bilgiz.org

Proje secimleri icin Dr

 • Proje No: 1 Danışman
 • Proje No: 2 Danışman
 • Proje No: 3 Danışman
 • Proje No: 4 Danışman
 • Proje No: 5 Danışman
 • Proje No: 6 Danışman
 • Proje No: 7 Danışman
 • Proje No: 8 Danışman
 • Proje No: 9 Danışman
 • Proje No: 10 Danışman
 • Proje No: 11 Danışman
 • Proje No: 12 Danışman
 • Proje No: 13 Danışman
 • Proje No: 14 Danışman
 • Proje No: 15 Danışman
 • Proje No: 16 Danışman
 • Proje No: 17 Danışman • Tarih29.06.2017
  Büyüklüğü41.6 Kb.

  Indir 41.6 Kb.

  BİL/CEN 490-491 Mezuniyet Projesi Konuları
  Proje Konu seçimi 25 Eylül 2014 tarihi saat 17.00’a kadar ilgili danışman öğretim elemanı ile birlikte yapılacaktır.  Proje No: 1

  Danışman: Prof. Dr. Murat TAYLI

  Proje grubu:


  LAMP Web Hizmet Platformun Kurulması

  LAMP ölçeklenir ve dinamik Web hizmetlerinin sunulduğu açık kaynaklı yazılımlardan oluşan güncel bir hizmet platformudur. Yüksek başarımı ve güvenilir altyapısıyla hem web uygulamalarının geliştirilmesi hem de sunulması için yaygın olarak kullanılmaktadır. LAMP: Linux işletim sistem, Apache web sunucu, MySQL/MariaDB veri tabanları, PHP/Python/Perl/PhpMyAdmin programlama/denetim temel birleşenlerinden oluşmaktadır.

  Mezuniyet projesi LAMP Web platformunun öğretim üyesince sağlanan CentOS 7.0 (Red Hat Enterprise Linux) işletim sistemi üzerinde kurulup çalıştırılmasını amaçlamaktadır. Projenin ilk bölümünde öğrencilerin sırasıyla Linux Apache HTTP 2.4 web hizmetini, MariaDB veri tabanı yönetim sistemini, PHP ve PhpMyAdmin birleşenlerini kurmaları beklenmektedir. LAMP platformunun başarım ve güvenirliğini gösterecek/sınayacak web hizmet(ler)ini Projenin ikinci aşamasında tasarlanıp, gerçekleştirilecektir.

  Proje No: 2

  Danışman: Prof. Dr. Murat TAYLI

  Proje grubu:

  CITRIX Özel Bulut Yapısının Kurulması ve Yönetimi

  Bilişim altyapısını hizmet olarak sunan özel bulut yapısı (Private Infrastructure-as-a Service–IaaS-clouds)bilgisayar hizmetlerinin sunulması ve yönetilmesinde işletimi kolaylaştıran, maliyetleri düşüren bir mimari olarak ortaya çıkmıştır. Günümüz bilgi işlem merkezleri geleneksel altyapılarını, kullanıcılarına işlemci, ağ ve veri hizmetlerinidaha çabuk, etkin ve saydam olarak sunan özel bulut alt yapılarına dönüştürmeye başlamışlardır. Citrix Apache Cloud Stack ölçeklenirliği yüksek, esnek özel bulut yapılarını kurup yönetmek için kullanılan açık kaynaklı bir platformdur.

  Mezuniyet projesi, bilişim altyapısını hizmet olarak sunan özel bulut yapısının(öğretim üyesince sağlanan) CentOS 7.0 (Red Hat Enterprise Linux) işletim sistemi ve KVM sanallaştırma ortamı üzerinde kurulup çalıştırılmasını amaçlamaktadır. Projenin ilk bölümünde öğrencilerin sanallaştırma platformunda sunucular yaratmalarını ve bunları sanal ağlarla bağlamaları istenmektedir.Citrix Apache CloudStack hizmetinin kurulması ve ağa bağlı veri depolama sistemlerinin kurulup çalıştırılması Projenin ikinci aşamasında yapılacaktır.


  Proje No: 3

  Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erdal GÜVENOĞLU

  Proje grubu:

  Görme Engelliler için GPS Tabanlı Kaybolma Önleyici ve Takip Sistemi

  Bu proje kapsamında kaybolmalara karşı da bir sistem geliştirilmesi istenmiştir. Bunun üzerine GSM ve GPS tabanlı bir sistem kurulacaktır. Görme engelli kişi kaybolduğunu hissettiğinde bir panik butonuna basarak o anki konumunun önceden belirlenmiş bir telefon numarasına SMS olarak gönderilmesini sağlayacaktır. Benzer şekilde görme engelli kişi evinden çıktı andan itibaren sorumlu kişi tarafından istenildiği taktirde harita üzerinden gittiği yolları ve güzergahları görebilecektir.

