bilgiz.org

Bilgisayar nedir

 • Bilgisayar türleri
 • Masaüstü bilgisayarlar
 • Dizüstü bilgisayarlar
 • El bilgisayarları
 • Tablet PCler
 • Bilgisayarlarla ne yapabilirsiniz
 • E posta
 • Anında ileti • Tarih01.10.2017
  Büyüklüğü17.38 Kb.
  TipiYazı

  Indir 17.38 Kb.

  Bilgisayar nedir?


  Bilgisayarlar, yordamlar veya programlar kümesine göre görevleri ve hesaplamaları gerçekleştiren makinelerdir. 1940'larda tanıtılan ilk tam elektronik bilgisayarlar, işletmek için ekiplere gerek duyan kocaman makinelerdir. Bu önceki makinelerle karşılaştırıldığında, günümüzün bilgisayarları hayret vericidir. Yalnızca binlerce defa hızlı olmayıp, masanıza, dizinize hatta cebinize sığabilirler.

  Bilgisayarlar, donanım ve yazılım etkileşimiyle çalışırlar. Donanım, kasa ve onun içindeki her şey dahil görüp dokunabileceğiniz bilgisayar parçalarını ifade eder. Donanımın en önemli parçası, bilgisayarınızın içinde bulunan merkezi işlem birimi (CPU) veya mikroişlemci olarak adlandırılan çok küçük bir dikdörtgen yongadır. Bilgisayarınızın "beyni"dir—yordamları yorumlayan ve hesaplamaları gerçekleştiren parça. Monitör, klavye, fare, yazıcı ve diğer bileşenler gibi donanım öğeleri genellikle donanım aygıtları veya aygıtlar olarak adlandırılır.

  Yazılım, donanıma ne yapacağını söyleyen yordamları veya programları ifade eder. Bilgisayarınızda harfleri yazmak için kullanabileceğiniz sözcük işlemci programı bir yazılım türüdür. İşletim sistemi (OS), bilgisayarınızı ve bağlı aygıtları yöneten yazılımdır. İyi bilinen iki işletim sistemi Windows ve Mac OS'dur. Bilgisayarınız Windows işletim sistemini kullanmaktadır.

  Bilgisayar türleri


  Boyut ve özellik ölçüsüne göre bilgisayarlar. Ölçünün bir ucunda oldukça karmaşık hesaplamaları gerçekleştiren birbirine bağlı binlerce mikroişlemciye sahip büyük bilgisayarlar olan süper bilgisayarlar, diğer uçta arabalara, TV'lere, stereo sistemlere, hesap makinelerine ve ev aletlerine katıştırılmış çok küçük bilgisayarlar vardır. Bu bilgisayarlar sınırlı sayıda işi gerçekleştirmek üzere yapılmışlardır.

  Kişisel bilgisayar ya da PC, aynı anda bir kişinin kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bu bölümde, çeşitli kişisel bilgisayar türleri açıklanmaktadır. masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, el bilgisayarları ve Tablet PC'ler.


  Masaüstü bilgisayarlar


  Masaüstü bilgisayarlar, masada kullanmak için tasarlanmışlardır. Normalde, diğer kişisel bilgisayar türlerinden daha büyük ve daha güçlüdürler. Masaüstü bilgisayarlar ayrı bileşenlerden oluşur. Sistem birimi olarak adlandırılan ana bileşen, genellikle masanın üstünde veya altında duran dikdörtgen kasadır. Monitör, fare ve klavye gibi diğer bileşenler sistem birimine bağlanır.


  Dizüstü bilgisayarlar


  Dizüstü bilgisayarlar, ince ekranlı, hafif ve taşınabilir PC'lerdir. Küçük boyutlarından dolayı defter (notebook) bilgisayarlar olarak da adlandırılırlar. Dizüstüler pille çalışabildiklerinden, her yere taşıyabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlardan farklı olarak, dizüstü bilgisayarlarda CPU, ekran ve klavye tek bir kasada birleştirilmiştir. Kullanılmadığı zaman ekran klavyenin üstüne katlanır.


  El bilgisayarları


  El bilgisayarları, aynı zamanda kişisel dijital yardımcılar (PDA'lar) olarak da adlandırılırlar, hemen hemen her yere taşınabilecek kadar küçük pille beslenen bilgisayarlardır. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar kadar güçlü olmasalar da, el bilgisayarları randevuları zamanlamak, adres ve telefon numaralarını depolamak ve oyun oynamak için kullanışlıdırlar. Bazılarının, telefon aramaları yapma veya Internet'e erişme gibi gelişmiş özellikleri vardır. El bilgisayarlarında klavyeler yerine parmağınızla veya kalem (kalem şeklinde işaretleme aracı) ile kullanılan dokunmatik ekranlar vardır.


