bilgiz.org

Basin bülteni ‘Hür Adam’a görkemli bir basın gösterimi

 • “Bu ülkede sinema sevgisi ve bilgisinin gelişmesine emek veren herkesle, basın gösterimimizde ayrısız-gayrısız buluşalım”
 • Hürriyet ’ten Millî Gazete ’ye, Radikal ’den Yeni Asya
 • Hakan Sonok
 • Özen Film
 • Bediüzzaman
 • “beyaz sinema”
 • Ekteki Fotoğraf: “Hür Adam” • Tarih01.07.2017
  Büyüklüğü7.21 Kb.

  Indir 7.21 Kb.

  BASIN BÜLTENİ

  Hür Adam’a görkemli bir basın gösterimi

  Yönetmenliğini Mehmet Tanrısever’in gerçekleştirdiği “Hür Adam” filmi, son yılların en geniş katılımlı basın gösterimlerinden birine sahne oldu. 29 Aralık Çarşamba günü 10.00-14.00 saatleri arasında İstanbul-Cevahir Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen ön gösterime, Feza Film’in “Bu ülkede sinema sevgisi ve bilgisinin gelişmesine emek veren herkesle, basın gösterimimizde ayrısız-gayrısız buluşalım” şeklindeki çağrısına uyarak, Türkiye’nin en kıdemli sinema yazarlarından en genç sinema bloğu editörlerine kadar son derece renkli bir sinema habercileri topluluğu katıldı. Siyasal yelpaze açısından da eşine az rastlanır bir çeşitliliğe sahne olan ön gösterimde Hürriyet’ten Millî Gazete’ye, Radikal’den Yeni Asya’ya kadar Türk medyasının her kulvarından basın-yayın organları yer alırken, 300 kişi kapasiteli salon hemen hemen doldu. Atilla Dorsay (Sabah), Uğur Vardan (Radikal), Cüneyt Cebenoyan (Birgün), Seyit Çolak, Abdülhamit Güler (Millî Gazete), Ege Görgün (Tersninja.com), Murat Tolga Şen (Ötekisinema.com), Hakan Sonok (UIP, e-kolay sinema), Gülşah Maraşlı (TV Net), Ali Murat Güven, Murat Palavar (Yeni Şafak), Şener Boztaş (Yeni Asya), Ömür Gedik (Hürriyet), Coşkun Çokyiğit (coskuncokyigit.com), Yaşar İliksiz (Haber7.com), Arzu Erdoğral (on5yirmi5.com), Feridun Erdoğral (TV5) ön gösterime katılan onlarca sinema yazarı ve habercisinden yalnızca bir kaçıydı. Ayrıca, filmin ülke çapında dağıtımını gerçekleştirecek olan Özen Film’in sahibi Mehmet Soyarslan da ekibe hoş bir sürpriz yaparak konuklar arasındaki yerini aldı.

  Beyaz sinema” olarak tanımlanan “muhafazakâr temalı filmler” akımının iddialı bir örneğini oluşturan “Hür Adam”, ünlü İslâm bilgesi Bediüzzaman Said Nursî’nin türlü çile ve direnişlerle geçen zorlu hayat hikâyesini beyazperdeye aktarıyor. Dostça bir buluşmaya sahne olan basın gösteriminin en akılda kalıcı yönlerinden biri ise Bediüzzaman’ın filmde de gösterilen ilk dönem öğrencilerinden biri konumundaki Şanlıurfa eski milletvekili ve işadamı Salih Özcan’ın, ilerlemiş yaşına aldırmaksızın gösterime tekerlekli sandalyeyle katılması ve film boyunca gözyaşı dökmesiydi. Halen 80 yaşında olan Özcan, “Nurcu hareket” içinde simge isimlerden biri olarak, 1980’lerin başlarında Türkiye’de faizsiz bankacılığın kurucuları arasında yer almıştı.

  Ayrıca, “beyaz sinema” akımının bir başka önemli ismi olan yönetmen Mesut Uçakan da ön gösterime gelerek, “Hür Adam” filmi ve yönetmeni Mehmet Tanrısever’e son derece anlamlı bir meslektaş desteği verdi.

  Yapımı bir yıl süren ve yaklaşık 5 milyon dolara mâlolan “Hür Adam”, 7 Ocak 2011’de Türkiye çapında ve Avrupa ülkelerinde yüzlerce kopyayla gösterime girecek. Filmin hatırı sayılır bir gişe başarısı elde etmesinin yanı sıra, çok önemli siyasal ve sanatsal tartışmalara yol açması da bekleniyor.  * * *

  Ekteki Fotoğraf: “Hür Adam” filminde Bediüzzman Said Nursî’yi canlandıran aktör Mürşit Ağa Bağ, Bediüzzaman’ın gerçek hayattaki ilk öğrencilerinden biri olan eski milletvekili ve işadamı Salih Özcan ile birlikte…


      Ana sayfa


  Basin bülteni ‘Hür Adam’a görkemli bir basın gösterimi

  Indir 7.21 Kb.