  Proje No: 4

  Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erdal GÜVENOĞLU

  Proje grubu:

  Görme Engelliler için Ses Kontrollü Radyo Kanalı Aratma ve Radyo Dinletme

  Bu proje kapsamında görme engelli bir kişi android telefon üzerinden radyo dinleyebilecektir. İstediği radyo kanalını sisteme kaydedebilecek ve yine sesle kontrol edebilecektir. Bu işlem gerçekleştirilirken internet radyoları değil doğrudan radyo özelliği olan telefonların radyolarından yararlanılacaktır.


  Proje No: 5

  Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erdal GÜVENOĞLU

  Proje grubu: (Bu proje tek kişiliktir.)

  Lazer Güdümlü Hedef Takip Sistemi

  Bu projede kullanıcı tarafından bir lazer yardımı ile işaretlenen bir hedefe kameranın kendi eksenleri etrafında dönerek odaklanması amaçlanmıştır. Bu proje için eksenleri etrafında dönebilen bir kamera ve bir lazer işaretleyici kullanılacaktır. Kamera lazerin bulunduğu yeri algılayacak ve kendi eksenleri etrafında uygun açılarda dönerek hedefe odaklanacaktır.
  Proje No: 6

  Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erdal GÜVENOĞLU

  Proje grubu:

  QR Code Tabanlı Stok Kontrolü ve Takibi

  Bu projede QR Code yardımı ile bir stok kontrol ve takibi otomasyonu yapılacaktır. Android tabanlı bir telefondan okutulan QR Code yardımı ile ürün bilgisi sunucudan kontrol edilecektir. Bu ürün üzerinde önceden tanımlanacak işlemler gerçekleştirilecektir. Proje istemci ve sunucudan oluşmaktadır. Sunucu tarafında stokta yer alan ürünler tanımlanacaktır. İstemci tarafında ise bu ürünlere ait tüm bilgiler sorgulanacaktır. Projenin detayları proje yürütücüsü ile birlikte belirlenecektir.  Proje No: 7

  Danışman: Yrd.Doç. Dr. Serap ÇEKLİ

  Proje grubu:

  Spor Karşılaşmaları İçin Yetenekli Skor Tahtası (Scoreboard)

  Skor tahtasında spor karşılaşmasının o anki puan durumu tutulacak. Özellikle futbol gibi karşılaşmalar için tasarlanacak. Kale çizgisinden top geçer geçmez sistem bunun gol olduğunu algılayıp skor tahtasına yansıtacak. İstenirse bazı kontroller veya butonlar vasıtasıyla skor tahtasındaki değerler düzeltilebilecek (örneğin; topun yanlışlıkla geçişi gibi durumlarda, karşılaşma bitiminde gibi) veya resetlenebilecek.
  Proje No: 8

  Danışman: Yrd.Doç. Dr. Serap ÇEKLİ

  Proje grubu:

  Bina İçi Güvenlik Yönetimi Otomasyonu

  Yönetilen binadaki hangi kapıdan geçilebileceği yetkilendirmesi bir yönetim arayüzü vasıtasıyla yapılacak. Sistemde her kişinin bilgileri ve bu kişilerin geçiş alanları tanımlı olacak, bu tanımlamalar güncellenebilecek.Her kapı tek bir merkeze bağlı olarak çalışacak. Bir uygulama ile tanımlanacak kişilerin mobil cihazına passcode da yollanacak ve kimliğine bir QR kod vb bir kod etiketi de yapıştırılabilecek. Sisteme girdiğinde kişiler kendi bilgilerine ulaşabilecek.
  Proje No: 9

  Danışman: Yrd.Doç. Dr. Serap ÇEKLİ

  Proje grubu:

  Görme Engelliler İçin Yol Gösterici Yapay (Elektronik) Köpek (3 kişi)

  Elektronik köpek (tekerlekli) kişinin biraz önünde ilerleyecek ve kişiyi engellere çarpmayacak şekilde yönlendirecek. Kişinin elinde bir aparat olacak ve bu aparat köpek herhangi bir engele yaklaştığında frekansı artacak şekilde bir titreşim yayacak. Kumanda benzeri elde taşınabilir bu aparat üzerinde az sayıda buton olacak ve sağa, sola, geri, ileri gibi yönlenmeleri yapmayı sağlayacak. Aksi halde yani bir yönlenme yapılmaz ise düz devam edilecek. Dönüş gibi işlemler tamamlanınca bir uyarı verilecek, örneğin; sağa dönüş işlemi tamamlandığında eldeki kumandanın sağ yanı titreşerek ve aynı zamanda tercihen sesli bir uyarı ile işlemin yapıldığına dair kişi haberdar edilecek.Önceden tanımlı bir alanın haritası köpeğin hafızasına yüklenerek bu harita üzerinde kişinin istediği bir noktaya ulaşması sağlanacak.
  Proje No: 10

  Danışman: Yrd.Doç. Dr. Serap ÇEKLİ

  Proje grubu:

