bilgiz.org

Geçersiz dizin hatası ve Yetersiz disk alanı hatası ne zaman ortaya çıkar ve nasıl giderilir
Tarih29.12.2017
Büyüklüğü36.68 Kb.

Indir 36.68 Kb.

Geçersiz dizin hatası ve Yetersiz disk alanı hatası ne zaman ortaya çıkar ve nasıl giderilir:

 • Eğer dizin adını yanlış yazmışsak ya da o dizin bilgisayarda bulunmuyorsa bize "geçersiz dizin" şeklinde bir mesaj gelecektir. Bu hata disk in FAT’inde, diskteki dizin yerleşim tablosunda bozulma varsa ortaya çıkar.

 • Çözüm olarak disk denetleme programları (Scandisk ve Defrag) çalıştırılarak sorun giderilmesi yoluna gidilmelidir.

 • Bu işlemler sonucunda düzelmezse disk in biçimlendirilmesi (Formatlanması) gerekir.

 • Tabii ki diskte fiziksel bozulmalar yok ise.

 • Yetersiz Disk Alanı, sistemi yavaşlatan sebepler arasında bellek kadar önemli bir faktöre sahiptir.

 • Eğer işletim sisteminiz sürekli olarak yetersiz sanal bellek hatası veriyorsa, bilgisayarınız geçici dosyaları saklamak için sabit diskinizi kullanıyor demektir. Windows yetersiz alan hatası verir, çünkü etkili bir şekilde çalışabilmek için geniş bir disk alanına ihtiyaç duyar. Windows’un gerektirdiği bu alana sanal bellek adı veriliyor.

 • Daha iyi bir alternatifse tüm dosyalarınızı ikinci bir disk bölümünde saklamaktır.

 • Örneğin D sürücüsünde saklayarak, C sürücüsünü rahatlatabilirsiniz.

 • Ancak bunun için sabit diskinizde birden fazla bölüm olması gerekir.


Windows Kaynaklarının Düşük Olması hatası ile ne zaman karşılaşırız. Bu sorunun giderilmesi için neler yapılabiliriz.

İşletim Sistemi için ayrılan Ram ve Disk ön belleğinin yeterli olmaması durumunda karşılaşılan hatadır.

Microsoft, Windows işletim sistemini ön bellek değerleri için standart değerlere ayarlayıp öyle sunar. Sisteminizden Maksimum verim almak için bu değerlerin sisteminize göre kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Çözüm için; disk ön belleğinin en az takılan RAM seviyesinde veya daha yukarı olması gerekir.

Bu işlemi yapmak için; Başlat menüsünden Çalıştır ile regedit’i çalıştırınız.
Görev yöneticisi ne işe yarar, nasıl çalıştırılır, görev yöneticisi penceresinde bulunan sekmelerin görevleri:

Görev Yöneticisi, bilgisayarınızda çalışan programlar ve işlemler hakkında bilgi sağlar. Ayrıca, işlemler için en sık kullanılan performans ölçülerini görüntüler. Bilgisayarınızın performans anahtar göstergelerini izlemek için Görev Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz. Çalışan programların durumunu görebilir ve yanıt vermeyen programları sona erdirebilirsiniz. En çok on beş parametre kullanarak çalışan işlemlerin etkinliğini değerlendirebilir, CPU ve bellek kullanımı grafiklerini ve verilerini görebilirsiniz. Ayrıca, bir ağa bağlıysanız, ağın durumunu ve ağınızın nasıl çalıştığını da görebilirsiniz. Bilgisayarınıza birden fazla kullanıcı bağlıysa, kimin bağlı olduğunu, bağlı kullanıcıların ne üzerinde çalıştıklarını görebilir ve onlara ileti gönderebilirsiniz.Uygulamalar: Bilgisayarda çalışan programların durumunu gösterir. Bu sekmede, seçili olan programısonlandırabilir, başlatabilir veya geçiş yapabilirsiniz.
İşlemler: Şekil 3.10’da bilgisayarınızda çalışan işlemler hakkındaki bilgilerin gösterildiği form belirtilmektedir. Örneğin, CPU ve bellek kullanımı, yansıma ve kullanıcı adı gibi parametreler hakkındaki bilgileri görüntüler ve seçili bir işlem sonlandırılabilir.
Performans: Şekil 3.11’de bilgisayarınızda çalışan işlemler hakkındaki bilgilerin gösterildiği form belirtilmektedir. Bilgisayarın performansı hakkında, dinamik bir genel bakış görüntüler.
Ağ iletişimi: Ağ performansının grafik gösterimini sunar. Bu sekme, bilgisayarda

