bilgiz.org

Dünyanın en büyük bilim yarışmasına 8 Türk projesi gidiyor

 • Dünyanın en büyük bilim yarışmasına 8 Türk projesi gidiyor
 • ISEF hakkında
 • Intel hakkında • Tarih30.09.2017
  Büyüklüğü11.03 Kb.

  Indir 11.03 Kb.


  Basın Bülteni

  Meltem Demiryonar, Caretta İletişim Gaye Kökten, Intel Türkiye

  Tel: 0216 470 93 43 - 119 Tel: 0212 349 15 18

  meltemd@carettailetisim.com gaye.kokten@intel.com  Dünyanın en büyük bilim yarışmasına

  8 Türk projesi gidiyor
  8 – 13 Mayıs tarihleri arasında Los Angeles’ta düzenlenecek olan 62. Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda (ISEF) Türkiye’yi temsil edecek projeler belirlendi. Bu yıl yarışmada ülkemizi TÜBİTAK ve INEPO tarafından seçilen 8 farklı proje temsil edecek.
  Intel’in Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlediği geleneksel Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda (ISEF) bu yıl Türkiye’yi temsil edecek proje ve ekipler belli oldu. Bu yıl 62.si düzenlenen ISEF’te Türkiye 6’sı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), 2’si de INEPO tarafından seçilen toplam 8 proje ile temsil edilecek. Türkiye’nin genç bilim insanları, 8-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenecek fuarda, dünyanın dört bir yanından gelen akranları ile buluşacak, birbirinden ilginç ve işlevsel projeleriyle Türkiye’ye ödül getirmek için mücadele edecek.
  Bu yıl Intel ISEF’te yarışacak Türk projeleri arasında sağlığa yararlı antibakteriyel yüzeyler için özel olarak üretilen düşük maliyetli bir kaplama yöntemi, Anka adlı yeni bir şifreleme modeli, süt ürünlerine antipatisi olan çocuklar için yoğurt özelliği taşıyan ekonomik sindirimi kolay sahlepsiz dondurma, antioksidan maddelerden üretilen boyar maddelerden sağlığa zarar vermeyen çocuk mobilya boyaları gibi birbirinden ilginç projeler yer alıyor.
  Türkiye geçtiğimiz yıllarda da ISEF’ten ödüllerle döndü. 2009 yılında yarışan beş Türk ekibinden ikisi, Takım Projeleri Büyük Ödülü ve Özel Ödül olmak üzere iki farklı ödüle layık görülmüştü. 2010 yılında da 59 ülkeden katılan yaklaşık 1600 öğrenciyle karşı mücadele eden gençlerimizin 7 projesinden 3’ü Türkiye’ye ödül getirdi.
  ISEF hakkında:

  Her yıl düzenli olarak düzenlenen Intel ISEF (International Science and Engineering Fair – Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı) üniversite öncesi eğitimde dünyanın en büyük uluslararası araştırma fuar ve yarışması olarak biliniyor. Intel ISEF her yıl 60’ın üzerinde ülkeden 1600 öğrenci bu fuarda bir araya geliyor, birbirinden ilginç projelerini sergiliyor ve yarışıyorlar. Intel ISEF, özellikle 9 – 12. sınıf öğrencileri arasında düzenlenen dünyanın ilk bilim fuarı. Society for Science & Public adlı kuruluş tarafından 1950 yılında başlatılan National Science Fair’in 1958 yılında Japonya, Kanada ve Almanya’nın da katılmasıyla uluslararası bir hal almasıyla büyüdü. Günümüzde dünya çapında milyonlarca öğrenci her yıl kendi ülkelerinde yerel ve okulların desteklediği bilim yarışmalarında mücadele ediyor. Bu yarışmalarda dereceye giren öğrenciler Intel ISEF’in uzantısı olan bölgesel yarışmalara katılma hakkını kazanıyor. Bu yarışmalarda en iyi dereceleri alan öğrenciler de Intel ISEF’e katılma şansını elde ediyor. Dünyanın bu genç dahilerini bir araya getiren Intel ISEF, projelerini doktora seviyesinde bilim adamlarına sunma ve 4 milyon dolar değerinde ödül ve burs olanakları için yarışma şansı vererek gençlerin başarılarını uluslararası platformda sergilemesine olanak tanıyor. 2002 yılından bu yana Türk öğrenciler de ISEF’te ilginç bilimsel projelerle yarışıyor, Türkiye’nin adını bilim dünyasında duyuruyorlar. ISEF’le ilgili daha detaylı bilgiye http://www.societyforscience.org/ISEF/ adresindeki web sitesinden ulaşılabiliyor.  Intel hakkında:

  Silikon tabanlı teknolojilerde dünya lideri Intel, insanların çalışma ve sosyal ortamlarındaki yaşam kalitelerini sürekli artırmak amacıyla yeni teknolojiler ve ürünler geliştirir; yeni inisiyatifler oluşturur. Intel hakkında daha fazla bilgiye http://newsroom.intel.com/community/tr_tr adresinden ulaşabilirsiniz.


      Ana sayfa


  Dünyanın en büyük bilim yarışmasına 8 Türk projesi gidiyor

  Indir 11.03 Kb.