bilgiz.org

Basina tanitildi
Tarih01.07.2017
Büyüklüğü44.06 Kb.

Indir 44.06 Kb.

31. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ALTIN LALE

Ulusal ve ULUSLARARASI Yarışma JÜRİLERİ

BASINA TANITILDI
İKSV tarafından Akbank sponsorluğunda gerçekleştirilen 31. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale Ulusal ve Uluslararası Yarışma filmleri 8 Nisan Pazar gününden itibaren izleyiciler ve jüri üyelerinin beğenisine sunulmaya başlandı. Festivalde ödüller 14 Nisan Cumartesi akşamı Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda düzenlenecek Kapanış Töreni’nde takdim edilecek. Altın Lale Ulusal ve Uluslararası Yarışma Jüri üyeleri, 10 Nisan Salı sabahı Salon’da yapılan özel bir toplantıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi
Basın Toplantısı’nda ilk olarak festivalin Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi tanıtıldı. İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan’ın moderatörlüğünde beş kişiden oluşan jüri üyeleri basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bu yıl Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi’nin başkanlığını yönetmen, senarist, şair ve yazar Murathan Mungan üstleniyor. Jürinin diğer üyeleri ise yönetmen Yüksel Aksu, Selanik Film Festivali temsilcisi Dimitris Kerkinos, geçen yıl festivalde Ulusal Yarışma’da En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görülen Nazan Kesal ile Paris’teki bağımsız film dağıtım ve yapım şirketi Memento Films’in kurucularından Alexandre Mallet-Guy.
Ulusal Yarışma Jürisi festivalde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Müzik ve Jüri Özel Ödülü olmak üzere toplam 9 dalda ödül verecek. Jürinin seçeceği En İyi Film 150.000 TL, En İyi Yönetmen 50.000 TL, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu 10.000'er TL ile ödüllendirilecek. İlk kez 2011 yılında para ödülüyle desteklenen Jüri Özel Ödülü bu yıl Efes tarafından verilecek. Onat Kutlar anısına verilecek Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere Efes tarafından 30.000 Amerikan Doları ödül verilecek.
Altın Lale Ulusal Yarışma’da bu yıl, 2011–2012 sezonunda yapımı tamamlanan 12 film yarışıyor:


 • Tepenin Ardı, Emin Alper

 • Ben Uçtum, Sen Kaldın, Mizgin Müjde Arslan

 • İz-Rêç, M. Tayfur Aydın

 • Lal Gece, Reis Çelik

 • Can, Raşit Çelikezer

 • Yeraltı, Zeki Demirkubuz

 • Babamın Sesi, Orhan Eskiköy & Zeynel Doğan

 • Ana Dilim Nerede?, Veli Kahraman

 • Yurt, Muzaffer Özdemir

 • Ferahfeza, Elif Refiğ

 • Şimdiki Zaman, Belmin Söylemez

 • Nar, Ümit ÜnalAltın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi
Basın Toplantısı’nda daha sonra festivalin Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi tanıtıldı. Başkanlığını başarılı yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi’nde birçok ödüle layık görülen ve Inglourious Basterds / Soysuzlar Çetesi ile festival programında yer alan Jan Zabeil’in filmi Der Fluss war einst ein Mensch / Nehir Bir İnsandı’da rol alan oyuncu Alexander Fehling, Masahist / Masör, Tirador/ Sapan, Serbis, Kinatay / Katliam ve yine festival programındaki Captive / Tutsak gibi ödüllü filmlerin yönetmeni Brillante Mendoza, Romanya’nın önde gelen “Yeni Dalga” yönetmenlerinden Corneliu Porumboiu ve Sabah gazetesinin ek yayınlar yönetmeni, gazeteci Elçin Yahşi bulunuyor.

Şakir Eczacıbaşı anısına sunulan Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından verilecek 25.000 Avro’luk para ödülüyle destekleniyor. Bu ödülün 10.000 Avro’su birinci gelen filmin yönetmenine, 10.000 Avro’su filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenecek firmaya, 5.000 Avro’su da Jüri Özel Ödülü alan filme verilecek.
31. İstanbul Film Festivali’nin “Uluslararası Yarışmabölümünde Altın Lale için, sanat ve sanatçı temasını işleyen ya da edebiyat uyarlaması olan 11 film yarışıyor:


 • The Loneliest Planet / Yalnız Gezegen, Julia Loktev (ABD, Almanya)

 • Death of a Superhero / Süper Kahramanın Ölümü, Ian FitzGibbon (Almanya-İrlanda)

 • Bonzai, Cristian Jimenez (Şili, Fransa, Arjantin, Portekiz)

 • Wuthering Heights / Uğultulu Tepeler, Andrea Arnold (İngiltere)

