bilgiz.org

Outlook Product Guide
Tarih01.10.2017
Büyüklüğü104.65 Kb.

Indir 104.65 Kb.


İ

Cover is for
position only

çindekilerMicrosoft Office Communicator 2007'ye Genel Bakış 2

Doğru Kişileri Bulma, Hem de Hemen 7

Tek Bir Arabirim Kullanarak Daha Esnek İletişim Kurma 17

En Sık Kullandığınız Uygulamalarda İletişimi Akıcılaştırma 23

İşyerindeyken veya Yoldayken Gerçek Zamanlı Birlikte Çalışma 31

Özet 33

Sistem Gereksinimleri 34

Microsoft Office Communicator 2007'ye Genel Bakış


Microsoft Office 2007 sisteminin bir parçası olan Microsoft® Office Communicator 2007'ye hoş geldiniz. Tümleşik bir programlar, sunucular ve hizmetler sistemi olan Microsoft Office sistemi, verilerle etkili ve verimli bir şekilde çalışması gereken kişiler için erişilebilirliği yüksek ve kapsamlı bir araç kümesidir.Office Communicator 2007, en sık kullandığınız aygıtları ve uygulamaları kullanarak iletişimi akıcı hale getirmenize olanak tanır. Zengin durum bilgisi görebilme, yazılım destekli ses yetenekleri, kurumsal düzeyde anlık ileti (IM) ve birden fazla tarafın katıldığı sesli ve görüntülü konferans özellikleri sayesinde, bir Internet bağlantısı kullanarak herhangi bir konumdan bağlantı kurabilir ve işbirliği yapabilirsiniz. Microsoft Office sistemi ile sıkı bir şekilde tümleştirilmiş olan Office Communicator 2007, Microsoft® Office Outlook® 2007, Microsoft® Office SharePoint® siteleri gibi Office uygulamaları arasında akıcı bir iletişim sağlar.

Bu belgede, yeni ve geliştirilmiş özelliklere öncelik verilerek Office Communicator 2007'ye genel bir bakış sağlanmıştır. Ayrıca, yeteneklerini görebilmek için, iş başındaki Office Communicator 2007'ye de bir göz atacağız.1


Doğru Kişileri Bulma, Hem de Hemen


Office Communicator 2007'nin zengin durum bilgisi görme özelliği sayesinde, gerekli kişileri hızlı bir şekilde bulabilir ve kişilere en iyi hangi yolla ulaşabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Yeni kişi yönetimi araçları, evden mi yoksa müşterinin yerinde mi çalıştığınız veya uygun olup olmadığınız gibi bilgileri kimlerin görebileceğini denetlemenizi sağlar. Birden çok kişi seçerek anlık bir konferans başlatabilir veya bir kişinin adını Konuşma penceresine sürükleyerek kişiyi görüşmeye ekleyebilirsiniz.

 • Anında ve görsel olarak verilen durum bilgisi, bir kişinin uygun, meşgul, telefonda, toplantıda veya işyeri dışında olduğunu görmenize ve ne zaman uygun olacağını öğrenmenize olanak tanır.

 • Federasyon desteği, kuruluşunuz dışındaki kişilerle çalışmanıza olanak tanır. Kişiler, şirketinizle arasında federasyon ilişkisi bulunan başka bir kuruluşta bulunan ya da Microsoft Windows Live, MSN®, AOL veya Yahoo! gibi herkese açık bir anlık ileti hizmetine bağlı bireyler olabilir.2

 • Kişi işaretleme, bir kişiyi işaretlemenize ve bu kişinin durum bilgisi değiştiğinde otomatik bildirim almanıza olanak tanır.

 • Durum ayarı sizin denetiminizde olabileceği gibi, Outlook takviminiz, bilgisayarınızdaki etkinlik veya telefonda olup olmamanız temel alınarak otomatik olarak ayarlanabilir.

 • Erişim düzeyleri, kişi bilgilerinizi kimlerin görebileceğini denetlemenize olanak tanır. Kişilere, durumunuz Rahatsız Etmeyin olarak ayarlandığında bile size ulaşmalarına izin veren bir ekip erişim düzeyi atayarak tercihli kişileri içeren bir grup oluşturabilirsiniz.

 • Konum ayarları, geçerli konumunuzu Ev, Büro veya özel bir konum olarak ayarlamanıza olanak tanır.

 • Kişi yönetimi özellikleri size kişileriniz üzerinde daha fazla denetim sağlar; bunlara en son on kişinizi otomatik olarak gösteren bir Son Kişiler listesi de dahildir.

 • Şirket Dağıtım Grubu tümleştirme, şirketin dağıtım gruplarında arama yapmanıza ve bunları Kişi listenize eklemenize olanak tanır.

 • Kişi Kartları, her bir kişi hakkında ayrıntılı bilgi sağlar ve kişiyle iletişim kurma seçenekleri sunar.

 • Sürükleyip bırakma özellikleri, kişi gruplarınızı oluşturmanıza, bir dizin aramasında bulunan bir kişi adını Kişi listenize sürüklemenize veya bir kişi adını Konuşma penceresine sürükleyerek kişiyi görüşmeye eklemenize olanak tanır.

 • Çoklu kişi seçimi, bir defada birden fazla kişi seçmek suretiyle anlık ileti, telefon veya görüntü kullanarak konferans başlatmanıza olanak tanır.

 • Gezici kullanım desteği, aynı Kişi Listesi'ne masaüstü PC'nizden, Microsoft® Office Communicator Mobile kullanan taşınabilir aygıtınızdan veya Microsoft® Office Communicator Phone Edition kullanan bir IP telefonundan erişmenizi sağlar.

Tek Bir Arabirim Kullanarak Daha Esnek İletişim Kurma


Office Communicator 2007 sizin için en uygun olan yolla iletişim kurmanızı kolaylaştırır — üstelik tek bir arabirim kullanmanın kolaylığıyla. Yalnızca birkaç tıklatmayla iki kişi arasındaki bir görüşmeden konferansa geçiş yapabilir veya bir konferans aramasını Web konferansına dönüştürebilirsiniz. Daha fazla kolaylık için zengin işlevler sunan USB ahizelerinden ve kulaklıklarından da yararlanabilirsiniz.

 • Anlık iletiden sesli aramalar, yalnızca Konuşma penceresindeki Ara düğmesini tıklatarak anlık ileti oturumundan sesli aramaya geçmenize olanak tanır.

