bilgiz.org

En çok sorulan sorular (faq)
Tarih28.12.2017
Büyüklüğü96.77 Kb.

Indir 96.77 Kb.

EN ÇOK SORULAN SORULAR (FAQ)İki farklı internet servis sağlayıcından internet bağlantım ve e-mail adreslerim var. Internet bağlantımı sağlayıp diğer internet servis sağlayıcısından aldığım e-mail hesabımı kontrol edebilir miyim ?
E-mail’ları alabilmek için mail hesabının bulunduğu mail server’ına ulaşmak gerekir. Normalde mail server’ına ulaşmak herhangi bir web sitesine ulaşmak gibidir. Internet’e bağlıyken mail almak için mail server adresi, kullanıcı ismi ve şifre belirtmek yeterlidir. Ancak çok sık rastlanmasa da bazı internet servis sağlayıcıları mail server’larına kendi şirketlerinin sağladığı bağlantı dışında ulaşılmamasını isteyebilirler. Herhangi bir e-mail adresine gelen mail’ler herhangi bir browser aracılığıyla www.mail2web.com adresinden okunabilir. Mail2web sitesinin ana sayfasındaki forma mail server adresi, kullanıcı ismi ve şifre girildiği zaman gelen mail’ler browser’dan görülebilir.
Window 95’te modemle arkadaşımın bilgisayarına bağlanmak istiyorum. Bunun için ne yapmalı ?
Windows 95 içinde gelen “Hyper Terminal” programı kullanılabilir. Bir taraf bağlantı kurmak için karşı tarafın telefon numarasını aramalı, diğer taraf da modem sesini duyabilmek için önce “atm2”, telefon çaldıktan sonra da “ata” komutlarını “Hyper Terminal” ekranına yazmalı. Bağlantı sağlandıktan sonra menüler yardımıyla kolaylıkla dosya transferi yapılabilir.
Windows 95’in Dos modunda açmak için ne yapmalı ?
Windows 95, Windows 3.1’den farklı olarak grafik arabirimini otomatik olarak yükler. Grafik arabirimini yüklemeden Dos modunda açılması için, bilgisayar açılırken “Windows 95 is starting” ya da “Windows 95 başlatılıyor” ifadesi göründüğünde “F8” e basılır. Ekrana gelen menüden “Command Prompt Only” ya da “Sadece Komut istemi” seçilir. Eğer Windows 95’in her zaman komut satırından başlaması istenirse, ana dizinde [c:\] bulunan “msdos.sys” bir editör programıyla açılır. “[options]” altındaki “BootGUI=1” satırı “BootGUI=0” olarak değiştirilir. Bilgisayar yeniden başlatıldığında komut istemiyle başlayacaktır.
Windows 95 açılırken ekranda garip karakterler ve hata mesajları çıkıyor. Hata mesajları klavyedeki tuşlara basılarak geçilebiliyor ve sistem açılıyor. Sorunun kaynağı ne olabilir ?
İşletim sistemleri programlarla, bilgisayar donanımı arasındaki iletişimi sağlayan yazılımlardır. Window 95, tüm işletim sistemleri gibi açılırken bilgisayar donanımının sisteme tanıtılmasını sağlayan ve programlarla donanım arasındaki bağlantıları kuran dosyalar yükler. Sistemin açılırken garip karakterler çıkarması, yüklenen dosyaların bozulduğunu, hata mesajları da yüklenmesi gereken dosyaları bulamadığını belirtir. Bu tür hataları gidermek için donanımların sürücülerinin kontrol edilmesi, sürücülerin yüklenmesi, sistem dosyalarının tekrar yüklenmesi ve son çare olarak Windows 95’in tekrar kurulması gerekir.
Hard disklerde kullanılan IDE, SCSI ve EIDE gibi kavramlar ne anlama geliyor ?

Hard disk bilgisayarda programların ve bilgilerin depolandığı yerdir. Bilgisayarda hard diskten alınan bilgiler CPU’da işleniyor. Hard diskten bilgiler CPU’ya çeşitli birimlerden geçerek ulaşıyor. Bu birimlere hard diskin arayüzü denir. Günümüzde yaygın olarak iki arayüz standartı vardır. Bu standartlar IDE (Integrated Drive Electronics) ve SCSI (Small Computer Systems Interface)’dir. Günümüzde hard diskler IDE’nin bir standartı olan ATA olarak üretiliyor ve daha yeni ve daha hızlı arabirim olan EIDE (Enhanced IDE) kullanılıyor. IDE arabirimli hard diskler SCSI hard disklere uygun fiyatlarından ve IDE uyumlu kontrol kartlarının anakartlarda standart olarak bulunmasından dolayı çok yaygın olarak kullanılıyor. SCSI genelde üst düzey kullanıcıların kullandığı bir arabirimdir. SCSI, SCSI-2 ve SCSI-3 gibi değişik sürümleri vardır. SCSI hızlı bir arabirimdir. Bilgisayara SCSI sürücü takabilmek için SCSI kontrol kartı gereklidir.


Browser’ımdaki cache dosyalarına nasıl ulaşabilirim ?
Browser’lar ziyaret edilen sayfalardaki metin ve grafik bilgilerini hard diske yazıyor. Cache, sayfalar bir daha ziyaret edildiğinde bilgileri hard diskten okuyarak sayfaların daha çabuk yüklenmesini sağlıyor. Cache dosyalarına ulaşmak için Netscape browser’lrının adres satırına “about:global” yazılıyor. Gelen ekranda cache’de bulunan bütün dosyaların istatistikleri görülebiliyor. Microssoft Internet Explorer 4.0’da “View” menüsünden “Internet Options” seçilerek “Temporary ınternet Files” da bulunan “Settings” tıklanır. Ekrandan “Cache” ile ilgili ayarlar yapıldığı gibi “View Files” seçilerek “Cache” deki dosyalar da görülebiliyor.
Internet sayfalarındaki grafikler çok garip gözüküyor. Bunun nedeni ne olabilir ?
Internet sayfalarının en büyük bölümü 800x600 çözünürlük ve 16 bit renk derinliğine göre hazırlanmıştır. Sistemdeki renk derinliği 16 ya da 256 renk olması grafiklerin kötü görünmesine neden oluyor. Eğer ekran çözünürlüğü 800x600’den değişikse sayfa tasarımları hazırlandığı biçimde görülemez. Görüntü özelliklerini değiştirmek için masaüstünde boş bir yeri mouse’un sağ tıklanır. Gelen menüden en alttaki “Propetries” seçeneği seçilir. “Display Propetries” ekranından “Settings” tabı tıklanarak gelen ekrandan ayarlar değiştirilir.
Windows 95’te bellekle ilgili bilgilere nasıl ulaşabilirim ?
Windows 95’te “Accessories” ya da “Donatılar” bölümünde “System Monitor” programı bulunuyor. Bu program yardımıyla bilgisayarlarla ilgili birçok veriye ulaşılabiliyor. “System Monitor” programında “Add Item” menüsünden “Memory Manager” seçilerek sistemin boş bellek, sistem dosyalarının kapladığı bellek gibi 16 kategoride bellek durumu görülebiliyor.