  Ev Hayvanı Bakım Ve İzleme Sistemi

  Sistem kullanılarak evcil hayvanımızın ihtiyaçları karşılanacak. Önceden tanımlayacağımız saatlerde hayvanımızın yemeği, suyu verilecek veya kapısı açılarak dolaşması sağlanacak ve tasmasında bulunan basit bir aparat ile izin verdiğimizden daha fazla uzaklaşırsa derhal bildirilecek. Kamera ile durumunu izleme imkanı olacak. Eğer önceden saat anlamında bir tanımlama yapılmadıysa istenilen anda uzaktan sisteme erişilerek örneğin; su kabına su dökülecek.
  Proje No: 11

  Danışman: Yrd.Doç. Dr. Serap ÇEKLİ

  Proje grubu:

  Algılayıcılı Arazi Kontrolu(3 kişi)

  Sınırları ve konumu belli bir araziye bir cismin varlığını algılayabilecek algılayıcılar yerleştirilecek. Cismin bu arazi üzerindeki konumu belirlenecek hareket rotası izlenerek eldeki harita üzerinde gösterilecek. İstenmeyen cismin hızı gibi istenilen bazı özellikler bulunarak sisteme kaydedilecek. Nesnenin giriş çıkış saati, ne kadar süreyle alanda kaldığı bilgisi kayıt altına alınarak daha sonra incelenebilecek ve sistemde tanımlanan kişi(lere) istenmeyen girişler bildirilecek.
  Proje No: 12

  Danışman: Yrd.Doç. Dr. Serap ÇEKLİ

  Proje grubu:

  Kalorimetreli İşlevsel Terazi

  İşlevsel terazi üzerine bırakılan besinin kalori, protein, karbonhidrat, yağ gibi besin değeri öğelerinin değerlerini üzerindeki ekranda kullanan kişiye gösterecek. Paketli alınan ürünlerin üzerinde besin değeri tablosu bulunmaktadır. Paketli olarak alınan yiyecekler terazinin kendisiyle işbirliği içinde çalışabilecek bir mobil cihaz ile görüntülenerek bu ürünün paketinde yer alan tablodaki değerler terazinin hafızasında kayıt altına alınacak. Paketsiz ürün ise ürünün kendisi görüntülenerek web de arama yapılarak ne olduğu ve besin değeri bulunabilir. Sesli şekilde besinin adı söylenerek de bu işlem yapılabilir.
  Proje No: 13

  Danışman: Yrd.Doç. Dr. Serap ÇEKLİ

  Proje grubu:

  Kod Kilitli Kapı Ve Hırsız Alarmı Sistemi

  Kurulan sistem sayesinde binaya izinsiz giriş yapıldığı belirlendiğinde tanımlanan kişi(ler)ye bildirim yapılacak. İstenmeyen kişi belirlendiğinde binadaki tüm ışıklar açılarak sesli alarm verilecek. Binaya girişlerde yetkilendirilen kişilere izin verilen kapılardan geçmesi için yazılan bir uygulama ile bir kilit açma kodu verilecek. Kapı kilidi sistemi bu kodu kendi üretecek, kişiye kodu bildirecek ve kilide girilen kod ile kilidin ürettiği kod eşleşirse açılacak, aksi halde açılmayacak. Her bir girişte farklı bir kod oluşturulup bu kod ile kilit kodunun eşleşmesi sağlanacak. Uygulama bir sistemle ilişkili olacak.

  Proje No: 14

  Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali AKMAN

  Proje grubu:

  Kablosuz Hoparlör ve Yayıncı Sunucusu

  Bilgisayarda bir hoparlöre sesi kablosuz olarak iletme bu projenin amacıdır. Alıcı olarak hoparlöre bağlanacak ARM/MSP430 mikrodenetleyici tabanlı bir donanım geliştirilecektir. Bilgisayar tarafında ses dosyalarını yürütecek bir yazılım gerçekleştirilecektir. Bu yazılımın ürettiği ses kablosuz olarak alıcı module gönderilecektir. Bilgisayar ile alıcı donanım arasındaki iletişim WiFi modülleri ile yapılacaktır.

  Proje No: 15

  Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali AKMAN

  Proje grubu:

  Hasta İzleme Sistemi

  Ev ortamında tek başına olan hastanın durumunun izlenmesi ve acil durumlarda hastanın yakınlarına haber verebilmesini sağlayacak sistemin kurulması gerçekleştirilecektir. Bu sistem içinde ARM yada MSP430 tabanlı mikrodenetleyiciler ve WiFi modülleri kullanılacaktır.

  Proje No: 16

  Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali AKMAN

  Proje grubu:

  Sporcu Takip Sistemi

  Spor salonlarında spor yapan kişilerin durumlarını takip edecek ve performans ve ilerlemeler konusunda raporlama yapabilecek ve rutinleri konusunda öneriler oluşturabilecek sistemin tasarımı yapılacaktır.


  Proje No: 17

  Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali AKMAN

  Proje grubu:

  SimpliciTI Protokolü ile Kablosuz Ağ Uygulamaları

  TI eZ-430 Chronos saat ve SimpliciTI protokolünü kullanarak kablosuz ağ kurulması ve bu ağ ile bir uygulamanın gerçekleştirilmesi.


      Ana sayfa


  Proje secimleri icin Dr

  Indir 41.6 Kb.