  Tablet PC'ler


  Tablet PC'ler, dizüstü bilgisayarların ve el bilgisayarlarının özelliklerinin birleştirildiği taşınabilir PC'lerdir. Dizüstü bilgisayarlara benzer şekilde, güçlüdürler ve yerleşik ekranları vardır. El bilgisayarlarına benzer şekilde, genellikle kalem yerine bir tablet kalemiyle ekrana not yazmanızı veya resim çizmenizi sağlar. Ayrıca, el yazınızı yazılı metne dönüştürürler. Bazı Tablet PC'leri, altındaki klavyeyi ortaya çıkarmak için etrafında dönen ve açılan bir ekran sayesinde çevrilebilir.


  Bilgisayarlarla ne yapabilirsiniz?


  Birçok kişi, işyerinde kayıt tutmak, veri çözümlemek ve projeleri yönetmek için bilgisayarları kullanmaktadır. Evde, bilgisayarları bilgileri bulmak, resim ve müzik depolamak, mali durumu izlemek, oyun oynamak ve başkalarıyla iletişimde bulunmak için kullanabilirsiniz—bunlar yalnızca alternatiflerden birkaçıdır.

  Ayrıca, bilgisayarınızı dünyadaki bilgisayarları bir ağ olan Internet'e bağlanmak için kullanabilirsiniz. Şehirlerin çoğunda ve giderek artan şekilde daha az kalabalık olan yerlerde aylık ücret karşılığında Internet erişimi kullanılabilir. Internet erişimi sayesinde, dünyanın her tarafındaki kişilerle iletişim kurabilir ve çok miktarda bilgi bulabilirsiniz.

  Bilgisayarla en yaygın olarak yapılan şeyler şunlardır:

  Web


  World Wide Web (genellikleWeb veya web olarak adlandırılır), dev bir bilgi kaynağıdır. Web, bilgilerin çoğunu görsel biçimde gösterdiğinden, Internet'in en yaygın kullanılan bölümüdür. Haber başlıkları, metin ve resimler sesli ve animasyonlu olarak daha çok magazin sayfasına benzer şekilde tek web sayfasında birleştirilebilir. Web sitesi, birbirine bağlı web sayfaları koleksiyonudur. Web, milyonlarca web sitesi ve milyarlarca web sayfası içerir.

  Web'de sörf yapma web'i araştırma demektir. Web'de düşünülebilinen hemen hemen her konu hakkında bilgi bulabilirsiniz. Örneğin, haber hikayelerini ve film yorumlarını okuyabilir, havayolu zaman çizelgelerini denetleyebilir, sokak haritalarına bakabilir, şehrinizin hava tahminini alabilir veya bir sağlık koşulunu araştırabilirsiniz. Şirketlerin, resmi kuruluşların, müzelerin ve kütüphanelerin çoğunun ürünleri, hizmetleri veya koleksiyonlarıyla ilgili web siteleri vardır. Sözlük ve ansiklopedi gibi başvuru kaynakları da geniş ölçüde kullanılmaktadır.  Ayrıca, web alışveriş yapanların zevk aldığı bir yerdir. Belli başlı satıcıların web sitelerinden ürünlere—kitaplar, müzik, oyuncaklar, elbise, elektronik eşyalar ve daha fazlası—göz atabilir ve satın alabilirsiniz. Açık arttırmalı teklif yöntemini kullanan web siteleriyle kullanılmış öğeleri de alıp satabilirsiniz.

  E posta


  E posta (elektronik postanın kısaltması), diğer kişilerle iletişim kurmanın kullanışlı bir yoludur. E posta iletisi gönderdiğinizde, alıcının e posta kutusuna hemen ulaşır. Aynı anda birden çok kişiye e posta gönderebilir ve e posta iletilerini kaydedebilir, yazdırabilir ve başkalarına iletebilirsiniz. Belgeler, resimler ve müzik dosyaları dahil olmak üzere hemen hemen her türlü dosya'yı e postayla gönderebilirsiniz.

  Anında ileti


  Anında ileti, başka biriyle veya kişi grubuyla gerçek zamanlı görüşme yapmaya benzer. Bir anında ileti yazdığınızda veya gönderdiğinizde, ileti tüm alıcılar tarafından hemen görülebilir. E postadan farklı olarak, tüm katılımcılar aynı anda çevrimiçi (Internet'e bağlı) ve bilgisayarlarında olmalıdırlar. Anında iletiyle iletişim kurmaya sohbet etme denir.


      Ana sayfa


  Bilgisayar nedir

  Indir 17.38 Kb.