**********************************


Bilgisayarımın özelliklerine “System Properties”den baktığımda “Other Devices” bölümünde, “PCI Bridge” ve “PCI Universal Serial Bus” cihazları görülüyor. Cihazların yan taraflarında soru işareti görülüyor. Bilgisayara bu cihazları doğru şekilde tanıtmam için ne yapmam gerekir ?
Bu iki cihaz anakartın üzerinde bulunan cihazlardır. Universal Serial Bus yeni anakartlarda bulunan bir özelliktir. Universal Serial Bus saniyede 12 milyon bit işleyebilen yeni bir arabirimdir. Bu arabirimin en büyük özelliği bilgisayara takılan birçok parçayı “Tak Çalıştır” ya da “Plug and Play” olarak tanıyabilmesidir. Windows 95’in OSR2 sürümünde Universal Serial Bus desteği bulunuyor. Universal Serial Bus’ı bilgisayara tanıtmak için Windows 95’in OSR2 sürümü gerekiyor. Cihazları Windows 95’e doğru olarak tanıtmak için anakartla beraber gelen sürücüler yükleniyor. Sürücüleri yüklemek için cihazların “Properties” ya da “Özellikler”den “Update Driver” ya da “Varolan Sürücüyü Güncelle” seçiliyor. Sürücü disketi ya da diskinde dizin belirtilerek cihaz Windows 95’e tanıtılıyor.
İnternete bağlanamıyorum. Internet servis sağlayıcısının numarası modem tarafından aranıyor, karşıdaki modem cevap veriyor. Normalde bağlantı yapılırken bir takım sesler gelip ondan sonra “Verifying user name and password” mesajı ekrana gelmesi gerekirken, bu mesaj gelmiyor. Sesler sürekli hiç durmadan tekrar ediyor. Sorunum nereden kaynaklanıyor ?
Modemlerin bağlantı sırasında iletişim kurabilmek için birbirlerini tanırlar. Bu sesler modemlerin birbirini tanıması sırasında gelir. Seslerin devam etmesi ve bilgi transferine başlamaması modeminizde fiziksel bir problem olduğunu gösterebilir. Bundan farklı olarak Windows 95’in içinde gelen ve modemle bağlantı kurmayı sağlayan "Dialup Networking" ya da "Dialup Adapter" yazılımlarındaki bir sorun bu bağlantı kurulamamasına neden olabiliyor. “Add Remove Programs” bölümünden “Dialup Networking” yazılımını kaldırıp, tekrar yükledikten sorunun modemden mi yoksa yazılımdan mı kaynaklandığını öğrenebilirsiniz
Bilgisayarımda bulunan cihazların IRQ’larını nasıl öğrenebilirim ?
Bilgisayarınızdaki cihazların IRQ, I/Q, bellek ve DMA adresleri liste halinde Windows 95’de görülebiliyor. Bunun için “Bilgisayarım” sağ tuşla tıklanarak, gelen menüde “Özellikler” seçiliyor. Gelen ekranda “Aygıt Deneticisi” sekmesi tıklanıyor. “Bilgisayar” ikonu çift tıklanarak istenilen adresler liste halinde görülebiliyor.
****************
Fat16 ile Fat32 arasında ne gibi bir fark var ? Bilgisayarımda dosya sistemi olarak FAT16 bulunuyor. Dosya sisteminin FAT32 olması için ne yapmam gerekiyor ?
Windows 95’in OSR2 öncesi sürümleri FAT32 dosya sistemini içermiyor. Bu yüzden Windows 95 sürümünün OSR2 ya da daha yüksek olması gerekiyor. Dosya sistemi hard diski bilgilerin yazılabileceği bölümlerin (cluster) oluşturulmasını sağlar. Hard diske yazılan her bilgi cluster’lara yerleştirilir. Cluster’ların boyutu dosya sistemine göre değişir. Cluster boyutunun büyük olması hard diskin çabuk dolmasına yol açar. Örneğin cluster boyutu 32 Kb olduğunda, 1 Kb’lık dosya hard diskte 32 Kb’lık yer kaplayacaktır. Fat32’nin en büyük özelliği cluster boyutunun Fat16’ya göre daha küçük olması. Bu sayede hard disk daha verimli olarak kullanılabiliyor. Fat16 2 Gb’dan büyük hard disk bölümlerini tanımıyor. Fat32’de 2 tetrabyte’a kadar hard disk bölümü oluşturulabiliyor. Fat32 ayrıca Vcache adlı cache programı kullanarak disk cache’ini hafızaya yönlendirerek performansı arttırıyor. Fat32 sistemine geçmek için fdisk programı kullanılıyor. Bilgisayarda bulunan tüm bilgiler silindiği için bu işlemi yapmadan önce mutlaka sabit diskte bulunan bilgileri yedeklemek gerekiyor. Ayrıca Partition Magic 3 programı kullanılarak daha kolay bir yolla Fat32 sistemine geçilebiliyor. Windows 98 yüklenirken de kolaylıkla Fat16 sistemi Fat32’ye dönüştürülüyor.
Bilgisayarıma Windows 95 yükledikten sonra otomatik olarak bağlı bütün cihazları tanıdı. Yalnız bilgisayar özelliklerinde “Unknown Devices” bölümünde “PCI Bridge” şeklinde bilinmeyen bir cihaz olduğunu gösteriyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim ?
Intel’in TX chipsetini kullanan anakartlar PCI Bridge yapısını destekliyor. PCI Bridge’i Windows 95’e tanıtabilmek için anakartla gelen CD’lerden patch dosyası yüklendiğinde sorun çözülüyor. Aynı patch dosyası Intel’in web sitesinden de indirilebilir.
Bilgisayarımda ICQ programı yüklü ve contact list’imde birçok kişi var. Bilgisayarıma format atıp sistemi yeniden kurmayı düşünüyorum. ICQ’yu tekrar yüklediğimde listemdeki kişiler teker teker yüklemek durumunda kalacağım. Bunu daha kolay bir şekilde yapamaz mıyım ?
Contact listesinin yedeğini almanız durumunda listenizde olan bütün kişileri tekrar contact liste almanız gerekmez. Contact listin yedeğini almak için ICQ programının bulunduğu dizinde bulunan “Db” ve “UIN” dizinlerini kopyalayın. Başka bir bilgisayara ya da yeni kurulan ICQ’ya “Db” ve “UIN” dizinindeki dosyalar aynen kopyalanır.

