bilgiz.org

BiLGİsayar nediR

 • Masaüstü Simge işlemleri
 • Simgeleri masaüstüne ekleme ve kaldırma
 • Masaüstüne kısayol eklemek için
 • Arama kutusu • Sayfa1/6
  Tarih01.10.2017
  Büyüklüğü319.82 Kb.
  TipiYazi

  Indir 319.82 Kb.
    1   2   3   4   5   6


  BİLGİSAYAR NEDİR?

  Bilgisayar verileri alan, isleyen ve gerektiğinde bilgi olarak geri iade eden elektromekanik bir sistemdir.  Bilgisayar İki Bölümden Oluşur;

  1. DONANIM: Tüm girdi ve çıktı birimleri ve kasa içerisindeki elektronik kartlar donanımı oluşturur.

  2. YAZILIM: İşletim sistemleri, paket programlar ve programlama dilleri yazılımı oluşturur.


  Yazılım

  Kullanıldığı Yer

  Örnek Yazılımlar

  İşletim sistemi yazılımları

  Bilgisayarın ve tüm bileşenlerin uyum içinde çalışmasını sağlar

  Windows,Linux,Unix,Pardus

  Kelime işlemci Programları

  Bilgisayarda yazı yazmak, tablolar hazırlamak gibi değişik amaçlar için kullanılırlar

  Word

  Elektronik tablolama programı

  Grafik oluşturma, veri analizi yapma gibi işlemler için kullanılır.

  Excel

  Oyun programları

  Bilgisayarda oyun oynamak için yazılmışlardır.

  Counter strike,tavla,fifa vs.

  Veritabanı Programları

  Verinin kontrolünün ve çeşitli raporlamaların yapılabileceği programlardır

  Access, SQL

  İnternet Tarama Programları

  İnternet sayfalarını gezmek için kulanılan programlardır.

  İnternet Explorer, Google Chrome, Opera, Netscape, FireFox

  Grafik Düzenleme programları

  Değişik grafikler hazırlamak, resimler üzerinde işlem yapmak gibi görsel amaçlar için kullanılan programlardır.

  Photoshop , Paint , CorelDraw  WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ

  WİNDOWS NEDİR?

  Bilgisayarlar programlar olmada tek başına hiçbir işe yaramazlar. Bilgisayarda herhangi bir işlem yapabilmek için o işi bilgisayara yaptıracak programa ihtiyaç vardır. Bunun yanında bilgisayar sadece bir işi değil birden fazla işi yapabilir. Yani bilgisayarda birden fazla program bulunabilir. Bu programları organize edecek kaydettikleri bilgileri düzene koyacak ve programların birbirleriyle sorunsuz çalışmalarını sağlayacak bir düzene ihtiyaç vardır. Bu düzeni sağlayan programlara İşletim Sistemi denir. Kısaca işletim sistemi bilgisayardaki tüm donanım ve yazılımları düzene sokar.

  İlk çıkan işletim sistemi DOS tur.Bu işletim sistemi günümüz işletim sistemlerinde olduğu gibi görsel değildir. Yani basit bir işlemi bile bir sürü komut yazarak ancak yapmak mümkündü. Bunun doğal sonucu olarak da kullanıcı komut ezberlemek durumunda kalmaktaydı. Zamanla işletim sistemleri gelişmiş, kullanıcının komut bilmesine gerek kalmadan görsel araçlar yardımıyla her şeyi yapmasına olanak sağlar hale gelmiştir.

  Microsoft şirketi Dos işletim sisteminden sonra belirli aralıklarda yeni işletim sistemleri çıkarmış ve kullanıcılarına sunmuştur. Kurs boyunca kullanacağımız işletim sistemi Microsoft firmasının çıkardığı ve Windows 7 ismini verdiği işletim sistemidir.


  MASAÜSTÜ:

  Windows ilk açıldığında gelen, üzerinde simgelerin olduğu, altında görev çubuğunun olduğu alana denir. (İngilizce Desktop)  SİMGE:

  Masaüstünde yer alan küçük resimlere denir. Simgeler üzerlerine gelinip çift tıklanarak programlar çalıştırılır.  BAŞLAT MENÜSÜ:

  Masaüstünde en altta yer alan çubuğa Görev çubuğu denir. Görev çubuğu üzerinde en solda yer alan  Başlat üzerine gelinip tıklandığında açılan menüye Başlat Menüsü denir.

  KLASÖR KAVRAMI:
  Klasör diğer adı ile Dizinlerin kullanım amacı içerisine dosya koymak ve bilgisayarımızda düzeni ve tertibi sağlamaktır.Bu sebeplerle bilgisayara çeşitli klasörler açılır içerisine dosyalar konularak saklanır. Örneğin bilgisayarımızda resim klasörü açtık diyelim, içerisine de tekrardan Okul resimleri, Özel resimler ve Manzara resimleri adı altında klasörler oluşturulabilir. Burada amaç düzeni, neyin nerede olduğunu ve arandığında kolayca bulunabilmesini sağlamaktır.Hard disk içerisinde bulunan yazılımlar dosya ve klasörlerden(dizin) oluşur, klasörlerin içerisine girilip çıkılır ancak dosyaya girilmez.

  Günlük hayatımızda kullandığımız klasörün kullanım amacı nedir?

             1. Aynı özellikteki dosya ve belgeleri bir arada tutmak.
             2. Karışıklığı önlemek ve bir düzen sağlamak.
             3. Konu ile ilgili bir dosyaya da belgeye daha kolay ulaşmak.
             4. Konu ile ilgili bir dosyaya da belgeleri diğerlerinden ayırt etmek.

       İşte bilgisayar ortamındaki klasörlerin de görevi, yukarıda dört başlıkta ifade edilen anlamıyla tasniflemedir. Başka görevi yoktur.  Klasör oluşturma:
  1- Masaüstünde sağ tuşa basılır.
  2- Gelen menüden Yeni üzerine gidilir.
  3- Klasör üzerine gelinir ve farenin sol tuşu ile tıklanır.
  4- Klasöre istenilen isim verilir. İsim verilmezse windows “Yeni Klasör” adını verir.
  İç içe istenildiği kadar klasör oluşturulabilir. Yeni oluşturulan klasörler her zaman boştur. Daha sonra bu klasörlere dosya taşınarak veya kopyalanarak içleri doldurulur.

