bilgiz.org

Programin genel özellikleri
Sayfa1/4
Tarih29.12.2017
Büyüklüğü272.95 Kb.

Indir 272.95 Kb.
  1   2   3   4PROGRAMIN GENEL ÖZELLİKLERİ

Dersane.Net programı Microsoft SQL Server teknolojisi ile kullanıcılarını verilerinin kaybolma zahmetinden kurtarmaktadır.Programda verileriniz(C://Program Files/Microsoft SQL Server/Data) Data klasörü altında tutulmaktadır.Böylece program güncellemelerinde sürekli Data yedeği almanıza gerek yoktur.


Şimdi programın genel özelliklerine kısaca göz atalım: • Ayrıntılı Öğrenci Kayıt Takibi(Kayıt İşlemleri,Öğrenci ve Veli Bilgileri,akraba Bilgileri,Evrak Ve Doküman İşlemlerinin Kolaylıkla Takibi)

Programa kayıt ettiğimiz öğrenciler ile ilgili yukarıdaki bilgileri sisteme girebilir,bunların takibini yapabilirsiniz.öğrenci ile ilgili istediğiniz raporları alabilirsiniz.
 • Öğrenci Devamsızlık Takibi

Dersane.Net programında öğrencilerin devamsızlıklarını sisteme gün gün girebileceğiniz gibi toplu bir şekilde de devamsızlık girişi yapabilirsiniz.
 • İsteğe Göre Ödeme Planı ,Taksit , Tahsilat ve Senet İşlemleri

Programa kayıt edilen öğrencilern ödeme planlarını,taksit-tahsilat ve senet işlemlerini kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.
 • Esnek Fatura ,Makbuz Tanımlama ve Çıktı İşlemleri (Farklı KDV Oranları İle Tek Fatura Kesebilme)

Keseceğiniz fatura tasarımlarını kendiniz yapabilir,farklı KDV oranları ile Fatura kesebilirsiniz.
 • Tüm Listelerin Tasarlanabilme Özelliği

Programda mevcut olarak almak istediğiniz tüm raporları tasarlayabilme özgürlüğüne sahipsiniz.
 • Öğrenciler Fotoğrafları ile Takip Edebilme ve Fotoğraflı Liste Alabilme

Sisteme öğrencileri kayıt ederken resimlerini de programa kayıt edebilirsiniz.Hatta öğrencilerin resimlerini bir web-cam aracılığı ile programa anında aktarabilirsiniz.
 • İstediğiniz Şekilde Adres Etiket Listeleri Alabilme
 • Öğrenci Durum Raporları Alabilme

Öğrencilerin sınav,tahsilat takibi,devamsızlık listeleri vb.bilgilerin raporları alınabilir.

 • Çok Şubeli Kullanma İmkanı

VPN (Sanal AĞ) üzerinden uzaktaki şubeleri birbirine bağlayarak güvenli ortak kullanım imkanı sağlar.
 • Diyagram Ölçme ve Değerlendirme Yazılımı İle Entegrasyon

Dersane.Net programı diyagram programı ile aynı veri tabanını kullAnarak entegre bir şekilde çalışmaktadır.
 • Sınırsız Kullanıcı Hesabı Tanımlama

Programınızda sınırsız sayıda kullanıcı tanımlaması yapabilir,üst düzey kullanıcı yetkilendirmesi,kullanıcıların yetkilerine göre kayıtları görebilmelerini,hak sınırlandırmaları yapabiliriz.PROGRAMIN KURULUMU
Minimum Gereksinimler: Dersane.Net programının kurulabilmesi ve sağlıklı çalışabilmesi için bilgisayarınızda olması gereken minimum özellikler :

 • Pentium -3 İşlemci (Pentium 4 önerilir)

 • 256 MB Ram (512 ve üstü önerilir)

 • 500 MB boş hard disk alanı

 • Ekran çözünürlüğü minimum 1024*768 olmalıdır.