Internet’e bağlandığımda bana verilen Internet numarasını nasıl öğrenebilirim ?
Internet’e modemle bağlanıldığında bağlanılan servis sağlayıcı bilgisayara IP numarası verir. Bu IP numarası “winipcfg” programıyla görülebilir. Windows’un Başlat menüsünden “Çalıştır” tıklanıp “winipcfg” yazılır. Winipcfg programının “IP adress” bölümünde görülen numara bilgisayara atanan IP numarasıdır.
Internet servis sağlayıcısıyla yaptığım Internet bağlantısını nasıl hızlandırabilirim ?
Internet bağlantısının yapıldığı ikonu sağ tuşla tıklayın. Açılan menüden “Özellikler”i seçin. Açılan ekrandan “TCP/IP Özellikleri” tıklayın. “Ağ Oturumu aç”, “NetBEUI” ve “IPX/SPX” bölümlerinde bulunan tik işaretlerini kaldırın. Modemle Internet’e bağlanma süreniz kısalmakla beraber, bağlantıda bir sorun yaşama olasılığı azalacaktır.
Benim modemim 33600 bps fakat Internet’e bağlandığımda bağlantı penceresinde 115200 hızında bağlı olduğum görünüyor. Internet’e bağlandığım gerçek hızı öğrenmek için ne yapmalıyım ?
Bağlantı ekranında görülen hız bağlantı anındaki hızdır. Internet bağlantı hızı değişkendir, azalabilir ya da artabilir. Modemin 33600 bps olmasına karşın 115200 göstermesinin nedeni de çeşitli sıkıştırma algoritmalarıyla bilgi transfer hızının artmasıdır. Internet bağlantı hızını ölçebilen programlar bulunmaktadır. Starfish Internet Meter ya da Net Medic programları kullanılarak Internet bağlantı hızı anlık ya da ortalama olarak ölçülebilir.
**************
Microsoft Word kullanıyorum. Dökümanlarımı 12 punto olarak yazmak istiyorum. Fakat Word programı standart olarak 10 puntoya ayarlı. Bunu nasıl değiştirebilirim ?
Programın alt dizinlerinde Normal.dot adlı şablon dosyası açılıp, yazı puntosu ya da istenilen değişiklik yapılıp dosya kapatılıyor. Böylece yeni dökümanlar ayarlandığı gibi hazırlanabilmesi sağlanıyor.
Web sayfası hazırlıyorum. Fakat bazı eksikliklerim var. Netscape Composer’la hazırladığım sayfaya resim koymama karşın resimleri göstermiyor. Img src’si de var. Resmi de upload etmeme rağmen hiç bir şey olmuyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim ?
Bir web sayfasına image.gif isimli bir resim dosyası yerleştirilmesi istenirse sayfa HTLM kodunu yazmak yeterlidir. Dikkat edilmesi gereken konu “image.gif” dosyasının HTLM dosyasıyla aynı dizine yerleştirilmesidir. Dosyanın Ftp’yle doğru şekilde gönderilip gönderilmediğinin de kontrol edilmesi gerekiyor.
Windows 95’de “Page-fault”, “Illegal operation” ya da “fatal exception” gibi hata mesajlarıyla kullandığım programlar kapanıyor. Bu hatalar nereden kaynaklanıyor ? Bu hataları önlemek için ne yapmam gerekir ?
Bu hataların çoğu programlardaki programlama hatalarından (bug) oluşuyor. İki ayrı program aynı adresli belleği kullanmak istediğinde de bu sorunla karşılaşılabiliyor. Eğer bu sorunla çok olarak karşılaşılıyorsa bellekteki ya da sabit (Ram) diskteki bir sorundan da kaynaklanabilir.
Internet’e modemle bağlanırken bağlantı ekranında “Save Password” kutusu seçilemiyor. “Save Password” seçeneğini tıklayabilmem için ne yapmam gerekiyor ?
Problemin tam olarak neden kaynaklandığı belli olmamasına karşın, problem birkaç farklı şekilde çözülebilmektedir. “Control Panel”deki “Network” ikonu tıklanıyor. Network ekranından “Identification” tabı seçiliyor. Burada “Computer Name” olarak Internet servis sağlayıcısından verilen ve Internet’e bağlanırken kullanılan kullanıcı ismi yazılıyor ve ardından bilgisayar yeniden başlatılıyor. Bağlantı penceresi açıldığında kullanıcı ismi yazılmış olarak geliyor, şifre yazıldıktan sonra “Save Password” kutucuğu tıklanabiliyor. İkinci bir yol, “Registry Editor” kullanarak çözmek. Bunun için “Start” menüsündeki “Run” seçilerek komut satırına “regedit” yazılıyor. Gelen pencereden HYKEY_LOCAL_MACHINE\System\Current\ControlSet\Services\Class\NetTrans\. Dizini seçiliyor. Bu dizinin altında bulunan numaralı dizinlerden karşısında TCP/IP bulunan DriverDesc değeri bulunuyor. “Edit” menüsünden “New” seçeneği seçiliyor. Buradan “String Value” seçilerek değer olarak “MaxMTU” yazılıyor. Değerin üzerine çift tıklanarak “1500” olarak değiştiriliyor. Sonra HYKEY_LOCAL_MACHINE\System\ Current\ControlSet\Services\VxD\ MSTCP\. Seçiliyor. Aynı şekilde “New” ve “String Value” seçilerek değer olarak “DefaultRcvWindow” yazılıyor. Çift tıklanarak bu değer “2144” ile değiştiriliyor.
Sörf yaparken bazı sayfalara girdiğim zaman, browser plug-in yüklenmesi gerekiyor şeklinde mesaj vererek sayfayı yüklemiyor. Plug-in nedir, ne işe yarar ?
Plug-in’ler browser’lara eklenmiş bazı programlardır. Bu programlarla browser’lar tarafından gösterilebilen htlm sayfaları dışında ses, görüntü, film ve bunlar gibi web sayfalarına eklenmiş dosyalar çalıştırılabiliyor. Plug-in’ler kurularak bilgisayarda yüklü browser’larla ilişkilendiriliyor. Browser gereken plug-in yüklü ise sayfayı gösterebiliyor, değilse uyarı mesajı veriyor. Plug-in yüklenmeden önce, browser’ların kurulum işleminden önce kapatılması gerekir.
Windows 95’in “Program Ekle/Kaldır” penceresinde silinen programlar hala listede görünüyor. Listede görünen bu programları buradan nasıl silebilirim ?
“Start” menüsündeki “Run” seçilerek komut satırına “regedit” yazılıyor. Gelen ekrandan “HYKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall” dizini seçiliyor. Buradan silinmek istenen programlar buradan silindiğinde “Program Ekle/Kaldır” penceresinden de siliniyor.
Proxy server nedir ? Proxy server’ları nasıl kullanabilirim ?
Proxy server’lar browser’ların cache sistemleri gibi çalışan bilgisayarlardır. Proxy server’lar böylece Internet trafiğini azaltıyor. Proxy server’a bağlanarak sörf yapan bir kişiye ulaşan tüm dosyaların kopyası server’da saklanıyor. Başka birisi aynı siteleri ziyaret ettiği zaman dosyalar kullanıcılara proxy server’dan ulaşıyor. Proxy server kullanmak için browser’ların proxy server’larla ilgili bölümlerine Turnet’in proxy1.turnet.net.tr ya da proxy2.turnet.net.tr adresleri yazılabilir.
Windows 95’te kullanılan swap file nedir ? Büyüklüğünü sistemin kendisinin ayarlaması mı gerekiyor ?
Windows 95, uygulamaları çalıştırırken belleğin yanı sıra sabit diskin bir bölümünü de kullanıyor. Sabit diskin bu amaçla kullanılan bölümüne swap file deniyor. Genellikle swap file’ın büyüklüğünü Windows 95 ayarlıyor. Eğer sistemin istediği gibi sabit diski kullanması istenmezse swap file’ın büyüklüğü kullanıcılar tarafından da ayarlanabilir. Bunun için “My Computer” ikonu farenin sağ tuşuyla tıklanarak “Propetries” seçiliyor. Buradan “Performance” menüsü seçiliyor. Gelen ekranda “Virtual Memory” tıklanıyor ve “Let me specify my own virtual memory settings” seçiliyor. Genel olarak swap file’ın minumum değerinin sistemdeki belleğin 2.5 kat olması tavsiye edilmektedir.
**********

