bilgiz.org

Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı
Tarih02.07.2017
Büyüklüğü10.94 Kb.

Indir 10.94 Kb.


Kalkınma Bakanlığı tarafından 2006 yılında yayımlanan ve 2006-2010 dönemini kapsayan “Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı”nda yer alan ve Bakanlığımız Strateji ve Geliştirme Başkanlığı tarafından yürütülen eylemler;
1)59 No.lu “Ulusal Ulaştırma Portalı Projesi” eylemi ile ülke çapında ulaşım bilgilerinin ihtiyaç sahiplerine tek bir noktadan sunulması amaçlanmaktadır. Projenin bitiminde, alternatif ulaşım yolları, tahmini varış süresi, güzergah üzerindeki hava durumu ve önemli ihtiyaç noktaları, istenen yerin haritasına çevrimiçi ulaşım, ülke çapında ulaşımla ilgili acil durum ve önemli uyarıların elektronik kanallardan sunumu, tren, gemi, uçak, otobüs bileti satışı vb. hizmetlere erişim sağlanması, seyahat planlayıcısı, mobil uygulamaların geliştirilmesi, şehir içi toplu taşımanın entegre edilmesi, anayolların panoramik görüntülerinin sunulması, dil seçeneklerinin geliştirilmesi ve yeni bilgi kaynaklarının sunulması hedeflenmiştir.
2009 yılında başlatılan proje çalışmaları Başkanlığımız sorumluluğunda yürütülmüş ve 2012 yılı sonunda portal www.ulasim.gov.tr adresinde hizmete açılmıştır.
Portale mevcut durumda 163 adet karayolu taşımacılığı firması,THY(Türk Hava Yolları), Anadolu jet başta olmak üzere 5 adet havayolu firması, TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) ile İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) başta olmak üzere bazı denizyolu firmaları entegre durumdadır.
Bunun yanı sıra; Büyükşehir Belediye Başkanlıkları ile sürdürülen çalışmalar neticesinde çoğu Büyükşehir Belediyesinin şehir içi ulaşım verileri sağlanmış, portal veri standardlarına uygunluğundan dolayı öncelikle İzmir ve Bursa illeri ile entegrasyon çalışmaları başlatılmıştır. Portalde, tüm şehir içi ve şehirlerarası aktarmalı ulaşımın birleşimi ile ülke içinde bir adresten diğerine kapıdan kapıya ulaşımın sağlanması hedeflenmektedir.
Ayrıca; Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, DHMİ(Devlet Hava Meydanları İşletmesi)gibi kuruluşlardan, ulaşımla ilgili acil durum ve önemli uyarıların bilgileri (yol çalışması, kaza, vs), hava durumu bilgileri, havalimanları uçuş bilgileri, kargo takibi, ilgili iş ortakları ile sağlanan bağlantılarla bilet satışı hizmetleri portal üzerinden on-line olarak sunulmaktadır. Portal üzerinde, e-devlet kapısına entegre edilmiş sektöre ilişkin e-ulaştırma hizmetlerine de erişim sağlanmaktadır.
Ulaştırma Portalı’na Apple IOS, Windows Mobile ve Android işletim sistemi kullanan mobil telefonlarla erişilebilmesi ile daha geniş kullanıcı kitlesine ulaşması sağlanmaktadır. Büyükşehir belediyelerinin merkez ilçelerinin ana arterlerinin üç boyutlu görüntülerinin yer alması ve özellikle çocuklar için trafik eğitici oyun ve animasyonların portal üzerinde sunulması çalışmaları da tamamlanmak üzeredir.
Portal; Türkçe dışında İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça dillerinde de hizmet vermekte olup yurtdışı seyahatler için ulaşım, ülke ve şehir rehberi bilgileri ile turizmin gelişmesine de katkı sağlamaktadır.
2)61 No.lu “Ulaştırma Talep Yönetimi Sistemi” eylemi kapsamında; yeni teknolojilerden faydalanılarak ulaşım talebinin yönetilmesine yönelik uygulamalar gerçekleştirilmesi; veriye dayalı karar destek sistemleri oluşturulması; ulaştırma talebinin yönlendirilmesine yönelik farklı kanallar üzerinden yolcu ve sürücü bilgilendirme sistemleri kurulması ve ulaştırma ihtiyaçlarına yönelik veri ve bilgi paylaşımının sağlanması hedeflenmiştir.
3)62 No.lu “Ulaştırma Sistemlerinde e-Ödeme Standartları” eylemi ile toplu taşımada elektronik ödeme sistemleri, akıllı kart, mobil ve e-bilet uygulamalarının standartlaştırılması, ülke çapında yaygınlaştırılması ve entegrasyonuna yönelik bir fizibilite raporu hazırlanması, bu rapor sonucunda ülkemiz için en uygun toplu taşıma ödeme sistemi modeline yönelik öneriler oluşturulması hedeflenmiştir ve bu amaçla fizibilite etüdü raporu hazırlanmıştır.
Bu çalışma kapsamında ülke çapında toplu taşımada kullanılan e- ödemede entegrasyonun sağlanabilmesi için ortak bir standart belirlenmiştir.
Söz konusu rapor 17 Ekim 2012 tarihinde onay almak için Kalkınma Bakanlığı’na gönderilmiştir.


    Ana sayfa


Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı

Indir 10.94 Kb.