 • CD Rom

 • Windows İşletim Sistemleri ‘Windows 10 Server olarak kurulamamaktadır.’


Dersane.Net programını kurmak için, CD yi bilgisayarınızın CD-ROM’una yerleştirdikten sonra, masaüstünüzdeki bilgisayarım simgesine çift tıklayınız. Dersane.Net cdsinin takılı olduğu CD-ROM’un simgesine çift tıklayınız. Açılan penceredeki dosyalardan Dersane.Net KUR.exe dosyasına çift tıklayınız. Kurulumun başlangıcında Sunucu (Server) Kurulumu / İstemci (Client) Kurulumu ekranı gelecektir. Programı tek bilgisayarda kullanacaksanız, Sunucu (Server) Kurulumu yapmalısınız. Programı ağ üzerinden kullanacaksanız önce bir bilgisayara Sunucu (Server) Kurulumu yapmalı, daha sonra da ağ üzerinden programı kullanacak olan diğer bilgisayarlara İstemci (Client) Kurulumu yapmalısınız. “Dersane.Net Kuruluma devam etmek istiyor musunuz?” sorusuna Evet i tıklayarak devam edebilirsiniz. Dersane.Net programının çalışması için gerekli olan Microsoft. NET Framework ve Microsoft SQL Server programları da bilgisayarınızda yüklü değilse, kurulum sırasında otomatik olarak yüklenecektir. Microsoft. NET Framework kurulumu için lisans sözleşmesini kabul ediyorum kutusunu işaretleyerek yükle butonuna basabilirsiniz. İşlemler tamamlandıktan sonra Microsoft .NET Framework kurulumu tamamlandı mesajı ile karşılaşacaksınız. Tamam düğmesine bastıktan sonra Microsoft SQL Server Desktop Engine programı kurulmaya başlanacaktır. Bu programın kurulumu tamamlandıktan sonra install-shield ekranı karşınıza çıkacaktır. Burada iki kez ileri butonuna basarak kurulumu başlatabilirsiniz. Daha sonra SQL server’a gerekli kullanıcı tanımlarının eklendiği pencere açılacaktır. Bu işlem de tamamlandıktan sonra Dersane.Net install-shield kurulumu tamamlandı yazısının olduğu pencerede son butonuna basabilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra masaüstündeki Dersan.Net kısayoluna çift tıklayarak programı başlatabilirsiniz.
Programı ilk çalıştırdığınızda aşağıdaki “Veritabanı Bağlantısı” penceresi açılacaktır.

Sunucu adı bölümünde sunucu adları listelenecektir. Eğer sunucu adları yazmıyorsa, başlat çubuğundaki (Ekranın sağ alt köşesinde) simgesine çift tıklayarak açılan (aşağıdaki) pencerede,

Server bölümünde yazan ismi kopyalayıp, Dersane.Net programını ilk çalıştırdığınızda açılan Veritabanı Bağlantısı penceresindeki sunucu adı bölümüne yapıştırmanız yeterli olacaktır.Not: Eğer başlat çubuğunda yukarıdaki simge gözükmüyorsa, Başlat menüsünde, programların içinde Başlangıç’ın içinde Service Manager programını çalıştırabilirsiniz.Bu işlemi yaptıktan sonra Yeni Veritabanı oluştur butonuna basıp, açılan bölüme gerekli bilgileri girip, veritabanı oluştur butonuna basarak yeni veritabanınızı oluşturabilirsiniz. Bu işlem sonunda “Yeni veritabanı başarıyla oluşturulmuştur” mesajı ekrana gelecektir. Tamam butonuna basarak bu mesajı kapatabilirsiniz.
Veritabanı listesinde, oluşturduğunuz veritabanı (DS_0001_2004_2005 (Merkez Şube)) olarak gelecektir. Veritabanını seçip, bağlan butonuna bastığınızda kullanıcı adı ve şifre ekranı açılacaktır.


