bilgiz.org

Banka muhasebesi soru kitapçIĞI, 2000-2001
Sayfa1/5
Tarih26.12.2017
Büyüklüğü0.62 Mb.
TipiYazı

Indir 0.62 Mb.
  1   2   3   4   5BANKA MUHASEBESİ SORU KİTAPÇIĞI, 2000-2001


ALİ BAŞARAN

A.Ü. BMYO Bankacılık Programı Öğretim Görevlisi

Beypazarı-Temmuz 2001

Takdim
Bu kitapçığı bir zorunluluktan dolayı hazırladım. Ülkemiz yüksek öğretimde Banka Muhasebesi dersinin yaygın olarak okutulmaması ve bankaların kullandıkları bilgisayar muhasebe yazılımlarını öğretime katkı için bizlerle paylaşmamaları kaynak yetersizliğini doğurmuştur.


Piyasada halihazırda sadece üç kitap var, Prof.Dr. Orhan SEVİLENGÜL, Prof. Dr. Osman ALTUĞ, Doç.Dr. Mustafa Uçar’ın kitapları. Saydığım kitaplar tedris edilirken ek sorular çözülürse banka muhasebesini kavramanın kolaylaşacağına inandığım için, bu soru kitapçığını hazırladım. Öğrencilerimin sınavlarda ne tür sorularla karşılaşacaklarını görmeleri açısından da bu kitapçık faydalı olacaktır. Yine sorular çözümlü olduğundan sınavlarda çözümleri nasıl istediğimizi de öğrencilerimiz göreceklerdir.
Sınav sorularını belirtilen sürede sınavdaymış gibi yanıtlar, süre sonunda kendi cevaplarıyla çözümleri karşılaştırırlarsanız daha iyi kavrayacaksınız. Yine kendiniz benzer sorular hazırlayıp cevaplandırırsanız muhakkak ki başarılı olacaksınız.
Öğrencilerime Bankalar Birliğinin, Hazinenin ve Merkez Bankasının web sitelerinden faydalanmalarını tavsiye ederim.
Kitapçığın öğrencilerime yararlı olacağını umarım. Değerli katkıları ve önerilerinden dolayı Hüseyin BULAT’a teşekkür ederim.
© Kitapçığın her hakkı saklıdır ve Ali Başaran’a aittir. Bu kitapçığın tamamı veya her hangi bir bölümü veya her hangi bir soru ve çözümü Ali Başaran’ın yazılı izni olmaksızın yayınlanamaz, çoğaltılamaz.


Verimli öğrenme ve yetenek geliştirme,


Öğrencilerin bir kısmı sınavlalardan sonra, bir haftadan beri çalışıyorum, iki gün sabahladım ama yine yeterli olmadı, geçer not alamadım gibi yakınmalarda bulunurlar. Bilgilenme, kavrama, yetenek geliştirme, yapabilmeyi de bir üretim olarak ele alırsak öğrenimde verimlilik kurallarına riayet etmemiz gerektiği ortaya çıkar.
Sevgili öğrenciler verimli öğrenme ve yetenek geliştirme için aşağıdaki yolu takip ediniz.
Neden. Neden bir konuyu öğrenmeniz veya bir işlemi yapabilmenizin gerektiği hususunu kendinize sorunuz. Lise ve ortaokul yıllarımda kimyacı olmayacağım, matematikçi olmayacağım, tarihçi olmayacağım fikriyle yola çıkılınca öğrenmeme sorunu ortaya çıkıyordu. Öğrenmek yapabilmek büyük ölçüde talep edene bağlıdır. Talep yetersizse arzın yüksekliği çok anlam ifade etmez.
Nasıl. Kendinizi öğrenmeye, yapabilmeye ikna ettikten sonra bunu nasıl yapacağınız hususu karşımıza çıkıyor.


 1. Öğrenme dikkatle birebir bağlantılıdır. Dikkatinizi toplayacak, yoğunlaştıracak tüm önlemleri alınız. Dalgınlığınızın sebebini bulunuz. Onu ortadan kaldırınız.

 2. Belirli bir yerde ve saatte çalışma alışkanlığı geliştiriniz. Çalışma sati içinde sadece çalışınız. Oyalanmayınız.

 3. Fazla sıcak veya soğuk, gürültülü, havasız, rutubetli çalışma ortamı verimi düşürür.

 4. Yatarak, radyo dinleyerek, tv seyrederek verimli çalışılamaz.insan beyni aynı anda birden çok uyaranı algılayabilir, ancak dikkatini bir tek konuya odaklayabilir. İnsan beynin aynı anda hem müzik dinlemesi hemde öğrenmesi mümkün değildir.