Internet Explorer 4.0’la bir sayfaya girmek istediğim zaman içerik danışmanı devreye giriyor ve parola istiyor. Tabii ki parolayı bilmiyorum. Parolayı ailem koymuş olamaz çünkü bilgisayarla ilgilenmiyorlar. IE 4.0’ı çok kez uninstall yapıp tekrar yükledim, ama yine bir şey değişmedi. Bu içerik danışmanını nasıl etkisiz hale getirebilirim ?
Internet Explorer 4.0’da IE 3.0’da olduğu gibi “Content Advisor” ya da “İçerik Danışmanı” ile çocukların zararlı sitelere ulaşması engelleniyor. Internet Explorer’in “Content Advisor” özelliği şifre konulmasa bile şifre sorarak sörf yapılmasını engelleyebiliyor. Bu sorunu çözmek için önce “C:\WINDOWS\SYSTEM\RATINGS.POL” dosyasının silinmesi gerekiyor. Daha sonra “regedit” programı kullanılarak “HYKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Current\Version\Policies\Ratings” dizini siliniyor. Bilgisayar yeniden başlatıldığında “Content Advisor”ın devreye girmesi bu şekilde engelleniyor.
Bilgisayarımda 32 hızlı CDRom sürücü var. CDRom’a ne zaman bir CD koysam okumaya çalıştıktan sonra CD’yi okumadan geri çıkartıyor. Bunu nasıl çözebilirim ?
CDRom’un CD’leri okuyan lazerli kısmı kirlenmiştir. Bu sorunu çözmek için CDRom temizleme kit’leriyle CDRom’u temizlemek gerekiyor. CDRom temizleme kit’lerindeki CD ve özel temizleme sıvısı kullanılarak bu sorun çözülebilir.
ICQ programı zaman zaman hata vererek kapanıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim ?
Bilgisayarınızda ICQ programıyla aynı sistem kaynaklarını kullanan programlar bu tür soruna neden olabilir. Bu sorunla karşılaşıldığında önce ICQ programıyla birlikte çalışan bütün programlar kapatılır. Sonra ICQ programı tekrar çalıştırılır. Eğer sorun devam ederse ICQ programının bulunduğu dizindeki “Db” klasörü yedeklendikten sonra “Programlar” menüsünden “Uninstall ICQ” seçilerek ICQ programı kaldırılır. Program tekrar kurularak daha önce yedeklenen “Db” dizini kurulan ICQ dizinine kopyalanır.
Bir bilgisayarın Internet aracılığıyla uzaktan kontrol edilip edilemeyeceğini merak ediyorum. Bunun için kullanılabilen program ve shareware’lerle ilgili bilgi almak istiyorum. Eğer böyle bir şey yapmak mümkünse Avustralya’da bulunan kuzenimin bilgisayarında bazı yükleme ve düzenlemeler yapabilir miyim ?
Bazı programlar kullanılarak uzaktaki bir bilgisayarı yönetmek mümkün. Bunun için PC Anywhere, Remotely Possible ve Timbuktu gibi programlar kullanılabilir. Bu programların çalıştığı iki bilgisayardan birinden diğerine TCP/IP numarasıyla bağlanılıp, program ekranında karşı taraftaki bilgisayarın masa üstü görülür. Bu ekrandan karşı tarafta bulunan programlar çalıştırılabilir. Aynı zamanda bu programlar sayesinde her iki taraf arasında dosya transferi ve chat de yapılabilir. İki bilgisayarda bu programların çalışması ve Internete bağlı olması bir bilgisayardan diğerine yükleme ve düzenleme yapmak için yeterlidir.
Bilgisayarımda Explorer’ı çok sık kullanıyorum ve programı çalıştırdığımda istediğim dizinle açılmasını istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor ?
Windows Explorer programı çalıştırılır. Windows dizini içinde “Eplorer.exe” dosyası bulunur ve bu dosya fareyle sadece bir kere tıklanarak masa üstüne taşınır. Böylece masa üstünde her çift tıklandığında bu programı çalıştıracak bir kısa yol yaratılmış olur. Daha sonra bu kısa yol ikonu bir kere tıklanarak farenin sağ tuşuna basılır ve ekrandaki küçük menü içinde “Propetries” (Özellikler) satırı seçilir. Ekrana gelen özellikler penceresinde yukarıdaki listeden “Short Cut” (Kısa yol) menüsü işaretlenir. Kısa yol penceresi içinde “Target” (Hedef) kutucuğuna C:\WINDOWS\EXPLORER.EXE /n./e.XXX yazılır. Burada XXX olarak belirtilen harfler yerine program her çalıştırıldığında açılması istenilen dizin yazılmalıdır. Örneğin C:\WINDOWS\EXPLORER.EXE /n./e,c:\ yazılması durumunda sabit diskin ana dizini, dolayısıyla tüm dizinler görüntülenecektir.
Arkadaşım Internet’ten “Mime” formatında bir dosya gönderdi. Bu programı açamıyorum Bu uzantılı dosyaları nasıl açabilirim ?
“Mime” uzantılı dosya açmak için dosya ilk önce “txt” dosyası olarak “Notepad” programında kaydedilir. Kaydedilen dosyanın uzantısı “uue” olarak değiştirildikten sonra Winzip programı otomatik olarak dosyayı açacaktır.
******
İki bilgisayarı birbirine bağlamak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekir ? Oyunların çok oyunculu seçeneğinde bulunan “Direct Cable” nedir? Bu seçeneği kullanarak çok oyunculu oyun oynamam için ne gerekiyor? Bunun dışında ethernet kartı kullanmak daha mı iyidir?
İki bilgisayarı iki yolla birbirine bağlayabilirsiniz. İlk yol olarak her iki bilgisayara network kartı takılıp, bir kablo yardımıyla birbirine bağlanabilir. Bunun dışında iki bilgisayar paralel portlarını kullanarak birbirine bağlanabilir. Bunun için gerekli tek şey bir paralel port kablosu. “Direct Cable” bilgisayarın “Com” bağlantı noktasına takılan kabloya verilen isimdir. Windows 95’le gelen “Direct Cable Connection” programını kullanarak bilgisayarlar sorunsuz olarak birbirine bağlanabilir. “Direct Cable” yöntemiyle iki bilgisayar arasında 115.2 kbs bilgi transferi gerçekleştirilebiliyor. Ethernet kartlarının 10 ve 100 mbit veri transfer imkanını göz önünde tutarsak “Direct Cable” yöntemi ethernet teknolojisine göre oldukça yavaş bir yöntem. Bir bilgisayar mağazasından ”Com” port’a takılabilecek bir “direct cable” satın alınabiliyor. Ethernet kartıyla iki ya da daha fazla bilgisayarı birbirine bağlayabilirsiniz. Eski teknolojili BNC kablolarla ikiden fazla bilgisayarı tek bir kabloyla bağlanabilir. Ama yeni teknolojili UTP kablo kullanarak ikiden fazla bilgisayarı birbirine bağlamak için bir hub’a gereksinim duyulur.
Windows 95’te kayıtlı kullanıcı ismini değiştirmek için ne yapabilirim ?
Komut satırına “regedit” yazılarak Registry Editor çalıştırılır. Gelen ekranda HYKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\M\Windows\CurrentVersion bölümünde ekranın sağ tarafında bulunan Registered Owner seçeneği üzerine çift tıklanır. Buradaki değer bölümünde kayıtlı kullanıcı ismi değiştirilebilir. Bilgisayar yeniden başlatıldığında değişiklikler aktif olacaktır.
*******