 • Sorunsuz bir şekilde görüntüye geçme, standart telefon aramasına görüntü eklemenize olanak tanır.

 • Anlık ileti veya telefon konuşması sırasında anında konferansa geçebilirsiniz. Numara çevirerek veya kişileri sürükleyip Konuşma penceresine bırakarak başkalarını davet edebilirsiniz.

 • Bir konferansı Web konferansına dönüştürerek arayanların slaytları, belgeleri, uygulamaları veya masaüstünü paylaşmalarına olanak tanıyabilirsiniz. Kullanıcılar Web konferansına Office Communications Server 2007'nin konferans yeteneklerini kullanarak ya da Microsoft® Office Live Meeting hizmeti üzerinden bağlanır.

 • Sesli arama seçenekleri, ister işyerinde, ister uzak bir konumdayken bilgisayarınızdan diğer bilgisayarları veya ortak anahtarlamalı telefon ağı (PSTN) telefonlarını aramanıza olanak tanır.

 • Alıcılara aramanın veya anlık iletinin nedenini ve aciliyetini bildirmek için VoIP (Internet Üzerinden Ses Protokolü) aramalarına konu bilgisi ve önem derecesi verisi ekleyebilirsiniz.

 • Esnek arama iletme özelliği, gelen aramaları farklı bir telefon numarasına iletmenize, aynı anda bir cep veya işyeri telefonunu çaldırmanıza ve yanıtlanmayan aramaları yönlendirmenize olanak tanır.

 • Ses ve Görüntü Ayarlama, sesli ve görüntülü aramalarınız için ses ve görüntü aygıtlarını otomatik olarak algılar ve seçer.

 • USB aygıtları desteği, telefon sınıfı ahizeleri ve kulaklıkları ve arama uyarılarını, arama konularını, arayan bilgisini ve saati gösteren görüntü özellikleri olan USB ahizeleri içerir.

Sık Kullandığınız Uygulamalardan Hızlı ve Kolay İletişim


Office Communicator 2007, her gün kullandığınız tanıdık Microsoft Office uygulamalarıyla sorunsuz bir şekilde tümleştirilebilir. Bir Outlook 2007 e-posta iletisinin içinden bir anlık ileti oturumu veya VoIP araması başlattığınızda, alıcılara içeriğe ilişkin bilgi sağlamak için otomatik olarak bir konu satırı eklenir. Arama sırasında not almak için Microsoft® Office OneNote® 2007'yi açabilir ve güçlü arşivleme araçlarını kullanarak notlarınıza başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Uygulamaların içinden akıcı bir şekilde iletişim kurma, işbirliğini basitleştirir ve verimliliği yükseltir. Bir e-posta iletisini telefon aramasıyla yanıtlayabilir veya bir belgenin yazarıyla iletişim kurabilirsiniz — bunların tümünü Outlook 2007 veya SharePoint siteleri gibi Microsoft Office uygulamalarının içinden yapabilirsiniz.

 • İş kolu uygulamalarla tümleştirme, iş kolu uygulamalarını zengin iletişim yeteneklerine erişebilecek şekilde genişletmenize olanak tanır.

 • Office OneNote 2007 ile tümleştirme, bir telefon araması veya anlık ileti konuşması sırasında not almak üzere OneNote 2007'yi başlatmanıza olanak tanır. Not sayfasına otomatik olarak katılımcıların adları yazılır. Notlarınıza Outlook 2007'deki Konuşma Geçmişi klasöründen de erişebilirsiniz.

 • Dosya aktarım yetenekleri, bir dosyayı anlık ileti oturumuna sürükleyerek hızlı bir şekilde aktarmanıza olanak tanır.

 • Anlık iletilerde zengin metin kullanabilme, metni biçimlendirmenize veya Microsoft Office uygulamalarından metin kopyalayıp özgün biçimlendirmeyi kullanarak yapıştırmanıza olanak tanır.

 • Gelen konuşma uyarıları, gelen arama veya anlık iletiyle ilgili arayanın adı, aramanın konusu, iletişim modu ve aramanın bir konferans daveti olup olmadığı gibi ayrıntıları gösterir. Tam ekran modunda çalışırken, uyarılar rahatsız edici olmayan mini uyarılar biçimini alır.

 • Arama geçmişi ve konuşma arşivi, anlık ileti konuşmaları, telefon aramaları, yanıtsız aramalar ve iletilen aramalarla ilgili olarak, OneNote 2007'de alınan notlara ek olarak tarih ve saat, konu, katılımcıların adları gibi ayrıntıların günlüğünü tutma olanağı sağlar.

İşyerindeyken veya Yoldayken Gerçek Zamanlı Birlikte Çalışma


Office Communicator 2007 ile, bir Internet bağlantısı kullanarak herhangi bir konumdan bağlanabilir ve çalışabilirsiniz.

 • Her yerden erişim3, şirketinizin ağına bağlanmak için bir sanal özel ağ (VPN) gerekmeden uzaktan çalışmanıza olanak tanır.

 • Birden fazla aygıt kullanarak kolay erişim, aynı oturum açma kimlik bilgilerini kullanarak bir veya birden fazla aygıtta aynı anda bağlı durumda kalmanızı sağlar.

Office Communicator 2007 İş Başında


Litware, Inc. şirketinin Pazarlama Müdürü olan Rebecca Laszlo tüm site yazarlarının, tasarımcıların ve prodüktörlerin çalışmalarını denetlemektedir. Şirketin San Diego, California'daki genel merkezinde çalışmakta ve buradan her gün dünyanın her tarafındaki satıcı ve müşterilerle etkileşimde bulunmaktadır. Artık Office Communicator 2007 kullanan Rebecca, ihtiyacı olan kişileri bulabiliyor ve anlık ileti, sesli veya görüntülü arama ve Web konferansları gibi iletişim yöntemlerinden en uygununu kullanarak onlarla iletişim kurabiliyor.

Doğru Kişileri Bulma, Hem de Hemen


Bir iş arkadaşına ulaşmak zaman alan bir iş olabilir. E-posta iletileri veya telefon aramaları yanıtlanmadığında, bu gecikmenin verimlilik üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Office Communicator 2007'nin zengin durum bilgisi görme özellikleri sayesinde gerekli kişileri hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Örneğin, bir kişinin toplantıda veya çevrimdışı olduğunu görebilir ve kendisine ulaşmanın en iyi yolunu belirleyebilirsiniz. Gelişmiş kişi yönetimi araçları işbirliğini basitleştirir ve sürece uymayı kolaylaştırır. Ek olarak, evden mi yoksa müşterinin yerinde mi çalıştığınız veya uygun olup olmadığınız gibi bilgileri kimlerin görebileceği konusunda daha fazla denetime sahip olursunuz.


