bilgiz.org

Republik der Türkei

 • KALSlT (KALSIYUMKARBONAT/KARBONATLI KİREÇ) CaCO3 Kalsiyumkarbonat (Kalsit)
 • BERA MINERAL SAN. VE TIC. LTD. STI. • Sayfa1/12
  Tarih29.12.2017
  Büyüklüğü0.73 Mb.

  Indir 0.73 Mb.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

  BERA MINERAL (CALCITE = KALSİT = KARBONATLI KİREÇ)
  Bera Mineral, Calcite (CaCO3 ) - Yatırımında Mikron's A.Ş.’deki ve MINER A.Ş.’deki hisse senetlerini kendi bünyesinde toplayacaktır ve kalsitin (Calcite) yanı sıra Talk ve Barit’in üretimini sağlayacak, bunun haricinde Dolomit, Kaolin, Anti-split’in üretimini yapacak ve böylelikle Almanya ve AB-Ülkeleri gibi ülkelerin yanı sıra Romanya, Rusya ve Ukranya gibi ülkelerde yüzü aşkın sanayide ve özellikle de kağıt endüstrisinde, boya endüstrisinde ve plastik endüstrisinde dolgu maddesi olarak kullanılan bu ürünleri üretecek ve pazarlayacaktır.
  Ana ürün kalsiyum karbonatın kireçli karbonatın (Calcium Carbonat) fırından fabrikaya sevkıyatı (5 € / Ton), öğütülmesi için elektrik giderleri (6 € / Ton) ve ve sanayi ürünü haline getirilmesi elektrik giderleri yine ortalama olarak (6 € / Ton), işçilik giderleri ise ortalama olarak (4 € / Ton) ve keza ambalajlama/paketleme masrafları da (7 € / Ton) tutmaktadır. Yani tır kamyonunun üzerine paketlenmiş olan bu ürünün masrafı toplam olarak (22 € / Ton) tutarındadır ve buna nakliyat mesafesinin uzunluğuna göre nakliyat parası da ilave olunacaktır. Türkiye’den Almanya’ya Hamburg’a dahili nakliyatın masrafları ve CIF Hamburg olarak masrafları toplam olarak (30 € / Ton); Hamburg’dan konteyner (Kantiner !) ile yapılacak olan nakliyatın toplam masraflarının tutarı (52 € / Ton) olacaktır.
  Eğer nakliyat Romanya’daki Köstence (Constantza) limanından Tuna Nehri üzerinden yapılacak olursa (52 € / Ton) olan masraflar (15 € / Ton) tutarında bir düşüş gösterecek ve nakliyat masrafların tutarı toplam (37 € / Ton) olacaktır. Almanya’daki satış rakamları ürünün türüne/cinsine göre (95 € / Ton) ila (400 € / Ton) arasında değişmektedir.
  Bir Fransız işletmesi olan OMYA’nın dünyanın çeşitli yerlerindeki fabrikalarının yıllık cirosunun tutarı 6-7 Milyar €’dur. Eğer bu lojistik hizmetler ile birlikte yapılacak olursa yüzden fazla sanayinin hammaddesi olan (dolgu maddesi) Kalsit’e (Calcid) yapılan yatırım çok kârlı/veriml bir yatırım olacaktır ve bu ürün dünyanın her ülkesine satılabilecek ve her zaman kullanılabilecek olan bir üründür.
  Saygılarımı sunarım.

   

  Bera Mineral  Mahmut I. ÖGRETICI

   
  Bilgi :

  Bu dosyadaki kâr ve zarar hesapları tüm dosyanın özeti gibi. Bunlar uzman kişiler tarafından düzenlenmiştir.

   
   


  KALSlT (KALSIYUMKARBONAT/KARBONATLI KİREÇ)

  CaCO3 Kalsiyumkarbonat (Kalsit)   
       

  Doğada sıcak su kaynaklarının çökmesiyle/tortusuyla oluşan Pamukkale’deti traverten cevherleri/filizleri gibi kalsit cevherleri milyonlarca tonluk çok zengin rezervlere işaret etmektedirler ve gerek kalitesi gerekse beyazlık derecesi bakımından Türkiye’de yapılan kimyasal analizler ile saflık ve beyazlık testleri ile özellikle de AKSARAY ve NİĞDE illerinin bulunduğu bölgelerde, dünyanın en iyi kalitesine ve mineral yataklarına sahip olunduğu görülmektedir.

