bilgiz.org

BiLGİsayarin tanimi

 • GÜNÜMÜZDE EN SIK KULLANILAN İŞLETİM SİSTEMLERİ 1- Microsoft İşletim Sistemleri
 • 2- Unix İşletim Sistemleri
 • 4- Novell : Novell firması tarafından üretilen bir işletim sistemidir. 5- MacOS
 • 6- Sun Solaris Sun Microsystems firması tarafından Unix platformu üzerine yazılmış bir işletim sistemidir. MICROSOFT İŞLETİM SİSTEMLERİ
 • IO.SYS
 • Masaüstü Kısayol Simgeleri : B ilgisayarım
 • B elgelerim
 • G eri Dönüşüm Kutusu
 • A ğ Komşuları
 • Pencere denetim düğmeleri
 • Simge durumunda küçült
 • Enter
 • F Türkçe ve Q Türkçe • Sayfa1/5
  Tarih01.10.2017
  Büyüklüğü137.39 Kb.
  TipiYazı

  Indir 137.39 Kb.
    1   2   3   4   5

  İŞLETİM SİSTEMİ

  • Kullanıcı ile bilgisayar arasındaki haberleşmeyi sağlayan yazılıma işletim sistemi denir.

  • Aynı zamanda bilgisayarın çevre bilimleri ile olan koordinasyonu (protokolü) işletim programları sağlar.

  • Bilgisayarda yazılım (software) çekirdeğini işletim sistemi programları oluşturur.

  • Bilgisayar kullanımında anahtar görevini üstlenen programlardır.

  • Bilgisayarın donanımı ve çalışma prensiplerini bilmeden kullanmak mümkündür. Ancak işletim sistemi olmadan ve kullanılmasını bilmeden işlem yapmak mümkün değildir.

  • Bilgisayar açıldığında önce işletim sistemi yüklenir.

  GÜNÜMÜZDE EN SIK KULLANILAN İŞLETİM SİSTEMLERİ

  1- Microsoft İşletim Sistemleri :

  • MS-Dos 6.22

  • Windows 3.X

  • Windows NT

  • Windows 95

  • Windows 98

  • Windows ME

  • Windows 2000

  • Windows 2003

  • Windows XP

  • Windows Vista

  • Windows 7


  2- Unix İşletim Sistemleri

  • IBM, HP, Compaq, SCO, Dell… gibi firmaların ürettikleri Unix işletim sistemleri en yaygın kullanılanlardır.


  3- Linux İşletim Sistemleri

  • SuSE, Red Hat, Debian, Mandrake, gibi firmaların derledikleri Linux işletim sitemleri en sık rastlanan Linux işletim sistemleridir Ancak Linux işletim sistemlerinin açık kaynak kodlu, ücretsiz veya, düşük lisans ücretleri gibi nedenlerden dolayı binlerce farklı Linux çekirdeğine rastlamak mümkündür.


  4- Novell :

  • Novell firması tarafından üretilen bir işletim sistemidir.


  5- MacOS

  • Apple firması tarafından üretilen ve daha çok “Macintosh” olarak anılan bilgisayarda kullanılan işletim sistemidir.


  6- Sun Solaris

  • Sun Microsystems firması tarafından Unix platformu üzerine yazılmış bir işletim sistemidir.

  MICROSOFT İŞLETİM SİSTEMLERİ
  Bilgisayarımızın kasası üzerindeki açma/kapama düğmesine basılır. Monitör ayrı bir prizden elektrik alıyorsa monitörün de açma düğmesi açılır. Bilgisayarımız ilk önce BIOS’daki bilgilere göre tüm sistem aygıtlarını test eder, hatalı bir aygıt varsa açılış sırasında bizi sesli ve yazılı bir mesaj ile uyarır. Herhangi bir hata yok ise bilgisayarımızın donanım özelliklerini gösteren bir takım yazılar ekrandan akar geçer. Bu aşamada klavyeden Pause tuşuna basarak açılışı durdurur ve bilgisayarımızın donanım özelliklerini inceleyebiliriz. İnceledikten sonra Enter tuşuna basarak açılışı devam ettirebiliriz.

  Donanım özellikleri ile ilgili yazılar geçtikten sonra bilgisayarımız hard disk üzerinde yüklü bulunan Windows işletim sistemini belleğe yüklemeye başlar. Windows işletim belleğe yüklenip Windows’un ilk çalışma alanı olan masaüstü ortaya çıkar. Eğer bilgisayarımız bir ağ üzerinde ise Ağ Parolası isteyen bir pencere karşımıza gelir. Burada kullanıcı adı ve parolası bölümlerine gerekli bilgileri yazıp Tamam düğmesine fare ile tıklatırsak ağa bağlanarak Windows’a gireriz. Sadece İptal düğmesine tıklatırsak ağa bağlanmadan Windows’a gireriz.