Durum Bilgisi Görme ile İletişimi Basitleştirme

Anında, görsel olarak verilen durum bilgisi


O
Quick calendar view

Upcoming appointments
ffice Communicator 2007 bir kişinin uygunluğu veya durumu konusunda anında, görsel olarak bilgi sağlar.
Yalnızca bir kişi aramak suretiyle, ihtiyacınız olan her şeyi bir bakışta bulabilirsiniz. Örneğin, yeşil simge kişinin Uygun olduğunu, kırmızı simge Meşgul olduğunu ve sarı simge de kişinin bilgisayarından uzakta olduğunu gösterir.

Ek durum ayarları kişileriniz hakkında daha ayrıntılı bilgiler sağlayabilir. Bu durum ayarları, iyi bilinen Uygun ve Dışarıda durumlarına ek olarak Rahatsız Etmeyin ve Hemen Dönecek gibi kategorileri de içerir.

Şekil 1: Zengin durum verileri bulunan Kişi Listesi

Federasyon desteği


  Office Communications Server 2007, şirketinizin dışında bulunan kişilerle birlikte çalışma desteği sağlar. Federe kişiler, sizin kuruluşunuzla federasyon ilişkisi olan bir kuruluştaki kişiler veya AOL, MSN, Yahoo! veya Windows Live Internet hizmetleri ağı gibi herkese açık anlık ileti hizmetlerine bağlanan kişiler olabilir. Kişi Listesinde, federe kişileri belirten bir simge görebilirsiniz.Şekil 2: Office Communicator 2007'de federasyon desteği.

Kişi işaretleme


  İhtiyacınız olan kişi uygun değilse, kişiyi işaretleyebilirsiniz (Şekil 1'deki yıldız işaretli kişiye bakın). Kişiyi işaretledikten sonra, kişinin durumu değiştiğinde otomatik olarak bir bildirim alırsınız. Daha sonra, artık gerekli olmadığında işareti kaldırabilirsiniz.

Office Communicator 2007 İş Başında

Office Communicator 2007 sayesinde, Rebecca iş arkadaşlarının uygunluk durumunu Kişi Listesi'nde kolayca görebilir. Yaklaşan bir proje bitiş tarihiyle ilgili olarak Gretchen Rivas'a ulaşması gerektiğinde, zengin durum bilgisi görme özelliği Gretchen'in o anda toplantıda olduğunu ve 30 dakika içinde uygun olacağını gösterir. Rebecca, Gretchen'in adını işaretleyerek, Gretchen uygun duruma geldiğinde otomatik bir bildirim alabilir.

Diğerlerine Sizinle İletişim Kurmanın En İyi Yolunu Bildirme


Uygunluk durumunuz ve kişi bilgileriniz üzerinde daha fazla denetime sahip olduğunuzdan, diğerlerinin size ulaşmanın en iyi yolunu öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

Durum ayarı


  D
  Quick calendar view

  Upcoming appointments
  urum ayarınız, Outlook takviminiz, bilgisayarınızdaki etkinlik ve telefonda olup olmamanız temel alınarak otomatik olarak ayarlanır.
  Ancak, durumunuzu el ile ayarlamayı da seçebilirsiniz. İş arkadaşlarınıza durumunuz hakkında daha fazla bilgi sağlamak için "Yıllık Bütçe Gözden Geçiriliyor" veya "Site Tasarımı Bitiriliyor" gibi özel bir not da ekleyebilirsiniz.

Erişim düzeyleri


Office Communicator 2007, kişiler ve gruplar için farklı erişim düzeyleri ayarlayarak kimlerin bilgilerinizi görebileceği konusunda denetimi size verir. Örneğin, belirli kişilere erişim düzeyleri atayarak, görebilecekleri durum bilgisi türlerini ve miktarını denetleyebilirsiniz. Erişim düzeyleri aşağıdaki kategorileri içerir:

 • Özel – Kişiler yayımlanmış olan tüm kişi bilgilerini (ev ve cep telefonu numaraları gibi) görebilir.

 • Ekip – Kişiler yayımlanmış olan iş ve cep telefonu numaralarına ek olarak zamanlama ve uygunluk ayrıntılarını görebilir. Ekip kişileri meşgul olduğunuzda araya girebilir.

 • Şirket – Kişiler işle ilgili kişi bilgilerine ek olarak temel zamanlama ve uygunluk ayrıntılarını görebilir.

 • Ortak – Kişiler adınızı, unvanınızı, şirketinizi, e-posta adresinizi ve uygunluk durumunuzla ilgili sınırlı bilgileri görebilir.

 • Engellendi – Kişiler Office Communicator 2007 üzerinden size ulaşamazlar ve durumunuz Çevrimdışı olarak görünür.

Durumunuzu Rahatsız Etmeyin olarak ayarladığınızda, Ekip erişim düzeyine atanmış kişiler dışındaki tüm kişilerden gelen bildirimler ve iletişim istekleri engellenir. Bu kategorideki kişiler durumunuzu Yalnızca acil konular olarak görür.Şekil 3: Durum bilgilerini görüntülemeyle ilgili özel erişim düzeyleri.

Konum ayarları


Office Communicator 2007'deki konum ayarlarını kullanarak, konumunuzu Ev veya Büro olarak ayarlayabilir ve hatta "Pazarlama Konferansı" veya "Hawaii Tatili" gibi özel bir konum oluşturabilirsiniz.Şekil 4: Office Communicator 2007'de özel konum ayarları.

Office Communicator 2007 İş Başında

Rebecca'nın Gretchen ile yapacağı toplantıdan önce proje bütçesini gözden geçirmesi gerekmektedir. Rahatsız edilmeyeceğinden emin olmak için, Outlook 2007 takviminde 30 dakikalık bir süreyi kapatır. Sonra, Office Communicator 2007'de "Fabrikam, Inc. Proje Bütçesini İnceliyorum" şeklinde bir özel not ekler. Böylece, iş arkadaşları meşgul olduğunu görebilir ve kişi bilgilerine bakarak uygunluk durumuyla ilgili ayrıntılara görebilir.