Bilgisayarımda Windows 95 sistemi yüklü. Bilgisayarımda Excel programıyla çalışırken sık sık “Illegal Operation” diye bir mesaj alıyorum. Çıkan ileti kutusunda “OK” ifadesi var, buna tıkladığımda Excel programı kendini kapatıyor. Nedeni nedir ?
“Illegal Operation” hatası Windows’da en sık karşılaşılan hata mesajlarından biridir. Office ya da Netscape gibi programlar çalışırken işletim sistemi bazı nedenlerden dolayı bu hatayı verebilir. Sıkça görülen “Illegal Operation” mesajları bilgisayardaki bir problemin belirtileridir. Birçok programın aynı anda çalıştırılması, programlarda ya da donanımda bulunan arıza ya da hatalar bu hataya neden olabilir. Aynı anda farklı programların çalıştırılmaması bu hatanın çıkma olasılığını azaltabilir.
Makro virüsleri nedir ? Korunmak için ne yapılmalıdır ?
Makro virüsleri Word, Excel ve bunun gibi programlarda oluşturulan makrolarda bulunan virüslerdir. Bu virüsler virüsü içeren doküman açıldığında bulaşır ve yayılır. MCAfee Virüs Scan gibi virüs programları makro virüslerini bulabilir ve temizleyebilirler.
******
Bilgisayarımın başkaları tarafından kullanılmasını nasıl önleyebilirim ?
Bilgisayarın başında olunmadığı zaman bilgisayarı başkalarından korunmanın en iyi yolu ekran koruyucusuna şifre koymaktır. Ekran koruyucusuna şifre koymak için görüntü ayarları çağrılır. Buradan ekran koruyucusu kısmına tıklanır. Ekran koruyucu listesinden istenilen ekran koruyucu seçilir. Bekleme zamanı ayarlandıktan sonra “Parola Korumalı” seçeneği aktif hale getirilir. Daha sonra “Değiştir” düğmesine basılır. Parola verilir, Tamam denir. Bu işlemlerden sonra ekran koruyucusunu devreden çıkarmak ve Windows ekranına geri dönmek için parola girilir.
Pentıum II 266 işlemcili, 4.3 GB sabit diske sahip, 64 MB RAM’li ve 56K Internal modemim var. Windows 95’de Internete bağlandıktan bir süre sonra ekranım donuyor ve öylece kalıyor. CTRL, Alt ve Del tuşlarına bastığım zaman “Close Program” ekranı çıkmıyor. Bilgisayarı “Reset” etmek zorunda kalıyorum. Internet Explorer ya da Netscape kullansam da fark etmiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim ?
Sorununuz büyük bir olasılıkla bilgisayarda bulunan iki kartın ya da cihazın aynı bellek adreslerini ya da iletişim portlarını (soketlerini) kullanmasından kaynaklanıyor. Bunu anlamak için “Bilgisayar” ikonuna farenin sağ tuşuyla tıklayarak gelen ekranda ünlem görünen cihazların olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Ünlem olan cihazlar kaldırılıp yeniden tanıtılmalıdır.
Windows 98 kullanıyorum. Bilgisayarım herhangi bir şekilde bilgisayar ağına bağlı olmadığı halde başlangıçta network (ağ) şifresi soruyor. Bu ekranı kaldırmak için ne yapmalıyım ?
Bu ekranı ortadan kaldırmak için bilgisayarda çok kullanıcı tanımlanmamışsa “Denetim Masası” daki “Network” ikonu tıklanır. Gelen ekrandaki listede “Primary Network Logon” yerine “Windows Logon” seçilerek “OK” düğmesi tıklanır. Eğer bilgisayarda çok kullanıcı tanımlanmışsa “Başlat” menüsünden “Çalıştır” tıklanır “regedit” yazılır ve Windows’un Registry Editörü çalıştırılır. Ekrandan “HKEY_LOCAL_MACHINE\ Network\Logon” seçilerek “Process “0000 00” değeri “0000 01” değeriyle değiştirilir.
*******
Bilgisayarı açarken Windows logosundan sonra “Windows ya da bir Windows uygulaması çalıştırmak için gereken bir aygıt dosyası bulunamıyor. Windows kaydı ya da SYSTEM.INI dosyası bu aygıt dosyasına başvurur ancak aygıt dosyası artık yok. Bu dosyayı sildiyseniz ilişkilendirilen uygulamayı kendi kaldırma ya da kurma programını kullanarak kaldırmayı deneyin. İlişkilendirilen uygulamayı hala bu aygıt dosyası ile kullanmak isterseniz kayıp dosyayı değiştirmek için o uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyin. mtrr.vxd Devam etmek için bir tuşa basın.” şeklinde bir mesaj karşıma çıkıyor. Bu sorun bir CD’den program yükleyip, sonra da onu Program Ekle/Kaldır menüsünden uninstall yaptıktan sonra ortaya çıktı. Bu yazıyı yok etmek için ne yapmalıyım ?
Bir programla bilgisayara yüklenen bu dosya bulunamadığı için bu hata mesajı çıkar. Eğer bu dosyanın birlikte yüklendiği program çalışmıyor ya da kaldırılmışsa bu dosyanın yüklenmesi engellenebilir. Bu mesajı ortadan kaldırmak için dosyanın “system.ini” dosyasındaki kayıtlarının silinmesi gerekir. Bunun için “system.ini” dosyasını bir metin editörüyle açtıktan sonra [386Enh] ifadesiyle devam eden bölümde “device=mtrr.vxd” şeklinde yazı bulunan satırın silinmesi gerekir. Böylece bir daha görünmeyecektir.
Internet’e bağlandığımda bana verilen Internet numarasını nasıl öğrenebilirim ? Bu numaranın başkaları tarafından öğrenilmesinin bir sakıncası var mıdır ?
Internet’e modemle bağlanıldığında bağlanılan servis sağlayıcısı bilgisayara IP numarası verir. Bu IP numarası “winipcfg” programıyla görülebilir. Windows’un Başlat menüsünden “çalıştır“ tıklanıp “winipcfg” yazılır. Winipcfg programının “IP adress” bölümünde görülen numara bilgisayara atanan IP numarasıdır. IP numarasının başkaları tarafından öğrenilmesi ve Windows 95 kullanılması durumunda IRC ortamında “Nuke” hedefi olunabilir. IP adresinizi bilen kötü niyetli kişiler nuke atarak bilgisayarın kilitlenmesine yol açabilirler.
******
Word 2.0 ve Word 6.0’da yazdığım dosyaları Word 97’de çağırdığım zaman bazı Türkçe karakterleri yanlış algılıyor. “Convert” bu karakterleri yeniden düzenleyemiyor. Ne yapmalıyım ?
Word 97, eski sürümlerle yaratılan belgelerdeki Türkçe karakterleri tanımayabilir. Çünkü Word 97’de farklı bir karakter algoritması bulunuyor. Eski sürümlerle hazırlanmış Türkçe belgeler Word 97’de farklı bir klavye düzeniyle (İngilizce olarak) tanınıyor. Bu problemi gidermek için Türkçe karakterleri problemli belge açıkken “Araçlar” bölümünden “Dil” satırı seçilmeli ve ekrandaki pencerede Türkçe dili varsayılan olarak işaretlenmelidir. Bu işlemin ardından ekrandaki Türkçe karakterler düzgün görünecektir. Ayrıca “Denetim Masası” içinden “Klavye” bölümünde Türkçe dışındaki diğer diller sistemden kaldırılabilir. Bu işlemle ileride doğabilecek diğer Türkçe font hataları için de önceden tedbir alınmış olunur.
******
Aldığım modemle birlikte gelen programların içinde “Caller ID” ekranı var. “Caller ID” nedir, bu program ne işime yarar?
“Caller ID” bugün cep telefonlarında kullanılan bir özelliğin adıdır. Bu özellikle arayan numara tespit edebilir. Modeminizle birlikte gelen bu program sayesinde sizi arayan telefon numaralarını bu ekranda tespit edebilirsiniz. Bazı modem programları “Caller ID” özeliğiyle tespit ettikleri numaraları programların telefon defterine aktarabiliyor. Ancak üzerimizde telefon santralleri bu işlemi henüz tam olarak gerçekleştiremiyor.
******
Benim P120 ve 24 MB’lik bir bilgisayarım var. Bilgisayar açıldıktan yaklaşık 20-30 dakika sonra kendisini resetliyor ve ben kapatmadan windows ekranına dönmüyor. Bu sorun neden ileri gelmektedir ?
Bilgisayarınızın bu kadar kısa bir süre sonra reset’lenmesi sisteminizdeki ciddi bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. En kuvvetli olasılık işlemcinizin düzgün bir soğutma tertibatına sahip olmaması ve aşırı ısınmadan dolayı ana kart üzerinde reset’lenmeye neden olması düşünülebilir. Bu arada modem, ses kartı ya da CDRom gibi üniteler de kimi sorunlardan dolayı sistemi resetleyebilirler. 20-30 dakika içinde sistemin kapanması akla aşırı ısınma (bu ünitelerden biri de ısınma problemi yaşıyor olabilir) durumunu getiriyor.
*******
Video kamera üzerinden çektiğim görüntüleri Windows 95 ortamında PC’ye aktarıp ve capture ettiğim görüntüleri Photo Printer’dan almak istiyorum. Bu işi piyasadaki mevcut capture özellikli TV kartlarının yapabildiği söyleniyor. Ancak yüksek resolution gerektiği için bu işe hem fiat hem teknik açıdan en uygun kartı önerebilir misiniz? Video kameramda (Sony TRV 310E) ayrıca Digital Video (dv in/out i-link) çıkışı var. Bu çıkışı kullanarak PC’ye dijital ortamda görüntü aktarmamı sağlayacak bir düzenek (kart bağlantı kablosu ve yazılım v.s.) var mıdır?
Şu an piyasada bulabileceğiniz video capture özellikli bir televizyon kartına video kamera bağlanabilir ve görüntülerinizi bilgisayara yazılımınızın desteklediği formatta aktarabilirsiniz. Yazılımlar sayesinde bu görüntüleri dondurarak çeşitli grafik formatlarında kaydedebilir, bunların çıktısını alabilirsiniz. Video kameranızı televizyona bağladığınız kabloları, kameranızı PC’ye bağlamak için kullanabilirsiniz. Bunun için kameranızın görüntü çıkış kablosunu televizyon ya da video capture kartının “Video in” girişine takmanız, aynı şekilde ses çıkışını TV kartının üzerindeki ses girişine ya da ses kartı üzerindeki ses girişine bağlamak yeterli olacaktır. kameradan alacağınız görüntüleri “avi” formatında kaydedebilirsiniz. . Kameradan alınan görüntüleri sıkıştırmak için MPEG sıkıştırması yapan özel sıkıştırma yazılımları ve kartlar kullanabilirsiniz.