 5. Muhasebe, matematik, yabancıdil gibi dersleri yazarak çalışmak çok daha verimlidir. Okuyorsanız elinizde mutlaka bir kalem olsun.

 6. Genelde bir konu başlığı altında iki sayfa yazı olsa bu yazının bir veya iki cümlesini açıklamak için iki sayfa yazılmıştır. Siz iki cümleyi kavrarsanız yeterlidir. Geri kalan kısım bu iki cümle içindir. Bu cümleleri bulun ve işaretleyin. Tekrar çalışacağınız vakit bu iki cümleyi okuyup üzerinde 10-20 saniye düşünmeniz yeterli olacaktır.

 7. Bazen kitabı içindekiler kısmından çalışmak faydalı olur. Şehri yangın kulesinden görürseniz mahalleleri, cadde ve sokakları daha kolay kavrarsınız.

 8. Kendiniz sorular çıkartın ve bunları cevaplayın.

 9. Hatırlanacak maddeleri, formülleri, oranları, anahtar kelimeleri seçin.

 10. Konunun maddelerini, işlemin sırasını belirlemeye çalışın.

 11. 30-40 dakikadan fazla çalışmayın, 10-15 dakika ara verin.

 12. Çalışmaya başlamadan önce çok aç veya çok tok olmayın. Çalışırken sürekli şeker kaybedersiniz. Çalışma aralarında sulu meyveler yerseniz şekerinizi düzenlersiniz.

 13. Öğrenme için sabah erken saatler en uygun vakittir. Akşam yorgun, zeya zihniniz karışık olabilri. Gece yarılarına kadar çalışma yerine akşam uyuyup sabah çalışmayı tercih edin.

 14. Uyku düzeninize riayet edin.

 15. Öğrenim süresi içinde mümkünse gelir temini için ek işler yapmayın.

 16. Bir kitabı sürekli tekrardan ziyade birkaç kitaptan çalışın, her kitap konuları farklı bir dille anlatacağından daha yararlı olur.

 17. Öğrenme ve kabiliyet geliştirme bir zaman dilimini gerektirir. Hemen öğrenmeyi veya hemen yababilmeyi ummayın. Kalvyede yazı yazmak, bilgisayar programlarını muntazam kullanbilek uzun zaman alabilir. Yine matematik ve muhasebede formüller ve hesaplar arsı ilişkileri kavramak zamanla olur.

 18. Dersten önce o gün hangi hususların inceleneceğini gözden geçirin. Ders esnasında tüm anlatılanı not almaya çalışmayın. Anlatılanlar kitaplarda muhakkak vardır, ilk kez hoca söylüyor olamaz. Tahtaya yazılanları not almanız yeterli olur. Not alacağım derken bir çok hususu kaçırabilri, dikkatiniz dağılabilir.

 19. Ders çalışırken malzemelerle çalışın, harita, hesap makinası, hesap planı, fişler, tablolar, bilgisayar, evraklar gibi. Malzemeler kavramanızı çok kolaylaştıracaktır.

 20. Anlaşılmayan yerlere soru işareti koyun, öğretim elemanına veya arkadaşlarınıza sorun. Öğrenmeden geçtiğiniz bir husus sonraki öğreneceğiniz konularıda etkileyecektir.

Sınavlar.


Sınavlar ne kadar öğrendiğinizi, yapabildiğinizi ölçer. Hem kendiniz hemde hocalarınız ne kadar öğrendiğinizi sınavlarla kontrol ederler. Sınavların ne kadar gerçeği yansıttığı bizim konumuzun dışındadır.
Sınavlarda öğrendiklerinizi tam anlamıyla kağıda yansıtabilmek için birkaç hususa dikkat etmeniz gerekir.


 1. Sınavlarda ne istendiğini anladıktan sonra soruyu cevaplandırın. Cevabınız sorunun amaçladığı kadar büyüklükte olsun. Fazla yazmanız puanı artırmaz, fazla yazarken yaptığınız yanlışlar mevzuyu yeterince kavrayamadığınız kanaatini doğurabilir. Cevapbınız konuyu kavradığınızı gösterecek kadarda büyük olsun.