Kişilerinizi Daha Kolay Yönetme


Office Communicator 2007, kişilerinizi yönetmek için ihtiyaç duyduğunuz esnekliği ve denetimi sağlayan yeni özellikler sunmaktadır.

Kişi yönetimi özellikleri


Gelişmiş kişi yönetimi araçları Kişi Listeniz üzerinde daha fazla denetim sahibi olmanızı sağlar. Kişilerle etkileşimde bulunma şeklinizi (örneğin projeye, işleve veya konuma göre) temel alarak farklı gruplar oluşturabilirsiniz. Kişilerinizi uygunluk durumuna, erişim düzeyine ve kişinin işaretli olup olmamasına göre de görüntüleyebilirsiniz.

Yakın zamanda anlık ileti veya telefon yoluyla iletişim kurduğunuz son on kişiyi otomatik olarak izleyen Son Kişiler listesindeki kişileri görüntüleyebilir ve seçebilirsiniz.Şirket Dağıtım Grubu tümleştirme

Active Directory dizin hizmetindeki e-posta kullanan bir Şirket Dağıtım Grubunu, Kişi Listeniz'de el ile yeniden oluşturmak zorunda kalmadan ekleyebilirsiniz. Bu özellik Kişileriniz'e grup eklemenize, üyelerini görüntülemenize ve bir veya daha fazla üyeyle konuşma başlatmanıza olanak tanır.


Kişi Kartları


Yeni Kişi Kartları, her bir kişiyle ilgili olarak, varsa SharePoint sitesinin bağlantısı ve kişiyle iletişim kurma seçenekleri dahil olmak üzere ayrıntılı bilgi sağlamaktadır.Şekil 5: Office Communicator 2007'deki gelişmiş Kişi Kartları.

Sürükleme ve bırakma özellikleri


Kişileri sürükleyip bırakma yetenekleri kişilerinizi düzene koymanıza yardımcı olur. Dizin aramasında bulunan bir kişi adını Kişi Listesi'ne sürükleyebilir, kişi gruplarını yapılandırabilir veya kişileri bir gruptan diğerine sürükleyebilirsiniz.

Geçerli anlık ileti oturumuna ya da sesli veya görüntülü aramaya kişi eklemek isterseniz, kişi adını Konuşma penceresine sürükleyebilirsiniz. Bir aramadaki katılımcılardan birini kişilerinize eklemek için de adını Kişi Listeniz'e sürükleyebilirsiniz.


Kişileri çoklu seçme


Office Communicator 2007 ile, bir defada birden fazla kişi seçerek çok taraflı bir anlık ileti, telefon görüşmesi veya görüntülü konuşma başlatabilirsiniz. Bunu yapmak için, Kişi Listesi'nde adları seçin ve sonra Anlık İleti Gönder veya Konferans Araması Başlat gibi bir seçenek seçin.Şekil 6: Birden fazla kişiyle konferans başlatma.

Gezici kullanım desteği


Kişi Listeniz sunucuda merkezi olarak depolanır, böylece farklı aygıtlardan ve konumlardan aynı listeye erişirsiniz. Kişilerinize masaüstü PC'nizden, başka bir PC'den, Office Communicator Mobile kullanan taşınabilir bir aygıttan veya Office Communicator Phone Edition çalıştıran IP telefonunuzdan erişebilirsiniz. Kesintiye uğramadan istediğiniz aygıtı kullanarak çalışabilirsiniz ve yeni bir Kişi Listesi oluşturmanız gerekmez.

Office Communicator 2007 İş Başında

Rebecca dünkü görüşmede ortaya çıkan bir konuyla ilgili geri arama yapmak istediğinde, gerekli kişiyi hızlı bir şekilde bulmak için Son Kişiler listesini kullanabilir. Jonathan Haas adını arar, o anda uygun olduğunu görür ve Kişi Kartı'ndaki eylem menüsünü kullanarak kendisine anlık ileti gönderir — üstelik yalnızca birkaç tıklatmayla. Jonathan ile sohbet ederken, Fabrikam, Inc. projesinde çalışan diğer kişilerle çabucak bir toplantı yapmaya karar verirler. Rebecca Kişi Listesi'nden Sean Chai'yi ve Andy Jacobs'ı seçer ve sonra adlarını Konuşma penceresine sürükleyerek onları anlık ileti oturumuna ekler.

Tek Bir Arabirim Kullanarak Daha Esnek İletişim Kurma


Cep telefonu ya da geleneksel telefon kullanırken telefon iletişimi bilgisayar etkinliklerinden ayrıdır. Office Communicator 2007'nin tümleşik telefon yetenekleri sayesinde, yazılımla güçlendirilen bir deneyim sağlayan güçlü arama özellikleri PC'nizi telefonunuz haline getirir.

Anlık ileti, sesli ve görüntülü aramalar ve Web konferansları tek bir kullanıcı arabiriminden kolayca erişilebilir haldedir. Ses özellikleri, dinamik yönlendirme ve güçlü arama iletme araçları içerir. Ek kolaylıklar sunan ve arama deneyimini zenginleştiren bir dizi çevre aygıtının avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Bu sezgisel, kullanımı kolay araçlar, anlık bir işbirliği oturumu başlatmanızı ve hatta aramaya görüntü eklemenizi kolaylaştırır.


Gereksinimlerinize Uygun İletişim Yöntemini Seçme


Anlık iletiden standart iletiye geçiş yapmak, aramanıza görüntü eklemek ya da anlık bir konferans yapmak istediğinizde, ihtiyaç duyduğunuz araçlar parmaklarınızın ucundadır. Hatta, yalnızca bir kaç tıklatmayla bir konferans aramasını Web konferansına dönüştürebilirsiniz.

Anlık iletiden sesli aramalar


Şu anda bir anlık ileti oturumundaysanız, hızlı bir şekilde sesli oturuma geçiş yapabilirsiniz. Bu, Konuşma penceresinde Ara düğmesini tıklatmak kadar kolaydır.

Sorunsuz bir şekilde görüntüye geçme


Office Communicator 2007, standart telefon aramasına tek bir tıklatmayla görüntü eklemeyi kolay hale getirmiştir. Ses ve görüntü aygıtlarına yönelik gelişmiş destek sayesinde, birkaç dakika içinde bir video araması başlatabilirsiniz. Bu, iş arkadaşlarıyla ve müşterilerle işbirliğini geliştirmenin basit bir yoludur.Şekil 7: Birden fazla katılımcısı olan görüntülü konferansa geçiş yapma.

