bilgiz.org

'e-güven' faaliyete geçti

 • ELEKTRONİK SERTİFİKA NE İŞE YARAR • Tarih27.12.2017
  Büyüklüğü8.93 Kb.

  Indir 8.93 Kb.

  'e-güven' faaliyete geçti

  Türkiye'nin bilgi toplumuna geçiş sürecinin önemli adımlarından olan elektronik imzaya güvenli bir ortam sağlamak amacıyla kurulan elektronik sertifika sağlayıcısı Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. (e-Güven) faaliyete geçti.  e-Güven'in banka, sigorta, leasing, factoring, bireysel emeklilik şirketleri, internet sağlayıcıları, GSM operatörleri, sektörel dernek ve oda temsilcilerine tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı (TBV) Faruk Eczacıbaşı, elektronik imza yasasının bilgi toplumuna doğru atılmış dev bir adım niteliği taşıdığını belirterek, vakfın elektronik bilgi güvenliği altyapısı için yaklaşık iki yıldır projelendirme çalışmaları yapıldığını kaydetti. 

  Türkiye'nin bilgi toplumuna geçişini hızlandırmak amacıyla faaliyet gösteren TBV'nin bünyesinden çıkan e-Güven'in elektronik sertifika otoritesi olarak faaliyet göstereceğini ve internette bilgi akışı ve e-ticaret güvenliğini sağlayacağını aktaran Eczacıbaşı, elektronik imzanın yasallaşmasının e-dönüşüm yolunda atılan önemli hukuksal bir adım olduğunu dile getirerek, elektronik imzanın, elle atılan imzayla eşit hukuki statüde tutulacağını kaydetti. 

  Eczacıbaşı bu nedenle, yasanın güven kurumu olarak tanımladığı ve elektronik ortamda bilgi güvenliğini sağlayacak elektronik sertifika hizmet sağlayıcı bir kuruluşun varlığının hayati önem taşıdığına dikkat çekerek, ''e-Güven A.Ş. Türkiye için bir ilk. Bir vakfın bir çeşit noterlik sistemini devreye sokması şimdiye kadar olmuş bir yapı değil'' dedi. 
     
  Eczacıbaşı, bu noterlik sisteminin sadece finansal alanda sınırlı kalmayacağını, internetin gerçekçi bir biçimde kullanılmaya başlanmasıyla kullanım alanının genişleyeceğini belirtti. 

  e-Güven Genel Müdürü Sertaç Çelikyılmaz da, 1 Mart 2004 itibariyle çalışmalara başlayan şirketin, bazı bankalarla pilot uygulamalar yaptığını belirterek, 2 ay süren bu çalışmaların ardından ilgili kurumların duyurusuyla piyasa tarafından elektronik sertifikanın kullanılmaya başlanacağını aktardı. 


     
  ELEKTRONİK SERTİFİKA NE İŞE YARAR?
      
  e-Güven, elektrok ortamda ticari işlemlerin güvenli biçimde yapılabilmesi için Açık Anahtar Altyapısı'nda (AAA) çalışan anahtarları kişisel kimliklerle ilişkilendirerek dijital sertifika üreten bir ulusal sertifika otoritesi kurmayı hedefliyor. 

  Bankacılık işlemlerinin tam olarak internet ortamında yapılabilmesi için, elektronik ortamda onay ve yetki güvenliğinin sağlanması, giderilmesi gereken eksikliklerin başında yer alıyor. Bu gereksinimi gidermek üzere, uluslararası standartlarda üretim yapacak,bir ulusal otorite yaratmak amacıyla TBV tarafından oluşturulan ve kamuoyunda e-İmza olarak da bilinen, e-Güven projesi ilk kez 2001'de duyuruldu. 

  Elektronik imza, internet üzerinden gönderilen her türlü bilginin (elektronik mesaj, ödeme emri, özel veya gizli bilgiler) gönderimi sırasında, gönderenin gönderen kişi olduğunun, gönderi içeriğini bildiğinin, iletilen bilginin taşıma sırasında değişmediğinin, gönderen kişinin bilgiyi gönderdiğini inkar edemeyeceğinin garantisini sağlayan, kişiye özgü elektronik işarete verilen addır. Kişiye ya da kuruma özgüdür, sahibinin elektronik ortamdaki nüfus cüzdanı ya da pasaportu olarak algılanmaktadır. Elektronik imza, güvenilir olarak kabul edilmiş, sertifika otoritesi denen kurumlar tarafından dağıtılırve izlenir. 
    
  Elektronik imza, teknik olarak iki anahtar yapısı üzerinde çalışıyor. Birisi kişisel, bireyin bildiği ve kapalı, öteki de açık anahtardan oluşuyor. Kapalı ve açık anahtar birleşince, ilgili kişinin kimliği, hiçbir şüpheye gerek kalmayacak biçimde öğrenilmiş oluyor.

   (aa)

  www.yenibir.com


      Ana sayfa


  'e-güven' faaliyete geçti

  Indir 8.93 Kb.