 2. Hiç bilmediğiniz sorulara cevap vermeye kalkışmayın.

 3. Cevabı tam bilmiyorsanız çözüm yolunu yazın.

 4. En iyi bildiğiniz soruları en başta cevaplayın.

 5. Açık,anlaşılır kısa cümleler kullanın.

 6. Bir soru üzerinde fazla zaman kaybetmeyin, süreyi uygun dağıtın.

 7. Kendiniz sınavdan önce sınav soruları hazırlar ve çözerseniz çok faydalı olacaktır.

 8. Sınavdan sonra cevaplarınızı kontrol edin.

 9. Geçmiş yılların sorularını daha önceden çözün.

 10. Sınavdan önce hesap makinası, hesap planı, tablo gibi sınavda kullanacağınız malzemeleri hazır edin.

 1. Sınavlara ayrıca çalışınız, sınavlarda genelde maddeler, formüller, yöntemler çıkar. Bunları hatırınızda tutunuz.

 1. Sınav sonucunuz olumsuz ise olumsuzluğun en önemli sebebini bulun ve tekrar etmemesi için gerkli önlemi alın.

A.Ü. BEYPAZARI MESLEK YÜKSEK OKULU BANKACILIK PROGRAMI

BANKA MUHASEBESİ DERSİ VİZE SINAVI 23/03/2000
Süre:60 dakika

Başlama:


Bitiş:
Sorular

1.Tek düzen hesap planını ana gruplar (tek hane), 0-9) itibariyle yazınız. Bilançoya ve gelir tablosuna yerleştiriniz. (10 puan).


2.Selim İleri Halk Bankası Beypazarı Şubesinde 09.03.2000 tarihinde 100.000.000.-tl tutarında bir ay vadeli tasarruf mevduatı hesabı açtırmıştır. Hesap numarası 350642 dir.

a.Muhasebe kaydını yapınız. (10 puan),

b.31.03.2000 ve 01.04.2000 tarihlerindeki muhasebe kayıtlarını yapınız. (10 puan),

c.10.04.2000 tarihinde Seli İleri 350642 nolu hesaba faiz tutarı bürüt olarak yatırılmış yine aynı gün verg, ve fon Seli İleri’nin 350642 nolu hesabından mahsuben çekilmiştir. Muhasebe kayıtlarını yapınız. (10 puan),

d.11.04.2000’de Seli İleri 350642 nou hesabındaki tüm parayı nakden çekmiştir.

Muhasebe kaydını yapınız. (10 puan),

Gün Sayısı:31

Faiz oranı:%30


3.Sacit Karlı 20.03.2000 tarihinde T.C. Ziraat Bankası Beypazarı Şubesinde 40.000.000.-tl tutarında vadesiz tasarruf mevduatı hesabı açtırıyor. Sacit Karlı’nın hesap numarası 2800206’dır.

a.Muhasebe kaydını yapınız. (10 puan)

25.03.2000’de Sacit Karlı T.C. Ziraat Bankası Beypazarı Şubesine talimat vererek, T.C. Ziraat Bankası Erzurum Şubesinde 350804 numaralı vadesiz tasarruf mevduatı hesabı sahibi Kamil Karlı lehine 25.000.000.-tl havale gönderilmesini havale tutarı ile masraf ve komisyon bedelinin 280206 nolu hesabından alınmasını istiyor.

b.T.C. Ziraat Bankası Beypazarı Şubesindeki muhasebe kaydını, (5 puan),

c. T.C. Ziraat Bankası Erzurum Şubesinin muhasebe kaydını, (5 puan),

d. T.C. Ziraat Bankası Beypazarı Şubesindeki masraf ve komisyonun muhasebe kaydını yapınız. (havale komisyonu olarak 2.000.000.-tl alınmıştır), (10 puan).


4.15.03.2000 tarihinde Zeki Atak İş Bankası Beypazarı Şubesine $100.- satmıştır. İş bankasının 15.03.2000 ekran kuru efektif alış 580.000.-, uygulanan kur 581.000.- dir. Muhasebe kaydını yapınız. (15 puan),
5.Şekerbank Beypazarı Şubesinde 120.000.000.- tl vadesiz tasarruf mevduatı bulunan Bil Bilgi İşlem A.Ş.’nin 400513 nolu hesabına Ankara 15. İcra Dairesinden 04.03.2000 tarihinde alınan birinci haciz ihbarnamesi gereği hesabın 80.000.000.-tl’lik kısmına haciz konulmuş. 16.03.2000 tarihinde 15. İcra Dairesinin yetkili kıldığı Mehmet Cantürk’e nakden ödeme yapılmıştır. Muhasebe kayıtlarını yapınız. (10 Puan).
Başarılar

Ali BAŞARAN

Öğr.Gör.