Anında konferansa geçiş yapma


Bir iş arkadaşınızla konuşuyorsanız ve anlık konferans araması başlatmak isterseniz, bunu hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Anlık ileti oturumu ya da sesli veya görüntülü arama sırasında, numara çevirerek veya kişi adlarını Konuşma penceresine sürükleyerek başkalarını davet edebilirsiniz. Bu, gerçek zamanlı işbirliğinin keyfinin çıkarmanın daha hızlı ve doğaçlama bir yoludur.

Konferansı Web konferansına dönüştürme


Office Communicator 2007, tek bir tıklatmayla anlık ileti oturumunu, telefon oturumunu veya görüntülü oturumu Web konferansına dönüştürmeyi kolaylaştırmıştır. Web konferansına Office Communications Server 2007'nin konferans yeteneklerini kullanarak ya da Office Live Meeting hizmeti üzerinden bağlanabilirsiniz. Bunlar, arayanlara slayt, belge, uygulama veya masaüstünü paylaşma olanağı tanıyan güçlü araçlardır. Tüm arayanlar ve anlık ileti katılımcıları otomatik olarak Web konferansına eklenir, böylece zengin işbirliği araçlarının avantajlarından yararlanabilirler.


Live Meeting icon


Şekil 8: Live Meeting ile tümleştirme.

Office Communicator 2007 İş Başında

Office Communicator 2007 ile, Rebecca tek bir arabirim kullanarak birden fazla iletişim moduna erişebilir. Bir anlık ileti oturumundan sesli aramaya geçebilir ve hatta aramaya görüntü ekleyebilir. Ayrıca, bir veya daha fazla kişi adını Konuşma penceresine sürükleyerek birebir aramaları konferans aramasına dönüştürebilir.

Proje ekibiyle yaptığı bir konferans araması sırasında, Rebecca aramayı Live Meeting Web konferansına dönüştürmeye karar verir. Yalnızca birkaç tıklatmayla, tüm katılanlar en güncel grafikleri ve teslim zamanlamasını paylaşabilecekleri Web konferansına eklenir. Aramadaki Baş Grafik Tasarımcısı, ekibe büyük dosyalar göndermek zorunda kalmadan proje grafiklerini göstermenin hızlı ve kullanışlı bir yolu olarak masaüstünü paylaşır.

PC'nizden Güçlü Telefon Özelliklerine Erişme


Office Communicator 2007 ile, bilgisayarınızdan çalışmanın kolaylığıyla arama yapabilir ve güçlü telefon özelliklerinin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Sesli arama seçenekleri


Office Communicator 2007 ile ister işyerinizde isterse Internet erişimi bulunan uzak bir konumda bilgisayarınızdan diğer bilgisayarları veya telefonları arayabilirsiniz. Şirketinizin VoIP ağı üzerinde işyerinizdeki iş arkadaşlarınızı arayabilir ve bir özel aktarmalı hat grubunda (PBX) veya standart telefon (PSTN) hattında bulunan iş arkadaşlarınızı ve müşterilerinizi aramaya ve bunların aramalarını yanıtlamaya devam edebilirsiniz.

Office Communicator 2007'den arama yapmak tek tıklatmayla gerçekleştirilen bir eylemdir. Kişi Listeniz'dekini birini aramak için, kişinin adının yanındaki simgeyi tıklatmanız yeterlidir. Varsayılan olarak, Office Communicator 2007 kişinin iş numarasını çevirir. Arama menüsünü kullanarak, yayımlanmış numaralarından veya konumlarından herhangi birinden kişiyle iletişim kurabilirsiniz.


Konu bilgisi ve önem derecesi verisi ekleme


E-posta iletilerinin konu satırında olduğu gibi artık sesli aramalarınızda da bir bağlam belirtebilirsiniz. Sesli aramanızı uygun konu bilgisiyle ve uygunsa aciliyet düzeyiyle işaretlemeniz yeterlidir.

Esnek arama iletme


Esnek arama iletme seçenekleri arama iletme numaralarını yapılandırmanıza, cep ve işyeri telefonlarının aynı anda çalmasını sağlamanıza, yanıtsız aramaları yönlendirmenize ve daha birçok işleve olanak tanımaktadır. Bu, çalışma saatleri boyunca bağlantınızı sürdürmenizin kolay bir yoludur.

Güçlü arama iletme ayarlarıyla aşağıdakileri yapabilirsiniz: • Aramaları iletme. Gelen aramaları cep telefonu, yeni bir telefon numarası ya da başka bir kişi veya sesli posta sistemi gibi başka bir numaraya yönlendirebilirsiniz.

 • Aynı anda ek bir numarayı çaldırma. Çalışma saatleri içinde hareket halindeyseniz veya telefonlar arasında yer değiştiriyorsanız, varsayılan telefonunuz çaldığında başka bir numara da çalacak şekilde ayarları yapılandırabilirsiniz.

 • Yanıtlanmayan aramaları yönlendirme. Arama iletme ayarlarını, bir arama belirli bir süre içinde yanıtlanmadığında arama başka bir numaraya, kişiye veya sesli postaya yönlendirilecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

 • Arama iletme kurallarını yalnızca çalışma saatleri içinde uygulama. Arama İletme Ayarları iletişim kutusunu kullanarak arama iletme ayarlarını yalnızca Outlook 2007'de belirtilen çalışma saatleri içinde uygulayabilirsiniz.Şekil 9: Office Communicator 2007'deki esnek arama iletme seçenekleri.

Office Communicator 2007 İş Başında

Office Communicator 2007'deki sesli aramalarla ilgili yeni seçenekler, Rebecca'nın bilgisayarını kullanarak diğer bilgisayarları veya standart telefonları aramasına olanak tanımaktadır. İş arkadaşlarını ararken, e-posta iletilerinde yaptığı gibi bunları konu bilgisiyle işaretleyebilir veya acil bayrağı atayabilir. Gelişmiş arama iletme seçenekleri, çalışma saatlerinde iş telefonuyla aynı anda cep telefonu da çalacak şekilde ayar yapmasını sağlar, böylece gelen hiçbir önemli aramayı kaçırmaz.

