bilgiz.org

Ebscohost Collection Manager (ecm) Kapsamlı Kullanıcı Kılavuzu İçerik

 • EBSCO host Collection Manager (ECM) Hakkında
 • Sistem Gereksinimleri
 • Adobe Content Server
 • Hesaplar, Listeler ve Sipariş: ECM’e Genel Bakış
 • Listeler
 • Liste Döngüsü (The List Lifecycle)
 • Sipariş (Ordering) • Sayfa1/7
  Tarih30.09.2017
  Büyüklüğü182.92 Kb.

  Indir 182.92 Kb.
    1   2   3   4   5   6   7

  EBSCOhost Collection Manager (ECM)

  Kapsamlı Kullanıcı Kılavuzu

  İçerik

  EBSCOhost Collection Manager (ECM) Hakkında 4

  Sistem Gereksinimleri 4

  Adobe Content Server 4

  Hesaplar, Listeler ve Sipariş: ECM’e Genel Bakış 6

  Koleksiyon Oluşturma Yolları 9

  Erişim Modeli Seçimi 10

  Hesap Ayarları (Account Settings) 11

  Hesap Bilgisi (Account Information) 11

  Satın Alma Seçenekleri (Purchase Preferences) 12

   Görüntüleme Seçenekleri (Display Preferences) 13

  Uyarılar (Notifications) 13

   Ödenek Kodları (Fund Codes) 14

  Arama (Searching) 15

  Tarama (Browsing) 18

  Sonuç Listesinin Kullanılması 20

  Sonuçlarınızı Daraltın (Refine Your Results) 20

   Başlık Ön İzlemesi (Preview Titles) 21

  Erişim Modelinin (Access Model) Değiştirilmesi 23

  Listelerin Oluşturulması 24

  Ana Sayfa Üzerinden Liste Oluşturulması 24

  Sonuç Listesi Üzerinden Liste Oluşturulması 25

  Listelerin Düzenlenmesi 28

  Başlıkların Listelere Eklenmesi 28

   Başlıkların ve Erişim Modellerinin Düzenlenmesi 29

  Liste Ayarlarının (List Settings) Düzenlenmesi 31

  Listelerin Aktarılması (Exporting Lists) 33

  Listelerin Gönderilmesi (Submitting Lists) 35

  Değiştirilen Başlıklar 36

  Onaylayıcı (Approver) Fonksiyonları 37

  Listelerin Onaylanması 37

  Gönderilen Listelerin Reddedilmesi 39

  Kullanıcı Yönlendirmeli Alım (PDA) Nedir? 40

  Bir PDA Listesinin Oluşturulması 41

  PDA Listelerinin Oluşturulması 41

  PDA Liste Ayarlarının Düzenlenmesi 42

  PDA Bütçesi/Depozitosu Belirleme 44

  PDA Listesine Başlıkların Eklenmesi 45

  Kullanım Raporları (Usage Reports) 46

  Sahip Olduğunuz Başlıkları Aktarma (Exporting Your Owned Titles) 47

  Sözlük 48
  EBSCOhost Collection Manager (ECM) Hakkında


  EBSCOhost Collection Manager (ECM), EBSCOhost üzerinden kullandığınız elektronik ve sesli kitap koleksiyonlarınızı oluşturmak ve yönetmek için kullanılan basit bir araçtır.

  Sistem Gereksinimleri


  EBSCOhost Collection Manager özelliklerinden etkin bir şekilde faydalanabilmek için minimum tarayıcı gereksinimleri şunlardır; Internet Explorer 7.0, Firefox 8.0, Google Chrome 16 ve Safari 5.1 (Macintosh için). Ayrıca, PDF Tam Metin dosyaları görüntülemek için Adobe ® Reader® bilgisayarınıza yüklenmiş olmalıdır. Eğer görsel arama kullanıyorsanız, Adobe ® Flash Player 8.0 ya da daha ileri bir sürümüne sahip olmanız gerekmektedir.

  Adobe Content Server


  Adobe Content Server (kütüphaneniz lisansına sahip olduğunda), PDF başlıkları kütüphane kullanıcılarına aktarma şansı sunan bir indirme servisidir. Kütüphaneler, Adobe Content Service (ACS) indirme servisi için sipariş verdiklerinde, kullanıcılar elektronik kitap detay sayfasında ortaya çıkacak olan bütün uyumlu başlıklar için ödünç alma ve indirme seçeneklerinden faydalanabilirler.

