bilgiz.org

Her şeyi bilmek zorunda değilsiniz

 • Bilgisayar nedir
 • ACEMİ KULLANICILARA ÖĞÜTLER... • Sayfa1/23
  Tarih28.12.2017
  Büyüklüğü471.69 Kb.
  TipiYazı

  Indir 471.69 Kb.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   23

  İÇİNDEKİLER:


  İÇİNDEKİLER: 1

  Bilgisayar nedir? 3

  ACEMİ KULLANICILARA ÖĞÜTLER... 3

  1950'den Günümüze Bilgisayar Kuşakları 4

  Bilgisayarın temel özellikleri 5

  Bilgisayar bilgileri nasıl işler? 6

  İkili sayı sistemi 6

  Veri 7


  Yazılım ve Donanım 7

  BİLGİSAYAR DONANIMI 8

  PC’NİN TEMEL BİLEŞENLERİ 9

  ÇEVRE BİRİMLERİ 10

  YAZILIMLAR 16

  BİR PC İLE NELER YAPABİLİRSİNİZ? 18

  18

  İşletim sistemleri 14  MS-DOS 15

  DOS’UN BELLEĞE YÜKLENMESİ 16

  Sürücüler, rehberler, alt rehberler ve dosyalar 16

  DOS’TA DOSYA ADLANDIRMA 17

  DOS’UN JOKERLERİ 17

  DOSYA VE DİZİN İŞLEMLERİ 18

  DOSYA İŞLEMLERİ 18

  1. Dosya Listeleme (DIR) 18

  2. Dosya İçeriğini Görme (TYPE) 19

  3. Dosya Adı Değiştirme (REN veya RENAME) 19

  4. Dosya Kopyalama (COPY) 19

  5. Dosya Silme (DEL/ERASE) 20

  DİZİN NEDİR? 20

  6. MD (Make Directory): 20

  7. CD (Change Directory): 21

  8. RD (Remote Directory): 21

  DOS’UN DİĞER İÇ KOMUTLARI: 21

  WİNDOWS XP 23

  FAREYİ KULLANMAK 24

  Masaüstünde Pencerelerle Çalışmak 25

  Görev Çubuğu ve İletişim Kutuları ile Çalışmak 26

  Windows XP oturumunu kapatmak 29

  WİNDOWS’TA DOSYA VE DİZİN İŞLEMLERİ 29

  Yeni Klasör Oluşturma 32

  Klasör Adını Değiştirme 32

  Klasör Silme 33

  Dosya Kopyalama, Taşıma, Ad değiştirme, Silme 33

  Kısayol Oluşturmak 33

  Ara Komutu ile Dosyaları Bulmak 34

  Masaüstü Görüntü Özellikleri 35

  BAŞLANGIÇ KLASÖRÜ 36

  En Son Kullandıklarım 36

  DONATILAR 37

  DENETİM MASASI 40

  WİNDOWS KISAYOLLARI 42

  MİCROSOFT EXCEL 2003 43

  EXCEL NEDİR? 43

  HÜCRELERE VERİ GİRME 44

  ÇALIŞMA SAYFASINDA DOLAŞMA VE SEÇME İŞLEMLERİ 45

  SEÇME İŞLEMLERİ 45

  SAYFA İÇİNDE HAREKET 45

  SATIR, SÜTUN, SAYFA EKLEME ve SİLME 46

  SATIR VE SÜTUN EKLEME - SİLME 46

  SAYFA SİLME, EKLEME, AD DEĞİŞTİRME, TAŞIMA, KOPYALAMA 47

  TABLO OLUŞTURMAK 47

  MUTLAK ADRES, GÖRECELİ ADRES 49

  SATIR VE SÜTUN GİZLEME, GÖSTERME, BOYUTLANDIRMA 50

  YAZI TİPİ VE HİZALAMA SEÇENEKLERİ 50

  KENARLIK 51

  OTOMATİK BİÇİM 51

  KOŞULLU BİÇİMLENDİRME 52

  GRAFİK OLUŞTURMA 53

  Formüllerle Çalışmak 55

  Excel Eklentileri İle Çalışmak 57

  MİCROSOFT EXCEL ÇALIŞMA NOTLARI 59

  MİCROSOFT WORD ÇALIŞMA NOTLARI 62

  İNTERNET ÇALIŞMA NOTLARI 64

  Bilgisayar nedir?


  Bilgisayar, basitçe, bilgi işleyen bir araç diye tanımlanabilir: Önceden saptanmış işlemleri, belirli bir sıraya göre, dört-beş adet temel işleme (toplama, çıkarma, çarpma, bölme, üs alma ve mantıksal karşılaştırma) indirgeyerek yapan, işlem denetimini elinde tutarak dış ortamdan aldığı verileri işleyen elektronik bir makinadır.

  Bu işlemleri yaparken veriler girilir, işlenir, depolanabilir ve çıkışı alınabilir. Bilgisayar işlem yaparken hızlıdır, yorulmaz, sıkılmaz. Bilgisayar programlanabilir. Bilgisayar kendi başına bir iş yapmaz.  Giriş: Kişi tarafından veya bilgisayar tarafından sağlanan verilerdir. Bu veriler, sayılar, harfler, sözcükler, ses sinyalleri ve komutlardır. Veriler giriş birimleri tarafından toplanır.