A.Ü. BEYPAZARI MESLEK YÜKSEK OKULU BANKACILIK PROGRAMI

BANKA MUHASEBESİ DERSİ VİZE SINAVI 23/03/2000 CEVAPLARI

1.


BİLANÇO HESAPLARI

Aktif Hesaplar

Pasif Hesaplar

0 Dönen değeler

1 Krediler

2 Bağlı değerler ve diğer aktifler


3 Mevduat ve diğer pasifler

4 Öz kaynaklar


GELİR TABLOSU HESAPLARI

5 Faiz gelirleri

6 Faiz giderleri

7 Faiz dışı gelirler

8 Faiz dışı giderler


BİLANÇO DIŞI İŞLEMLER

9 Nazım Hesaplar2. a.-------09.03.2000----------------------------

010 100.000.000.-


 1. 100.000.000.-

-------------------------------------------------------

b.-------31.03.2000-------------------------------

610 1.726.027.-

3601.726.027.-

(21x100.000.000.-x30)/36500=1.726.027.-

-------------------------------------------------------

c.--------10.04.2000------------------------------

610 2.547.945.-

310 2.547.945.-

Gün hesabı=(valör günü+1 ay)-valör günü

Gün hesabı banka takviminden=100-69=31 gün

(31x100.000.000.-x30)7/36.500=2.547.945.-

-----------------------------------------------------------------------------------10.04.2000----------------

310 336.317.-

380.002 305.743.-


  1. 30.574.-

MSİGV: (2.547.945.-x0.12)=305.743.-

SSDF:305.743.-x0.10)=30.574.-

--------------------------------------------------------

d.----------11.04.2000---------------------------- 1. 102.211.628.-

010 102.211.618.-

--------------------------------------------------------

3.a.----------20.03.2000--------------------------

010 40.000.000.- 1. 40.000.000.-

---------------------------------------------------------

b.-----------25.03.2000---------------------------- 1. 25.000.000.-

 1. 25.000.000.-

c.------------------------------------------------------

 1. 25.000.000.-

394 25.000.000.-

--------------------------------------------------------

d.----------25.03.2000----------------------------


 1. 2.100.000.-

  1. 2.000.000.-

  1. 100.000.000.-

BSMV:(2.000.000.-x0.05)=100.000.-

--------------------------------------------------------

4.-------------15.03.2000-------------------------

011 USD100.-

293 USD100.-

--------------------------------------------------------

-------------15.03.2000----------------------------

292 58.000.000.-

861.010 100.000.-

010 58.100.000.-

---------------------------------------------------------

5.-----------04.03.2000----------------------------

304 80.000.000.-

390.50 80.000.000.-

---------------------------------------------------------

-----------16.03.2000-------------------------------

390.50 80.000.000.-

010 80.000.000.-A.Ü. BEYPAZARI MESLEK YÜKSEK OKULU BANKACILIK PROGRAMI 1999-2000 II.YY BANKA MUHASEBESİ DERSİ FİNAL SORULARI 08.05.2000


Açıklama
Numara sırasına göre sınav salonuna yerleştirme yapılacak ve yoklama sıraya göre alınacaktır.

Öğrencinin erişebileceği yerden tüm kitap defter ve notlar uzaklaştırılacaktır.

125 puan değerinde soru bulunduğundan dilerseniz bazı soruları veya şıkları cevaplandırmayabilirsiniz.

Hesap makinesi ve banka takvimini gözetmene incelettikten sonra kullanabilirsiniz.

Karalama kağıdını gözetmenden isteyebilirsiniz, karalama kağıtlarını dilerseniz cevap kağıdına iğneleyebilirsiniz.

Soru kağıtları sizde kalabilir.

Sınavla ilgili açıklamadan sonra soru sorulmayacaktır.

İlk 20 dakikadan sonra sınav salonunu terkedebilirsiniz.

Süre 90 dakika.
Başlagıç:............

Bitiş :.............