  Daha fazla bilgi almak için ya da sorularınız için tıklayınız ya da aşağıdaki iletişim bilgileri aracılığıyla Sayın Uğurcan Özkan ile irtibata geçiniz.  Ugurcan Ozkan

  Implementation Specialist

  EBSCO Publishing

  Turkey&Albania

  Tel +90 312 441 73 44

  Mobile +90 532 698 21 93

  E-mail uozkan@ebscohost.com

  ECM Seçici ya da Onaylayıcı Hesap Talep Etme

  ECM seçici ya da onaylayıcı hesap talep etmek için aşağıdaki URL adresinde yer alan formu doldurunuz ya da iletişim bilgileri aşağıda yer alan Sayın Uğurcan Özkan ile irtibata geçiniz.  http://www.ebscohost.com/ebooks/ecm-login-request

  Ugurcan Ozkan

  Implementation Specialist

  EBSCO Publishing

  Turkey&Albania

  Tel +90 312 441 73 44

  Mobile +90 532 698 21 93

  E-mail uozkan@ebscohost.com

  Hesaplar, Listeler ve Sipariş: ECM’e Genel Bakış

  Hesaplar


  ECM hesapları, bir organizasyon içindeki konu uzmanlarının ve satın almacıların sorumluluklarını birbirinden ayırmak için tasarlanmıştır. Bu ayrım, konu uzmanlarının koleksiyon geliştirmeye odaklanmasına olanak verirken, satın almacıların da koleksiyon geliştirmeyi finansal açıdan ele almalarını sağlar. ECM iki farklı hesap çeşiti ile sorumlulukları ayırır:

  Seçici Hesap (Selector Account) – Bu hesaplar kendi listelerini oluşturma, düzenleme ve kurum içindeki onaylayıcılara sunma seçeneklerine sahiptirler. Bir seçici listeyi oluşturduktan sonra, o listenin tek düzenleyicisi haline gelir. Böylece, kurum içinden başka bir kişinin aynı listeye müdahale etmesi engellenmiş olur. Ek olarak, seçicilerin ECM’den sipariş verme seçenekleri özellikle kapatılmıştır ki satın alma yerine konu uzmanı rolleri açığa çıkabilsin.

  Onaylayıcı Hesap (Approver Account) – Bu hesaplar, seçici hesapların sahip olduğu bütün özelliklere ek olarak sipariş verebilme ve depozito miktarlarını düzenleme seçeneklerine sahiptirler. Aynen seçiciler gibi, listeleri düzenleme özellikleri sadece kendi oluşturdukları listeler ile kısıtlıdır. Böylece, konu uzmanlarının hazırladığı listelere onaylayıcıların müdahalesi engellenmiş olur. Seçicilerin aksine, onaylayıcılar kendilerine seçiciler tarafından gönderilen listeleri gözden geçirebilirler.

  ECM hesap yapısını birçok müşterimizin beğeneceğini düşünmekle beraber, bazı organizasyonlarda konu uzmanı ve satın alan kişinin aynı olduğu durumu konusunda da hassaslık göstermekteyiz. Bu durumda olan kurumlar için onaylayıcı hesap açmayı öneriyoruz.  A
  Seçici

  • Başlık araması ve seçimi

  • Konu setleri ve özel koleksiyonlar taraması

  • Sahiplik ve PDA listelerinin oluşturulması, düzenlenmesi ve silinmesi

  • Listelerin onay için gönderilmesi

  • Hesap ayarlarının yönetilmesi

  • ‘Sahip Olduğum Başlıklar (My Owned Titles)’ raporunun alınması

  • Listelerin incelenmek üzere onaylayıcılara gönderilmesi
  Onaylayıcı

  • Başlık araması ve seçimi

  • Konu setleri ve özel koleksiyonlar taraması

  • Sahiplik ve PDA listelerinin oluşturulması, düzenlenmesi ve silinmesi

  • Seçiciler tarafından gönderilen listelerin incelenmesi ve satın alınması ya da reddedilmesi

  • Hesap ayarlarının yönetilmesi

  • PDA listelerinin aktive ya da deaktive edilmesi

  • Aktif bir PDA listesinin bütçe/depozito düzenlemelerinin yapılması

  • ‘Sahip Olduğum Başlıklar (My Owned Titles)’ raporunun alınması  şağıdaki listede iki hesabın kısaca hangi yetkilere sahip olduğunu görebilirsiniz.

  Listeler


  Listeler, bir kullanıcı tarafından seçilen ve bir isim altında gruplanan başlıklar topluluğudur. Listeler size seçtiğiniz başlıkları organize etme ve siparişler gönderme seçeneği sunar. ECM’de iki çeşit liste bulunmaktadır; Sahiplik Listesi ve PDA Listesi.

  Sahiplik (Ownership) Listesi: Satın almayı düşündüğünüz başlıkları içeren listedir. Sahiplik listesi için sipariş verdiğinizde, listedeli tüm başlıkları satın almak üzere sipariş vermiş olursunuz.