çalışan ağ veya ağların durumunu, bağlantı hızını ağ kullanımı ve bağdaştırıcı adını gösteren basit bir niteleyici gösterge sağlar.


Kullanıcılar: Bilgisayara erişimi olan kullanıcıları, oturum durumunu ve adları görüntüler. İstemci Adı, eğer varsa, oturumu kullanan istemci bilgisayarın adını belirtir. Oturum, başka bir kullanıcıya ileti göndermek veya başka bir kullanıcının oturumuna bağlanmak gibi görevleri yerine getirirken kullanmanız için bir ad sağlar.
Sanal bellek:

Sanal Bellek: Bilgisayarınız yetersiz RAM’la çalışıyorsa ve o anda ek bellek gerekiyorsa, Windows sabit disk alanını kullanarak sistem RAM’ına benzetim yapar. Bu durum, sanal bellek olarak bilinir ve genellikle disk belleği dosyası olarak adlandırılır.


Bilgisayarım /Sağ klik/Özellikler/Başarım sekmesi/Sanal bellek düğmesi tıklanarak gelen pencereden ayarlar yapılır.


Sorun giderici Event Viewer (Olay Görüntüleyici):

Sistem ve uygulama hatalarının kayıt edildiği bir log sistemidir. Yani sistemde meydana gelen her bir "olayı" raporlayabilir. Bu kayıtları incelemenizi sağlayan program Event Viewer'dır. Olay Görüntüleyicisi ile kullanıcılar, Uygulama, Güvenlik ve Sistem günlüklerinde kaydedilmiş olan olayları izleyebilir.


Başlat-Denetim Masası-Yönetimsel araçlar-Olay Görüntüleyicisi ya da başlat çalıştır penceresine eventvwr yazdıktan sonra enter ya da tamam tıklayarak Event Viewer programını çalıştırınız.
Aygıt Yöneticisi:

Masaüstünde bulunan bilgisayarım simgesi sağtıklanılır. Açılan pencereden Sistem özellikleri komutu tıklanır ve ekrana gelen pencereden Aygıt Yöneticisi sekmesi seçilir. Ya da Denetim masasında bulunan Sistem simgesi çift tıklanarak Sistem Özellikleripenceresinden Aygıt yöneticisi sekmesi seçilerek Aygıt yöneticisi penceresine ulaşmak mümkündür.


Geçersiz Dizin Hatası” ne zaman ortaya çıkar ve bu hatanın giderilmesi için kullanılan programlar

Eğer dizin adını yanlış yazmışsak ya da o dizin bilgisayarda bulunmuyorsa bize "geçersiz dizin" şeklinde bir mesaj gelecektir. Bu hata disk in FAT’inde, diskteki dizin yerleşim tablosunda bozulma varsa ortaya çıkar.Çözüm olarak disk denetleme programları (Scandisk ve Defrag) çalıştırılarak sorun giderilmesi yoluna gidilmelidir. Bu işlemler sonucunda düzelmezse disk in biçimlendirilmesi (Formatlanması) gerekir. Tabii ki diskte fiziksel bozulmalar yok ise.


