bilgiz.org

Basın Bülteni

 • AIRTIES MODEM KULLANANLARIN KABLOSUZ GÜVENLİK KONUSUNDA BAŞLARI AĞRIMIYOR
 • AirTies modemleri ne kadar güvenli
 • AirTies Hakkında
 • Bilgi için: Süheyla Akbulut • Tarih01.10.2017
  Büyüklüğü13.55 Kb.

  Indir 13.55 Kb.
  Basın Bülteni 28.12.2007

  Airties kullanıcıları üst seviye kablosuz güvenlik teknolojilerini kolayca kullanıyorlar
  AIRTIES MODEM KULLANANLARIN KABLOSUZ GÜVENLİK KONUSUNDA BAŞLARI AĞRIMIYOR
  AirTies kullanıcılarının kablosuz teknik herhangi bir teknolojik bilgi birikimine sahip olmaksızın, sadece birkaç tıklamayla ADSL hattını güvence altına alabilmesi Otomatik Kablosuz Şifreleme teknolojisi ile sağlanıyor
  Kablosuz ağlar ve genişbant İnternet erişimi konusunda, geleceğin teknolojisini bugünden üreten, global düşünerek yerel hareket eden AirTies’ın Ar-Ge ekibinde, kablosuz güvenlik konusunda uzman bir ekip bulunduruyor ve bu ekip, AirTies kullanıcılarının İnternet’in tehlikelerinden korunabilrmelerini Otomatik Kablosuz Şifreleme ile sağlıyor.
  AirTies Hizmet Programı hızlı ve kolay kurulumun yanı sıra, Kablosuz Güvenlik Ayarları’nı da kolayca kurabilme imkanı ile de birlikte sunuluyor. Yenilenen program, bilgisayarın işletim sisteminde kablosuz ağları otomatik tarama ve AirTies modeminin sinyaline kendiliğinden bağlanarak şifre oluşturabilme özelliğine de sahip. AirTies modemlerinin şifreleme metodları arasında WPA ve özellikle Amerikan ordusunun da kullandigi kırılması imkansız WPA2 şifreleme özelliklerine sahip olunması sayesinde kullanıcılar içleri rahat olarak güvenli bir şekilde internete bağlanabiliyorlar.
  AirTies modemleri ne kadar güvenli?

  Kablosuz yerel ağ iletişiminin ilk çıktığı yıllarda Kabloya Eşdeğer Gizlilik (WEP) denilen bir şifreleme metodu kullanmakta idi. WEP şifreleme metodunun güvenli olmadığı çok kısa sürede anlaşıldı ve WEP şifresini kırmaya yarayan birçok korsan program ortaya çıktı. Kablosuz ağların güvenli olmadığı inancı WEP şifrelemesinin zayıflıkları ortaya çıktıktan sonra yayıldı. Bunun üzerinde Kablosuz yerel Ağ standardını oluşturan Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Odası'nın IEEE802.11 grubu uzun çalışmalar sonucunda 24 Haziran 2004'te 802.11i, yani WPA ve WPA2 güvenlik standardını oluşturmuştur. WPA ve WPA2 kablosuz güvenlik metodlarında kablosuz ağa yapılabilecek olan birçok saldırıya karşı geniş önlemler alınmıştır ve bu standardlara uygun kablosuz cihazların tamamen güvenli oldukları bütün endüstri tarafından kabul edilmiştir. WPA2 güvenlik methodu 13 Mart 2006 tarihinden itibaren WI-FI sertifikası almak için zorunlu hale getirilmiştir.