  İ

  ACEMİ KULLANICILARA ÖĞÜTLER...


  • Her şeyi bir günde öğrenemezsiniz. Bu yüzden ilk günden hayal kırıklığına uğramayın. Öğrendikleriniz, ve buna bağlı olarak PC'lerden yararlanma ve zevk alma oranınız parabolik olarak artacak. Yani başlarda biraz sıkıntı çekeceksiniz, ama sonra daha hızlı ilerleyeceksiniz.

  • Bilgisayar dergilerini takip edin - size Çince gibi gelse de... Şöyle diyelim: Bir yabancı dili iyi öğrenmek istiyorsanız, sadece gramer kitaplarına ça­lışmaz, kendinizi geliştirmek için o dilde ki­taplar da okursunuz. Aynı şey burada da geçerli. Bilgisayar teknolojileri de hızla ge­liştiği için en güncel bilgileri yine dergilerde bulabilirsiniz.

  • "Hangi bilgisayar kitaplarım alalım?" diye sorabilirsiniz. Bilgisayar kitapla­rı genelde belirli bir konu üzerine yoğunlaş­mıştır: Windows, Internet, Web tasarımı, CAD, diğer programlar, ağlar (network) vs. Bu kitaplar o alanda bilgilerinizi artırmayı sağlayabilir ama genelde bazı şeyleri za­ten bildiğinizi varsayar. Uzmanlaşmak iste­diğiniz alanlar olursa bu kitapları alabilirsi­niz. Ama ben sizin yerinizde olsam ders ki­tabı gibi yazılmış bilgisayar kitaplarını al­maz, daha eğlenceli olanları tercih ederdim. Satın alındıktan sonra birkaç sayfa okunup bir köşeye atılmış o kadar çok kitap vardır! Şöyle diyelim: Hala acemi olduğunuza inanıyorsanız mümkün olduğunca güzel, okunaklı bir dille yazılmış, eğlenceli kitapları tercih edin. Bir şeyi sıfırdan öğren­mek için değil, başınız sıkıştıkça referans olarak kullanmak için kitaplar alabilirsiniz. Bir de, artık bilgisayar kurdu olduktan son­ra, "Ben artık çok iyi bir Web tasarımcısı, programcı vs. olmalıyım" diye karar alırsanız, yani yeterli istek ve enerjiniz varsa, da­ha teknik anlatımlı kitaplara yönelebilirsiniz.

  • Çözülemeyecek sorun yoktur. Belki bir donanım, gerekli bir ayarı yapmadığınızdan çalışmıyordur, belki bir donanım veya yazılım bir diğerine yanlış etkide bulunup (işte uyumsuzluk bu demek) çalışmamasını sağlıyordur. En kötü ihtimalle donanımınız bozuktur. Eh bu da diğer her üründe başımıza gelebilir; gider değiştirtiriz.

  • Önce donanımlar hakkında birşeyler öğreneceksiniz. Çünkü donanımınızı yakından tanı­madan sorunlarla başa çıkmayı öğrene­mezsiniz. Çoğu sorun donanım kökenlidir, hatta yazılımdanmış gibi görünen bazı sorunlar bile. PC'nizi çok yakından tanıyın.

  • PC'nizi yakından tanıyın derken, başınıza neler gelebileceğinden (!) biraz bahsedelim: Marka ve model öğrenmeye başla­yacaksınız. Zaten - örneğin otomobil tutkun­ları nasıl Ferrari'lerden, Porsche'lerden bahsediyorsa - marka ve modellerden bahsetmeye başlamışsanız, "kurt" oluyorsunuz de­mektir. Bu donanımların kurulum yöntemlerini, diğer donanımlarla ilişkilerini öğrene­ceksiniz. Üretici/satıcı firmaların Web sitelerinde bu donanımların yeni sürücülerini aramaya başlayacaksınız (daha fazla özel­likle, daha iyi, daha hızlı çalışsınlar diye). Hatta bizim seviyelerimize gelirseniz, "şu donanım bu donanımla (veya yazılımla) uyumlu mu, performansı nasıldır, hızlandır­mak için hangi ayarları kullanmalıyım" gibi sorular soracaksınız kendinize. Gözünüzde büyütmeyin, bunlar kendiliğinden olacak.