  PENCEREYİ TAŞIMA

  • Pencere başlığına gidilir. • Farenin sol tuşu basılı tutularak hareket edilir • İstenen konuma sürüklenip bırakılır.  Not: Pencerenizi başlık çubuğunda tutup ekranın sağ ve sol kısımlarına dayarsanız pencereniz ekranın yarısını kaplar.

  PENCEREYİ BOYUTLANDIRMA

  • Pencerenin herhangi bir kenarına veya köşesine gidilir

  • Boyutlandırma okları göründüğünde farenin sol tuşu basılı tutulur ve hareket edilir.

  • İstenilen boyuta ulaşıldığında farenin sol tuşu bırakılır.  Klasör silme:

  I. YOL:

  1- Silinecek klasör işaretlenir.

  2- Üzerindeyken farenin sağ tuşuna basılır.

  3- Gelen menüden Sil üzerine gidilip tıklanır.  II. YOL:

  1- Silinecek klasör işaretlenir.

  2- Klavyeden DEL tuşuna basılır

  III. YOL:

  1- Silinecek klasör fare ile sürüklenerek Geri Dönüşüm Kutusu üzerine bırakılır.  IV. YOL: Silmek istediğiniz belgenin geri dönüşüm kutusuna uğramadan silinmesini istiyorsanız Klasör seçilir. Ardından Shift+Delete tuşlarına basılır. Klasörü tamamen silmek istediğinizden emin misiniz uyarısı ekrana gelir. Evet düğmesini tıklarsanız Sildiğiniz klasör geri dönüşüm kutusuna uğramadan bilgisayarınızdan tamamen silinir.

  Dikkat! Klasör silindiğinde içerisindeki tüm alt klasörler ve dosyalar silinir.

  Silinen dosya ve klasörler masaüstündeki Geri Dönüşüm Kutusuna gönderilir. Kul anıcı isterse daha sonra silinen dosyaları geri alabilir.

  Geri dönüşüm kutusuna gönderdiğiniz klasörü geri silindiği yere göndermek için birçok yöntem bulunur. Bunlardan iki tanesi;


  1. Yöntem: Sildiğiniz klasörü geri dönüşüm kutusundan tutarak sildiğiniz yere sürükleyebilirsiniz.

  2. Yöntem: Geri Dönüşüm Kutusu içerisindeki klasör üzerinde farenin sağ tuş menüsünde yer alan Geri Yükle seçeneğini seçersiniz. Ancak bu seçenekte klasör silindiği yere geri yükleneceği için bulmakta zorlanabilirsiniz.

  Geri dönüşüm kutusunu boşaltmak için masaüstünde yer alan geri dönüşüm kutusu simgesi üzerinde farenin sağ tuş menüsünde yer alan geri dönüşüm kutusunu boşalt seçeneği kullanılır. İsterseniz geri dönüşüm kutusunu açıp içerisindeki öğeleri tek tek silebilirsiniz.


  Klasörün adını değiştirme:

  I. YOL:


  1- Adı değiştirilecek olan klasör işaretlenir

  2- Üzerindeyken farenin sağ tuşuna basılır.

  3- Gelen menüden Yeniden Adlandır üzerine gidilip tıklanır.

  II. YOL:

  1- Adı değişecek klasör işaretlenir

  2- Klavyeden F2 tuşuna basılır ve yeni ad yazılır

  III. YOL:

  1- Adı değişecek klasör işaretlenir

  2- Adı üzerine bir kez tıklanır ve aktifleşince yeni ad yazılır.

  IV. YOL:

  1- Adı değişecek klasör işaretlenir

  2- Dosya menüsünde yer alan Yeniden Adlandır seçeneği tıklanır.  DOSYA VE KLASÖR KOPYALAMA TAŞIMA İŞLEMLERİ

  1. CTRL C – CTRL V

  2. Dosyayı seç- Düzen- Kopyala ==> düzen- Yapıştır

  3. Sürükle bırak: KES YAPIŞTIR işlemi
   Sürükleyip Bırakırken Ctrl tuşuna basılı tutarsan: KOPYALA YAPIŞTIR işlemi yapar.

  Not: Sürüklenen dosya ya da klasörün bulunduğu dizin (klasör) hedef ile aynı disk bölümünde yer alıyorsa sürükleme işlemi kesme görevi görür. Farklı dizinlerde yer alıyorsa kopyalama görevi görür.

  1. Sağ tuş- KES ya da KOPYALA Sağ Tuş-YAPIŞTIR

  2. Kopyalanmak ya da kesilmek istenen dosya ya da klasör farenin sağ tuşuna basılı iken yapıştırılacağı yere tutup sürüklenir. İstenen işlem seçilir.


  Bilgisayarın Ana Donanım Birimleri
  1. Anakart: Anakart (Mainboard): Diğer bütün kartların üzerine takıldığı karttır. Bilgisayar içindeki diğer bütün donanım birimleri anakart üzerinde toplanır ve anakart üzerindeki veri yolları vasıtasıyla haberleşir. Anakart üzerinde her donanım biriminin takılabileceği bir yer mevcuttur. Ekran kartı, seskartı, modem, Ethernet, tv kartı gibi donanım birimleri anakart üzerinde slot denen yuvalara takılır.

  2. İşlemci (CPU): İşlemci Merkezi İşlem Birimi (Central Processing Unit) ya da CPU olarak ta bilinir.