SORULAR
1.Mevduat, kasa, , iştirakler, TCMB’den alınan krediler, hazine bonoları, muhtelif borçlar, muhtelif alacaklar, verilen krediler, kar, karşılıklar; bu hesapları 31.12.2000 tarihli Ahibank bilançosuna yerleştiriniz. (10 puan)
2.08.05.2000’de T.C. Ziraat Bankası Beypazarı Şubesine gelen Akif Derin aşağıdaki talimatı dolduruyor (pulunu kendisi yapıştırıyor).

Amir : Akif Derin

Lehdar : Bekir Hallac

Lehdarın Bankası: T.C. Ziraat Bankası Siirt Şubesi

Lehdarın Adresi: Ballı Cad. No.21 Siirt Merkez

Ödeme : Lehdarın Müracatında

Tutar :80.000.000.-TL
a. Akif Derin havale meblağı 80.000.000.TL ‘yi ve havale komisyonu olan 5.000.000.-Tl’yi (BSMV dahil) vezneye yatırıyor. Aynı gün 80.000.000.- T.C. Ziraat Bankası Siirt Şb.’sine havale ediliyor. (5 puan)

b. T.C. Ziraat Bankası Siirt Şubesi havale tutarını lehdar Bekir Hallac’ın 10.05.2000 tarihindeki müracatı üzerine ödüyor.(5 puan)


3. Halk Bankası Rize Şubesinde vadesiz tasarruf mevduatı hesabı bulunan Şemsi Kelebek, Rize Su ve Kanalizasyon İdaresince (RİSKİ) düzenlenen borçlusu olduğu su faturalarının son ödeme tarihinde hesabından tahsili için otomatik fatura tahsilatı talimatını 10.01.2000 tarihinde vermişti.

Bu talimata istinaden son ödeme tarihi 18.05.2000 olan 7.250.000.-lik faturanın tahsilatını yapınız.(5 puan) (Bu işlem için Halk Bankası Rize Şb.’si komisyon, masraf karşılığı vb. almamaktadır.)


4. 08.05.2000’de %30 faiz oranlı, 100.000.000.- tutarında, 3 ay vadeli tasarruf mevduatı hesabı açtıran Mehmet Kırmızı vade sonunda anapara ve faiz tutarını alarak hesabı kapatıyor,
a. 31.05.2000 ve 01.06.2000 kayıtlarını yapınız.(5 puan)

b. Vade sonundaki kaydı yapınız.(5 puan)


5. 15.05.2000’de Emlak Bankası Beypazarı Şb.’si Kamil Uçar’a ekran efektif satış kuru 1DM=300.000.-TL iken 1DM=295.000.- den DM1.000.- satıyor, bedelini nakden tahsil ediyor. (10 puan)
6. Yapı Kredi bankası Kızılay Şb.’si müşterisi Akar Gıda A.Ş.’ye 10.05.2000’de 180 milyarlık gayri menkul ipoteği karşılığında USD120.000.- tutarında limit tahsis edilebileceğini Genel Müdürlük Mali tahlil ve İstihbarat birimince şube müdürlüğüne bildiriyor.

a. Şube müdürlüğünce 12.05.2000’de 150 milyar gayri menkul ipoteği alınarak Akar Gıda A.Ş.’nin USD100.000.- limiti kullanılabilir hale geliyor. Nazım kaydını yapınız. (5 puan).

b. Aynı şubeden 15.05.2000’de Akar Gıda A.Ş. tarafından Azerbaycan’da yerleşik Hav Co. Lehine USD50.000.- tutarında akreditif açtırılıyor. (TCBM döviz satış kuru 1$=610.000.- ekran döviz satış kuru 1$=615.000.- komisyon oranı 0.01 Swıft gideri karşılığı 5.000.000.-) (10 puan)

c. Lehdarın bankasından gönderilen evraklar 12.06.2000’de Yapı Kredi Kızılay Şb.sine ulaşıyor. Nazım kaydını yapınız (5 puan)

d. İnceleme sonucunda evrakların akreditif şartlarına uygun olduğu tespit ediliyor ve USD50.000.- Akar Gıda A.Ş.’nin vadesiz döviz tevdiat hesabından alınarak 14.06.2000’de transfer ediliyor. (Ekran döviz satış 1$=620.000.-, komisyon oranı 0.01, Sıwıf giderş 5.000.000.-) (5 puan)

e. Aynı gün evraklar Akar Gıda A.Ş.’ye teslim ediliyor. Nazım kayıtları yapınız.(5 puan)