Sezgisel Aygıt Tümleştirme ve Desteği ile Daha Hızlı Çalışma


Office Communicator 2007, daha iyi bir arama deneyimi için gelişmiş USB aygıtları desteği sağlamasına ek olarak otomatik ses ve görüntü ayarı yapma olanağı sunmaktadır.

Ses ve Görüntü Ayarlama


Ses ve Görüntü Ayarlama, sizin için ses ve görüntü aygıtlarını otomatik olarak algılar ve seçer. Buna USB ahizeler ve kulaklıklar, hoparlörler, mikrofonlar ve Web kameraları için destek sağlanması da dahildir. Bir aygıtı çıkardığınızda veya yeni bir aygıt taktığınızda, özellik ses ve görüntü ayarlarını otomatik olarak yeniden yapılandırır.

USB aygıtları desteği


Zengin bir arama deneyimi sağlamak için Office Communicator 2007 geniş bir yelpazedeki USB aygıtlarıyla tümleşebilir. Gelişmiş ses yapılandırma seçenekleri, birden fazla aygıt bağlandığında bile yüksek kaliteli ses elde edilmesini sağlar.

Office Communicator 2007 şimdi görüntüleme işlevi olan USB ahizeleri desteklemektedir. Ahize ekranı arama uyarıları, arama konuları, arayan bilgileri ve saat gibi bilgiler sağlar.

Office Communicator 2007 bir USB ahize ile kullanılırken, ahizeyi kaldırdığınız anda Kişi Listesi bilgisayar ekranında ön plana getirilir. Bu kullanışlı özellik daha az sayıda tıklatma ile arama başlatmayı kolaylaştırır.

Office Communicator 2007 İş Başında

Office Communicator 2007, çevre aygıtlarını kullanmayı kolaylaştıran otomatik ses ve görüntü aygıtı algılama ve seçme özelliği sunar. Rebecca işyerinde çalışırken, Office Communicator 2007'yi kablosuz bir kulaklık ile birlikte kullanıyor. Kulaklık ona, çalışırken bürosunda dolaşarak aramaları yanıtlama ve konuşma esnekliği sağlıyor.

En Sık Kullandığınız Uygulamalarda İletişimi Akıcılaştırma


Office Communicator 2007 ile, her gün kullandığınız tanıdık uygulamaları kullanarak iletişim kurabilirsiniz. Outlook 2007'de ya da SharePoint sitelerinde çalışırken, başka bir uygulama açmanız gerekmeden zengin durum bilgisi verilerini görebilirsiniz.

Kolayca kişileriniz arasında arama yapıp anlık ileti oturumu başlatabilir ve sonra yalnızca birkaç tıklatmayla bir dosyayı iş arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Konuşma Geçmişi klasöründe arama sırasında alınan notlar veya toplantıya katılanların listesi gibi projeyle ilgili içeriği arayıp bulabilir ve paylaşabilirsiniz. Yeni konuşma uyarıları gelen aramaların ve iletilerin gözünüzden kaçmasını önler ve tam ekran olarak başka bir program çalıştırıyorsanız otomatik olarak davranışını uyarlar.


Microsoft Office Uygulamalarından Hızlı Bir Şekilde İletişim Kurma


İletişimi akıcı hale getirmek, belge paylaşmak ve verimliliği artırmak için bildiğiniz ve tanıdığınız araçları kullanabilirsiniz.

Uygulamaların içinden akıcı iletişim


2007 Office sisteminin tamamında, durumunuzla ilgili bilgiler Office Communicator 2007 ile tutarlı simgeler kullanılarak görüntülenir. Bir simge görüntülendiğinde, bir anlık ileti oturumu veya sesli arama başlatma gibi çeşitli iletişim seçeneklerini görüntülemek için ilgili açılan menüyü kullanabilirsiniz. Örneğin, bir e-postayı telefon aramasıyla yanıtlayabilir veya bir belgenin yazarına, başka uygulamaya geçmeden veya iş arkadaşınızın adını aramak zorunda kalmadan anında ulaşabilirsiniz. Gerekli kişiyi bulmak ve kendisiyle iletişim kurmak için en etkili yöntemi kullanmak kolaydır.Şekil 10: Outlook 2007 ile durum bilgisi tümleştirme.

İş kolu uygulaması tümleştirme


Office Communicator 2007 ile, işbirliğini basitleştirmek ve verimliliği artırmak için özel iş kolu uygulamalarını genişletebilirsiniz. Kuruluşunuzun BT bölümü, her gün kullandığınız iş uygulamalarında zengin durum bilgisi kullanımını ve tümleşik iletişim araçlarını etkinleştirmenize yardımcı olabilir.

Office Communicator 2007 İş Başında

Office Communicator 2007 Rebecca'ya çalışmasını bölmeden diğer Microsoft Office uygulamalarının içinden iş arkadaşlarıyla iletişim kurma esnekliği sağlıyor. Outlook 2007'de çalışırken Fabrikam, Inc. proje yöneticisinden bir e-posta iletisi alır.
E-posta ile yanıtlamak yerine, Rebecca doğrudan proje yöneticisini arama seçeneğini tıklatır. Başka bir uygulamayı başlatmak veya telefonu kaldırmak gerekmez. Aramayı başlattığında e-posta iletisinin konu satırı otomatik olarak dahil edilir, böylece proje yöneticisi arama nedenini görebilir.

Verimliliği Artırmak için Tanıdık Araçların Avantajlarından Yararlanma


İçerik ararken, dosya aktarırken ya da not alırken, Office Communicator 2007 tanıdık araçları kullanarak daha hızlı çalışmanızı kolaylaştırır.

OneNote 2007 ile tümleştirme


Telefon araması sırasında OneNote 2007'yi başlattığınızda, aramaya katılanların adları ve konuşmanın konusu otomatik olarak not sayfasına yazılır. Daha sonra notlarınıza erişmek isterseniz, Outlook 2007'deki Konuşma Geçmişi klasöründe bulabilirsiniz.Şekil 11: OneNote 2007'nin tümleşik yetenekleri.

Dosya aktarım yetenekleri


Bir anlık ileti oturumunda iletişimde bulunuyorsanız kolayca dosya veya belge paylaşabilirsiniz. Kişinin adını sağ tıklatmanız ve sonra Dosya Gönder'i tıklatmanız veya dosyayı Konuşma penceresine sürüklemeniz yeterlidir. Alıcı dosyayı kabul edip yerel olarak kaydedebilir ya da ikinizden biri dosya aktarımını iptal edebilir.