  Hatta Türkiye’de yapılan sondaj çalışmalarında 150 m derine bile inildiğinde halen daha kalsit oluşumlarının devam ettiği gözlenlenmektedir. Kimyasal analizlerde en önemli CaCo3 (Kalsiyumkarbonat) takriben % 98 olarak elde edilmektedir, saflık analizlerinde % 98- 98,5, haftalık takriben % 99 (öğütülmüş olarak) beyaz renk ve parlaklık değerleri.

  Daha önceleri dolgu malzemesi olarak acı kireç ve kaolin gibi maddeleri kullanan boya ve kağıt fabrikaları günümüzde tamamen KALSİT’e dönüş yapmıştır. Örneğin, Kağıt endüstrisi alanında SEKA DALAMAN’da ve SEKA IZMIT’de 20 yıl süresince kaolin imal eden ve satan bir şirket olarak 1989-1990 yıllarında KALZİT’in tüm sanayi dallarında diğer dolgu maddelerin tümünün yerini alacağını önceden gördüğümüz için, Anadolu’da Aksaray ilinde ilk Kalsit Fabrikasını kurduk.

  Türkiye’de ilk beslemeli (kıtıkla doldurulmuş) kalsiti imal ettik ve makinenin patent hakkını aldık. Örneğin, kaolinin içerisinde serbest bir silisli toprak bulunduğu için kağıt fabrikalarındaki elekler çok çabuk aşınıyordu. Fakat, kalsit %99 saflığa ve bayazlığa sahip olduğu için ve sanayide kullanılan tüm maddeler ile çok iyi bir uyum sağladığı için ve sanayideki dolgu için kullanılan formüle karşı kötü bir reaksiyon göstermediği için, yüzü aşkın dolgu maddesinin arasında en güvenilir/en sağlıklı ve en çok tercih edilen ürün olmuştur.

  Ayrıca, Titandioksit’in bazı sanayi dallarında beyazlatma maddesi (ağartma maddesi) olarak mutlak surette kullanılması gerektiği için ve aynı zamanda çok pahalı bir ürün olduğu için, kaolin veya acı kireç yerine Kalsit kullanıldığı zaman, Titandioksit artık pek kullanılmaz ya da çok az kullanılır olmuştur, çünkü Kalsitin beyaz rengi çok yüksektir. Bu nedenle kendi formülüne kalsit dolguyu dahil eden bir işletme titanı artık pek az kullanacaktır. İşletme bu şekilde masraflarını azaltmış olacaktır.


    

  Kataloglardan da göreceğiniz gibi, en azından 120-150 milyon tonluk rezervlere sahip olan maden ocaklarımızda 250 kW’lik bir kuvvete sahip olan bir kırma/ögütme tertibatı (3-4 kademeli elek ve taşıma bantları ile çeneli bir kırma tertibatınden oluşmaktadır), en azından 30 tonluk bir ekskavatör ve kürekli bir makine, 5-6 tane damperli araba, 1 tane ağır vasıta (Tır kamyonu) ve bir tane de şantiye binası veya karavanlardan oluşan bir tesis bulunmaktadır. Maden ocağından gevşetme/sökme veya patlatma yöntemi ile bir seferde 100.00 ton hammadde, büyük bloklar şeklinde ve küçük çaplı taşlar / kayalar şeklinde elde edilir. Büyük taşlar-kayalar ekskavatör sayesinde ufaltılır / parçalanır ve çeneli kırma tertibatına boşaltılır ve kompresörler sayesinde taşınmaya devam eden parçalar sarsıntılı elek ile ve taşıcı bantlar ile sınılara ayrılır (klasifize edilir) ve depo ambarına boşaltılırı ve sonra da Kamyonlar ile hem fabrikamızdamaki depolama arazimize hem de maden ocakları olmayan diğer kalsit fabrikalarına hammadde olarak sevkedilir / nakledilir. Kalsit parçaları fabrikada çekiçli değirmende (çekiçleyerek öğütme tertibatında) 1 – 10 cm büyüklüğünde parçalanarak öğütülür ve sonra da yatay ve dikey değirmenlere (öğütücülere) boşaltılır ve tekrar parçalanır (daha küçük parçalara ayrılır). Bu parçalar seperatör ile (küçük taneler ayırılır) vantilatör ve filtreler sayesinde mikronize ölçümlerde bölünürler ve paketleme makinelerine (25 kg kuvvet veya 1 Ton bigbag/büyük torba) gönderilir. İstifleyici (Forklift) ile veya hareketli vinçler ile Tırkamyonlarına yüklenirler.