Her iki alana da küçük harflerle”admin” yazarak programı açabilirsiniz.Şifreyi yazdıktan sonra şube seçimi yapılarak programa giriş yapılır. Beni hatırla kutusunu işaretlerseniz programı sonraki açışlarınızda kullanıcı adı bölümü dolu olarak gelecektir. Daha sonra sadece şifre bölümünü doldurarak programa girebilirsiniz.
Araç Çubuğu:

İlk kayıt : Ekranda bulunan kayıtların ilkini görüntüler. Ör: İlk öğrenci.

Önceki kayıt : Ekranda bulunan kayıttan bir önceki kaydı görüntüler.
Sonraki kayıt : Ekranda bulunan kayıttan bir sonraki kaydı görüntüler.
Son kayıt : Ekranda bulunan kayıtların sonuncusunu görüntüler. Ör: Son öğrenci.

Kopyala : Ekranda bulunan kaydın bir kopyasını oluşturur.
Yeni Kayıt : Yeni bir kayıt açmaya yarar. Ör: Yeni öğrenci.

Kayıt Düzenleme: Önceden yapılmış kayıtların üzerinde değişiklik yapılacağı zaman kullanılır.

Kayıt Sil : Ekranda görünen kaydı siler.

Kaydet : Yeni kayıt yaparken ya da varolan kayıtları düzenlerken aktif olur, bilgiler girildikten sonra bu butona basılarak kayıt işlemi tamamlanır.

İptal : Yaptığınız değişiklikleri kaydetmeden çıkmak için kullanılır.
Hesap Makinesı:Dersane.Net programında matematiksel işlemlerin rahat bir şeklide yapılması amacıyla kullanılır.
Arama : Kayıtlar arasında arama yapabileceğiniz, arama ekranını görüntüler. Rapor önizleme ekranında ise ekrandaki bilgiler arasında istenilen kelimeyi aramak için kullanılır.
Yazıcı:Bu simge genellikle rapor tasarımlarının çıktılarının alınması amacıyla kullanılır.Fakat farklı ekranlarda farklı işlevleri vardır.ÖRN:Öğrenci kayıt ekranında ödeme planı bilgilerinin çıktısını almak vs.gibi
Versiyon güncellemelerinin listesi : Programı açtığınızda size göz kırpan bu sevimli butona basarak, yapılan versiyon güncellemeleriyle programa eklenen özelliklerin anlatıldığı ekrana ulaşabilirsiniz.

Yandaki menü şubeler arasında hızlı geçişi,kullanıcı değiştirilmesini ve veri tabanına bağlanabilmeyi sağlar.

Bu konu ile ilgili detaylı bilgi ilerleyen bölümlerde verilecektir.

1.KAYIT İŞLEMLERİ
1.1Öğrenci Kayıt
Öğrenci kayıtlarının yapıldığı menüdür.Öğrenci kayıtının yapılması için yeni butonu tıklanır,gerekli bilgiler girilir ve kaydet butonuna basılır.
Öğrenci resmi eklemek için ekranın sağ tarafındaki alana çift tıklayarak resim alınır.
Öğrencinin resmi yok ise bir web-cam vasıtasıyla öğrencinin resmi digital ortama aktarılarak kayıt işlemi gerçekleştirilir.

Resim silinmek isteniyorsa resim üzerinde sağ tıklanır ve resmi sil denir.


Aynı zamanda bu ekranda öğrencinin kayıt sonrasında ne kadar ücrete kayıt yapıldığı da görülebilmektedir.Şimdi bu menüleri incelemeye başlayalım.

Öğrenci No :Program tarafından öğrenciye verilen numaradır.