Anlık iletilerde zengin metin


Anlık iletide metni biçimlendirebilir veya çeşitli Office uygulamalarından özgün biçimlendirmeyi koruyarak metin kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Bu özellik, anlık ileti konuşmasında tablo paylaşmanıza veya önemli hususları paylaşmanıza olanak tanıyarak bilgi paylaşımını basitleştirir.Şekil 12: Office Communicator 2007'nin zengin metin yetenekleri.

Gelen konuşma uyarıları


Office Communicator 2007 ile, size ayrıntı sağlayan ve yanıt verme seçenekleri sunan gelen konuşma uyarılarının avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Konuşma uyarıları, arayanın adı, arama konusu ve iletişim modu (aramanın anlık ileti mi, sesli veya görüntülü arama mı yoksa konferans daveti mi olduğu gibi) dahil olmak üzere gelen konuşmalarla ilgili ayrıntıları gösterir. Uyarıları anlık ileti veya sesli arama ile yanıtlayabilir, aramayı başka bir numaraya yönlendirebilir veya daveti reddedebilirsiniz.

Şekil 13: Office Communicator 2007'deki gelen konuşma uyarıları.

Tam ekran modunda Microsoft® Office PowerPoint® 2007, Live Meeting veya başka bir uygulama çalıştırıyorsanız, bir mini uyarı alırsınız. Bu göze batmayan bildirim gerektiğinde tam boyuta genişletilebilir, ancak çalışmanızın bölünmemesi için bu şekilde görüntülenmektedir.


Office Communicator 2007 İş Başında

Üretim ekibiyle yaptığı bir konferans araması sırasında Rebecca not almak için OneNote 2007'yi açar. Aramaya katılan ekip üyelerinin adları otomatik olarak notlarına dahil edilir, böylece tartışmadaki herhangi bir şeyi kaçırmadan yazmaya başlayabilir. Daha sonra, OneNote 2007'de notlarını gözden geçirmektedir ve bir ekran uyarısı Sean Chai'nin kendisine ulaşmak istediğini bildirir. Uyarıya göz attığında aramanın acil olduğunu ve Fabrikam, Inc. bütçesini ilgilendirdiğini görür. Bir toplantıya katılmak için çıkmak üzere olduğundan, aramayı cep telefonuna yönlendirir, böylece bürosuna giderken Sean ile konuşabilir.

Konuşma Geçmişi Tutma


Office Communicator 2007'deki arama geçmişi ve arşivleme araçları sayesinde gerekli arama geçmişi bilgilerini hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Zengin arama geçmişi ve konuşma arşivi


Office Communicator 2007 ile, anlık ileti konuşmalarınızı ve arama günlüklerinizi Outlook 2007'ye kaydedebilirsiniz. Konuşma Geçmişi klasöründe tüm anlık ileti konuşmalarının, telefon aramalarının, yanıtsız aramaların ve iletilen aramaların kaydı tutulur. OneNote 2007 kullanılarak alınan notlara ek olarak tarih ve saat, konu, katılımcıların adları, anlık ileti metni (varsa) gibi ayrıntıları içerir. Ayrıca, konuşma öğelerine katıştırılmış olan bağlantıları tıklatarak konuşma başlatabilir veya bir konferansa yeniden katılabilirsiniz.

Bir aramayı yanıtlamazsanız, bir "Yanıtlanmamış Konuşma" bildirimi oluşturulur. Bildirim Konuşma Geçmişi klasöründe yer alır ve Office Communicator 2007'de bir bildirim alırsınız.

Şekil 14: Office Communicator 2007'deki Konuşma Geçmişi Klasörü.

Office Communicator 2007 İş Başında

Yılın ilerleyen günlerinde, Rebecca bir müşteriye yapacağı yıllık ziyaret için Asya'ya seyahat etmektedir. Müşterinin yerinde çalışırken, Fabrikam, Inc. teklifiyle ilgili çözüme kavuşmamış bir hususu ilgilendiren bir aramaya katılması için acil bir davet alır.

Arama için hazırlanması gerekmektedir; bu nedenle Outlook'taki Konuşma Geçmişi klasörünü açar ver "Fabrikam" için hızlı bir arama yapar. İlgili sonuçlar hemen görüntülenir ve Rebecca anlık iletilerini, e-posta iletilerini ve OneNote 2007'de alınan notları gözden geçirebilir. Projeyi ilgilendiren tüm bilgiler elinin altında olduğundan, aramaya katılırken konuya hakim ve yedek bilgilere sahip olmanın güvencesini hissetmektedir.

İşyerindeyken veya Yoldayken Gerçek Zamanlı Birlikte Çalışma


Günümüzde hareketli iş gücü gittikçe arttığından, çalışanların akıcı bağlantı seçeneklerine sahip olması kritik derecede önemlidir. Çalışanlar her zamankinden daha fazla gerçek zamanlı bağlanma ve işbirliği olanaklarına ihtiyaç duymaktadır.

Hızlı bir Web konferansı yapmak ya da iş arkadaşlarınızla zamana duyarlı belgeleri paylaşmak istediğinizde, işbirliği süreci herhangi bir zamanda, herhangi bir yerden


ve en uygun aygıtı kullanarak bağlanabilme olanağına bağımlıdır.

İstediğiniz Konumdan Bağlanma ve İletişim Kurma


Office Communicator 2007, uyumlu aygıtlar kullanarak bağlantılı herhangi bir konumdan güvenlik özelliklerine sahip gerçek zamanlı bağlanma işlevi sunar.

Her yerden erişim


Office Communicator 2007 ile, uzaktan çalışabilirsiniz ve yalnızca bir Internet bağlantısı kullanarak arama yapabilirsiniz. Office Communicator 2007 şirket ağına bağlanmak için sanal özel ağ (VPN) kullanılmasını gerektirmez ve pahalı uzak mesafeli arama ücretlerinden tasarruf etmeyi sağlar. Güçlü güvenlik özellikleri ortak Internet bağlantıları kullanırken güvenliği artırır ve güçlü ses optimizasyonu değişen ağ hızlarında bile yüksek kaliteli bir deneyim sağlar.