  Windows’a girdiğimizde henüz açılış tamamlanmamıştır. Windows bu aşamada başlangıç programlarını hafızaya yükler. Bu işler yapılırken ekrandaki fare işareti genellikle kum saati şeklinde gözükür. Bu şekil bilgisayarın meşgul olduğunu gösterir. Ayrıca kasanın üzerinde hard diske ait olan lamba da sürekli yanıp söner. Meşgul konumunda iken beklemek gerekir.

  Fare işareti ok şekline döndüğünde ve kasa üzerindeki hard disk lambası söndüğünde artık Windows bizim kullanımımıza hazır demektir.

  Bilgisayarın güç düğmesine bastıktan sonra Windows logosunu ilk gördüğümüz ana kadar anakart üzerinde yer alan BIOS dediğimiz bir rom bellek ile BIOS’un içine entegre edilmiş üzerine birtakım donanım bilgileri ve ayarların kaydedildiği CMOS un rutin donanım testlerini yapmasıyla geçer. Bu testler başarılı ise hard diskimizin rezerve edilen 0. satır, 0. sütununda yer alan MBR (Master Boot Record) içinde yazılı olan dosya okunur. Burada yer alan boot.ini dosyası yüklü işletim sistemi ve fiziksel yolu hakkında bilgiler içerir.
  Windows işletim sistemlerinin MS-DOS 6.22 sonraki tüm sürümleri grafiksel bir arayüze sahiptir. Grafiksel ve etkileşimli bir arayüz sayesinde pek çok insan Windows ortamına çok hızlı adapte olabilmektedir. Bir çok programın birbiri ile etkileşimli ve uyumlu olarak aynı anda çalışabilir.
  Aşağıda örnek olarak Windows 98 işletim sistemi üzerinden alınmış olan ekran görüntüleri kullanılmıştır.

  MS-Dos sürümleri hariç tüm Microsoft İşletim Sistemleri aksi belirtilmediği sürece bilgisayarımızın C ile isimlendirilmiş hard disk bölümüne kurulur. Kurulan işletim sisteminin dili veya sürümü ne olursa olsun root veya ana dizine 3 temel klasör açar. Bunlar;  Windows

  Dosya adı ve özelliği tüm Windows sürümlerinde aynıdır. Windows klasörü tüm donanım ve yazılımlar için kütüphane görevi görür. İşletim sisteminin ihtiyaç duyduğu tüm dosyalar ile ortak kullanıma açılmış tüm dosyalar bu dizine yerleştirilir. Böylece sistem, hızlı ve düzenli çalışır. Aynı görevi gören birçok dosya yerine çok daha az sayıda dosya ile çalışılarak diskte büyük bir alan kazanılır.  Program Files

  Dosya adı ve özelliği tüm Windows sürümlerinde aynıdır. Kullanıcının kurduduğu tüm uygulama programları aksi belirtilmediği sürece bu dizin altına yerleştirilir.  Belgelerim

  Bu klasörün adı Kurulu windows’sun diline ve sürümüne bağlı olarak değişir, İngilizce sürümler “My Documents” Windows XP için “Documents and Settings” gibi isimler alabilir) : Kullanıcı tarafından oluşturulan pek çok dosyanın kayıt yeri olarak bu klasör kullanılır. Bu da kullanıcıya kaydettiği dosyalara tekrar erişmeye çalıştığında büyük kolaylık sağlar

  Bu klasörlerden başka ana dizinde gösterilmese bile 5 tane daha dosya yer alır. Bunlar IO.SYS (ilk okunan dosya), CONFIG.SYS, MSDOS.SYS, AUTOEXEC.BAT ve BOOT.INI dosyalarıdır. Bu dosyalar bilgisayarın çalışması için gerekli olduğu için kullanıcının yanlışlıkla silmemesi gizlenmiştir.

  Bilgisayarımızın anadizininde yer alan temel klasör ve dosyaların ad ve öz niteliklerini kesinlikle değiştirmemeli, başka dizinlere taşımamalı yada bu dosya veya klasörleri silmemeliyiz.

  Masaüstü Kısayol Simgeleri :

  Bilgisayarım : Bilgisayarımızda mevcut bulunan bütün sürücüler (hard disk, disket, CD) ve sistem klasörlerine buradan erişilebilir. Burada mevcut sürücüler ve bu sürücülerin içindeki klasörler arasında dolaşmak, aradığımız dosyaları bulmak mümkündür.

  Belgelerim : Üzerinde çalıştığımız her türlü belgeyi (yazı, tablo, resim gibi) sakladığımız bir klasördür. Bu klasöre hızlı bir şekilde erişebilmek için masaüstünde bir kısayol simgesi bulunur.

  Geri Dönüşüm Kutusu : Bilgisayarımızın hard diskinden sildiğimiz dosyaların geçici olarak tutulduğu bir sistem klasörüdür. Silinerek buraya atılan dosyalar aslında gerçekten silinmiş değildir. Sadece pasif duruma getirilmiştir. Kullanıcı geri dönüşüm kutusuna attığı dosyalardan istediklerini geri alabilir.