 • Cut, Amir Naderi (Japonya, Frnasa, ABD, Türkiye, Güney Kore)

 • The Snows of Kilimanjaro / Kilimanjaro’nun Karları, Robert Guédiguian (Fransa)

 • Cracks in the Shell / Kabuktaki Çatlaklar, Christian Schwochow (Almanya)

 • The Delay / Gecikme, Rodrigo Pla (Uruguay, Meksika, Fransa)

 • Albert Nobbs, Rodrigo Garcia (İrlanda)

 • A Royal Affair / Yasak Aşk, Nikolaj Arcel (Danimarka, Çek Cumhuriyeti, İsveç, Almanya)

 • Oslo, 31 August / Oslo, 31 Ağustos, Joachim Trier (Norveç)Festivalin Diğer Jürileri

Avrupa Konseyi Sinema’da İnsan Hakları Jürisi

(FACE- Film Award of the Council of Europe)
Avrupa Konseyi katkılarıyla altı yıl önce yalnızca İstanbul Film Festivali kapsamında verilmeye başlayan Avrupa Konseyi Sinema Ödülü (FACE – Film Award of the Council of Europe) bu yıl da sadece İstanbul’da verilmeye devam ediyor. Kazanan filmin yönetmeni, festivalin kapanış töreninde Avrupa Konseyi’nden bir yetkili tarafından FACE ödül heykelciği ve 10.000 Avro’luk para ödülünün sahibi olacak. FACE Ödülü’ne Avrupa Konseyi’nin, Avrupa sinema yapıtlarının ortak yapım, dağıtım ve gösterimini destekleyen Eurimages Fonu da ortak oluyor.
FACE jürisinin başkanlığını, geçen sene Yokmuşum Gibi / As If I'm not There filmi ile ödüle layık görülen Juanita Wilson üstleniyor. Jürideki diğer isimler arasında, Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Hukuki İşler (günümüzde Hukukun Üstünlüğü) Yönetmenliği direktörü Philippe Boillat, Anadolu Kültür kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ve Eurimages’da proje yöneticisi Alessia Sonaglioni yer alıyor.
FACE Ödülü için yarışacak 10 film arasında ise:


 • Hoşça Kal, Mohammad Rasoulof (İran)

 • Just the Wind / Sadece Rüzgar, Bence Fliegauf (Macaristan, Almanya, Fransa)

 • Crulic–The Path to Beyond / Crulic–Öteki Tarafa Yolculuk, Anca Damian (Romanya, Polonya)

 • Guilty / Yargısız, Vincent Garenq (Fransa)

 • Gelecek Uzun Sürer, Özcan Alper (Türkiye)

 • Simurg, Ruhi Karadağ (Türkiye)

 • Terraferma / Memleket, Emanuele Crialese (İtalya, Fransa)

 • Roza, Wojciech Smarzowski (Polonya)

 • Omar Killed Me / Ömer Beni Öldürmek, Roschdy Zem (Fransa)

 • The Sleeping Voice / Uyuyan Ses, Benito Zambrano (İspanya)FIPRESCI Jürisi
Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) bu yıl da İstanbul Film Festivali kapsamında kendi ödülünü verecek. Festivalde Uluslararası ve Ulusal Yarışma’da yer alan birer filme FIPRESCI Ödülü takdim edilecek. Başkanlığını Şili’den Pamela Bienzóbas’ın yapacağı FIPRESCI Jürisi’nde, Fransa’dan Dieter Wieczorek, Hollanda’dan Nicole Santé, Tunus’tan Noura Borsali ve Türkiye’den Erman Ata Uncu ile Kerem Akça yer alıyor.

Radikal Gazetesi Halk Ödülü
İstanbul Kültür Sanat Vakfı medya sponsorlarından Radikal Gazetesi her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul Film Festivali’nde Ulusal ve Uluslararası Yarışma’da birer filme Radikal Halk Ödülü verecek. Radikal Halk Ödülü’nün verileceği iki filmi, festival sinemalarında yer alan Radikal kutularına oylarını atacak festival izleyicileri belirleyecek. Radikal Halk Ödülü’nü kazanan filmleri belirleyen izleyiciler arasından çekilecek kura sonucunda iki şanslı festival izleyicisi Radikal Gazetesi’nin davetlisi olarak uluslararası bir film festivalini izlemek üzere yurtdışına gidecek.

