bilgiz.org

Ankara'da 2016 yılında kapanan Cebeci eski eşya pazarının ardından, 2016 yılın sonundan, 2017 yılı bugünümüze kadar eski eşya pazarı yine daha önceki yeri olan İskitler

 • Cumartesi • Tarih29.12.2017
  Büyüklüğü19.29 Kb.

  Indir 19.29 Kb.

  Ankara'da 2016 yılında kapanan Cebeci eski eşya pazarının ardından, 2016 yılın sonundan, 2017 yılı bugünümüze kadar eski eşya pazarı yine daha önceki yeri olan İskitler semtinde hafta sonlarında kurulmaktadır.
  Cuma gecesi saat 03:00 civarında tezgahlar kurulmakta, cumartesi gün boyunca satış devam etmekte, pazar günü ise rağbet ve havanın durumuna göre saat 14:00-16:00 civarında tezgahlar kalkmaktadır. 

  İskitler'de Ankara Çayı'nın kenarında, sadece minaresi ayakta olan, yıkılmış olan Kumcuoğlu Cami'nin yanında kurulmaktadır. İlk fotoğrafta minaresi görülmektedir. Araç ile gelemeyenler, Akköprü metro istasyonunda inip, takriben 20 dakika yürüyerek de buraya gelebilirler. Tam konumu ise bu haritadan inceleyebilirsiniz:
      

  Fotoğraflardan da görüldüğü üzere pazarın günümüz hali oldukça içler acısı görünümdedir. Önceki Gölbaşı Antika Pazarı veya Cebeci Eski Eşya Pazarı'ndaki gibi tertip ve düzen kesinlikle beklememek lazım. Cebeci pazarının üstü kapalı olması ve zeminin beton olması çok büyük avantaj idi. Güneşli havada toz ve sıcak, yağışlı havada çamur ciddi sorun teşkil etmekte. Yine de meraklılara, antikacılara ve dar gelirli kesime bulunmaz nimettir, burada kurulan pazar. Satılanların bir kısmı, mahallelerdeki çöpten toplanmış malzemelerden oluşuyor. Malların çalıntı olabileceğine dair duyumlar var olup, kesinliği de yoktur. Dolayısıyla buradan cep telefonu alıp, imei numarasından dolayı başınız ağırırsa, bana suç bulmayın. Bunun yanında üzerinizdeki kıymetli eşyalarınıza dikkat etmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Hırsızlık vakaları bu tarz pazarlarda yaşandığı bir gerçektir.

  Günümüzde dar gelirli vatandaşlarımızla birlikte Suriyeli vatandaşlar da çok rağbet etmekteler bu pazara. Onlar giysi, mutfak ve ev eşyası eksikliklerini bu pazarda ekonomik şekilde tamamlama gayretindeler. Pazarın aşağı yukarı yarısı yabancıdan oluşuyor diyebiliriz. Koleksiyonerlerin ve antika meraklıların bazıları erkenden, henüz gece karanlığında el feneriyle buraya eşyaların arasında belki bir eski madeni para veya nadir eski bir obje bulma hevesiyle, elektronik meraklıları da artık üretilmeyen yedek parça aramaya geliyor. Onca karmaşa içerisinde ihtiyacınız olanı bulmak oldukça zahmetli olabilmekte. Bazı tezgahlar düzenli iken, bazıları çok düzensizdir. Yer yer satılan eşyalar ve çöpler birbirine girmiş vaziyettedir.

  Pazarda bulabilecekleriniz:

  Antika, kitap, dergi, gazete, elektronik aletler, cep telefonu, mobil aksesuarlar, pil, batarya, akü, şarjlı pil, ışıldak, şarj aletleri, her nevi adaptör, regülatör, UPS, kesintisiz güç kaynakları, regülatör, invertör, bilumum elektronik, mekanik yedek parçaları, televizyon, müzik setleri, antika lambalı radyo, anfi, surround ses sistemleri, walkmen, discman, mp3 çalar, mp4 player, teyp, pikap, gramofon, taş plak, vinil plak, kaset, CD, DVD, BlueRay disc, DJ ekipmanları, mikrofon, uydu ekipmanları, receiver, çanak anteni, LNB, diSeqC, splitter, anten dağıtım kutuları, ölçü aletleri, osiloskop, CB halk bandı telsizi, radyo amatörler ekipmanları, osziloskop, fotokopi, faks, envai çeşit muhtelif büro ekipmanı, anten, uzaktan kumandalı RC kara, have ve su araçları, bilgisayar (PC), kasa, ana kart (mainboard), server PC board, ekran kartı, network kartları, hub, kablosuz modem, access point, wireless ürünleri, router, hub, KVM swichler, aklınıza gelemeyecek farklı USB ürünleri, fan, laptop soğutucu, laptop, dizüstü, masaüstü, her türlü bilgisayar parçaları ve ekipmanları, harddisk, monitör, LCD ekranları, Commodore 64, Atari, Nitendo, Sega, oyun konsolleri, oyun kartuş, modülleri, kablosuz klavye-mouse, fotoğraf malzemeleri, flaş, kameralar, tripot, kay-kay, paten, akvaryum ve ekipmanları, kuş kafesi ve aksesuarları, olta, avcılık malzemeleri, scuba diving kıyafeti(!), outdoor ve camping malzemeleri, zodiac motoru, takım çantaları, tornavida setleri, pense takımları, mengene, leviye, matkap, hilti, şarjlı tornavida, kesitaşı, el fenerleri, antika lambaları, abajurlar, sobalar, ısıtıcılar, masa lambaları, spot lambalar, led armatürler, led trafosu, regülatörü led kumandaları, oto far, ampul, şerit LED, dikiz aynası, vites kolu, korna, araba kelebek yan cam, egzost, benzin deposu(!), bilimum otomobil parçaları, tablolar, kondisyon aletleri, bisiklet, araba lastiği, bebek arabası, mama sandalyesi, bebek karyolası, tespih, masa saati, kol saati, köstekli saat ve duvar saatleri, dijital göstergeler, müzik aletleri, enstrüman aksesuarları, gitar çantası, saz kılıfı, org, flüt, seslendirme ekipmanları, org pedalı, mikrofon ve hoparlör ayağı, tv vb. kumandalar, takı malzemeler, gözlük, her cinste süs eşyaları, parfüm şişeleri, antika porselen objeler, lamba, abajur, jaluzi, antika kilim, halı, yolluk, sandalye, masa, vitrin, tava, tencere, çaydanlık, fare kapanı(!), elektrik süpürgesi, kettle, beyaz eşya, oyuncak, dikiş makinesi, kuş kafesi, her türlü mutfak eşyası, bulaşık makinası, buzdolabı, fırın, çamaşır makinası, filtre kahve makinası, ayakkabı, çizme, terlik, çorap, kıyafet, takımlar, gömlek, kravat, atkı, eldiven, şapka, başörtüsü, kemer, toka, giysi, giyim, gelinlik, sünnet takımları, canlı tavuk ve civciv...
  ... ve işinize yarayabilecek veya yaramayacak binlerce cisim ve eşya.

  Şahsen en çok sevinebildim alış verişlerim arasında şunlar var: Bosch marka eksiksiz faal filtre kahve makinesi 4TL


  Thermaltake laptop soğutucu (faal-basit arızalı)3TL
  Avrupa Hayrer marka fotoğraf çantası(yeni gibi)10TL
  Üç metre boyunda ipek Türk Bayrağı(iyi durumda) 1TL
  Sim kart rehber kopyalayıcı LCD ekranlı( faal ) 1TL
  Araçlar için çakmak fişli FM modülatörü( faal ) 1TL
  Güvenlik kameraları için 4'lü monitör seçicisi 10TL...
  ... Tabi bazen de 1-3 liraya aldığım ve arızasını gideremediğim alış verişlerim de oldu, ama bunlar da aldıklarımın yanında önemsiz sayılabilecek seviyededir. O da biraz şansınıza veya satıcının dürüstlüğüne kalmakta.