  Ağ Komşuları : Eğer bilgisayarımız yerel bir ağ üzerinde ise ağa bağlı diğer bilgisayarları ve o bilgisayarların paylaşıma açılmış kaynaklarını görmek için kullanılır.

  Pencerelerin Kullanımı

  Windows işletim sistemlerindeki en temek kavram pencere kavramıdır. Açılan bütün programlar bir pencere içinde çalışır. Açılan tüm pencerelerde eğer çalıştırılan uygulama programının kaynak kodunda aksi belirtilmiyorsa açık pencerelerle ilgili ayarlar ve kullanım özellikleri işletim sisteminden çağrılır  Başlık çubuğu : Bütün pencerelerin en üst kısmında renkli zeminli bir başlık çubuğu bulunur. Başlık çubuğunda pencerenin ait olduğu programın adı yazılıdır.  Pencere denetim düğmeleri : Başlık çubuğunun sağ tarafında pencere ile ilgili düğmeler bulunur.  Ekranı kapla : Pencerenin masaüstü ekranının kaplamasını sağlar.  Önceki boyut : Ekranı kaplamış bir pencerenin tekrar önceki boyutuna dönmesini sağlar.  Kapat : Pencereyi kapatır yani o pencere içindeki programdan çıkmış oluruz. Kapatmak istediğimiz pencerede yaptığımız çalışmaları kaydetmemiş isek program bizi uyarır. Değişiklikleri kaydetmek isteyip istemediğimizi sorar.

  Simge durumunda küçült : Pencereyi görev çubuğuna göndererek burada simge halinde beklemesini sağlar. Simge durumunda küçültülmüş pencere kapatılmış demek değildir. Bu pencere içinde yapmakta olduğumuz çalışmalar halen bilgisayarın belleğindedir. Görev çubuğundaki pencerenin simgesine tıklatıldığında pencere tekrar açılır.

  Aynı zamanda Windows ortamında açılan her pencerenin başlık çubuğunun en soluna tıklayınca kontrol menüsü dediğimiz bir mene açılır ve bu mene aracılığı ile de pencere kontrolü yapılabilir.

  Menü çubuğu : Genellikle bütün program pencerelerinde başlık çubuğunun altında bir mene çubuğu vardır. Menüde o program ile ilgili yapılabilecek işlemler bulunur.

  Menüleri açmak için fare ile mene ismine 1 kez tıklatmak yeterlidir. Ayrıca klavyeden Alt tuşuna basılı tutarak açmak istediğimiz mene isminin altı çizili harfine klavyeden basıldığında da o mene açılır. Menüde fareyi aşağı yukarı hareket ettirerek veya klavyedeki aşağı yukarı ok tuşlarına basarak hareket edilebilir. Menüde istenilen seçenek üzerine gelindiğinde farenin sol tuşuna 1 kez basılarak veya klavyeden Enter tuşuna basılarak o seçenek uygulanabilir.  Klavye :

  Klavye özelliklerinde klavyenin hızı ve dil ayarları yapılır. Hız bölümünde klavyenin bir tuşuna basılı tutulduğunda o tuş karakterinin ne kadar hızlı tekrarlanacağını ve imlecin yanıp sönme hızını belirleyebiliriz. Klavye daktilonun aksine Typmatic dediğimiz bir özelliğe sahiptir, yani tuş basılı olduğu sürece yazmaya devam eder.

  Dil bölümünde ise klavyenin dilini değiştirebiliriz. Ülkemizde kullanılan iki tür klavye mevcuttur. Bunlar F Türkçe ve Q Türkçe klavyelerdir. Kullandığımız klavyenin türünü buradan görebilir ve değiştirebiliriz. Klavye türümüzü değiştirmek için adım adım şunlar yapılır :


  • Denetim masasından Klavye ayarlarına girin.

  • Dil bölümüne fare ile tıklayıp geçin.

  • Yüklü klavye dillerinden Türkçe’yi seçin.

  • Özellikler düğmesine basın.

  • Dil özellikleri adındaki küçük pencerede klavye düzeni başlıklı listeyi açın.

  • Buradan istediğiniz klavye türünü (Türkçe Q veya Türkçe F) seçin.

  • Tamam düğmesine basın.

  • Seçilen klavye dilini yüklemek için Uygula düğmesine veya doğrudan Tamam düğmesine basın.

  Not : Klavye dilini değiştirdiğinizde veya yeni bir klavye dili eklediğinizde bu işlemi tamamlamak için Windows 9X sürümlerinde İşletim Sistemi CD’sinin takılı olması veya Windows 9X kurulum dosyalarının bir yedeğinin hard diskte yer alması gerekir.

    1   2   3   4   5


      Ana sayfa


  BiLGİsayarin tanimi

  Indir 137.39 Kb.