Bir bilgisayara Windows XP Professional veya Windows XP Home Edition işletim sistemi kurabilmek için gerekli olan minimum sistem gereksinimi:

İşlemci: 300 MHz veya üstü işlemciye sahip PC önerilir; minimum 233 MHz gerekir (tek veya çift işlemcili sistem); Intel Pentium/Celeron ailesi veya AMD K6/Athlon/Duron ailesi veya uyumlu işlemci önerilir.

Bellek: 128 MB veya üstü RAM önerilir (Minimum 64MB desteklenmektedir; performans düşebilir ve bazıözellikler kullanılmayabilir).

Sabit disk: 1.5 GB kullanılabilir sabit disk alanı

Ekran kartı: Super VGA (800 × 600) veya daha yüksek çözünürlüğe sahip video bağdaştırıcısıve monitör

Diğer: CD-ROM veya DVD sürücüsü, klavye ve Mouse veya uyumlu işaretçi Aygıtı
Windows 7 sistem gereksinimleri

Kişisel bilgisayarınızda Windows 7 çalıştırmak istemeniz durumunda gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

 • 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı 32 bit (x86) ya da 64 bit (x64) işlemci

 • 1 gigabayt (GB) RAM (32 bit) veya 2 GB RAM (64 bit)

 • 16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit) kullanılabilir sabit disk alanı

 • WDDM 1.0 veya üzeri sürücüye sahip DirectX 9 grafik aygıtı


Windows 8 sistem gereksinimleri

Windows 8.1

Bilgisayarınızda Windows 8.1 çalıştırmak istiyorsanız aşağıdakiler gereklidir:

 • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ve PAE, NX ve SSE2 desteği (daha fazla bilgi)

 • RAM: 1 gigabayt (GB) (32 bit) veya 2 GB (64 bit)

 • Sabit disk alanı: 16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit)

 • Grafik kartı: WDDM sürücüsüne sahip Microsoft DirectX 9 grafik cihazı


Aşağıdaki Windows Xp Başlatma Kipleri ve Kullanıldığı durumlar:

Güvenli Mod:

 • Windows’un çalışması durumunda bir problem olduğu zaman ve yüklenmiş olan programları sağlıklı olarak kaldırmak istediğinizde bu mod kullanılır. Örneğin, bir tarayıcı yüklediniz ve bu tarayıcı istenen özelliklerde çalışmıyorsa bu tarayıcının driver (sürücü) dosyalarını kaldırarak (uninstall) yeniden yüklenmesi, bazen bir

çözüm olabilir. Bu durumda normal modda bilgisayar açılınca, sürücü dosyalarını kaldırma (driver uninstall) yeterli olamayabilir. Bunun için, Güvenli Mod ile bilgisayar açıldıktan sonra dosyalar kaldırılır ve normal modda yeniden yüklenir.


 • Windows XP açılışında bir problem olup açılış gerçekleşmeyince bu mod kullanılır. Örneğin, bilgisayar kilitlenince veya elektrikler kesilince, bir sonraki açılışta Windows açılmayabilir. Bu durumda da açılış güvenli modda gerçekleşir.

Ekran çözünürlüğü ile ilgili ayarlar değiştirilince, bazen bu ayarlar Windows’un çalışmasında sorun çıkarabilir. Bu durumda da açılış güvenli mod da yapılacaktır.


 • Bilgisayara yüklü olan donanımlardan dolayı ortaya çıkan çakışma sorunları nedeniyle Windows’un sorunsuz çalışmaması durumunda bilgisayarda varsayılan default (ayarlar) kavramı kullanılır. Bunun anlamı, önceden belirlenen standart ayarlar demektir. Bilgisayar Güvenli Mod'da açıldığında, Windows XP işletim sistemi var sayılan ayarları kullanır. Yani klavyenin çalışması için gereken sürücü dosyaları, ekran kartı driver (sürücü) dosyaları ve Windows XP işletim sistemi