  • Bir ikilem ile karşı karşıya gelebilirsiniz: Bilgisayarınızı daha fazla kurcalayıp daha fazla şey öğrenmek; ve bilgisayarınızı kur­calarken işleri içinden çıkılmaz hale getir­mek. Burada biraz sezgileriniz, biraz da tedbir ve dikkat işin içine giriyor. Öncelikle, bilgisayarınızda kurcaladığınızda pek so­run çıkarmayacak şeyler vardır. Örneğin Windows ve programlarınızın mönüleri, renk ve görünüm ayarları, bir işi yapmanızı sağlayan komutlar, klasörler arasında do­laşmak... Bir de acemilerin basını derde so­kabilecek kurcalamalar vardır: Değiştirilen (genelde yazılım üzerinden) donanım ayar­ları, silinen dosyalar vs. ilk grup için "istedi­ğiniz kadar kurcalayın" diyebiliriz, ikinci grup içinse "kurt olacaksanız, zaten günün birinde kurcalayacaksınız" demek zorunda­yız. Bu durumda, acemiyken, birinci ve ikin­ci grubu birbirinden ayırt etmek için sezgilerinize güvenmelisiniz - biz de size yar­dımcı olacağız. Daha karmaşık ayarları kurcalarken çok dikkatli olmalısınız, ama çoğu kurcalama geri alınabilir. Bu durumda hafızanıza güvenemiyorsanız, yaptıklarınızı not alarak çalışın. Her şey arap saçına dönerse bir sigortanız var: Her şeyi baştan kurmak. Şimdi size karmaşık geliyor olabi­lir; ama öğrendikçe herşey kolay gelmeye başlayacaktır.

  • Paniğe kapılmayın! Bir hata yaptıysanız ilk aşamada bunu düzeltmenin bir yolu bü­yük olasılıkla vardır. Bu yolu bir türlü bula­mayıp işleri daha fazla karıştırdıysanız yar­dım isteyin. Bu bilgisayarlardan daha fazla anlayan bir arkadaşınız da olabilir, Öğretmeninizde. Bazı durum­larda PC'nizi görmeden telefon veya e-posta ile yardımcı olamayabiliriz ama çoğu kez de işinize yarayabilecek bilgiler bulabilirsiniz. Dedik ya, işler iyice sarpa sararsa bir sigortanız var: Her şeyi baştan kurmak. Ta­bii bu noktaya gelene kadar önerilebilecek pek çok çözüm olabilir.

  • Düzenli çalışın. Dosyalarınızı rasgele kaydetmeyin. Belirli klasörler altında saklayın. Programlarınızın hangi klasörlere kurulduğunu iyi bilin.

  • Windows altında, çoğu programda ko­mutların birbirine benzediğini unutmayın. Dosya açmak, kaydetmek, yazdırmak; bir metni veya resmi kesmek, kopyalamak, ya­pıştırmak; programın görünüm ayarlarım yapmak vs. Sezgilerinize güvenin; Win­dows sezgisel bir işletim sistemidir. Yani ilk kez PC başına oturuyor olsanız bile, fare imleci ile şuraya buraya tıklamak size pek çok şey öğretebilir.

  • İnternet'ten yararlanmayı iyi öğrenin. Sorunlarınızı aşarken Web sitelerinden, haber (tartışma) gruplarından, mesaj tahtalarından, elektronik postadan bol bol yararlanacaksınız.

  • Bazıları bilgisayar ile yakından ilgilenen arkadaşları ile sık sık görüş alışverişinde bulunarak "kurt" olurlar. Çevrenizde deneyim­li, size yardım edebilecek bir arkadaşınız varsa yakasına yapışın.

  • Kullanım kitapçıklarını okuyun. Ayrıca kullandığınız bilgisayar ürünlerini üre­ten/satan firmaların Web sitelerini de sık sık ziyaret edin. Aradığınız bir sorunun çö­zümü bu kitapçıklarda veya Web sitelerinde olabilir, ingilizce bilmiyor olabilirsiniz; neyse ki yenilerde firmalar Türkçe kullanım kılavuzları ve Türkçe Web siteleri hazırlamaya daha bir önem vermeye başladılar.
  şlem:
  Veriler insanların amaçları doğrultusunda, programın yetenekleri ölçüsünde işlem basamaklarından geçer.

  Bellek: Verilerin saklandığı yerdir. Giriş yapılan veriler, işlenen veriler bellekte saklanır.

  Çıkış: Bilgisayar tarafından üretilen rapor, döküman, müzik, grafik, video, resimlerdir. İşlenmiş sonuçların yazılı olarak ekrandan veya diğer çıkış birimlerinden çıkarılmasıdır.

  Bir bilgisayar sisteminden bahsetmek için yazılım ve donanıma gereksinim duyulmaktadır.  Bilgisayar donanımı (hardware): Bilgisayarların fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir. Elle tutulabilirler. Ekran, klavye, Sabit disk (harddisk), fare, yazıcı, bellek, mikroişlemci, tarayıcı,…

  B

  Resim 1 : Bilgisayarda uzun süre çalışırken yerleşim ve doğru oturma kurallarına uymak gerekir

  ilgisayar yazılımı: (software)
  Donanımı kullanmak için gerekli programlardır. Bilgisayarın nasıl çalışacağını söylerler. Elle tutulmazlar. Belirli bir işlemi yapmak üzere bilgisayara kurulurlar (setup, install). Örneğin: Kelime işlem (word processor) programları son kullanıcıların yazı yazması için kullanılır. Tablolama (spreadsheet), sunu (presentation), programlama dilleri (Pascal, C ...), ses (sound) programı gibi.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   23


      Ana sayfa


  Her şeyi bilmek zorunda değilsiniz

  Indir 471.69 Kb.