bilgiz.org

Resmi adı Katar Devleti Yönetim Şekli

 • Resmi adı Katar Devleti Yönetim Şekli
 • Yüzölçümü 11.521 km 2 Nüfusu
 • Başlıca Şehirler Doha (Başkent) Para Birimi
 • KATAR: GENEL BİLGİLER • Sayfa1/4
  Tarih29.06.2017
  Büyüklüğü238.86 Kb.

  Indir 238.86 Kb.
    1   2   3   4

  KATAR ÜLKE BÜLTENİ

  MART 2014
  Resmi adı

  Katar Devleti

  Yönetim Şekli

  Emirlik

  Devlet Başkanı

  Sheikh Amir Hamad bin Khalifah Al-Thani

  Başbakan

  Sheikh Hamad bin Jassem bin Jabir Al-Thani

  Yüzölçümü

  11.521 km2

  Nüfusu

  2 milyon

  İklim

  Yazlar sıcak ve nemli; kışlar ılık ve az yağışlı

  Resmi Dil

  Arapça

  Başlıca Şehirler

  Doha (Başkent)

  Para Birimi

  Katar Riyali (QR)

  Zaman Dilimi

  GMT + 3 (Türkiye yaz saatinde iken TSİ ile aynı; bunun dışında TSİ +1)

  Kur

  1 ABD $ = 3.65 QR (sabit kur)
  KATAR: GENEL BİLGİLER

  1


  1.521 km² yüz ölçümü ile küçük bir körfez ülkesi olan Katar’ın tek karasal komşusu 60 km’lik bir sınırı paylaştığı Suudi Arabistan’dır. Denizden Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Oman’a yakın bir konumda olan Katar, Basra Körfezi’nin merkezinde olması ve İran’a yakınlığı sebebiyle jeostratejik açıdan önemli bir ülkedir.

  Haziran 2013 tarihi itibariyle tahmini nüfusu 2 milyondur. Bu rakamın büyük çoğunluğunu ülkeye Pakistan, Hindistan, İran ve Ortadoğu’nun çeşitli ülkelerinden çalışma amaçlı gelmiş oturma izni olan nüfus oluşturmaktadır. Aslen Katar da bulunan Arap nüfus 760.000 (nüfusun yaklaşık %40’ı) kadardır. Gelişmekte olan Katar ekonomisine paralel olarak yabanci işçi akını devam etmekte ve ülke nüfusu hızlı bir artış göstermektedir. Toplam nüfusun yarısı başkent Doha’da yaşamaktadır. Katar düzlüklerden oluşan, en yüksek rakımı 40 m olan bir yarımadadır. Yazları kurak karasal iklime sahip olup, sıcaklık 50°C’yi bulmaktadır. Su kaynakları çok kısıtlı olup içme suyu ihtiyacı büyük ölçüde deniz suyunun arıtılması suretiyle elde edilmektedir.

  Katar düşük nüfus ve yüzölçümüne rağmen özellikle doğalgaz endüstrisinin gelişmesi ile birlikte iddialı şekilde büyüyen bir ekonomiye sahiptir. Yaşadığı ekonomik gelişim, siyasi ve hukuki reform sürecine paralel olarak dış dünyaya da yoğun bir şekilde açılma, dış dünyada yer alma ve söz sahibi olma stratejileri izlemektedir. Ülke onlarca ekonomik projenin yanında sosyal, kültürel ve sportif vb. alanlarda bir çok atılımı üstlenmiştir. Şeyh Hamad’ın eşinin direktörlüğünü yaptığı Qatar Foundation tarafından oluşturulan Education City, Amerikan ve diğer ülkelerin önemli üniversitelerinin kampüslerini bünyesinde bulundurmaktadır. Katar 2006 Asya Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır ve 2011 Asya Kupası’nı da düzenlemiştir. Doha 2016 Olimpiyat Oyunlarına aday olmuş, ancak Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından belirlenen finalistler arasında yer alamamıştır. Bununla birlikte Katar, 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacaktır.
  Katar Devleti Körfez İşbirliği Konseyi (Gulf Co-operation Couincil - GCC) üyesidir. Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Oman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dan oluşan konseyde gümrük birliği oluşturulmuştur. İthal edilen ürünlerdeki standart tarife % 5 olarak belirlenmiştir. 7 Haziran 2009’da Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Bahreyn’le birlikte Körfez Parasal Birliğine yönelik çalışmaların merkezi Riyad’da olacak Para Konseyi tarafından sürdürülmesine ilişkin bir anlaşma imzalanmıştır. Bununla birlikte, Konseyin ortak para birimine planlandığı gibi geçmesi mümkün gözükmemektedir. Konseyin ayrıca Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşması (STA) fikri mevcut olsa da bu da gerçekleştirilebilmiş değildir. Bunun yerine Çin, Hindistan, Singapur gibi bazı Asya ülkeler ile STA müzakereleri sürdürülmektedir. Bu anlaşmaların gerçekleştiği takdirde Katar’ın hızla gelişen petrokimya sanayine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Katar ayrıca ABD ile de STA görüşmeleri yapmaktadır.
  Katar ayrıca 2007-2008 yılları arasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyesi olmuştur. Bunların yanı sıra Katar’ın Dünya Ticaret Örgütü (WTO), Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Para Fonu (IMF), Arap Ligi ve Arap Para Fonu (AMF) gibi uluslararası kurumlara üyeliği mevcuttur.

  2006

  2007

  2008

  2009

  2010

  2011

  2012

  2013

    1   2   3   4


      Ana sayfa


  Resmi adı Katar Devleti Yönetim Şekli

  Indir 238.86 Kb.