31. İstanbul Film Festivali’yle ilgili ayrıntılı bilgi için: film.iksv.org


Festivali sosyal medyadan takip etmek için:

facebook.com/istanbulfilmfestivali & twitter.com/istfilmfest

31. İstanbul Film Festivali’nden görseller için: iksvpress.com/film2012


ALTIN LALE ULUSAL YARIŞMA JÜRİSİ
Murathan Mungan (Başkan)

1955’te İstanbul’da doğdu. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları, memleketi olan Mardin’de geçti. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. 1987'de günlük Söz gazetesinde, 2002’de Milliyet gazetesindeki “Hayat Atölyesi” başlıklı sayfasında sinema yazıları yazmayı sürdürdü. Videosinema, Oluşum, Milliyet Sanat gibi dergilerde ve gazetelerde yayımlanan sinema yazılarını 2007’de Kullanılmış Biletler adlı bir kitapta topladı. Biri filme alınan üç film senaryosu yazdı: 1984’te Atıf Yılmaz tarafından çekilen Dağınık Yatak, Dört Kişilik Bahçe ve Başkasının Hayatı. Bu üç senaryo 1997 yılında üç ayrı kitap olarak aynı anda yayımlandı. Yazıları, şiirleri ve kimi kitapları bugüne değin İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İsveççe, Norveççe, Yunanca, Fince, Boşnakça, Bulgarca, Farsça, Kürtçe ve Flamancaya çevrilerek çeşitli dergi, gazete ve antolojilerde yayımlandı. 1988 yılından bu yana serbest yazar olarak çalışıyor ve İstanbul’da yaşıyor.


Yüksel Aksu

1966’da Muğla’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bir çok usta yönetmene asistanlık yaptı. Bir Dilim Aşk, Büyük Yalan, Pilli Bebek, Yılan Hikâyesi, Yasemince gibi pek çok TV dizisi ve şov programını yönetti. Kendi yazdığı ve yönettiği ilk uzun metrajlı filmi Dondurmam Gaymak (2006) ile İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazandı ve Türkiye’nin Oscar adayı oldu. Anadolu’nun Son Göçerleri: Sarıkeçililer (2011) ile Antalya Altın Portakal’da En İyi Belgesel ödülü aldı. Birçok yayımlanmış makalesi bulunuyor. Halen “Trajik Gelenek ve Sinema” adlı kitabı yayıma hazırlanıyor.


Dimitris Kerkinos

Kanada’daki Manitoba Üniversitesi’nde sinema öğrenimi gördü ve Yunanistan’daki Ege Üniversitesi’nde sosyal antropoloji üzerine doktorasını tamamladı. 1999’da Selanik Uluslararası Film Festivali’nde çalışmaya başladı; 2002’den bu yana bu festivalde “Balkan Survey” bölümünün programını yapıyor. Selanik Film Festivali ve Selanik Belgesel Film Festivali için ustalara saygı ve anılarına bölümlerinin yanı sıra ulusal sinema bölümlerinin koordinasyonunu ve küratörlüğünü üstlendi. Sinema ve antropoloji konularında çeşitli makaleleri yayımlandı; birçok belgesel ve kurmaca film kitabının editörlüğünü üstlendi. 2004-2008 yılları arasında Atina’daki Panteion Üniversitesi’nde görsel antropoloji ve etnografik belgesel konularında dersler verdi.


Nazan Kesal

1969’da Manisa’da doğdu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro-Oyunculuk bölümünü 1991’de bitirdi. 1996-2004 yılları arasında Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı. 2004’te Bursa Devlet Tiyatrosu'na atandı. Ankara Sanatevi Tiyatrosu, Tiyatro Ayna, Tiyatro İstanbul, Diyarbakır Sanat Merkezi gibi özel topluluklarda da çalıştı. Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak (2002) ve İklimler (2006) filmlerinde rol aldı. İklimler filmiyle Antalya’da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Tayfun Pirselimoğlu’nun Saç (2010) filmindeki rolüyle 2011’de İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü ve SİYAD Cahide Sonku En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Halen Beykent Üniversitesi Sinema Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini sürdürüyor.
Alexandre Mallet-Guy

1974’te Fransa’da doğdu. 2003’te Paris’te kurulan, sanat filmleri ve auteur sinemasına odaklanan, bağımsız film dağıtımı ve yapımı şirketi Memento Films’in kurucularından ve genel müdürlerindendir. Memento Films aracılığıyla yapımcılığını veya dağıtımını üstlendiği filmler arasında Asghar Farhadi’nin A Separation/ Bir Ayrılık (Altın Ayı, Berlin 2011; Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı), Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da (Büyük Ödül, Cannes 2011), Francis Ford Coppola’nın Tetro, Laurent Cantet’nin Entre les murs/ Sınıf (Altın Palmiye, Cannes 2008), Jia Zhang Ke’nin Sanxia haoren/ Durgun Yaşam (Altın Aslan, Venedik 2006), Emanuele Crialese’nin Nuovomondo/ Yeni Dünya (Gümüş Aslan, Venedik 2006), György Pàlfi’nin Taxidermia ve Bent Hamer’in O’Horten adlı filmleri sayılabilir.ALTIN LALE ULUSLARARASI YARIŞMA JÜRİSİ
Nuri Bilge Ceylan (Başkan)