  Bilgisayarın program komutlarını bellekten aldıktan sonra kodlarını çözen ve karşılığı olan işlemleri yerine getiren merkez birimidir. Bilgisayarımızın çalışmasını düzenler. İşlemci (CPU) genellikle bilgisayarın beyni olarak tanımlanır. Çünkü tüm işlemler CPU tarafından yapılır. Bu nedenle bir bilgisayarın işlem yeteneği ve hızı işlemcisinin yeteneği ve hızıyla doğrudan ilgilidir. O yüzden bilgisayarın performansında belirleyici özelliğe sahip parçalardan biridir. İşlemci hızı Mhz (Mega herz) Ghz (Giga herz) olarak ölçülür. Örneğin alacağınız işlemci Pentium 4 2.80 Ghz.  Günümüzde en çok İntel firmasının ürettiği işlemciler kullanılmakla beraber son yıllarda eskiden olduğu gibi rakipsiz değildir. İntel in işlemcileri kadar iyi ve fiyat olarak daha uygun işlemciler üreten AMD isimli firma İntel in piyasada oluşturduğu tekeli kırıp işlemci piyasasında yerini almıştır.  Çift çekirdek veya 4 çekirdek ne işe yarar?
  Bir süre önce kullandığımız bilgisayarlar, tek çekirdekli işlemcilerden ibaretti. Şimdilerde ise PC'lerimizde, laptop'larımızda ve tabletlerimizde kullanılan işlemciler çift, dört hatta sekiz çekirdekliler. Peki çift çekirdekli bir işlemciyle dört çekirdekli işlemci arasında ne gibi farklar olduğunu, çok çekirdeğin ne işinize yarayacağını hiç merak ettiniz mi?
  Çekirdeğin tanımı: Her işlemci çekirdeği, ayrı bir merkezi işlem birimidir. Örneğin çift çekirdekli işlemci, tek çipli bir işlemci gibi görünür ancak içerisinde iki işlem birimi vardır. Ek merkezi işlem birimleri, birden çok işi aynı anda yapabilirler.
  Saat hızı: Saat hızı, işlemcilerin ne kadar hızlı çalıştığını belirler (ancak tek başına hızı ölçmekte yeterli değildir). Örneğin Intel'in Core i5-3330 işlemcisi, 3GHz ile çalışan dört çekirdeğe sahiptir. Bu çekirdeklerin her biri 3GHz'de çalışır.
  Çift çekirdek hızı ikiye katlamaz: Bilgisayar yazılımlarının çoğu tek iş parçacığı kullanacak şekilde yazıldığından, işi birden fazla işlemciye dağıtmaz. Dolayısıyla tek iş parçacıklı bir yazılımı 4 çekirdekli bir işlemcide çalıştırdığınızda, sadece tek çekirdekte çalışacaktır; diğer işlemciler ise farklı işler için boşta, hazır olarak bekleyeceklerdir. Bazı uygulamalar, çoklu çekirdeklerin sunduğu avantajları kullanırlar. Bunlar arasında Google'ın Chrome web tarayıcısı, bazı oyunlar, sıkıştırma yazılımları buluyor. Ancak çoğu yazılım, tek çekirdeğinizi kullanacaktır. Çift çekirdekli bir işlemciye sahip olmanız, MS Office'i iki kat hızlı çalıştıracağınız anlamına gelmez. Ancak birçok yazılımı aynı anda kullanıyorsanız veya sanal makinelerden faydalanıyorsanız, çoklu çekirdeğin farkını hissedeceksiniz.

  Intel Core i3 Hangi Tür Kullanıcılara Hitap Ediyor ?
  Özellikle Internet ile iç içe olan, bilgisayarından temel düzeyde en verimli performansı ekleyen, video izleme, müzik dinleme gibi multimedya uygulamalarında pürüzsüz performans isteyen kullanıcılar Intel’in yeni Core i3 işlemcisini taşıyan sistemleri tercih edebilir.
  Intel Core i5 Hangi Tür Kullanıcılara Hitap Ediyor ?
  Günlük bilgisayar kullanımında en pürüzsüz deneyimi elde etmek isteyenler, Intel Turbo Boost destekli Core i5 işlemcili sistemleri tercih edebilir. Core i5, gerek oyun performansı gerekse de gündelik uygulamalarda sunduğu performans ile genel kullanıcı kesiminin tüm ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacak nitelikte.
  Intel Core i7 Hangi Tür Kullanıcılara Hitap Ediyor ?
  Bilgisayarından en fazla performansı almak isteyen kullanıcılar  Intel Core i7 işlemciyi tercih etmeli. Kimdir bu kullanıcılar? En iyi oyun performansı isteyenler, video düzenleme, çoklu fotoğraf düzenleme gibi işlemci gücüne ihtiyaç duyan uygulama kullananlar Intel Core i7 ile maksimum performans elde edecekler.

  3. RAM Random Access Memory(Rastgele Erişimli Bellek): Bilgisayarın işlem yaparken kullandığı geçici bellektir (hafıza). Bilgisayarın anlık işlem yapma hızını etkileyen diğer bir parçadır. Bilgisayarlar genellikle o an üzerinde çalıştıkları programlar ve işlemlerle ilgili bilgileri RAM denen bu hafıza parçasında tutarlar. Bu yüzdendir ki RAM bilgisayarın performansında etkili parçalardan biridir.
  RAM ve Harddisk temel olarak aynı bilgileri saklarlar, ancak işlemcinin RAM' deki bilgilere erişme ve onları işleme hızı, harddiskteki bilgilere erişme ve onları işleme hızından çok daha büyüktür. Az önce de söylediğimiz gibi bilgisayarın kısa süreli belleğidir, yani herhangi bir güç kesintisi esnasında üzerindeki tüm bilgiler silinir.
  RAM’ler birbirinden bağımsız hafıza hücrelerinden oluşur. Her hücrenin çift yönlü bir çıkışı vardır. Bu çıkış veri yoluna, veri yolu da işlemciye bağlanır ve işlemci ile RAM arasındaki bilgi alışverişi yapılır. Bu adresleme yöntemi ile RAM’deki herhangi bir hafıza hücresine istenildiği anda diğerlerinden bağımsız olarak ulaşılır. Rastgele erişim ifadesi buradan gelmektedir.
  RAM’lerde bilgiye erişim hızı nanosaniyeler ile ifade edilir. Bu hız ortalama 50-60ns arasındadır. Fakat günümüzde kullanılan RAM’lerde bu hız 8ns ye kadar düşmüştür. Günümüz PC’lerinde 512 MB,1GB(1024 MB), 2GB(2048 MB),4GB(4096 MB) RAM ler kullanılmaktadır.Ram lerde diğer donanım elemanları gibi çeşitli aşamalardan geçerek buralara gelmişlerdir.DDR2 RAM, DDR RAM, DRAM (Dinamik RAM), SRAM (Statik RAM), EDO RAM, SDRAM (Senkronize DRAM), RDRAM vs gibi Ram çeşitleri bulunmaktadır.
  4. Harddisk (Sabitdisk): Bilgisayarın içindeki kalıcı depolama birimidir. Veri depolama amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. Harddisk içerisinde bir veya daha fazla sayıda metal plaka bulunur. Bu plakaların her iki yüzeyi de bilgi depolayabilmek için manyetik bir tabaka ile kaplanmıştır. Her yüzeyde bilgileri okuyan ya da değiştiren bir okuma/yazma kafası bulunur. Diskler ortak bir eksen/mil etrafında dönerler. Genellikle 5400 devir/dak ile 7200 devir/dak arası bir hıza sahiptirler. Kafalar plakaların yarı çapları boyunca hareket ederler. Bu hareket plakaların dönüşü ile birleştirilerek kafaların bütün disk yüzeyini okuması sağlanır. Bilgisayara herhangi bir program yüklediğimiz zaman harddiske yüklenir. Herhangi bir programı sildiğimiz zaman harddisk ten sileriz. Günlük hayatta sık sık duyduğumuz format atma işlemi de Harddiskin içindeki verilerin komple silinme işlemidir.
  Harddiskler genellikle kasanın içine sabit olarak yerleştirilmiş şekilde bulunurlar. Fakat kasanın dışında bulunan ve taşınabilir harddiskler de mevcuttur.
  Hardiskin anakart ile bilgi iletişimini kuran kablolara data yani veri kabloları denir. Aşağıda iki tip sık kullanılan kablo türü görülmekte  IDE (Parelel ATA) SATA(Serial ATA) SATA ve IDE Uçlar


