bilgiz.org

Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı
Tarih01.07.2017
Büyüklüğü9.45 Kb.

Indir 9.45 Kb.


27 Haziran 2005, PazartesiTelekomünikasyon Kurumu, e-Güven’i ilk “Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı” olarak yetkilendirdi

Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı olarak Telekomünikasyon Kurumuna başvuran Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. ( e-Güven), Kurum tarafından yetkilendirilen ilk şirket oldu. Bu yetki ile e-Güven, e-imza, elektronik sertifika ve zaman damgası konularında Nitelikli Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı olarak hizmet verecek.

Türkiye Bilişim Vakfı tarafından bağımsız bir kurum olarak kurulan e-Güven’in Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı olmak için yaptığı başvuruyu değerlendiren Telekomünikasyon Kurumu incelemesini tamamladı ve e-Güven’i Türkiye’nin ilk Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı olarak yetkilendirdi. Yetki belgesini alan ilk şirket olan e-Güven, e-imza, elektronik sertifika ve zaman damgası ile ilgili kurum ve kuruluşlara hizmet verebilecek.

e-Güven’in sektörde ilklere imza atmaya devam ettiğini belirten e-Güven Genel Müdürü Sertaç Çelikyılmaz, “e-Güven olarak Türkiye’nin bilgi güvenliği ve elektronik imza konusunda iş verimliliği ve rekabeti artıracak topluluk uygulamalarının yaratılmasına öncülük edeceğiz”dedi. Çelikyılmaz, e-Güven’in bir beceri merkezi olarak, müşterileri ve ortakları açısından önemli katma değerler yaratacağını da vurguladı.

e-Güven, ağırlıklı hizmet vermeyi hedeflediği e-İmza uygulamaları ile internet üzerinden ekonomik gelişmenin önünün açarak, güvenli e-ticaret, e-iş, e-sözleşmeler gerçekleştirilmesini ve kağıtsız ofislere geçişi hızlandırmayı amaçlıyor. e-Güven, Nitelikli Elektronik Sertifika ve Güvenlik Sertifikası Hizmetlerinin yanı sıra şirketlere teknolojik, yasal ve proje yönetimi konularında danışmanlık ve kart kullanımı kart şifresi üretimi ve lojistik hizmetler gibi konularda da hizmet verecek.e-Güven sektörde ilklere imza atmaya devam ediyor

Kurulduğu tarihten itibaren pazarda lider ve yönlendirici konumda olan e-Güven, Türk Standartları Enstitüsü tarafından TS 17799-2 kapsamında “Bilgi Güvenliği Yönetim Sistem Belgesi” alan ilk Elektronik Servis Hizmet Sağlayıcısı olma unvanını da taşıyor.

e-Güven adına Sertifika Operasyon Merkezinde yürütülecek tüm teknik operasyon hizmetleri yönetimi ve işletimini gerçekleştiren Siemens Business Services’in ise global bilgi güvenliği standardı olarak kabul edilen BS 7799 belgesi bulunuyor

e-Güven Hakkında

Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. Türkiye’de kurumların ve bireylerin internet ve ilgili uygulamalardan daha güvenli bir şekilde yararlanmalarını sağlayacak Sertifika Otoritesi Hizmetlerini sunmak amacıyla Türkiye Bilişim Vakfı önderliğinde 19 Kasım 2003 tarihinde kurulmuştur.

e-Güven, dünyanın bilgi güvenliği alanında lider kuruluşu VeriSing’ın Türkiye’deki Siemens Business Services ile yürüttüğü işbirliği sayesinde uluslararası alanda, sektöründeki en ileri ve en geniş teknolojik uygulamaya, güvenlik alt yapısı ağına sahiptir.

e-Güven, “Açık Anahtar Altyapısı’nda çalışan anahtarları, kişisel kimliklerle ilişkilendirerek ‘Sayısal Sertifika’ üreten ülkemizin ilk sertifika otoritesi”dir. Oluşturulan iş modeli Sertifika Otoritesi (SO); Sertifika Otoritesi Servis Sağlayıcısı (SOSS) ve Finans Kurumları olmak üzere üç bileşenden oluşmaktadır.

e-Güven, sisteme dahil olan tüm taraflara eşit yakınlıktadır ve bilgi güvenliğinin en önemli unsuru olan tarafsızlığı bu şekilde kurumsallaştırmıştır.

e-Güven ile ilgili ayrıntılı bilgi için www.e-guven.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

    Ana sayfa


Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı

Indir 9.45 Kb.