AğDesteği ile Güvenli Mod: Bilgisayarınızın Ağ bağlantıları (Başka bilgisayarlara bağlı) olması durumunda, bu bilgisayarlara bağlanarak Güvenli Mod'da açılış yapmak amacıyla kullanılır.
Komut İstemiyle Güvenli Mod: Başlangıç dosyaları olan Autoexec.bat ve Config.sys dosyaları çalıştırılmadan bilgisayarın açılması sağlanır. Bu modda CD sürücüsü ve diğer birimlerin yazılımları yüklenmediğinden bu aygıtlar çalışmaz. Açılışta Windows ekranı yerine komut satırı görüntülenir.
Ön Yükleme Kimliğini Etkinleştir: Güvenli mod açılışında yüklenen driver'lerin (sürücü) ve hizmetlerin listesinin görüntülenebileceği bir açılış modudur. Bu modda oluşturulan listenin incelenmesi ile sistemde oluşan sorunun anlaşılması kolaylaşır. Bu liste, ntbt.txt dosyasına kaydedilir. Dosyanın kaydedildiği dizin ise %windir% dizinidir.
VGA Modunu Etkinleştir: Ekran (Görüntü) kartının ayarlarında ortaya çıkan bir sorun durumunda normal açılışta ekran görüntüsüne ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda standart bir ekran kartısürücüsü yükleyerek bilgisayarıaçmak mümkündür. Standart bir ekran sürücüsü yüklemek için bu mod kullanılır.
En Son İyi Yapılandırma <Çalışan en son ayarlarınız>: Windows en son sorunsuz kapandığıayarlarıkayıt defterine kaydeder. Bundan sonra bir sürücü yüklenmesi gibi nedenlerle bilgisayarın açılışında sorunlar ortaya çıkabilir. En son başarılı Windows açılış ayarları ile bilgisayarı sorunsuz açmak için bu mod kullanılır.
Dizin Hizmetleri Geri Yükleme Modu :

Sunucu işletim sisteminin kullanıldığıağ bilgisayarlar için kullanılan bir seçenektir.

SYSVOL ve Active Directory dizin hizmetinin yüklenmesi için bu mod kullanılır.
Hata Ayıklama Modu: Bilgisayarları birbirine bağlayan seri kablo ile hata ayıklama

bilgileri diğer bilgisayara gönderilir. Uzaktan Yükleme Hizmeti ile bilgisayarınızı yapılandırdıysanız, sistemi geri yükleme ve kurtarma seçenekleri bu modda aktif hale gelir.Windows Xp Kurtarma Konsolu kullanıldığı durumlar:

Microsoft Windows XP tabanlı bilgisayarınız düzgün başlatılamıyorsa veya hiç başlatılmıyorsa, sistem yazılımınızı kurtarmanıza yardımcı olması için Windows Kurtarma Konsolu'nu kullanabilirsiniz. • İşletim sistemi dosyalarını ve klasörlerini kullanma, kopyalama, yeniden adlandırma veya değiştirme

 • Bilgisayarınızı bir sonraki başlatmanızda hizmet veya aygıt başlatmayı etkinleştirme veya devre dışı bırakma

 • Dosya sistemi ön yükleme kesimini veya Ana ön yükleme Kaydını(MBR) onarma

 • Sürücülerde bölümler oluşturma ve bunları biçimlendirme


Bilgisayarda yedek alma, Yedek alma programı, Yedek Alma Sihirbazı (Backup Wizard) :

Yedekleme (Backup) verilerin çeşitli risklere (virüs bulaşma, işletim sisteminin çökmesi, HDD bozulması vb.) karşı yedek kopyalarının alınması işlemidir. Böylece verileri yedekleyerek oluşabilecek bir sorunun önceden

tedbirini almış olursunuz. Örneğin, dosyalar bozulur veya kaybolursa, bunları yedeklerinden geri yükleyebilirsiniz.


 • Dosya veya klasörlerin yedeklenmesi

 • Sistem dosyaların yedeklenmesi

 • Yedeklenen verilerin geri yüklenmesi

 • Yedekleme işleminin zamanlanması gibi işlemler yapılabilir.