  PATA ve SATA az öncede söylediğimiz gibi Anakartla veri alışverişini sağlayan kablolardır. Henüz yeni bir teknoloji olan SATA kablolar PATA lara göre bu işi daha hızlı gerçekleştiriyor ve görüldüğü üzere de çok daha az yer kaplıyor. Hal böyle olunca SATA uyumlu Anakart ve Harddiskler piyasa da yerini çoktan almış durumdadır. Harddisk alırken ilk dikkat edeceğimiz ihtiyacımıza uygun bir kapasiteye sahip olması. Şuan piyasa da 160 GB, 320 GB,400 GB,500 GB ve üzeri kapasiteye sahip ve değişik firmaların ürettiği harddiskler mevcut.
  GİRDİ VE ÇIKTI BİRİMLERİ
  GİRDİ BİRİMLERİ: ÇIKTI BİRİMLERİ:

  1-) Klavye (Keyboard) 1-) Ekran (Monitör)

  2-) Fare (Mouse) 2-) Yazıcı (Printer)

  3-) Barkod okuyucu 3-) Hoparlör (Ses)

  4-) Optik Kalem

  5-) Tarayıcı (Scanner)

  6-) Mikrofon (Ses)

  7-) Kamera


  YAZICILAR (PRİNTER)

  Yazıcılar, bilgisayar ortamında üretilen şekil, grafik ve yazıların kâğıda aktarılmasını sağlayan araçlardır. Y
  azıcıların sınıflandırılmasında temel ölçüt, karakterlerin basımında kullanılan teknolojik farklılıktır. Bir yazıcının kalitesini belirleyen ölçütler ise, baskı hızı ve birim alandaki nokta yoğunluğudur(baskı kalitesi). Renkli baskı yapabilmesi de yazıcı kalitesini belirleyen bir ölçüt haline gelmektedir.

  Sık kullanılan 4 tip yazıcıdan bahsedelim burada.
  1- NOKTA VURUŞLU YAZICILAR(DOT MATRiX)
  Nokta vuruşlu yazıcılar daha çok muhasebe bölümlerinde, bankalarda vs. kullanılır. Yazma mantığı daktilo ile benzerlik gösterir. Bu yazıcılarda bir yazıcı kafa bulunur ve yazıcı kafa üzerinde küçük iğneler(pin) vardır ve bu iğneler şeridin üzerine vurarak şeritteki boyayı kâğıda aktarır. Pinleri kâğıda vurarak çalıştığından gürültülü çalışırlar. Aşağıda 9 pinli bazı yazıcı modelleri ve fiyatları bulunmaktadır.


  • SEIKO SP-2400 DOT MATRIX YAZICI :227,70

  • PANASONIC KX-P 1150 DOT MATRIX YAZICI   :275,22

  • EPSON LX-300+ DOT MATRIX YAZICI :293,04

  • OKI ML-1120 DOT MATRIX YAZICI :306,91 YTL

  • LEXMARK 2480 NOKTA VURUŞLU YAZICI :512,53 YTL  2- MÜREKKEP PÜSKÜRTMELİ YAZICILAR

  Mürekkep Püskürtmeli yazıcılar siyah/beyaz, renkli ve fotoğraf kalitesinde çıktı alabildikleri için ev ve iş yerlerinde kullanıma uygundur.

  Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda iki tane kartuş vardır. Bu kartuşların bir tanesinde siyah diğerinde ise içinde üç renk bulunur. Bu yazıcı tipinin de fiyatlarını inceleyelim fakat bu alanda marka model sayısı fazla olduğundan bilindik birkaç markanın ekonomik modellerine bakıp diğer başlığımıza geçeceğiz. Unutulmaması gereken bugün satılan bir yazıcının piyasadan kalkıp yeni modelinin piyasada yer alması hiçte uzun süren bir işlem değil.


  • HP DESKJET D1460 A4 YAZICI CB632A : 53,36 YTL

  3- LAZER YAZICILAR

  Hızlı, kaliteli ve çok fazla sayıda çıktı alabileceğimiz bir yazıcı tipi. Lazer yazıcılarda bilgileri kağıt üzerine aktarmak için toner kullanırlar. Tonerlerin içinde bulunan toz şeklinde boya kağıdın üzerine dökülür. Bu şekilde yazma işlemi gerçekleşir.  • XEROX PHASER 3117 A4 MONO LASER YAZICI : 110,93 YTL

  • SAMSUNG ML1610 LASER YAZICI : 124,97 YTL

  4- OFİS İÇİN ÇOK AMAÇLI ÇÖZÜMLER:  Çoğunlukla ofis kullanıcıları için tasarlanmış bu tip makinelerde yazıcı, faks, tarayıcı, fotokopi makinesi gibi cihazlar tek bir cihazda toplanmıştır. Böylelikle bu hem maliyet ucuzlamış hem de az yer kaplayan kullanışlı bir elektronik alet ortaya çıkmıştır.