1959’da İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi gördü. 1995’te çektiği ilk kısa metrajlı filmi Koza, Cannes’da gösterildi. İlk uzun metrajlı filmi Kasaba (1997) ve bunu izleyen Mayıs Sıkıntısı (2000) ile pek çok ödül aldı. Uzak (2002) ile Cannes’da Jüri Büyük Ödülü ve iki başrol oyuncusu için En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü. İklimler (2006) Cannes’da FIPRESCI Ödülü, Üç Maymun (2008) Cannes’da En İyi Yönetmen Ödülü kazandı ve Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı için ön listeye giren ilk Türk filmi oldu. 2011 yılında Bir Zamanlar Anadolu’da ile Cannes’da yeniden Jüri Büyük Ödülü’nü kazandı. Sinemanın yanı sıra fotoğrafçılığı da yürütüyor.


Alexander Fehling

1981’de Berlin’de doğdu. Berlin’de Ernst Buch Sahne Sanatları Akademisi’nde oyunculuk öğrenimi gördü. İlk rol aldığı Robert Thalheim’ın Am Ende kommen Touristen filmi Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yaptı. Bu filmdeki performansıyla Alman Film Ödülleri’nde En İyi Erkek Dram Oyuncusu Ödülü’nü kazandı. Hans-Christian Schmid’in siyasal gerilimi Storm ve ardından Philipp Stölzl’ın yönettiği Goethe!/ Goethe’nin İlk Aşkı filminde başrolü üstlendi ve bu rolüyle 2011’de European Film Promotion (Avrupa Film Tanıtımı) Shooting Star (Parlayan Yıldız) ödülüne layık görüldü. Inglourious Basterds/ Soysuzlar Çetesi filminde Astsubay Wilhelm rolünde, ardından If Not Us Who filminde ve en son festival programında da yer alan Jan Zabeil’in ilk filmi Der Fluss war einst ein Mensch/ Nehir Bir İnsandı’da oynadı.


Brillante Mendoza

1960’ta Filipinler’in San Fernando kentinde doğdu. Reklam alanında eğitim gördüğü güzel sanatlar fakültesinden mezun olur olmaz sinema filmleri, TV, tiyatro ve TV reklamlarında yapım tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. Kariyerine ödüllü filmlerle devam ederken reklam filmlerinin bu alanda en çok aranan isimlerinden biri oldu. 2005’te kurduğu yapım şirketiyle yaptığı uzun metrajlı sinema filmleri birçok festivalde ödül kazandı. Bu filmler arasında Masahista/ Masör (2005, Locarno Altın Leopar), Tirador/ Sapan (2007, Singapur En İyi Film, En İyi Yönetmen), Serbis (Altın Kuş, Bangkok), Kinatay/ Katliam (2009, Cannes En İyi Yönetmen) ve son olarak bu yıl festival programında yer alan Captive/ Tutsak (2011) sayılabilir.Corneliu Porumboiu

1975’te Romanya’nın doğusundaki Vaslui kentinde doğdu. Bükreş Tiyatro ve Sinema Milli Üniversitesi’nde yönetmenlik eğitimi gördü. 2004’te öğrenciyken çektiği kısa filmi Trip to the City ile Cannes Cinéfondation’da ikincilik kazandı, 2005’te de yine Cannes’da geçici eğitim programına seçildi. Romanya’nın önde gelen “Yeni Dalga” yönetmenlerindendir. Orta metrajlı filmi Liviu’nun Rüyası Transilvanya Film Festivali’nde En İyi Rumen Filmi Ödülü aldı. 2006’da Filmekimi’nde de gösterilen ilk uzun metrajı A Fost sau n-a fost/ Bükreş’in Doğusu’yla Cannes’da en iyi ilk filme verilen Altın Kamera’yı kazandı. Filmlerinde Romanya toplumunu nükteli bir şekilde teşhir eden yönetmen, kariyerine 2009’da yine Cannes’da “Belirli Bir Bakış” ödülünü kazanan Politist, Adjectiv/ Polis,(s.) ile devam etti.


Elçin Yahşi

1961’de İzmir’de doğdu. Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim aldı. Gergedan, Argos, Vizyon, Harper’s Bazaar gibi dergilerin ve Radikal Cumartesi’nin yayın yönetmenliğini yaptı. Halen Sabah gazetesinin ek yayınlar yönetmenliğini üstleniyor.


    Ana sayfa


Basina tanitildi

Indir 44.06 Kb.