Cinsiyeti bölümüne öğrencinin cinsiyeti girilir.Bu alan sınav sonuçlarında yada herhangi bir istatistik alınırken gereklidir.
Bölüm:Öğrencinin hangi bölüme (Sayısal,Sözel,Eşit Ağırlık gibi)kayıt olduğunun işlenmesi gereklidir.
Kayıt Tarihinde öğrencinin hangi tarihte kayıt olduğunun programa girilmesi gereklidir.
Ön Kayıt Tarihi öğrencinin daha öncesinde ön kayıt yaptırıp yaptırmadığını ve kayıt yaptırdıysa bunun tarihini otomatik olarak gösterir.
Sınıf öğrencinin hangi sınıfa kayıt edildiğini gösterir.
Okul öğrencinin hangi okulda okuduğunu gösterir.
Danışman varsa öğrencinin dersanedeki danışman öğretmeninin siteme işlenmesini sağlar.
Yurt öğrenci yurtta kalıyorsa kaldığı yurt hakkında bilgi verir.
Bu kadar bilgiyi verdik fakat sizler bu programı yeni kullanmaya başladıysanız yukarıda verdiğim bilgilerin önceden sistemde tanımlanmış olması gerekir.Bu işlemi menülerin hemen yanında bulunan butonu ile yapacaksınız
NOT:Tanımlamalar ile detaylı bilgi TANIMLAR bölümünde ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Kayıt ekranında öğrencinin akraba bilgileri de girilebilir.Kayıt esnasında veli olarak kim görünüyorsa o şahsın bilgileri sisteme girilir.Sistemde olmayan tanımlamalar için Yeni butonu ile tanımlama yapılabilir.


Öğrenci kayıt aşamasında iken nüfus bilgilerinin sisteme girilmesi gereklidir.Faturada bilgilerin sağlıklı bir şekilde çıkabilmesi için aşağıdaki alanlar doldurulmalıdır.
Öğrenci bilgilerinde öğrencinin nüfus ve fatura adres bilgileri ve sınav bilgiler yer alır.Dersane.Net programında bazı alanların doldurulması zorunludur.Bu alanlar doldurulmadığı taktirde kaydet butonuna basıldığında program size uyarı verecektir.

Evrak doküman takibinde ise öğrencinin kayıt esnasında alınması gereken evraklarının işlenmesini ve bu evrakların takibatı yapılır.


Taksit tahsilat işlemlerinde kayıt ücreti belirlenir

Buna göre bir ödeme planı oluşturulur.Taksit,tahsilat işlemleri yapılır.Taksit/Tahsilat ekranında ödeme planı oluşturulur tahsilat alınır,fatura planı oluşturulur.Bu işlemler muhasebe menüsünde ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır.

Sınav Bilgilerinde öğrencinin girmiş olduğu sınavların veliye bilgi vermek ayrıntılı bir şekilde incelenebilir.Açıklamalar bölümünde veli ile kayıt esnasında yapılan görüşmelere istinaden kayıt yapan kişi tarafından bu alana not düşülebilir.
Dersane.Net programında öğrenci kayıtı ile ilgili resmi sözleşmelerin yapıldığı belgeler mevcuttur.Bu sözleşmeler programın içinde hazır olarak bulunmaktadır.Araç çubukları ekranlara göre değişmektedir.Şimdi bu menüleri inceleyelim.Yukarıda bu alanlar gösterilmektedir.
Kayıt sözleşmesi programda hazır format halinde bulunmaktadır.Tek bir butona tıklayarak işlem yapılabilir.

Kayıt sözleşmesinden sonra kayıt formu doldurulur.Bu raporunda çıktısı hazır format halinde bulunmaktadır.
Kayıt sonrasında eğer öğrenci kayıdını sildirmek istiyorsa bu form doldurulur.Öğrencinin kayıt bilgileri,veli bilgileri ve ödeme planı ile ilgili bilgilerin yer aldığı bir belgedir.

1.2.Öğrenci Ön Kayıt:

Öğrencinin kesin kayıt yaptırmadan önceki ön bilgileri yer alır.Bu menüde öğrenci,veli adres ve telefon bilgileri kayıt edilir.Görüşmeyi kim yaptı ise o kişinin açıklama yazacağı bir alanda mevcuttur.


