bilgiz.org

Intrenet explorer browser ayarlari

 • “delete”
 • “tamam”
 • “kum saati”
 • “geçmiş”
 • Otomatik tanımlama bilgisini işlemeyi geçersiz kıl • Tarih27.12.2017
  Büyüklüğü10.79 Kb.
  TipiYazı

  Indir 10.79 Kb.

  INTERNET EXPLORER BROWSER AYARLARI

  Boş bir İnternet Explorer sayfası açarak aşağıda belirtilecek işlemleri sırası ile uygulayınız. Explorerları İngilizce olan kullanıcılar için uygulama alanları isimleri parantez içinde belirtilecektir.


  1- a- “dosya” (file) alanından “sayfa yapısı” (page setup) alanını tıklayınız.

  b- “üst bilgi” (header) ve “alt bilgi” (footer) alanlarında yazılar var ise, bu alanları mouse ile tarayarak “delete” tuşunu kullanarak siliniz.  1. kenar boşlukları” alanlarındaki sol / sağ / alt / üst alanları için değerleri “7mm” olucak şekilde ayarlayınız.

  2. İşlemler bittikten sonra bu alandan “tamam” (ok) butonunu tıklayarak çıkınız.

  2- a- “araçlar” (tools) alanından “internet seçenekleri” (internet options) alanını tıklayınız.

  1. genel” (general) alınandan “geçici internet dosyaları” (temprory internet files) alanına geliniz ve bu alanda da “ayarlar” (setting) alanını tıklayınız.

  2. Bu alanda en üstte bulunan 4 adet işaretleme kutucuğunun ilkini işaretleyiniz. Yani; “sayfa her ziyaret edildiğinde” (every visit to the page) lafının yanındaki işaretleme kutucuğu.

  3. Aynı alanda “kullanılacak sabit disk alanı” (amaunt of disk page) başlığı altında bulunan bar (ok) çubuğunu mause ile tutarak alanda sola yakın bir alana çekiniz.

  4. İşlemler bittikten sonra bulunduğumuz alandan “tamam” (ok) butonunu tıklayarak geçiniz.

  5. Geldiğiniz ekranda “geçici internet dosyaları” (temprory inretnet files) alanında bulunan “dosyaları sil” (delete files) butonunu tıklayınız. Elde ettiğiniz ekranda “tüm çevrim dışı içeriği sil” (delete all offline content) yazısının yanında bulunan kutucuğu mause ile işaretleyiniz ve ardından “tamam” (ok) butonunu tıklayınız. Bu işlemden sonra mause’un kuyruğundaki “kum saati” (bekleme işareti) yok olana kadar bekleyiniz.

  6. Kum saati yok olduktan sonra aynı ekranda “geçmiş” alanında bulunan “geçmişi sil” (clear history) butonunu tıklayınız ve yine mause’un kuyruğundaki kum saati kaybolana kadar bekleyiniz.

  7. Bulunduğunuz ekranda “geçmiş” (history) alanında bulunan “geçmişi sil” (clear history) butonunun yanındaki “sayfaların tutlacağı gün sayısı” (days to keep pages in history) lafının yanında bulunan kutucuk içerisindeki rakamı ilgili alandaki okları mause ile aşağı/yukarı hareket ettirerek “5”e getiriniz.

  8. İşlemler bittikten sonra bulunduğunuz ekranda yani “internet seçenekleri” (internet options) ekranında iken bu sayfayı terketmeden önce öncelikle “uygula” (applly) ve daha sonra “tamam” (ok) butonlarını tıklayınız. Bu işlem ile birlikte bulunduğunuz ekrandan çıkmış olucaksınız.

  3- “Gizlilik” sekmesine tıklanır. Gelişmiş seçilir. “Otomatik tanımlama bilgisini işlemeyi geçersiz kıl” tıklanır. Birinci şahıs tanımlama bilgileri/Üçüncü şahıs tanımlama bilgileri “kabul et” seçili olmalıdır. “Oturum tanımlama bilgilerine her zaman izin ver” seçili olmalıdır.

  4- Wındows Xp kullanıcıları için “araçlar” (tools) alanından “Açılır Pencere Engelleyicisi” (Window Pop Up Blocker) kapat olarak seçilmelidir.  Yukarıda detaylı olarak açıklanan Internet Explorer ayarlarının kullanıcılar tarafından arada bir tekrarlanması kullanımdaki, ekran görüntülerindeki bilgi ve görüntü bozukluklarının giderilmesi açısından yararlı olacaktır. Özellikle Dosyaları Sil, Geçmişi Sil ve Sayfa Her Ziyaret Edildiğinde alanlarındaki ayarlar program kullanımında son an bilgisinin elde edilmesi açısından gerekli ve önemlidir. Bildiğiniz gibi İnternet Explorer ziyaret edilen sayfalarla ilgili görüntü ve bilgileri daha sonraki kullanımlarda daha kolay ekrana getirebilmek amacı ile kendisinde saklamaktadır. Yapılan bu işlemler bu bilgi ve görüntü ekranları birikimini temizlediğinden, bu alandaki bilginin çok fazla birikmesinden dolayı son durum bilgisinin gösterilememesi sorununu gidermektedir. Bazı siteler ziyaret edildiğinde bu ayarlar kısmını farklılaştırabildiklerinden bu ayarların arada bir gözden geçirilmesinde yarar olacaktır.


      Ana sayfa


  Intrenet explorer browser ayarlari

  Indir 10.79 Kb.