  SAMSUNG SCX 4200 LAZER YAZICI + TARAYICI + FOTOKOPİ :259,78

  SAMSUNG SCX 4521F LAZER YAZICI + TARAYICI + FOTOKOPİ + FAX :391,77

  HP LASERJET M1005MFP YAZICI CB376A :293,48

  TARAYICI (SCANNER):

  Tarayıcılar fotoğrafları ya da çeşitli dökümanları bilgisayar ortamında dijital bilgiler halinde görüntüleme işlemini gerçekleştiren cihazlardır. Bu donanım kısa süre öncesine kadar oldukça yüksek bir fiyat karşılığında satışa sunuluyor ve genellikle profesyoneller tarafından kullanılıyorlardı. Ancak günümüzde fiyatlar büyük oranda düştü ve tarayıcı da ev bilgisayarları ile tanışmayı başardı. Kitap baskıya hazırlanırken çeşitli marka ve modellerdeki tarayıcı fiyatları şu şekilde idi.  MUSTEK SCANEXPRESS 1248UB TARAYICI   :58,98 YTL

  HP SCANJET 2400C TARAYICI Q3841A    :102,51 YTL

  ÇİZİCİ (PLOTTER):

  P
  lotter kelimesi geniş formatlı yazıcı anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi bilgisayar çıktılarını geniş formatta basabilirler. A1 boyutundan  başlayarak A0 üzerine kadar baskı yapabilirler, 60” ebatında bir plotter bu sayede 150 cm genişliğine kadar döküm verebilmektedir. Plotterlar standart yazıcılardan farklı olmak üzere gerekli aparatları olması durumunda rulo kağıtlara baskı yapabilirler. Bunun dışında tabaka kağıtlara , opak  , mat , kaygan , yarı kaygan  , aydınger ve benzeri türden baskı materyallerine baskı yapabilirler , günümüzde plotterlar mimari proje , harita , kroki , fotoğraf basımı gibi alanlarda kullanılmaktadır.
  Masaüstü Simge işlemleri


  Masaüstünü sağ tık – Görünüm

  Masaüstü simgelerini yeniden boyutlandırmak: Büyük simgeler'i, Orta boyutlu simgeler'i veya Küçük simgeler'i tıklatın.

  Windows simgeleri masaüstünün sol kenarına sütunlar halinde yığar. Ancak, bu düzenlemeyle sınırlı değilsiniz. Simgeyi masaüstünde yeni bir yere sürükleyerek taşıyabilirsiniz.  Simgeleri otomatik düzenle: Windows simgelerinizi sol üst köşeye yığar ve yerlerine kilitler.

  Simgeleri kılavuz çizgisine hizala: Varsayılan olarak, Windows simgeleri görünmeyen bir kılavuz üzerine eşit olarak aralık bırakarak yerleştirir. Simgeleri birbirlerine daha yakın veya daha hassas bir şekilde yerleştirmek için kılavuzu kapatın.

  Masaüstü simgelerini göster: Masaüstünde simgelerin görünmesi veya gizlenmesi için kullanılır.

  Not: Masaüstündeki simgelerin hepsini gizlediğinizde bu simgeler silinmez, yalnızca siz yeniden göstermeyi seçene kadar gizlenir.

  İpucu: Masaüstü simgelerini yeniden boyutlandırmak için farenizdeki tekerleği de kullanabilirsiniz. Masaüstünde, simgeleri büyütmek veya küçültmek için tekerleği çevirirken Ctrl tuşunu basılı tutun.

  Masaüstü araçlarını göster: Masaüstünde araçların gösterilmesi ve gizlenmesi için kullanılır.

  Simgeleri masaüstüne ekleme ve kaldırma


  Masaüstünüzde görüntülenmesini istediğiniz simgeleri seçebilirsiniz-istediğiniz zaman bir simge ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Bazı kişiler, birkaç simge olan veya hiç simge olmayan temiz, derli toplu bir masaüstünden hoşlanır. Bazıları, sık kullanılan programlara, dosyalara ve klasörlere hızlı erişim sağlamak için masaüstlerine düzinelerce simge yerleştirir.

  Sık kullanılan dosya ve programlara masaüstünden kolay erişim sağlamak istiyorsanız, bunlara kısayollar oluşturabilirsiniz. Kısayol, öğenin kendisini değil, o öğenin bağlantısını temsil eden bir simgedir. Kısayolu tıklattığınızda öğeler açılır. Kısayolu silerseniz yalnızca kısayol kaldırılır, özgün öğe kaldırılmaz. Kısayolları simge üstündeki oktan tanıyabilirsiniz.


  Masaüstüne kısayol eklemek için


  Öğeyi sağ tık – Gönder - Masaüstü (kısayol oluştur)'nü tıklatın. Kısayol simgesi masaüstünde görünür.

  Not: Kısayol oluşturma işlemini kısayolu oluşturulacak klasörü farenin sağ tuşuna basılı tutup masaüstüne sürükleyerek de yapabilirsiniz.
  DOSYA:

  Bilgilerin bilgisayar ortamından saklı tutulduğu ortamlara dosya(file) denir. Yazı, resim, film ve sesler kaydedildiğinde dosyalar içerisinde saklanırlar.


  - Dosyaların birer adları birer de uzantıları vardır.Dosya adı ile uzantısı arasında nokta (.) karakteri vardır. Dosya adı içerisinde harf, rakam veya her ikisi karışık olabilir.Dosya adı içerisinde özel karakter tercih edilmez. ( < , >, ?, *, +, /, \, ‘ gibi) Dosya adı Windows İşletim Sisteminde en fazla 255 karakterdir.