Ön görüşme yapıldıktan sonra veli kesin kayıta karar vermiş ise öğrencinin tüm bilgileri bit buton ile kesin kayıt ekranına aktarılır.
Kesin kayıt yaptıran öğrencilerin bilgileri aktarıldıktan sonra ön kayıt yaptıran öğrencilerin listesi alınabilir.
1.3.VERİ ALMA İŞLEMLERİ:
1.3.1.Sürat Dersane Otomasyonundan Veri Alma:

Eski dersane programınızdan geçiş sizler için zor olsa da bu verilerin dersane.nete aktarılması çok basit bir işlemdir.Eski programınızda yer alan tüm verileriniz bu menüde yapacağınız seçimlere göre yeni programınıza aktarılacaktır

Dersane.Net programınıza verileri almak için öncelikle Dersane Otomasyon programının veritabanı seçilir.(Bu veri tabanı C://Program Files/Sürat Dersane Otomasyonu/Data klasörü içinde bulunur.)Burada öğrencilerin kayıt tarihi aralığı,öğrenci numarası aralığı,tahsilat bilgileri gibi alanlar seçilir.

Bu alanları kısaca açıklayalım:


Kayıt Tarihi Aralığında Dersane Otomasyon programında kayıtlı olan öğrencilerin kayıt tarihi başlangıç ve bitiş tarihleri yazılır.Veriler aktarılırken yazmış olduğunuz kayıt tarihi aralığındaki öğrencilerin verileri programa aktarılacaktır.
Öğrenci no aralığı : Bu alanda bulunan ilk öğrenci numarası ve son öğrenci numarası kutularına girdiğiniz değerler arasındaki öğrencilerin verileri aktarılır. Örneğin numarası 1000 ile 3000 arasında olan öğrenciler gibi.
Tanımların yanında aktarılacak alanlardan da hangi veriler aktarılmak isteniyorsa o alanlar işaretlenir.

1.3.2.DERSANE.NET Şubelerinden Veri Alma:
Tanım Bilgilerinin Aktarılması:

Dersane Otomasyon programından veriler alınabildiği gibi , DersaneNet programı kendi içindeki şubeler arasında da veri aktarımı yapılabilir.

Şubeden verileri alabilmeniz için yapmanız gereken önce sunucu adınızı seçmektir.Sunucu adı SQL Server’ın kurulu olduğu makinanın adıdır.Bu ekranı açtığınızda eğer sunucu adı yazmıyorsa bunun için ekranı sağ alt köşesinde bulunan SQL Server simgesine tıklamak olacaktır.Burada Server adı yazan kısımdaki ismi kopyalayıp Dersane.Net programındaki sunucu adı kısmına yapıştırınız.Bu işlem bittikten sonra Veritabanı alanından verilerin aktarılacağı şube seçilir.

Şube seçiminden verilerin alınacağı şube seçilir.Grup seçimi alanından gerekli tanımlamalar seçildikten sonra tanım bilgilerini aktar butonu tıklanır.
Dersane Bilgilerinin Aktarılması:

Tanım bilgileri aktarılırken Dersane Otomasyon programında yapılan tanımlamalar aktarılır, dersane bilgileri aktarılırken ise öğrencinin ödeme planı,fatura planı ve devamsızlıkları ile ilgili bilgileri aktarılır.


Kayıt Tarihi Aralığında Dersane Otomasyon programında kayıtlı olan öğrencilerin kayıt tarihi başlangıç ve bitiş tarihleri yazılır.Veriler aktarılırken yazmış olduğunuz kayıt tarihi aralığındaki öğrencilerin verileri programa aktarılacaktır.

Öğrenci no aralığı : Bu alanda bulunan ilk öğrenci numarası ve son öğrenci numarası kutularına girdiğiniz değerler arasındaki öğrencilerin verileri aktarılır. Örneğin numarası 1000 ile 3000 arasında olan öğrenciler gibi.