Backup wizard (Yedek alma sihirbazı) programını çalıştırma

Başlat-Programlar-Donatılar seçeneğini seçiniz. Gelen pencereden Sistem Araçları işaret ediniz. Son olarak Yedekleme seçeneğini tıklayınız; ya da

Başlat-Çalıştır penceresine ntbackup.exe yazıp enter ya da tamam’ı tıklatırsanız yedekleme programını çalıştırırsınız.
Aşağıda verilen Ağda Sorun Giderme Yardımcı komutlar, kullanım şekilleri ve görevleri

Ağda sorun gidermede yardımcı komutları kullanmak için Başlat / Çalıştır seçeneklerini seçiniz ve “cmd” yazın ve tamam’a basınız. Karşınıza gelen komut ekranına gerekli olan komut ya da komut satırını yazarak [ENTER]’a basınız.


Ping:

Bu komut ağ üzerinde bulunan iki bilgisayar arasındaki olası bir ağ bağlantı kaybı testi için kullanılan bir komuttur.c:\> ping 169.254.227.107

169.254.227.107 hedefine ping uygular.
Tracert

Tracert komutu TCP/IP içinde gelen kullanışlı bir komuttur. Bu komut ile bir IP adrese ulaşırken kullandığınız yolu gösterir. Bu komutla girilen IP adresine çeşitli paketler gönderilecek, bu paketlerin karşı tarafa hangi yönlendiriciler üzerinden gittiği görüntülenecek.c:\>tracert www.microsoft.com

Mevcut bilgisayardan www.microsoft.com adresine giden yolu izlemek için kullanılır


Winipcfg – Wntipcfg

Winipcfg: Windows ile çalışırken IP adresini öğrenmeniz veya yeni bir IP adresi talebinde bulunmanız gerekebilir. IP ayarlarınızı görmek, var olan IP adresinizi bırakmak (release) ve yeni bir IP adresi talebinde bulunmak("Renew") için Winipcfg komutu kullanılır Winipcfg komutu Windows95/98/ME’de kullanılır.
Wntipcfg: Win95/98/Me'deki "winipcfg"nin Windows NT/2000'de eşdeğeri olan "wntipcfg"’dir.
Ipconfig

Win95/98/Me'de ki "winipcfg"nin Windows 2003 ve XP'de eşdeğeri olan "ipconfig"’dir. Geçerli tüm TCP/IP ağ yapılandırması değerlerini görüntüler ve “Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma İletişim Kuralı” (DHCP) ve “Etki Alanı Ad Sistemi” (DNS) ayarlarını yeniler. ipconfig komutunu herhangi bir parametre olmadan kullanırsanız, tüm

bağdaştırıcılar için IPv6 adresleri veya IPv4 adresi, alt ağ maskesi ve varsayılan ağ geçidi görüntülenir.
Netstat

Bu komut bir sistemin TCP bağlantılarını, bilgisayarın bağlı olduğu bağlantı noktalarını, Ethernet istatistiklerini, IP yönlendirme tablosunu, IP, ICMP, TCP ve UDP iletişim kuralları için IPv4 istatistikleri ile IPv6, ICMPv6, IPv6 üzerinden TCP ve IPv6 iletişim kuralları üzerinden UDP için IPv6 istatistiklerini görüntüler. Parametreler olmadan kullanılan netstat etkin TCP bağlantılarını görüntüler.


Net View

Sorun gidermede faydalı olabilecek bir komuttur. TCP/IP üzerinden NetBIOS devrede olduğunda ağ üzerinde kaynaklara göz atmak için kullanılan bir komuttur. Belirli bir sunucu üzerindeki paylaşılan kaynakları(yazı, klasör vb..) net view hızlı bir şekilde gösterir.+ Özellikle Notebook ta donanım hataları ve nedenlerini araştırınız…


    Ana sayfa


Geçersiz dizin hatası ve Yetersiz disk alanı hatası ne zaman ortaya çıkar ve nasıl giderilir

Indir 36.68 Kb.