Birden fazla aygıttan kolay erişim


Sürekli hareket halindeyseniz, birden fazla aygıt kullanmak bir ihtiyaç olabilir. Office Communicator 2007 ile, aynı oturum açma kimlik bilgilerini kullanarak bir veya daha fazla aygıtta bağlı durumda kalabilirsiniz. Office Communicator 2007 kullanarak masaüstü PC'nizden, Communicator Web Access ile ortak bir Internet kioskundan, Communicator Mobile ile bir Microsoft Windows Mobile® aygıtından veya Office Communicator Phone Edition çalıştıran IP telefonunuzdan sizin için hangisi daha kullanışlıysa bağlanabilirsiniz. Hareket halindeyken de Kişi Listeniz'e erişebilirsiniz.

Office Communicator 2007 İş Başında

Office Communicator 2007 ile, Rebecca seyahat halindeyken tüm iş arkadaşlarıyla iletişim kurabiliyor. Pahalı uzak mesafeli arama ücretleri ödemeden otelden çalışabiliyor ve bürosunu arayabiliyor. Bu da, ortak bir Internet bağlantısını kullanarak bağlantı kurabilme olanağıyla birlikte, yoldayken işiyle ilgili güncel bilgileri takip etmesine yardımcı oluyor. Rebecca geçmişte, kişisel zamanlaması nedeniyle gerektiğinde evden çalışmak için de Office Communicator 2007'nin sunduğu esnekliğin avantajlarından yararlanmıştı.

Özet


Office Communicator 2007, en sık kullandığınız aygıtları ve uygulamaları kullanarak iletişimi akıcı hale getirmenize olanak tanır. Zengin durum bilgisi görebilme, yazılım destekli ses yetenekleri, kurumsal düzeyde anlık ileti ve birden fazla tarafın katıldığı sesli ve görüntülü konferans özellikleri sayesinde, bir Internet bağlantısı kullanarak herhangi bir konumdan bağlantı kurabilir ve işbirliği yapabilirsiniz. Outlook 2007 ve SharePoint siteleri gibi diğer Office uygulamaları içindeki akıcı iletişim yetenekleri kesintisiz iletişim kurmanıza ve çalışmanıza olanak tanır.

Daha Fazla Bilgi için


Office Communicator 2007 hakkında daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin: http://office.microsoft.com/tr-tr/communicator/default.aspx.

Sistem Gereksinimleri


Office Communicator 2007'nin tüm işlevlerinden yararlanmak için Microsoft Office Communications Server (OCS) 2007 gereklidir.
Ekran Çözünürlüğü

 • Gereken: Süper VGA 800x600

 • Önerilen: Süper VGA 1024x768 veya daha yüksek

 • Not: Microsoft Windows® XP Tablet PC Edition dikey modu desteklenir.

İşletim Sistemi

 • Windows Vista™ 32bit (RTM) işletim sistemi

 • Windows XP Professional Service Pack 2

 • Windows 2000 Professional Service Pack 4 (Microsoft Windows Media® Player sürüm 9 ve Windows Installer sürüm 3.0 veya üstü gereklidir)

 • Yönetici ayrıcalıkları (Windows Vista Standart Kullanıcı Modu için yönetici kimlik bilgileri gereklidir)

Bilgisayar/İşlemci

 • Veri ve Ses: 500-megahertz (MHz) veya üstü işlemci, Intel Pentium uyumlu

 • Video için: 1 GHz veya üstü

 • Microsoft RoundTable™ iletişim ve arşivleme sistemi için: 1,8 GHz veya üstü

Bellek

 • 512 megabayt (MB) RAM

 • Yükleme Alanı 1,5 MB

 • 64 MB RAM (video RAM veya VRAM) bulunan video kartı ve Microsoft DirectX® uygulama programlama arabirimi

VoIP

 • Mikrofon ve hoparlör, mikrofonlu kulaklık veya dengi aygıt

Görüntü

 • Video kamerası veya RoundTable aygıtı

Bant Genişliği Gereksinimleri

 • En Az – Veri: 56 Kb/sn, Ses: 50 Kb/sn, Görüntü: 50 Kb/sn

 • Yüksek Kaliteli – Veri: 56 Kb/sn, Ses: 80 Kb/sn, Görüntü: 350 Kb/sn

Diğer Gereksinimler

Outlook ile tümleştirme seçenekleri için Microsoft Office Outlook 2007 ve Microsoft Exchange Server 2007 gereklidir.

Gerçek gereksinimler ve ürün işlevselliği sistem yapılandırmasına ve işletim sisteminin türüne göre değişebilir.

Bu belge ürünün üretime gönderilmesinden önce hazırlanıştır ve bu nedenle, burada belirtilen tüm ayrıntıların satışa sunulan üründe bulunan özellikler tamamen aynı olacağı garanti edilememektedir. Bu belgede yer alan bilgiler, ele alınan konularda Microsoft Corporation'ın yayın tarihi itibariyle geçerli görüşünü temsil eder. Microsoft'un değişen pazar koşullarına yanıt vermesi gerektiğinden, bu, Microsoft adına bir taahhüt olarak yorumlanmamalıdır; Microsoft yayın tarihinden sonra sunulan bilgilerin doğruluğu konusunda garanti veremez. Bilgiler bu belgenin basıldığı andaki ürünü temsil etmektedir ve yalnızca planlama amacıyla kullanılmalıdır. Bilgiler herhangi bir anda önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.


Bu belge yalnızca bilgi verme amaçlıdır. MICROSOFT, BU BELGEDE AÇIK VEYA ZIMNİ HİÇBİR GARANTİ VERMEZ.
© 2007 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.
Microsoft, DirectX, MSN, Office logosu, OneNote, Outlook, PowerPoint, RoundTable, SharePoint, Windows, Windows, Live, Windows Mobile ve Windows Media, Microsoft Corporation'ın Amerika Birleşik Devletleri'nde ve/veya diğer ülkelerde kayıtlı ticari markaları ya da ticari markalarıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerine aittir.


1 Office Communicator 2007'nin tüm işlevlerini etkinleştirmek için Microsoft® Office
Communications Server (OCS) 2007 bağlantısı gereklidir. Sistem gereksinimlerinin tamamı için,
http://office.microsoft.com/tr-tr/communicator/default.aspx sitesini ziyaret edin.2 Federasyon yetenekleri için Ortak IM Bağlantısı sunucu lisansı gereklidir.

3 Her yerden erişim için Internet bağlantısı gereklidir.

    Ana sayfa


Outlook Product Guide

Indir 104.65 Kb.