  Yaygın kullanılan dosyalar ve uzantıları:


  Dosya uzantısı

  Türü

  Program

  .exe/.com/.bat

  Uygulama

  Çalışabilir uygulama

  .msi

  Uygulama

  Setup/kurulum dosyası

  .txt/.doc/.docx

  Ofis belgesi

  Word

  .xls/.xlsx

  Ofis belgesi

  Excel

  .ppt/.pptx/.pps

  Ofis belgesi

  Powerpoint

  .gif/.jpg/.tiff/.bmp

  Resim

  Resim görüntüleyici

  .mp3/.wav

  Ses

  Winamp/media player

  .avi/.divx/.mkv/.mp4/.mpg

  Video

  Media player

  .pdf

  Belge

  Adobe reader

  .flv/.swf

  Flash

  Flash player/ web tarayıcı

  .htm/.html

  Html belgesi

  Frontpage/web tarayıcı

  .rar/.zip/.tar

  Sıkıştırılmış dosya/klasör

  Winrar


  .Pif uzantılı dosyalar %99.9 virüs dosyasıdır ve bilgisayarınıza virüs bulaştırmak üzere oluşturulmuşlardır.
  Not: E posta adresinize gelen bir resim dosyası aslında çalıştırılabilir bir dosya olabilir ve sisteminize zarar verecek virüs içerebilir. Bu dosyaların uzantıları genellikle .exe .com .bat .pif uzantılarıdır. Bu dosyaları kesinlikle çalıştırmayınız.

  Not: Bilmediğiniz dosya uzantılarını Google arama motoruna sorarak öğrenebilirsiniz. Örneği pdf dosya uzantısı nedir yad pdf dosya uzantısı açma programı dediğinizde hem bilgiye hem de pdf açma programlarına erişebilirsiniz.
  Dosya Uzantılarını açmak veya kapatmak için:

  Herhangi bir klasör içerisinde Araçlar menüsü tıklanır. Klasör seçenekleri tıklanır. Açılan menüden Görünüm düğmesi tıklanır. Bu ekranda yer alan Bilinen Dosya Türleri için Uzantıları Gizle seçeneğinin başındaki işaret kaldırılırsa her dosyanın uzantısını görüntüleyebilirsiniz.


  Not1: Yalnızca dosyaların uzantıları vardır. Klasörlerin uzantısı olmaz.
  Not2: Windows 7 işletim sistemi kullanıyorsanız herhangi bir klasöre girdiğinizde araçları menüsü görüntülenmiyorsa: Klasör içerisinde sol üst kısımda yer alan Düzenle düğmesini tıklayın. Açılan menüden yerleşim altından menü çubuğunu seçin.
  Dosya türlerini açılacakları programları belirlemek:

  Not: Dosyaların hangi programla açılacağını bir kereye mahsus belirtmek için dosya üzerinde sağ tuş menüsünde yer alan birlikte aç düğmesinde yer alan program seçilir.
  Dosya türünün sürekli belirttiğiniz programla açılmasını sağlamak için dosya üzerinde farenin sağ tuş menüsünde birlikte aç menüsünde yer alan varsayılan programı seç düğmesi kullanılır. Açılan program listesinden programı seçip “Bu tür dosyaları açmak için her zaman bu programı kullan” seçeneğini seçerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz.
  Not: Farenin sağ tuş menüsünde birlikte aç görüntülenmiyorsa shift tuşuna basılmalıdır.
  DOSYA VE KLASÖR GİZLEME:

  Gizlemek istediğiniz dosya ve klasör üzerinde farenin sağ tuş menüsünde yer alan Özellikler seçeneği tıklanır. Özellikler penceresinde Gizli seçeneği işaretlenir. Tamam, düğmesi tıklanarak işlem tamamlanır.


  Bilgisayarda gizli dosya ve klasörleri gösterme/göstermeme:

  Gizli dosyaları göster – Gizli dosyaları Gösterme seçenekleri dosya uzantılarında olduğu gibi herhangi bir klasör içerisinde Araçlar-Klasör seçenekleri-Görünüm menüsünde yer alan Gizli dosyaları Göster – Gösterme seçenekleri kullanılarak yapılır.


  Not: Bazı durumlarda virüs sizin işletim sistemi dosyalarınıza da bulaşarak onları gizler. Herhangi bir klasör içerisinde Araçlar-Klasör Seçenekleri-Görünüm sekmesinde yer alan “Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle” seçeneği iptal ederek bilgisayarınızdaki tüm gizli dosya ve klasörleri görebilirsiniz.
  Klasörlerin simgelerini değiştirmek için klasör üzerinde farenin sağ tuş menüsünde yer alan Özellikler düğmesi tıklanır. Özelleştir sekmesinde yer alan Simge Değiştir düğmesi tıklanır. Gelen ekrandan istenilen simge seçilir ve Tamam düğmesi tıklanarak onaylanır.

  İlginç Bir Klasör Gizleme Özelliği

  Kimse tarafından görünmesini istemediğiniz dosya ve klasörlerinizi bir klasör içine doldurun. Klasör üzerinde farenin sağ tuşunu tıklayıp yeniden adlandır (klasör seçiliyken F2 tuşuna basın) klasör ismini yeniden adlandırırken şu işlemi yapacağız; Alt tuşu basılıyken 0160 rakamlarını tıklayacağız (Alt + 0160) böylelikle klasör ismini boş bir şekilde tamamlayacağız. Şimdi sıra isimsiz klasörümüzün üzerinde farenin sağ tuşunu tıklayıp Özellikler komutunu tıklamaya geldi; açılan menüden Özelleştir sekmesine gelelim, açılan menüden Simge Değiştir düğmesini tıklayalım. İşte burası önemli Boş Simgeyi seçelim. Uygulamamızı sonlandırmak için uygula > tamam deyip sonucunu görelim.  DOSYA BÜYÜKLÜKLERİ

  İkili Sistem: Bilgisayara girilen her türlü harf, rakam veya özel işarete (+, - gibi) karakter denir. Bilgisayara girilen her karakter bilgisayar tarafından 0 ve 1 üzerinden değerlendirilir. Sadece 0 ve 1 rakamlarından oluşan bu sisteme İkili Sistem (Binary) denir.

  Örneğin bilgisayara girilen “A” karakteri bilgisayar tarafından 11101101 gibi belli düzende 8 tane 0 ve 1’ in yan yana gelmesi olarak değerlendirilir. Bu tüm karakterler için geçerlidir ve her karakterin 0 ve 1 dizilimi bir diğerinden farklıdır.

  Buradaki her 0 ve 1’e Bit denir. Bit belleğin en küçük ölçü birimidir. Bilgisayara yapılan girişlerin birer ikişer kelimeyle sınırlı olmadığı düşünülürse Bit denilen ölçü biriminin yeterli olmadığı görülür.