*******
İngilizce Windows 98 kullanıyorum ve bilgisayarım devamlı olarak kilitleniyor. Mavi ekran çıkıyor karşıma. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşmadım. Bilgisayarımda, Internet Explorer 5.0, Netscape Navigator 4.51, Cuteftp 2.8 ve Frontpage 98 ve Getright 3.3.3 kullanıyorum. Acaba bu programlarım bir çakışması olabilir mi? Bazen bilgisayarı açarken kilitleniyor, bazen Explorer’ı açtığımda kilitleniyor, bazen de ne olduğunu anlamadan bilgisayar kilitleniveriyor. Ne yapmam lazım? Scandisk’i kullanarak varsa hataları gidermeye çalıştım ama hata vermedi. Ben bu programları daha önce de kullanıyordum fakat bir problemle karşılaşmıyordum. Arkadaşımda aynı programlar var fakat onda hiçbir sorun yok. Bilgisayarıma format atıp herşeyi yeniden yükledim fakat yine aynı hatalar var ve bilgisayarımı en fazla 15-20 dakika kullanıyorum sonra kilitleniyor. Size ikinci bir sorum var. Normal bir dahili modem ve normal bir 8’lik hub ile 4 bilgisayarı aynı anda nasıl internet’e bağlayabiliriz? Hangi programları kullanabiliriz. Ve her birimizin ayrı bir IP numarası olabilir mi? Şu anda CSM proxy server adlı programı kullanıyoruz. Fakat bu program yalnızca Http ve Ftp server’ı görevini yapıyor ve yalnızca bir bilgisayarın IP’si oluyor. Diğeri ise IP istenen bölümlere giremiyor. Ne yapabiliriz ?
Bilgisayarınızın kilitlenmesi kullandığınız internet programlarının birbiriyle çakışmasında değil. Bilgisayarınızın kilitlenmesi büyük bir olasılıkla RAM’lerinizden kaynaklanıyor. Kullandığınız bilgisayar 100 Mhz FSB hızına sahipse ve RAM’leriniz bu hızda çalışmaya uygun değilse bu tür sorunlar yaşanabilir. Bir diğer olasılık kullandığınız RAM modüllerinin birbirinden farklı olmasıdır. Sabit diskinizde kalan boş yerin azalması da bahsettiğiniz kilitlenmelere yol açabilir. Bir yerel bilgisayar ağını internet’e bağlamak için bir tek modem ve proxy yazılımı yeterlidir. Proxy yazılımları internet bağlantısını ağda bulunan diğer bilgisayarlara paylaştırabilir. Bu tür yazılımlar bilgisayar ağı içerisinde lokal IP adreslerini kullanır. Proxy yazılımlarının doğru konfigüre edilmesi sonucu bütün internet hizmetlerinden bilgisayar ağına bağlı bilgisayarlar yararlanabilir. WinGate programını kullanım kolaylığı ve bütün internet hizmetlerini ağdaki bilgisayarlara kolaylıkla adapte edilebilmesinden dolayı tavsiye edebiliriz.
Yeni aldığım modemim 56K K56 Flex Rockwell External. Modemimle bağlantı kurduğum zaman sanki bağlantı donuyor gibi duruyor. İlk 15 dakikadan sonra bağlantım kopuyor. Bunun nedeni modemimden dolayı mı yoksa ISS’mden mi dolayı.
Anlattığınız durumun internet servis sağlayıcınızla bir ilgisi görünmüyor. Modeminizin sürücülerini tekrar yükleyin ve “Denetim masasın” dan “Modem” ikonuna tıklayarak modeminizin doğru yüklenip yüklenmediğini kontrol edin. “Diagnotics” ile de modeminizle bilgisayar arasındaki iletişimi denetleyebilirsiniz.
Hazırladığım web sayfamı arama motorlarına nasıl yerleştirebilirim? Sayfama müzik koyabilmem için hangi programlar gerekir?
Web sayfanızı arama motorlarına kaydetmeniz için arama motorlarının sayfalarında bulunan formların doldurulması gerekiyor. Bunun dışında web sayfasının içeriğiyle ilgili bilgilerin HTML kodlarındaki “Content” tag’ında belirtilmiş olması gerekiyor. Bir web sayfasının arka planına yalnızca basit bir komut yazarak midi ya da wav dosyası yerleştirilebilir. Bu işlem için orta düzeyde HTML bilmeniz gerekiyor. Bunun dışında sayfada linkler verilerek MP3 formatındaki gibi müzik dosyalarının download edilebilmesi sağlanabilir.
Bilgisayarımda anlayamadığım bir sebepten dolayı sürekli modem meşgul sinyali veriyor. Faks çekmek ve internet’e abone olmak istiyorum. Daha önce modemim problem çıkarmıyordu. Kurup kaldırdığım programlar oldu. Modemin o anda hangi program tarafından kullanıldığını nasıl görebilirim? Faks göndermeye çalışırken modem meşgul sinyali, dialer kullanırken de modem bağlantılarını kontrol edin sinyali veriyor (çevir sesi alamıyorum). Bağlantıları defalarca kontrol ettim, modemin COM’unu bile değiştirdim. Windows 98 kullanıyorum. Speaker’lardan da modemin açık olduğunu belirten ince bir tiz sesi geliyor. Soruna ne sebep olabilir?
Bağlantıları kontrol ettim, cümlesinde modeminizin harici bir modem olduğunu anlıyoruz. Kurulu modeminizin COM port’unu değiştirmeniz bilgisayarın modemi algılamamasına neden olabilir. Öncelikle modeminizle bilgisayar arasındaki bağlantıları, telefon hattının girişini (Telefon hattı Line yazılı girişe takılmalıdır) kontrol edin. “Control Panel”den Modem sekmesine tıklayarak modeminizi kaldırın. Daha sonra “Add” diyerek bilgisayarın modemi otomatik olarak algılamasını sağlayın. Bilgisayar modemi algıladıktan sonra modeminizin sürücülerini yükleyin.
Intel TX anakartlı, 24x CD-ROM’lu, 3.2 GB sabit diskli ve Pentium 200 işlemcisi olan bir bilgisayarım var. Sorunum bazen bilgisayarımın CD-ROM’umu tanımaması. Bilgisayarımı açtığım zaman Windows 95’im CD-ROM’umu tanımıyor. Bilgisayarımı yeniden başlattığımda hiçbir problem CD ROM’um çalışıyor. Bu sorunumu nasıl çözebilirim?
CD-ROM sürücüsü anakarta primary slave ya da secondary master olarak bağlı olup olmadığını kontrol edin. Anakartta primary ya da secondary IDE denetimcisinde bir sorun olabilir. IDE kablosundaki bir problem de bu soruna neden olabilir. Bütün bu olasılıkları gözden geçirin. CD-ROM DOS modunda problemsiz çalışıyorsa anakart kaynaklarının çakışıp çakışmadığını kontrol edin.
Bir web sitesinin hangi sunucu üzerinde tutulduğunu görülebilir mi ? Bunu görmek için ne yapmalı ? Aralarında nokta olan IP numarası denilen numaraların anlamı nedir ?
DOS komut satırına geçip, “trace route” komutu kullanılmalıdır. Bunun için; tracert “Web sitesi adresi” yazılması yeterlidir. Böylece yazdığınız web sitesine ulaşılırken hangi sunuculardan geçildiğini görebilirsiniz. Komut çalışırken bilgilerin geçtiği sunucuların isimleri ve IP numaraları görülür. İnternet’e bağlı her bilgisayarın bir internet protokol numarası vardır. Bu numaraya kısaca IP numarası denir. Bu numaralar internet’e bağlı bilgisayarın birbirleriyle veri transferi yaparken kullanılır. İnternet kullanıcılarını bu internet numaralarını akıllarında tutması zor olduğu için web sunucularıa www.sirketismi.com ya da www.sirketismi.com.tr gibi adresler atanmıştır.
Bildiğim kadarıyla DVD filmlerinde sinemalarda kullanılan Dolby Digital ses sistemi kullanılıyor. DVD filmleri izlerken sesin Dolby Digital olduğunu nasıl anlayabilirim? Sesleri Dolby Digital olarak duymam için ne tür bir hoparlör sistemi kullanmam gerekli?
DVD Video diskleri Dolby Digital ses içeriyor. Dolby Digital ses desteği alabilmek için AC-3 çıkışa sahip olmak gerekiyor. AC-3 çıkışı MPEG 2 kartlarında bulunuyor. Eğer MPEG 2 kartınız yoksa ve software DVD kullanıyorsanız Dolby Digital desteğiniz ses kartınızın yeteneğine kalmış. Dijital I/O kartlı Sound Blaster Live ve MX-25 eklenti kartlı Sound Blaster Live ve MX 300 ses kartlarının Dolby Digital desteği bulunuyor. Ayrıca Dolby Digital ses alabilmeniz için hoparlör sisteminin Dolby Digital destekli olması gerekiyor. Şu an piyasada bulunan Creative Destop Theatre 5.1 Dolby Digital desteğine sahip. Bu hoparlör sistemiyle gelen dekoder kutusu sesleri Dolby Digital standartlarına göre ayrıştırarak sistemde bulunan 5 hoparlöre ve subwoofer’a aktarıyor.
ICQ 99 kullanıyorum? Bu programın ICQ bağlandığım zaman IP numaramın görülebilmesini engellediğini biliyordum. Ama ICQ’dan konuştuğum bazı kişiler IP numaramı görebiliyorlar. Bu mümkün mü? Buna karşı nasıl bir önlem alabilirim?
ICQ 99 programının “security & privacy” bölümünden işaretlenen “do not publish IP address” kutucuğu yardımıyla, ICQ kullanıcıların IP numarası görülmez. Ancak program içinde bulunan kimi boşluklardan yararlanılarak yazılan bazı programcıklar sayesinde ICQ kullanıcılarının IP numarası belirlenebilir. Bu programlara ICQ UIN numarası girildiği zaman “Online” olan kişinin IP numarası görülebilir. Bu olayı engellemek için ICQ’ya bağlanmak amacıyla kullanılan port’ları koruyan programlardan yararlanılabilir.
******
E-mail yoluyla bilgisayarıma happy99.exe trojan’ı bulaştı. Bunu nasıl yok edeceğimizi bildirirseniz sevinirim, zira habersiz olarak başkalarına da hala e-mail ile gidiyor.
Happy.exe kendisini sistem dizinin altına ska.exe olarak kopyalar ve aynı dizinin altında ska.dll dosyasını yaratır. WSOCK32.DLL dosyasının yedeğini WSOCK32.SKA olarak alır ve orijinal WSOCK32 DLL’i, e-mail gönderirken ska.dll’i kullanabilmek için değiştirir. Bundan kurtulabilmek için önce MS-DOS ortamına geçip ‘system’ dizini altında WSOCK32.SKA dosyasının adı WSOCK32. DLL olarak değiştirilmelidir. Böylece orijinal dosyayı kurtarmış oluruz. En son olarak da WSOCK32.SKA, SKA.EXE ve SKA.DLL dosyalarının silinmeleri gerekir. Happy.exe’yi sizden kapmış olanların bir listesinin de ayrıca görebilirsiniz. Yine sistem dizininin altında LISTE.SKA dosyasını arayın. Eğer yoksa virüs kendisini postalarınıza iliştirmiş demektir. Bilgisayarınız varsa, Notepad ya da Wordpad programlarından herhangi biri ile bu dosyayı açın. Bu dosya içinde virüs kendinizi kopyaladığı dostlarınızın ismini göreceksiniz.
Pentium 200 MMX, 32 MB RAM, 2.1 GB Sabit disk, 1 MB ekran kartı, 16 bit ses kartı olan bir bilgisayarım var. Bilgisayarıma Win98 Türkçe’yi yüklüyorum. Herşey bittikten sonra kendisi tekrar kapatıp açınca kilitleniyor ve kapatıp açtığımızda güvenli kipte açılıyor. Win98 İngilizce’yi kurunca bir problem olmuyor. Bunun nedeni nedir ?
Win98 Türkçe sürümünde, aslında İngilizce sürümünde olmayan bazı hatalar olabiliyor. Program büyük ihtimalle eski olan ekran kartınızdan ya da ses kartınızdan kaynaklanıyor. Kurulum sırasından ekran kartı olarak standart VGA’yı seçin, ayrıca Windows’un ses kartınızın sürücülerini yüklememesini sağlayın. Kurulumdan sonra, sisteminize mümkünse kartlarınızın en son sürücülerini yükleyin.
Benim 233 MMK CPU, 64MB SDRAM, 512KB L2 cache, TX board, 4MB S3 Virge GX/DX ekran kartı, 16 bit 3D ses kartı, 2.5 GB Westem Digital ve 3.2 Fljutsu HDD, 24X Philips COROM bilgisayarım var.