  Elbette ki bunlar üretimin her aşamasında TSE VE ISO sertifikalarına sahip olan Laboratuarda tanelerin boyutları ve saflık yönünden testlere, pH-değeri gibi absorbsiyon (emme) ve çökme analizlerine tabi tutularlar, paketlenmiş ve etiketlenmiş olarak teslimat/sevkıyat için gönderilirler. Kalsitin Mohscher sertlik değeri 3 olduğu için sertliği 6,5 – 7 olan makineler aşınmazlar. Bu elbette ki büyük bir avantajdır. Yani, eğer 20 yıl süresince çalışacak olursanız, makinelerde herhangi bir aşınma/yıpranma etkisi oluşmaz. Ancak içerisinde serbest halde silisyum bulunan kaolini kullanacak olursanız, veya kuvars taşı ya da ponza taşı (sünger taşı) öğütecek olursanız olursanız makineler çok çabuk aşınacaktır, hatta bir günde bile bu aşınma farkedilebilecektir. Bu Kalsit için kalsit kullanımı yönünden bir artıdır. Dünyada kalsit tüketimi gelişerek artmaktadır. Almanya ve İtalya’daki 5-6 yıl önceki rakamlara bakıldığında rakamlar 5 milyon tonu gösteriyordu, Türkiye’deki rakamlar ise daha şimdiden 1,5 - 2 milyon tona ulaştı. MIKRON’S A.Ş. markanın cirosu 2004 yılında (TURCARB) 10 milyon dolar iken, kalsiti hem yurt içinde hem de yurt dışına Rusya’ya, Ukrayna’ya, Romanya’ya satmış ve yıllık cirosunu 20 milyon dolara çıkarmayı başarmıştır.

   
  Almanya’dan Hosokowa-Alpine Aktiengesellschaft şirketinden satın almak istediğimiz en önemli makinelerin donanım/ekipman listesi şu şekildedir: Yurt dışından > bilyalı (küresel!) değirmenler, seperatörler ve bunlar ile bağlantılı olan vantilatörler (hava üfleyiciler) ve filtreler, kaplama plakası (kontraplak) yapma makineleri (laboratuar için taneleri ufalama / kırma ve ölçme aparatları) ve diğer parçalar / elemanlar, yurt içinden (Türkiye’den) > maden ocağı için sıkıştırmalı/çektirmeli elek, kağıt torbalama makineleri, istifleyici (Forklift) ve vinçler ile çelik konstrüksiyon binalar ve yönetim binaları. Biz yılda 180 – 220 bin ton üretim yapabiliriz ve ürün yelpazemizde olan ve yıllık cirosunu 15 – 20 milyon Euro olarak planladığımız ürünleri Almanya’ya ve Avrupa ülkelerine satabiliriz. Ürünün hem beyazlık derecesi çok yüksek olup (%99) hem de kalitesi (%98,5-99,5 arasında CaCo3 ), ve homojenitesi fevkaladedir. Mikronizleme özelliklerine istinaden size göndermiş olduğumuz numuneleri fevkalade bulduk (çok begendik). Tüm şirketler bu ürün örneklerinden memnun oldu. Hepsi de lojistikte bir sorun olmaması gerektiğini bize söylediler. Eğer iyi bir lojistik hizmet verilebilirse tüm üretimi Almanya’ya sunabiliriz (satabiliriz).