  Bugün kullanılan kablosuz cihazların hemen hemen tamamı WPA ve WPA2 desteklemektedirler. Özellike WPA2'de kullanılan Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) metodunun ABD'nin devlet birimleri tarafından gizli ve çok gizli bilgilerinin şifrelenmesinde kullanılabilecek kadar güvenli olduğu Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından 2006 yılında açıklamıştır. Bu açıklama ile birlikte tarihte ilk defa ABD devleti tarafından çok gizli bilgileri şifrelemekte kullanılan bir metodun halk tarafından da kullanılması mümkün olmuştur. AES şifrelemeyi desteklemeyen daha eski kablosuz cihazlar için AES yerine WEP şifreleme metodunu kullanan WPA metodunun kullanılması önerilir. WPA'de AES şifrelemesi kullanılmamasına rağmen Temporal Key Integrity Protocol (TKIP) denen bir protokol sayesinde WPA2 kadar olmasada oldukça güvenli bir kablosuz ağ sağlamaktadır. Bu protokol kablosuz ağ üzerindeki WEP şifresinin düzenli olarak değiştirilerek yayınlanmasını sağlamaktadır. Şifrenin düzenli olarak değiştirilerek yayınlanması, uzman hacker’ların dahi paketleri dışarıdan dinleme yoluyla şifreyi çözmesini imkansız hale getirmektedir.
  WPA ve WPA2 standardları tam kablosuz ağ güvenliği problemini tamamen çözmesine rağmen, eskiden kullanılan WEP şifrelemesinin kötü şöhretinden kaynaklan alışkanlıkla kablosuz bağlantı kullanmanın güvensiz olacağı yönünde yanlış beyanatlar verilmektedir ve kullanıcılar yanış yönlendirilmektedir. Bu kadar güvenli bir şifreleme metodlarının kırılması sadece kullanıcı hatası yoluyla mümkün olabilmektedir. En genel olarak yapılan hata cihazlara kaydedilen şifrenin saldırganlar tarafından çok kolay tahmin edilebilen ve kısa bir kelime olması gelmektedir. Kolay tahmin edilebilen bir şifre kullanmak sadece kablosuz ağlar için değil herhangi bir işlem (banka kartları, kredi kartları, email erişimi gibi) için güvenlik açığı teşkil eden bir durumdur.
  Özet olarak kabosuz ağ bağlantısı kullanıyorsanız, kablosuz ağ cihazlarınızda, WPA2 veya cihazlarınız WPA2 desteklemiyorsa WPA şifreleme metodunu aktifleştirip kolayca tahmin edilemeyecek ve mümkün olduğunca uzun şifreler kullanırsanız ABD devlet birimlerinin kullandığı ölçüde güvenli bir kablosuz ağa sahip olabilirsiniz. Bu şekilde kullanıldığı takdirde bu şifreleme teknikleri, bırakın sıradan internet korsanlarını en uzman hackerlar tarafından bile kırılamazlar.

  AirTies Hakkında

  AirTies, EMEA bölgesinde ev kullanıcıları ve küçük, orta boy işletmeler için 4 temel wireless ürünü (yüksek hızda internet erişimi/adsl, kablosuz LAN, internet üzerinden telefon/VoIP, Wi-Fi telefon ve internet üzerinden tv/IPTV) geliştiren ve pazarlayan bir firmadır.

  AirTies, Şubat 2004 ‘te ABD Silikon Vadisi’nden gelen idari ve teknik bir ekip tarafından EMEA pazarında liderlik hedefleyen stratejik amaç doğrultusunda kurulmuştur. AirTies şu an Avrupa geniş bant pazarında büyüme hedeflemektedir. Ürün geliştirme konusunda çip üreticilerine bağımlı olan rakiplerinin aksine AirTies kendi ürünlerini tasarlayıp geliştirmekte ve ürünlerle birlikte teknik destek sunmaktadır. Aynı zamanda nihai kullanıcılara haftada 7 gün 24 saat teknik destek sağlamaktadır.

  Bilgi için:
  Süheyla Akbulut

  Kolay İletişim

  0532 376 23 47

  0212 212 31 62


  suheyla.akbulut@kolayiletisim.com.tr


      Ana sayfa


  Basın Bülteni

  Indir 13.55 Kb.