  Bir dosya yada klasörün boyutunu görmek için farenizin sağ tuş menüsünde yer alan özellikler menüsünü kullanmalısınız. Aynı şekilde sabit diskinizde yer alan dosyaları ve boş kalan yerleri de sabit disk üzerinde farenin sağ tuş menüsünde yer alan özellikler menüsü sayesinde öğrenebilirsiniz.
  8 bits = 1 byte
  1024 bytes = 1 kilobyte
  1024 kilobytes = 1 megabyte
  1024 megabytes = 1 gigabyte

  1024 gigabytes = 1 terabyte
  1024 terabytes = 1 petabyte
  Abbreviations
  1 kilobyte = 1 Kb
  1 megabyte = 1 MB
  1 gigabyte = 1 GB
  1 terabyte = 1 TB
  1 petabyte = 1 PB

  1000kb=1 Mb

  1000Mb=1Gb

  • Bir metin belgesi: 50 Kb

  • Bir resim belgesi: 200 Kb

  • Yeni fotoğraf makinesi ile çekilmiş çözünürlüğü yüksek resim belgesi: 2 Mb

  • Bir Mp3 belgesi: 4 Mb

  • Bir Vcd Film: 650-700 Mb

  • Bir Dvd Film: 4 Gb

  1 Disket 1.44 Mb; (1440 Kb)

  1 Cd 650-700 Mb;

  1 Dvd 4.7 Gb; (4700 Mb) Veri alır.

  1

  gb flash bellek:  Disket : Günümüzde eskisi kadar sık kullanılmayan disket verilerin taşınması ve depolanması işlemi için ilk kullanılan donanımlardandır. Kapasitesi 1.44 Mb dır. İlk üretildiği zamanların ihtiyacına uygun olan bu kapasite günümüzde tahmin edeceğiniz gibi çok yetersiz kalmaktadır.

  CD :
  Compact Disc kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu donanım da amacı bilgilerimizi taşımak ve saklamaktır. 650 -700 Mb arası bilgi depolama ve saklama kapasitesi vardır. Diskete göre gayet yüksek kapasitelidir ve hızlı çalışır.
  DVD :DVD ilk önceleri "Digital Video Disk" anlamıyla kullanılıyordu. Bunun temel nedeni, ilk uygulamaların video alanında ortaya çıkmış olmasıdır. Fakat bir süre sonra, veri saklama işlemlerinde de önemi anlaşılmış ve DVD "Digital Versatile Disk (Çok-yönlü Sayısal Disk)" anlamında kullanılmaya başlanmıştır. Hızla ilerleyen bilgisayar sektöründe geliştirilen yazılımların giderek daha fazla kapasiteye ihtiyaç duymaktadır. DVD lerin ortaya çıkmasında en büyük etken en önemli özelliği olan müthiş kapasiteleridir. DVD ler minimum 4.7 GB kapasitede üretiliyorlar. Üstelik bunu 17 GB’a kadar çıkarmak mümkündür. Yani; hareketli görüntülerden oluşan 481 dakikalık bir veri tek bir DVD ye kaydedilebilmektedir.

  DOSYA YÂDA KLASÖR ARAMA:

  Bilgisayarınızda yer alan dosya ve klasörler arasında arama yapmak için başlat menüsünde yer alan programları ve dosyaları ara düğmesi kullanılır. Bu pencereyi Windows+F tuşu ile de açabilirsiniz.


  Programları Kısayoldan Çalıştırma

  Başlat menüsünde yer alan programları yada dosyaları ara kısmını kullanarak örneğin bölüme Word yazarak Word programına erişebilirsiniz. Dilerseniz çalıştır menüsü ile programları çalıştırabilirsiniz. Win-R ile de çalıştır penceresi açılır. Birkaç örnek:

  mspaint: paint | calc: hesap makinesi | winword: Word |notepad: not defteri |excel: Excel

  Arama kutusu


  Windows 7 işletim sisteminde, daha fazla yerde daha fazla içeriği daha hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Başlat menüsü arama kutusuna yazmaya başladığınızda, hemen bilgisayarınızdaki ilgili belgeler, resimler, müzik ve e-postaların bir listesini görürsünüz. Aşağıdaki resimlerde de görüldüğü gibi başlat menüsündeki arama bölümüne bir şeyler yazdığımızda, Windows 7 bizim için içinde o kelimenin geçtiği tüm belge, program yâda araçların listesini kategoriler halinde görüntüler. Bilgiye ulaşmanın ve bilgiyi depolamanın çok kolay ancak bilgiyi yönetmenin çok zor olduğu günümüzde mükemmel bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Kısacası Windows 7 leb demeden leblebiyi anlayabiliyor.


  Aranan dosya veya klasörün adı veya uzantısı ile ilgili bilinmeyenler varsa joker karakterler denilen karakterlerden yararlanılır. Örneğin, aranan dosyanın Winword’de yazıldığı biliniyor ancak adı hatırlanmıyorsa adı ile ilgili joker karakter kullanmak gerekir.

  JOKER KARAKTERLER

  NOT: Arama işlemlerinde hatırlanmayan dosya isimlerindeki bir karakteri ?, birden fazla karakteri * temsil eder.

  Örnek: Winword’de hazırlanmış olan dosyaları bulmak için,

  *.doc yazılır.

  Örnek: “C” ile başlayan uzantısı .exe olan dosyaları bulmak için,

  C*.exe yazılır.

  Bilgisayardaki gizli tüm dosya ve klasörleri bulma:Dosya adı kısmına *.* yazın.
  BAŞLAT-TÜM PROGRAMLAR-DONATILAR:

  Donatılarda Yer Alan Programlar:
  Ekran Klavyesi, Ses Denetimi, Ses Kaydedicisi,Büyüteç,Hesap Makinesi,Not defteri,Windows Gezgini,Wordpad ve Paint gibi programları açabilirsiniz.

  Windows Gezgini:

  Pencereler arasında hızlı bir şekilde gezinmeyi ve kesme, kopyalama gibi işlemleri hızlıca yapmayı sağlar. Başlat – Tüm Programlar – Donatılar menüsünden açılır. Aynı zamanda klavyeden Windows+E tuş kombinasyonu ile de açabilirsiniz.