Grup seçiminden yapılan seçime göre (Sınıf,Okul,Danışmanlık,Yurt) alanlar işaretlendikten sonra Öğrenci bilgileri aktar butonuna tıklanır ve veriler aktarılır.Veri aktarımı işlemi bittikten sonra ekrana verilerin aktarım ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı veri aktarımı işlemi onaylama ekranı gelir.
Burada aktarılan bilgiler ile ilgili mesajlar bulunmaktadır.Bu mesajlar kontrol edilerek Aktarma İşlemi onaylanır yada İptal Edilir.

2.MUHASEBE
2.1.Ödeme Planı:


Öğrenci kayıtı yapıldıktan sonra yapacağı ödemeye istinaden bir ödeme planı hazırlanır.Bu planda öğrencinin ne kadar ücret ödeyeceği,ne kadar indirim yapıldığı ,ne kadar peşinat ödediği gibi bilgiler bu ekrandan girilir.


Örnek olarak sistemimizde kayıtlı olan Nursel Okutan ‘ın ödeme planını inceleyelim.

Nursel Okutan dersaneye ÖSS öğrencisi olarak kayıt yaptırmıştır.Standart ücret olarak 3.000 YTL ödeyecektir.Bu ücret üzerinden Nursel Okutan ‘a %10 indirim uygulanmıştır.Şuan ödeyeceği ücret 2.700 YTL dir.(Ödeme türü olarak nakit ödeme seçilmiştir.)

Nursel Okutan peşinat olarak 700 YTL olarak vermiş.Geri kalan dersane ücreti ilk taksit tarihi her ayın 5’ine gelecek şekilde 270’er YTL olarak 10 eşit taksite bölünmüştür.Bu tarih değiştirilebilir.


NOT:
Ödeme planında yapılacak ödeme türüne göre butonu ile veri girişi yapılır.Mesela yukarıdaki ödeme kredi kartı ile yapılmış olsaydı tanımlama butonuna bastığımda aşağıdaki ekran gelecek ve sizin bu bilgileri doldurmanız gerekecekti.
Ödeme türü döviz olarak seçilmiş olsaydı bu sefer o günkü döviz kurunu işlemem için gerekli olan ekran gelecekti.

Ekranın hemen sağ tarafında bulunan bu menü yapılan senetlerin tarihini ve senetlerin çıktılarının alınmasını sağlar.


Kefil ve senet bilgilerinde ise kefil olan kişinin adres ve telefon bilgileri girilerek gerekli işlemler yapılır ve kaydet butonuna basılır.

2.2.Taksit Tahsilatı


Yine yukarıda verdiğimiz örnek üzerinden devam edecek olursak Nursel Okutan’ın en son yaptığı ödemeden sonra ilk taksit tarihi geldi.


Taksit tahsilatı için öncelikle yeni butonu tıkanır.Sonra ne kadar ödeme alınacaksa tahsilat bilgilerine miktar olarak yazılır.Tahsilat türü seçildikten sonra kaydet butonuna basılır.Program tahsilatı aldıktan miktarı ödeme planına işler.
Nursel Okutan’ın 270 YTL ödeme yapması gerekirken 70 YTL ödeme yapmış.Yaptığı bu ödeme ödeme planı ekranına yukarıdaki gibi işlenmiştir.Kalan ücret 200 YTL olarak bakiyede görünmektedir.
Yapılan tahsilatların listesi aşağıdaki gibidir.


Tahsilat ekranının bir başka özelliği ise kullanıcıya ödemeleri ile bilgi verme amaçlı SMS programı ile mesaj gönderebilmesidir.Geciken taksitler olduğu zaman program veliye yada öğrenciye mesaj gönderebilme özelliğine sahiptir.Bu özelliği kullanabilmeniz için SMS programının bilgisayarınızda kurulu olması gereklidir.


(Program İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Lütfen Arayınız:Sürat Teknoloji0216 522 11 50 )
  1   2   3   4


    Ana sayfa


Programin genel özellikleri

Indir 272.95 Kb.