Bilgisayarım son iki aydır bazen yani biraz zorlandığında kendi kendine reset atıyor. Nedeni nedir? 56K V90 bie modemim ve digital telefon hattım olmasına rağmen internet’e hiç 56.600 bps ile bağlanamadım. Sizce neden?
Bu resetlenmeler belirli bir program çalışırken ya da belli bir anda oluyorsa muhtemelen problem, kullandığınız yazılımlardadır. Bu sorun durup dururken ortaya çıktıysa ve tamamen gelişi güzel zamanlarda oluyorsa bilgisayarınızda bir ısınma problemi olabilir, işlemci fanının ve kasa falının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve varsa fan üstündeki aşırı toz birikimini temizleyin. Ayrıca sisteminizde elektrik bağlantılarında, güç kaynağında ya da şebeke voltajında bir sorun olabilir. Bu modemlerin dış ülkelerdeki reklamlarında da belirtildiği gibi maksimum teorik hızları 56K’dır ve gerçek bağlantı hızı daha düşüktür. Şu anki koşullarda dijital bir hatta 50-54K civarı bir bağlantı oldukça iyi sayılır. Çoğu 56K modem otomatik olarak algılansa da servis sağlayıcınızın desteklediği 56K standardını öğrenip (K56Flex ya da V90) modeminizin ona uygun sürücülerini yüklemeniz bağlantı hızını oldukça etkileyebilir.
*******