  Ayrıca 1 mikrondan daha hassas / daha ince üretebilir ve kalsit kaplama (kontraplak olarak) imal edebiliriz. Bu nedenle PVC sektöründe, kablo sektöründe ve dış çephe sektöründe (Siding) 1 numarayız. Biz çok sayıda fabrikanın kurulmasını sağladık. Hosokowa-Alpine firması MIKRON'S UND K'MIKRON'S un partneri olarak bizi ve özellikle de Bay Mahmut Istiklal ÖGRETICI’yi tanıyor/biliyor, onun kalsit fabrikasının kurucusu olduğunu ve şirketin Türkiye’de 1 numara (Doyen) olduğunu ve kalite ürün imal ettiğini biliyor. Özellikle de yakındoğu ve uzakdoğu için satış direktörü olan Bay Alber için, ve Türkiye distribütörü olan Bay Görkem CARDAK (0532-292 52 40) için Türkiye’nin en büyük firmaları tavsiyede bulunabilirler (referans verebilirler). Bu firmaların genel müdürlerinin ve satış müdürlerinin telefon numaralarını verebiliriz (Firat Plastik, Pakpen, Hes Kablo, Akdeniz Boya).

  Kaplamalık tabaka (kontraplak) Kalsit şu şekilde imal edilmektedir: Ezilip kırılmış ve öğütülmüş olan kalsitin üzerine stearik asit eritme işleminden sonra püskürtülür. Kalsit taneciklerinin dış satıhları Malezya’dan ve Endonezya’dan gelen ve palmiye ağacından elde edilen sabunsu ve kaygan asit ile kaplanır (kaplama tabakası elde edilir). Bu ürün kalıplardan geçerken (kalıplara giderken) PVC profillerinin zorlanmalarını engeller. Yani kolay bir dispersiyona olanak sağlar. Çinko kromat maden ocağımız ile analiz raporumuz CD’de mevcut bulunmaktadır.

  Tesis/tertibat ve makineler, ekipmanlar (ekskavatör, damperli kamyonlar, çeneli kırma tertibatı, kamyonetler ve şantiye binaları ile elektrik hattı vb.) 5 – 6 milyon USD’lık bir yatırım ile %40 - % 55 arasında çinko ve kurşun cevheri elde edilebilir. Bu ürünler İskenderun limanından Lonra Borsasındaki ortalama fiyatlardan (LMI) ayda 1.200.000 USD’lık satılabilir. Tüm bunları İngilizce olan krokiden öğrenebilirsiniz. Çinko ve kurşuna oldukça büyük bir talep bulunmaktadır. Çin’in endüstriyel olarak ileri sıçrama yapması ile satışlarda ve fiyatlarda bir genleşme/büyüme yaşanıyor. Mineralleri / madenlerin alınması ve müşterinin arzusuna göre gönderilmesi yeterli. Flatasyondan gelen bu madenler satış rakamlarını yükseltmektedir. Daha fazla bilgiyi kataloglarda ve CD’de bulacaksınız.

  BERA  MINERAL SAN. VE TIC. LTD. STI.

    