7.Yapı Kredi Kızılay Şb.’si Akar Gıda A.Ş.’ne 07.07.2000’de 3 ay vadeli %40 faiz oranlı 10 milyar TL tutarında kredi veriyor.
a.07.07.2000 tarihindeki kaydı yapınız.(5 puan)

b.31.08.2000 ve 01.09.2000 kayıtlarını yapınız.(5 puan)

c.08.10.2000 kaydını yapınız.(5 puan)
8. Ziya Atmaca tahsil edilmek üzere 100.000.000- lik 30.05.2000 vadeli senedi tahsil senetleri tevdi bordurosu doldurup pulunu yapıştırarak Halk Bankası Beypazarı Şb.’si senetler servisine 08.05.2000’de teslim ediyor.
a. Senetler servisi memuru neleri kontrol eder (5 puan)

b. 08.05.2000’deki kaydı yapınız.(5 puan)

c. 30.05.2000’e kadar hangi işlemin önceden yapılmış olması gerekir.(5 puan)

d. 30.05.2000’de senedin borçlusu senet bedelini nakden ödüyor. 80.000.000.-dan 3.000.000.-TL tahsil senedi komisyonu (BSMV dahil) kesilerek 77.000.000.-TL Ziya Atmaca hesabına yatırılıyor.(5 puan)


9. Keşide yeri ve tarihi kısmında Sivas, 22.05.2000 yazan, Şekerbank Sivas Şb’sindeki Zeki Keskin hesabı üzerine çekilmiş 100.000.000.-TL’lik çeki Beypazarı Şekerbank Şb.’sine 22.05.2000’de ibraz eden Cafer Sarı’ya Şekerbank Beypazarı Şb’si 100.000.000.-‘yi ödüyor,
a. Ödeme için memur hangi incelemeleri yapar,(5 puan)

b.Beypazarı Şb. kaydını yapınız,(5 puan)

c.Sivas Şb. kaydını yapınız.(5 puan)
Başarılar Ali BAŞARAN

Öğr.Gör.
A.Ü. BEYPAZARI MESLEK YÜKSEK OKULU BANKACILIK PROGRAMI 1999-2000 II.YY BANKA MUHASEBESİ DERSİ FİNALİ 08.05.2000 CEVAPLARI

1.

BİLANÇO HESAPLARI

Aktif Hesaplar

Pasif Hesaplar

0 Dönen değeler

1 Krediler

2 Bağlı değerler ve diğer aktifler


3 Mevduat ve diğer pasifler

4 Öz kaynaklar


GELİR TABLOSU HESAPLARI

5 Faiz gelirleri

6 Faiz giderleri

7 Faiz dışı gelirler

8 Faiz dışı giderler


BİLANÇO DIŞI İŞLEMLER

9 Nazım Hesaplar
2.a.----------08.05.2000--------------------------

010 85.000.000.-

290 80.000.000.-

760.05 4.761.905.-

380.005 238.095.-

Net komisyon hesabı:[(5.000.000.-/105)=47.619.-x100=4.761.905.-]

BSMV:(4.761.905x0.05=238.095)

