tam puan üzerinden aşağıda belirtilen puanla başarılı olmuş öğrenciler, üzerinden beş yıl geçmemesi koşuluyla, başarılı olduklarını belgeledikleri takdirde Hazırlık Sınıfından muaf olurlar. Ancak, bu belgelerin 07 Eylül 2016 tarihindeki sınavdan önce Yabancı Diller Yüksekokulu Sekreterliğine teslim edilmesi gerekir.

   • İ
    NOT: Eşdeğerlik Tablosunda belirtilen sınavlara ait sonuç belgelerindeki tarihlerin sınavı yapan kurum/kuruluşun öngördüğü geçerlik süresini aşmamış olması gerekir.

    ngilizce yeterliliğini aşağıda belirtilen ölçütler çerçevesinde ulusal /uluslararası sınav sonuç belgeleriyle kanıtlayanlar Hazırlık Sınıfından muaf olurlar. Ancak bu belgelerin 07 Eylül 2016 tarihindeki sınavdan önce Yabancı Diller Yüksekokulu Sekreterliğine teslim edilmesi gerekir.  TABLO I.

  FAKÜLTE / PROGRAM

  YDS KPDS

  ÜDS

  PTE

  TOEFL (IBT)

  IB DIPLOMA (7 üzerinden)

  Hukuk Fakültesine Kayıtlı Öğrenciler

  65

  67

  78

  4

  Tıp Fakültesine, Psikoloji Bölümüne  ve İngilizce Öğretmenliği Programına Kayıtlı Öğrenciler

  75

  75

  90

  6

  Diğer Fakültelere Kayıtlı Öğrenciler

  70

  71

  84

  5
    1   2   3


      Ana sayfa


  Sevgili Öğrenciler, Hazırlık Sınıfına Hoş Geldiniz

  Indir 266.25 Kb.