bilgiz.org

BöLÜm I windows iŞletim sistemine giRİŞ

 • Windows Masaüstü Kavramı
 • Görev Çubuğu Kavramı • Sayfa1/14
  Tarih01.10.2017
  Büyüklüğü409.01 Kb.

  Indir 409.01 Kb.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14

  BÖLÜM I

  WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİNE GİRİŞ
  İşletim Sistemi Nedir?

  Bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan aracıya işletim sistemi adı verilir. İşletim sistemi bir tercüman olarak düşünülebilir. Kullanıcının yapmak istediklerini bilgisayarın anlayacağı dile çevirir ve Merkezi İşlem Birimine iletir. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan sonuçları yada yapılan işlemleri kullanıcının anlayacağı dile çevirerek çıkış birimleri vasıtasıyla sonuç gösterir. Bir bilgisayarda işletim sistemi mevcut değilse bilgisayar çalışmayacaktır.


  Günümüzde kullanılan değişik işletim sistemlerinden bazıları şunlardır:

  • Windows

  • DOS

  • Unix

  • Novell

  • McOs

  • OS / 2

  • Linux

  Tüm dünyada Linux işletim sistemi yaygınlaşmaya başlasa da en yaygın olarak yine Windows işletim sistemi kullanılmaktadır. Windows işletim sisteminin de değişik sürümleri mevcuttur. İlk çıkan Windows sürümü 3.1 adındaydı. Daha sonra 95-98-NT-2000-Me-Xp şeklinde devam etti. Her çıkan Windows sürümü bir önceki Windows sürümünün bütün özelliklerini taşımakta ve extra olarak yeni seçenekler bulundurmaktadır. Windows tan önce Microsoft DOS ( MS-DOS ) işletim sistemi kullanılmaktaydı. Bu işletim sistemi Windows gibi görsel olmamakla birlikte Windows kadar kullanışlı değildi. Windows’un bazı özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür:   1. Görseldir.

   2. Hızlıdır.

   3. Bir işlemin yapılabilmesi için birden fazla yöntem mevcuttur.

   4. Aynı anda birden fazla programı çalıştırabilir. Aynı anda çalışabilecek dosya sayısı bilgisayarın RAM i ile paraleldir.

   5. Çalışabilmesi için en az 8 MB Ram e ihtiyaç vardır.  Windows Masaüstü Kavramı

  Windows çalışmaya hazır hale geldiğindeki ( Bazı kaynaklarda bilgisayar ilk açıldığındaki ) ekrana masaüstü adı verilmektedir. Masaüstünde aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi simgeler mevcuttur. Bu simgelerden Bilgisayarım , Belgelerim , Ağ Bağlantılarım ( Ağ Komşularım ) , Geri Dönüşüm Kutusu ve Internet Explorer standart olarak Windows ilk kurulduğunda masaüstüne yerleştirilir. Diğer simgeler kullanıcılar tarafından oluşturulan dosya yada klasörlerdir. Masaüstünün alt tarafında başlat düğmesinin bulunduğu çubuğa görev çubuğu adı verilir.


  Bilgisayarım : Bilgisayardaki bitin bilgilere ulaşmak için kullanılan simgedir. Bütün dosya ve klasörler aslında bu simge içerisinde bulunmaktadır.


  ----Masaüstü ve görev çubuğu----


  Belgelerim Simgesi : Genelde üzerinde çok sık çalışılan dosyaların , internetten indirilen dosyaların ve bunun gibi belgelerin ulaşım bakımından kolaylık sağlaması açısından saklandığı bölümdür.


  Ağ Bağlantılarım Simgesi : Ethernet kartı aracılığıyla birbirine nağlı bilgisayarlar arasında iletişim kurmak için kullanılan simgedir.

  Geri Dönüşüm Kutusu Simgesi : Silinen dosyaların geçici olarak tutulduğu alandır. Asıl amacı yanlışlıkla silinen dosyaları kurtarmaktır.  Internet Explorer Simgesi : Modem aracılığıyla uzaktaki bilgisayarlara ulaşmak amacıyla kullanılan simgedir. Kısaca internete bağlanmak amacıyla kullanılır denilebilir.


  Görev Çubuğu Kavramı
  Masaüstünün alt tarafında bulunan , açık olan programlar hakkında bilgi veren , aktif pencereyi gösteren ve açık olan uygulamalar arasında geçiş yapmak amacıyla kullanılan çubuğa görev çubuğu adı verilir. Windows ilk kurulduğunda , ayarlarda değişiklik yapılmadıysa standart olarak başlat düğmesi , açık olan program varsa bunların düğmeleri , klavye dili ve saat görünmektedir.
  Başlat düğmesi , birtakım işlemlerin yapılabilmesi için bir nevi kısayoldur. Bir programı çalıştırmak , ayarlar yapmak gibi bazı ayarlar bu bölümden kısa yoldan halledilebilir.

  Açık olan pencere butonları çalışan uygulamalar , aktif uygulamayı ( kullanıcının o an üzerinde çalıştığı uygulamaya aktif uygulama adı verilir ) ve pasif uygulamaları ( kullanıcının çalışmak üzere açtığı ancak o an üzerinde çalışmadığı program yada uygulamalara pasif uygulama adı verilir ) gösteren düğmelerdir. Aktif uygulama görev çubuğunda içe doğru basık ve diğerlerinden farklı renkte görülür. Yukarıdaki şekilde dikkat edilirse iki uygulama çalışmaktadır. Bunlar Adobe Photoshop ve Internet Explorer uygulamalarıdır. Dikkat edilirse Adobe Photoshop uygulaması , Internet Explorer uygulamasına göre daha basık durmaktadır. Bu durumda kullanıcının çalıştığı uygulama Photoshop uygulamasıdır. Kullanıcı Internet Explorer programını çalıştırmış ama şu an üzerinde çalışmamaktadır.
  Klavye dili düğmesi kullanılan klavye tipinin gösterilmesi yada ayarlanması amacıyla kullanılmaktadır. Bu düğme tıklandığında bilgisayarda yüklü olan klavye tipleri görüntülenebilir. Dilerseniz bu dillerden istediğinizi seçip kullanabilirsiniz.
  Aktif klavye isminin yan tarafında Check ( Tick ) işareti bulunmaktadır. Yandaki şekilde görüldüğü gibi aktif klavye Türkçe klavyedir. Yani Klavyedeki Ö,Ç,Ş,Ü,İ gibi tuşlar kullanılabilmektedir. Ancak Klavye İngilizce olarak belirlenirse bu harflere basıldığında değişik karakterler çıkacaktır.
  Bu saat kullanıcıya o anki saat hakkında bilgi vermek ve sistemin o anki tarih ve saatini değiştirmek amacıyla kullanılmaktadır.

    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


      Ana sayfa


  BöLÜm I windows iŞletim sistemine giRİŞ

  Indir 409.01 Kb.