--------------------------------------------------------

b.-----------08.05.2000----------------------------

290 80.000.000.-

394 80.000.000.-

--------------------------------------------------------

------------------10.05.2000-----------------------

394 80.000.000.-

010 80.000.000.-

--------------------------------------------------------

3.-------------18.05.2000--------------------------

300 7.250.000.-

304.02 7.250.000.-

---------------------------------------------------------

4.------------31.05.2000---------------------------

610 1.808.219.-

3601.808.219.-

(22x100.000.000.-x30)/36.500=1.808.219.-

---------------------------------------------------------

-------------01.06.2000-----------------------------

360 1.808.219.-

610 1.808.219.-

---------------------------------------------------------

b.----------09.08.2000-----------------------------

610 7.561.644.--

310 7.561.644.-

Gün hesabı:(valör günü+3ay)-valör günü

Banka takviminden=221-129=92 gün

Faiz tutarı:(92x100.000.000.-x30)/36.500=7.561.644.-

---------------------------------------------------------

-------------09.08.2000-----------------------------

310 998.136.-

380.002 907.397.-

390.28 90.739.-

MSİGV:(7.561.644.-x0.12=907.397.-

SSDF:(907.397.-x0.10=90.739.-

---------------------------------------------------------

------------09.08.2000------------------------------

310 106.563.508.-

010 106.563.508.-

---------------------------------------------------------

5.----------15.05.2000-----------------------------

010 295.295.000.-

861.010 500.000.000.-

292 300.000.000.-

380.006 295.000.-

---------------------------------------------------------

-------------15.05.2000-----------------------------

293 DEM1.000.-

011 DEM1.000.-

---------------------------------------------------------

6.a.-------------12.05.2000------------------------

982.104 150.000.000.000.-

984.104 150.000.000.000.-

---------------------------------------------------------

b.-----------15.05.2000----------------------------

931.02 USD50.000.-

933.03 USD50.000.-

---------------------------------------------------------

------------15.05.2000------------------------------

304 443.415.000.-

380.005 21.115.000.-

760.00 307.500.000.-


  1. 5.000.000.-

  2. 109.800.000.-

Komisyon:(50.000.-x615.000.-=30.750.000.000.-x0.01=307.500.000.-

MMÖDV:(50.000x610.000.-=30.500.000.000.-x0.0036=109.800.000.-)

BSMV:(307.500.000.- +5.000.000.- +109.800.000.-=417.300.000.-x0.05=20.865.250.-)

---------------------------------------------------------

------------15.05.2000------------------------------

830.04 109.800.000.-

380.007 109.800.000.-

---------------------------------------------------------

d.-------------14.06.2000--------------------------

301.03 USD50.000.-

291 USD50.000.-

---------------------------------------------------------

----------------14.06.2000--------------------------

304 330.750.000.-

760.00 310.000.000.-

790.01 5.000.000.-

380.005 15.0750.000.-

---------------------------------------------------------

----------------14.06.2000--------------------------

933.03 USD50.000.-

931.02 USD50.000.-

---------------------------------------------------------

----------------14.06.2000--------------------------

999 USD50.000.-

997 USD50.000.-

---------------------------------------------------------

7.a.----------07.07.2000---------------------------

118.11 10.000.000.000.-

010 10.000.000.000.-

---------------------------------------------------------

b.-----------31.08.2000----------------------------

220.01 344.444.444.-

514.11 344.444.444.-

Reeskont:[(31x10.000.000.000.-x40)/36.000=344.444.444.-]

---------------------------------------------------------

------------01.09.2000------------------------------

514.11 344.444.444.-

220.01 344.444.444.-

---------------------------------------------------------

c.------------08.10.2000---------------------------

304 11.147.000.000.-

118.11 10.000.000.000.-

380.005 51.666.667.-

390.22 62.000.000.-

514.11 1.033.333.333.-

Gün sayısı:(valör günü+3 ay)-valör günü

Gün sayısı:(280-188=92 gün)+1 gün1

Faiz:(93x10.000.000.000.-x40)/36.000=1.0333.333.333.-

BSMV=1.033.333.333.-x0.05=51.666.667.-

KKDF2=1.033.333.333.-x0.06=62.000.000.-

---------------------------------------------------------

8.a.Şekil şartlarını, damga pulu, tekili cirosunu.

b.-----------08.05.2000----------------------------

982.003 80.000.000.-

984 80.000.000.-

---------------------------------------------------------

c.Borçluya ihbarname gönderilmeli.

d.-----------30.05.2000----------------------------

010

300 77.000.000.-380 142.857.-

760.03 2.857.143.-

Komisyon ve BSMV’nin ayrılması:(3.000.000.-/105)x100=285.714

---------------------------------------------------------

9.a.Şekil şartları, temlik cirosu, ciro silsilesi,tarih, cirolayan şahıstan kimlik bilgileri alır.

b.----------22.05.2000-----------------------------

290 100.000.000.-

010 100.000.000.-

---------------------------------------------------------

c.------------22.05.2000---------------------------

300 100.000.000.-

290 100.000.000.-

---------------------------------------------------------

A.Ü. BEYPAZARI MYO BANKACILIK PROGRAMI 05.06.2000

BANKA MUHASEBESİ

EK SINAVI
Açıklama

*Sınav esnasında hesap makinesi, silgi , kalem, tablo vs. alış verişi olmayacaktır.

*öğrencinin erişebileceği yerden tüm kitap, defter ve notlar uygun bir yere toplanacaktır.

*.......puan bulunduğundan

  1   2   3   4   5


    Ana sayfa


Banka muhasebesi soru kitapçIĞI, 2000-2001

Indir 0.62 Mb.