  (ARŞİV:)


  2011 yılın başından itibaren eski eşya pazarı  hafta sonlarında

  Cebeci Kapalı Pazar alanına kurulmakta idi.


  2014 yılı itibariyle pazarın konsepti şöyle (idi):   Cumartesi günleri Antika Pazarı

  Pazar günü Hurda ve Eski Eşya Pazarı şeklindedir.

  Kurulan pazar alanın üstü kapalı olması ve reyonların düzgün oluşu çok sevindiricidir (2012 yılına girerken eski metal tezgahlar, sade ve ahşap olanlarla değiştirilmiştir ve gitgide daha kalabalık bir pazar haline dönüşmektedir). Daha önceki Ulus'taki yere göre tozlu olmayan, yağmurdan, kardan ve yazın yakıcı güneşten korunaklı bir yerdir. Satılan eşyalar her hafta artan ziyaretçiler tarafından çok daha rahat incelenebilmektedir.

   

  Daha önceleri Ankara Belediyesi'ne ait Zabıta birimlerince izin verilmeyen Ulus'taki Numune Hastanesi'nin karşısındaki kaldırımlarda kurulmaya çalışılan Bit Pazarı (Ankara halkı tarafından "İtfaiye" olarak bilinen) 2011 de daha düzenli olan Cebeci İnönü Stadı yanındaki Cebeci Kapalı Pazar alanına kurulmaktaydı.  Hemen banliyö tren raylarının yanındadır ve Cebeci Semt Polikliniği de bu Pazar alanın içindedir. Ankara Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nden veya Ankaray Dikimevi istasyonunu veya Kurtuluş Ankaray istasyonundan 5 dakika yürüme mesafesindedir.

   

  Detaylı ulaşım haritası için http://wikimapia.org/#lat=39.9305355&lon=32.8720164&z=19&l=36&m=b linkime  bakabilirsiniz.   

  ARŞİV: Bugünlerde hava şartlarının sert oluşu ve yeni yerin henüz çok iyi bilinmemesi ziyaretçilerin az olmasına neden olsa da, ileride bu pazar yeri eskiye göre daha çok rağbet göreceğini, ailelerin bile buraya rahatlıkla gelip gezebileceğini ümit ediyorum. Şimdilik Cumartesi öğlen kurulup, Pazar günü öğlen toplanmaktadır, fakat bu süre 2 güne uzatılması beklenmektedir.

  Hem satıcılara hem de alıcılara hayırlı alışverişler dilerim. (ilave bilgi: Haziran 2011 de pazar alanındaki tezgahların neredeyse tamamı kullanılmaya başlandı, yer sıkıntısı baş göstereceği benziyor, tezgahların yerlerini bir hafta boş bırakıldığı taktirde, ertesi hafta başkalarına kiralanmaktadır.)

   

  Bu hafta göze çarpan satılık eşyalar:  Hockey sopası (2.el), araba modifiye malzemesi, araba cam suyu, az kullanılmış hasır jaluzi (7,5 TL), genelde eski sürüm Windows lisans CD leri (win 3.1, win95, win98, winME), CD-ROM sürücüler için okuyucu lens temizleme CDsi (sadece 2 TL).

   

  Arama Kelimeleri: Ankara Eski Esya Pazarı, Bit Pazarı nerededir, Antika Pazarı Ankara, Ankara'da bitpazarı nerede kuruluyor, hırsız pazarı, Ankara Bitpazarı, itfaiye, Hergele Meydanı, İskitler bit pazarı, iskitler hırsız pazarı, eski, antika, 2.el, ikinci el, Cebeci Eski Eşya Pazarı, Gölbaşı Antikacılar Pazarı, Hurda Pazarı, eski pazarı.  Tüm içerik © 2007-2017 haritalar.web.tr


      Ana sayfa


  Ankara'da 2016 yılında kapanan Cebeci eski eşya pazarının ardından, 2016 yılın sonundan, 2017 yılı bugünümüze kadar eski eşya pazarı yine daha önceki yeri olan İskitler

  Indir 19.29 Kb.