  PDA Listesi: Bu liste de sizin oluşturmuş olduğunuz bir listedir. Farkı ise PDA listesi için sipariş verdiğinizde, listedeki başlıkları hemen satın almış olmazsınız. Bunun yerine, listedeki başlıklar kullanıcılarınıza sunulur ve onlardan birisinin kullanması beklenir. Ek olarak, satın aldıktan sonra da PDA listesi silinmemektedir. Böylece, listeyi sipariş etmiş olsanız bile, liste aktif olduğu sürece başlık ekleyebilirsiniz ya da çıkarabilirsiniz.

  Liste Döngüsü (The List Lifecycle)


  ECM’de listeler oluşturuldukça, satın alındıkça ve düzenlendikçe bir dizi basamaktan geçeceklerdir. Aşağıda listenizin geçeceği çeşitli basamakları görebilirsiniz.

  Gelişmekte – Liste oluşturulmaktadır fakat gönderilmemiştir. Bu basamakta başlık ekleme ya da çıkarma işlemlerine devam edebilirsiniz ve listeye erişimi olan tek kişi sizsinizdir.

  Onay için Gönderildi – Seçici iseniz, “Onay için Gönderildi (Submitted for Approval)” durumunda olan listeleri bir onaylayıcıya incelemesi üzerine göndermişsiniz demektir. Bu basamakta listenin içeriğinde değişiklik yapılamamaktadır. Eğer onaylayıcı reddederse ya da seçici gönderisini geri alırsa, listenin durumu “Gelişmekte (In Progress)” olarak değiştirilir.

  Satın Alındı Ödeme süreci bittikten sonra, Alışveriş Sepetinizde yer alan tüm başlıkların durumu Satın Alındı (Purchased) olarak değişir.

  Aktif (Sadece PDA) – Bir PDA listesi satın alındığında, liste Aktif (Active) duruma gelmektedir. Yani listedeki başlıklar, kullanıcılarınızın seçimine açık olmaktadır. Not: PDA listesini alır almaz, listesi Aktif olabilir ama ödeme süreci tamamlandıktan birkaç saat sonraya kadar erişime açılmayabilir.

  Deaktif (Sadece PDA) – Bir PDA listesi, kurumunuzdaki onaylayıcı tarafından Deaktif (Deactive) duruma getirilebilir. PDA deaktif olduktan sonra, listedeki başlıklar kullanıcılarınız tarafından görüntülenemektedir (başlıklara erişimin kesilmesi için sisteme biraz zaman tanıyınız).

  Askıda (Sadece PDA) – Ayrılan bütçe aşılınca, ECM PDA listelerinin durumunu Askıda (Suspended) olarak değiştirmektedir. Aynen deaktif listelerde olduğu gibi deaktif listelerdeki başlıklar da kullanıcılar tarafından görüntülenemeyeceklerdir.

  Sipariş (Ordering)


  Bir liste onaylandıktan ve ödeme işlemi tamamlandıktan sonra, artık içeriği size sağlamak bize kalıyor. Aşağıda ECM’de siparişinizi verdikten sonra neler olacağına dair kısa bilgiler görebilirsiniz.

  1. Siparişin Tamamlanması – Ödeme işlemi tamamlandıktan birkaç saat sonra içeriğinize erişmeyi umabilirsiniz. Öğeleriniz tamamlandıktan sonra, içeriğe erişiminiz sağlanmadan önce, satın alma detaylarını içeren fişinizi göndereceğiz. Fişinizi aldıktan yaklaşık 2 saat sonra başlıklara erişebilirsiniz. Gönderilen fiş, faturanız değildir. Faturanız ayrıca gönderilecektir. Not: İlk durumda satın alınmadıkları için PDA listeleri siparişlerine fiş gönderilmemektedir.

  2. MARC Kayıtlarının Aktarımı – Sipraiş sürecinizin bir parçası olarak, satın aldığınız her başlığın MARC kaydını almanızı sağlıyoruz. MARC kayıtları OCLC tarafından siparişinizinden sonra bir iş haftası içinde size iletilecektir. Kayıtlarınız oluşturulduğunda, OCLC’den MARC kayıtlarını nasıl indirebileceğinizi anlatan bir uyarı e-postası gönderilecektir.

  3. Faturalandırma – Siparişiniz tamamlandıktan iki hafta sonra faturanızı göndereceğiz.


    1   2   3   4   5   6   7


      Ana sayfa


  Ebscohost Collection Manager (ecm) Kapsamlı Kullanıcı Kılavuzu İçerik

  Indir 182.92 Kb.