bilgiz.org

Islak imzadan güvenli elektronik imzaya

 • Islak imzadan “e-Güven”li elektronik imzaya… e-Dönüşüm Türkiye ve e-Ticaret uygulamalarında bilgi güvenliğini sağlayacak “e-Güven” faaliyete geçiyor.
 • Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı
 • Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. Genel Müdürü Sertaç Çelikyılmaz;
 • Siemens Business Services Genel Müdürü Mustafa Çağan; • Tarih27.12.2017
  Büyüklüğü11.12 Kb.

  Indir 11.12 Kb.


  13 Şubat 2004


  Islak imzadan “e-Güven”li elektronik imzaya…
  e-Dönüşüm Türkiye ve e-Ticaret uygulamalarında bilgi güvenliğini sağlayacak “e-Güven” faaliyete geçiyor.

  Ülkemizin bilgi toplumuna geçiş sürecinin en önemli adımlarından biri sayılan elektronik imzaya güvenli bir ortam sağlamak üzere kurulan elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş., e-Güven markası ile 1 Mart 2004 tarihinden itibaren hizmetlerini sunmaya başlıyor. Konusunda Türkiye’nin ilk ve tek otoritesi olacak şirketin finans dünyasına tanıtımı amacıyla 12 Şubat tarihinde Hyatt Regency Oteli’nde bir toplantı düzenlendi.


  Toplantıya Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), e-Güven, Siemens Business Services, Verisign yetkililerinin yanısıra banka, sigorta, yatırım leasing, factoring, bireysel emeklilik şirketleri, internet servis sağlayıcıları, GSM operatörleri, sektörel dernek ve oda temsilcileri katıldılar.
  Türkiye Bilişim Vakfı tarafından tarafsız bir kurum olarak kurulan e-Güven, Siemens Business Services tarafından gerçekleştirilen “Açık Anahtar Altyapısı” ile dışkaynaklı hale getirilen hizmetleri, Verisign tarafından desteklenen teknolojik altyapı üzerinden Türkiye’deki elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olarak yürütecek.
  Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı; yasanın bilgi toplumuna doğru atılmış dev bir adım niteliğini taşıdığını belirterek, “TBV, elektronik bilgi güvenliği altyapısı için yaklaşık iki yıldır projelendirme çalışmaları yapmaktadır. Türkiye’nin bilgi toplumuna geçişini hızlandırmak amacıyla faaliyet gösteren TBV’nin bünyesinden çıkan e-Güven, elektronik sertifika otoritesi olarak faaliyet gösterecek ve İnternette bilgi akışı ve e-ticaret güvenliğini sağlayacaktır” dedi. Elektronik imzanın yasallaşmasının e-Dönüşüm Türkiye yolunda atılan önemli hukuksal bir adım olduğunu belirten Eczacıbaşı, “ Bu yasa ile güvenli elektronik imza, elle atılan imzayla eşit hukuki statüde tutulacak, aksi ispat edilene kadar kesin delil hükmünde sayılacak. Bu nedenle, yasanın “güven kurumu” olarak tanımladığı ve elektronik ortamda bilgi güvenliğini sağlayacak elektronik sertifika hizmet sağlayıcı bir kuruluşun varlığı hayati önem taşımaktadır” dedi.
  Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. Genel Müdürü Sertaç Çelikyılmaz; e-İmza kanunu ile, ülkemizin ihtiyaç duyduğu İnternet üzerinden rekabetçi ekonomik gelişmenin önünün açılacağını, güvenli e-ticaret, iletişim, web erişim ve e-posta hizmetlerinin verilmesinin sağlanacağını belirtti. Bu amaçla pilot çalışmaların Aralık ayında başarıyla tamamlandığını ve e-Güven’in Mart ayı başından itibaren sertifka dağıtmaya başlayacağını söyleyen Çelikyılmaz, öncelikle bankacılık sektörüne hizmet vereceklerini açıkladı. Genel Müdür Çelikyılmaz, “Ülkemizin önde gelen bankaları ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. E-ticaret ve haberleşme hizmetlerini hızlandıracak e-imzaya güvenilir bir ortam sunacak olan bu altyapı, zaman içinde sadece bankacılık sektörü tarafından değil, diğer finans ve kamu kuruluşları tarafından da kullanılabilecektir” dedi.
  Siemens Business Services Genel Müdürü Mustafa Çağan; Türkiye’nin ilk ve tek sertifika otoritesi hizmet sağlayıcısı e-Güven’e, VeriSign’ın Türkiye’deki tek temsilcisi olarak yaptıkları ortaklık sayesinde dünya çapında kabul görmüş ve birçok ülkede başarıyla uygulanan bir çözümü sunmaktan memnun olduklarını belirtti. Verisign’ın çözümü ile Siemens Business Services’in teknik ve metodolojik yetkinliklerini bir araya getirerek e-Güven’e sunduklarını ifade eden Çağan, e-Güven’in Açık Anahtar Altyapısı’nın da Türkiye’de alanındaki tek uygulama olduğunu belirtti. Siemens Business Services yaptığı stratejik iş ortaklığı doğrultusunda e-Güven’e, sertifika, anahtar üretimi ve yönetimi, sistem, veritabanı ve masaüstü yönetimi, felaket kurtarma, kurulum hizmetleri, yardım masası ve çağrı merkezi hizmetlerini sunacak.


      Ana sayfa


  Islak imzadan güvenli elektronik imzaya

  Indir 11.12 Kb.