  Bera Mineral’in partneri 1990 yılından beri kalsit sektöründe Hisar Madencilik ile işbirliği içerisinde çalışmaktadır.
  AR: 2005 5263 = 98,75 Hektar ve AR: 2005 5264 = 75,3 iHektar yani toplam 175,05 Hektar olup 1.750.000 m2 alan kapsayan lisansı (ruhsatı) BERA MINERAL Ltd. Sti. Firmasının partneri Bay Hüseyin Öğretici adına alınmış olan kalsit maden ocağında kalsit oranı (Calcium Carbonate) % 99’dur, beyazlık derecesi testi %99,5 ile %100 arasında değişmektedir. Rezerv durumlarına değinecek olursak; kalsit madeninin Türkiye’deki rezervleri özellikle de Anadolu’da Aksaray’da ve Niğde’de bulunmaktadır. Sondaj çalışmalarından görülüp anlaşılacağı üzre dikey yönde en azından 150 m aşağıya / derinliğe dikey yönde; Alanın rezervi maden ocaklarının genişliği ve yüksekliği a x b x h genelde m3 olarak.
  1/25.000 1000m x 1000m = 1.000.000 m2’lik ilk maden/mineral haritalarında yani 100 hektarlık bir alanın derinliğinde 150 m’ye kadar sondaj yapıldığında halen daha kalsit katmanı bulunmaktadır. 100 hektarlık bir alanda 150.000.000 m3 Kalsitin mevcut olabileceği görülmektedir. Bu da 1,7’lik bir özgül ağırlık ile 255 milyon tonluk bir rezerv olduğunu göstermektedir. Her iki maden ocağının toplam pektarı böylelikle 433 milyon tona erişmektedir. Bu sahalarden değerlendirilmeyen kısımlar takriben % 10–15’dir. Bu parçalar tavuk yemi fabrikalarına, mozaik fabrikalarına, derz malzemesi fabrikalarına (çini altı malzemesi için) gönderilmektedir. Yıllık olarak azami 150.000-200.000 Ton üretim yapan bir fabrika için, 200 yıllık birrezervi olan bir maden sahası bulunmaktadır.
  Dünya’da yüzü aşkın sanayide dolgu maddesi olarak kullanılan CaCo3 beyaz kağıt, kuşe karton/kuşe baskı kağıdı, karton ve boya endüstrisi için ve hatta pVC Pencere, boru, gıda maddeleri, elektrodlar, halı ve dahi sakız/ciklet endüstrisinde bile kullanılmaktadır. Gelişmeler ile birlikte kalsitin kullanım alanları artmaktadır. Son yıllarda ve özellikle de Rusya’da, Ukrayna’da, Romanya’da ve hatta eski Sovyetler Birliği’nin Türkçe konuşulan cumhuriyetlerinde kalsit tüketimi artmaktadır.
  Aksaray ve Niğde yakınlarındaki kalsit fabrikaları kendi üretimlerinin %75’ini bu ülkelere ihraç etmektedirler. Ancak bu fabrikalardan sadece iki tanesi 1997 yılından beri yüksek teknoloji ile imalat yapabilmektedirler.
  Eğer şimdi, elektrik sarfiyatı hayli düşük olan yüksek teknolojiye (HighTech) sahip olan yeni jenerasyon (2006 Model) ile yani yeni yüzyılın teknolojisi ile bir fabrika kurulacak olursa, bu yatırım bu yüzyılın en iyi yatırımı olabilir. Ayrıca, Aksaray’daki organize sanayi bölgesi müdürlüğü, Aksaray’daki ticaret odası ve Aksaray valiliği ile yapılan bir yatırımın teşvik edilmesi çerçevesinde yapılan görüşmelerde, bir fabrika inşaatının masraflı olabileceği (!) ortaya çıktı, öyle ki üzerinde betondan yapılmış eski bir binası olan 75.000 m2 - 90.000 m2’lik bir arazi uygun olabilecektir. Eğer bu teşvik çerçevesinde bu yerlerde fabrika kurulacak olursa elektrikte teşvik desteği olarak % 30 – 50 bir indirim yapılacağı ve çalıştırılan eleman sayısına paralel olarak sigorta primlerinde teşvik uygulanacağı ve ilk fabrikanın kuruluşunda yani 5 yıl süresince vergiden muafiyet tanınacağı için, bunun çok mantıklı bir yatırım olacaktır.

  Burada en önemli olan husus, tesisdeki yıllık kâr ve zarar hesabında ithalat gelirinin ve ülke içerisindeki kalsit satışlarının birlikte hesaba katıldığında bu rakamın yaklaşık olarak 13.000.000 Euro tutarında olabileceğidir. Eğer Barit ve Talk üretimi ve satışı yapılmayacak olsa dahi, tablodaki hedeflere sadece kalsit prodüksiyonu ile bile ulaşılabilecektir. Ayrıca 1-15 cm3 kaliteli beyaz kalsit madeni (mineral) cevheri hammadde satışından ve ihracattan yılda 1.500.000-2.000.000 USD ilaveten gelir (kâr) olarak elde edilebilecektir


  /İmza ve Şirket Kaşesi/
   
   

   

          

   

                    

   

  Maden Ocağı    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


      Ana sayfa


  Republik der Türkei

  Indir 0.73 Mb.