  Windows gezgini penceresinde; dosya menüsünde dosya ile ilgili işlemler, düzen menüsünde kes-kopyala-yapıştır-seçme gibi işlemler, görünüm menüsünden Windows gezgini penceresinin görünümü ve simgelerin görünümü gibi işlemler, araçlar menüsünde yer alan klasör seçeneklerinden ise klasörlerle ilgili işlemler yapılır.
  Araç çubuğunda yer alan geri düğmesi bir önceki klasöre gitmeyi, ileri düğmesi gelinen klasöre geri dönmeyi sağlar.
  Dosya ve Klasör seçme:

  Ardışık (sıralı) olan dosya ve klasörleri seçerken Shift tuşu

  Ardışık olmayan (rasgele) dosya ve klasörleri seçerken CTRL tuşu kullanılır.
  Not1: İsterseniz dosya ve klasör seçmek için farenizi klasörlerin yanına getirip farenin sağ tuşu basılı tutulup sürükleyerek de seçebilirsiniz.

  Not2: Klasör açıkken içerisindeki tüm dosya ve klasörler seçmek için CTRL-A kısayol tuşunu kullanabilirsiniz.  Sistem Araçları:

  Disk Temizleme:

  Başlat-Tüm Programlar-Donatılar-Sistem Araçları- Disk Temizleme

  Bu program harddiskde bulunan gereksiz dosyaları kolay bir şekilde silmemizi sağlar. Ayrıca harddiskte bulunan boş alan %3’ün altına inerse bu program otomatik olarak devreye girer. Program çalıştığında temizleyeceğimiz diski seçmemiz ister. Bu işlemden sonra harddiskimizi tarar ve silebileceğimiz dosyaları bize gösterir. Disk temizleme programı olarak CCLEANER programı önerilir.
  Disk Birleştirme: Başlat-Tüm Programlar-Donatılar-Sistem Araçları- Disk Birleştirme

  Bilgisayarınızın daha hızlı çalışması için yapılan işlemdir. Diskinizdeki verilerin daha düzenli hale gelmesini sağlar. Bilgisayarımıza dosya kopyalayıp sildikçe harddiskde parçalanmalar meydana gelir. Bu parçalanmalar fiziksel değil yazılımsal olur. Disk yüzeyinde bulunan dosyaların parçalanmasıdır. Bu olay bilgisayarımızın çalışma performansını direkt olarak aşağı düşürür. Bilgisayarda meydana gelen bu olaya “fragmantasyon” adı verilir.


  Disk üzerinde hata denetimi:

  Bilgisayarım penceresinde yerel disk c üzerinde farenin sağ tuş menüsünde yer alan özellikler düğmesini tıklayın.

  Araçlar sekmesinde yer alan ŞİMDİ DENETLE düğmesini tıklayarak disk üzerinde düzeltme işlemini başlatabilirsiniz.
  Sistem Geri Yükleme:

  Sisteminizi belirli bir tarihe geri yüklemek amacıyla kullanılır. Aynı zamanda kendinizde bir sistem geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz. Sistem geri yükleme işleminde belgeleriniz kaybolmaz. Yalnızca sistem dosyalarınız belirttiğiniz tarihe yüklenir. Yüklediğiniz programlar sistem geri yükleme işleminde silinir.  Not: Bilgisayarınıza bulaşan virüsten sistem geri yükleme işlemi ile kurtulabilirsiniz. Çünkü virüs sizin sistem dosyalarınıza zarar verir. Ancak sağlam bir virüs bu ihtimali göz önüne alarak sizin sistem geri yükleme işlemine girmenizi engeller.

  Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma: Bilgisayar üzerinde sağ tuş özellikler-sistem koruması seçeneği seçilir. Bu pencerede yer alan Oluştur düğmesi ile bir sistem geri yükleme noktası oluşturulur.

  Bilgisayarınız açılmadığı durumlarda sistem geri yükleme yapmak için bilgisayarınızı GÜVENLİ MOD da açmalısınız. Bilgisayarınızın açılış ekranında Güvenli Mod F8 gördüğünüzde F8 tuşuna basarak bilgisayarınızın güvenli modda açılmasını sağlayabilirsiniz. Güvenli modda ilk açılışta bilgisayar size sistem geri yükleme yapıp yapmak istemediğinizi zaten soracaktır. Bu kısmı yanlışlıkla geçseniz dahi Başlat-Tüm Programlar-Donatılar-Sistem Araçları menüsüne girerek Sistem Geri Yükleme programını başlatabilirsiniz.


  BAŞLAT-TÜM PROGRAMLAR-BAŞLANGIÇ:
  Bilgisayarınız ilk açıldığında çalışmasını istediğiniz programın kısayolunu ya da çalışmasını istediğiniz dosyanın kendisini bu bölüme almalısınız. Bu bölüme aldığınız kısayolu silmek istediğiniz farenin sağ tuş menüsünde yer alan Sil seçeneği ile silebilirsiniz.
  Sürükle bırak yöntemi ile buraya kısayol ekleyebilirsiniz. Ya da Başlangıç klasörü üzerinde farenin sağ tuş menüsünde yer alan aç düğmesi ile klasörü açıp işlemi yapabilirsiniz.
  DOS: KOMUT SİSTEMİ

  Bilgisayarınızın ön planında gerçekleşen bütün işlemlerin arka planda kodsal olarak yapıldığı sistemdir. Dos sisteminde bütün işlemler komutlar üzerinden gerçekleşir.

  Örnek olarak siz bir dosyayı kopyalarken dosya üzerinde sağ tuş kopyala seçeneğini seçip, dosyayı yapıştırmak istediğiniz yerde sağ tuş yapıştır derken;

  Dos işletim sisteminde bu işlem copy C:\belge.doc D:\Mevsimler

  (C:\ klasöründe yer alan belge.doc dosyasını kopyala ve D:\Mevsimler klasörünün içine yapıştır.)

  Dos Komut İstemi 3 yoldan açılabilir.

  Başlat – çalıştır –cmd

  Başlat – çalıştır –command.com

  Başlat –tüm programlar-donatılar-komut istemi

    1   2   3   4   5   6


      Ana sayfa


  BiLGİsayar nediR

  Indir 319.82 Kb.