Cep telefonundan nasıl e-mail göndereceksiniz ?
 1. Cep telefonunuzdan “Mesajlar” bölümüne girin. (Telefonunuzun Kısa Mesaj Servisi özelliklerini desteklemesi gerek.)

 2. Mail’i gönderirken kullanılacak Servis Merkez Numarasını “+905429800033”, servisi kullanmaya başlamadan önce telefonunuzun ilgili bölümüne kaydetmeyi unutmayın.

 3. Mesaj metninin başına e-mail göndermek istediğiniz kişinin e-mail adresini yazın.

 4. Yazılan e-mail adresleri, konu ve mesaj metninde kullanılabilecek karakterler için;

@ işareti yerine * veya ..

- işareti yerine $

( işareti yerine ##

)işareti yerine # kullanabilirsiniz.

Örn;

ali_can@telsim.com.tr(toplantı ertelendi) beni hemen araveya

ali$can*telsim.com.tr##toplanti ertelendi#beni hemen ara 1. Mail yazarken adres ve konu arasında boşluk bırakmayın. Mesaj metnini ise adresi ya da adres ve konuyu yazdıktan sonra bir karakter boşluk bırakarak yazın.

 2. Mail gönderirken “konu” yazmak zorunda değilsiniz. Eğer “konu” yazmak istiyorsanız, mail adresinden sonra yazacağınız “konu” bölümünü ( ) parantez işareti kullanarak adres kısmından ayırmanız gerekir.

 3. Telsim mail servisinin kullanım numarası 7557’dir. Mesaj metnini tamamladıktan sonra, gönderilecek numara olarak bu numarayı yazın.

 4. Cep telefonunuzdan gönderebileceğiniz mesaj, en fazla 160 karakter uzunluğunda olabilir (Alıcı e-mail adresi, konu ve mesaj metni dahil).

Cep telefonuna nasıl e-mail göndereceksiniz ?

Internet’ten Telsim abonelerinin cep telefonlarına e-mail gönderebilmek için, ınternet kullanıcısının mutlaka Telsim web sitesine (www.telsim.com.tr) girmesi gerekir.


 1. Telsim mail servisi ile gönderilen mesajın başında servis numarası olarak 7558 yazacak ve gönderici olarak mail@telsim.com.tr görünecektir.

 2. Telsim web sitesindeki e-mail gönderim sayfasında gönderen kişinin adını, mail’i göndermek istediğiniz kişinin telefon numarasını ve mesaj metnini girmeniz istenecektir. Bu alanlar boş kaldığı taktirde, e-mail’iniz gönderilmeyecektir.

 3. Bazı cep telefonlarının Türkçe karakterleri (ş, i, ö, ç, ğ) desteklemediğini dikkate alarak Türkçe karakter kullanmayınız.

Ayrıntılı bilgiyi Telsim web sitesinde bulabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri : 0212 448 7575 Pbx0800 219 0150 Pbx


    Ana sayfa


En çok sorulan sorular (faq)

Indir 96.77 Kb.