bilgiz.org

Akşam pkk yığınak yaptı paraleller seyretti

 • AKŞAM Türkiye Güney Gaz Koridorunda kararlı
 • HABERTÜRK Cizrede sokağa çıkma yasağı yarın kısmen kaldırılıyor
 • HÜRRİYET Tuğrul Türkeşten çocuk açıklaması
 • HÜRRİYET Meclis’e 28 önlem
 • MİLLİYET PKKda şimdi de onları şehirlere saldı
 • MİLLİYET
 • SABAH PKK’lı öğretmen Sur’da öldürüldü
 • SABAH AYM Başkanı fena yakalandı
 • STAR Baykal: CHP’nin hali ibretlik
 • STAR Başbuğ da ‘darbe’ dedi
 • TAKVİM PKKnın kanlı birimleri!
 • YENİ ŞAFAK Surdan Cumhurbaşkanı Erdoğana Kürtçe mesaj!
 • YENİ ŞAFAK Sızmaya çalışan 23 PYDli terörsit yakalandı • Tarih01.10.2017
  Büyüklüğü89.71 Kb.

  Indir 89.71 Kb.  AKŞAM

  PKK yığınak yaptı paraleller seyretti

  Hendek, bomba, silah… PKK silah ve mühimmatları bu illere nasıl soktu? AKŞAM’ın ulaştığı raporlara göre örgüte müsaade eden ve çözüm sürecinde aktif rol alan o emniyet müdürlerinin tamamı şimdi FETÖ soruşturmalarından cezaevinde.

  Sur, Cizre, Silopi, Lice ve daha pek çok ilçede PKK ve uzantılarının hendekler kazması, yollara patlayıcı maddeler yerleştirmeleri ve bölgede hayatı felç edecek her türlü faaliyette bulunmalarında en çok konuşulan 'bu bölgede teröristler nasıl mühimmat ve silah yığınağı yaptı' sorusuydu. Paralel yapının bu günleri çoktan planlayıp terör örgütü ile işbirliğini kanıtlayan detayı AKŞAM ortaya çıkardı. FETÖ'den ayrılmış bir yöneticinin verdiği bilgilerle oluşturulan istihbarat raporuna göre üst düzey polis şeflerinin 69'unun paralel yapıya mensup olduğu deşifre edilmişti.

  Çözüm sürecinde görev aldılar

  Çözüm sürecinde aktif rol alan o dönemin emniyet müdürlerinin hepsi şu an FETÖ davası sanığı. Öyle ki çözüm sürecinin son bulmasına yol açan Ceylanpınar saldırısında 2 emniyet görevlisi Plaka Tanıma Sistemi'ni devre dışı bırakmışlardı. PKK da bu boşluktan faydalanıp ilçeye kolaylıkla sızmıştı.

  Diyarbakır Emniyet Müdürü

  RECEP GÜVEN

  Ergenekon soruşturmalarında görev yapan Güven’in adı 17 Aralık'ta 34 polisin arasındaydı. Yasadışı dinleme soruşturmasında tutuklanarak cezaevine gönderildi. Güven’in “Dağda ölen teröriste ağlamayan insan değildir” sözleri uzun süre tartışıldı.

  Hakkari Emniyet Müdürü

  TUFAN ERGÜDER

  Ergüder, "Ergenekon", "Balyoz" ve "KCK" gibi soruşturmaların başındaydı. Tahşiye'ye kumpas davasında tutukluydu. İddianamenin kabulüyle tahliye edildi. Ergüder’e Tahşiyeciler grubuna yönelik suç delili uydurdukları suçlaması yöneltiliyor.

  Siirt Emniyet Müdürü

  MUTLU EKİZOĞLU

  ‘Tahşiyecilere kumpas’ davasında hala tutuklu bulunan Ekizoğlu’nun hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve 32 kez "nitelikli iftira" suçundan toplamda 63-228 yıla kadar hapis cezaları isteniyor.

  Batman Emniyet Müdürü

  HASAN ALi OKAN

  İzmir casusluk davası sanığıydı. Okan’ın adı Paralel Devlet yapılanmayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında yer aldı. Okan son olarak Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

  Bingöl Emniyet Müdürü

  ERCAN TAŞTEKİN

  Bingöl Eski Emniyet Müdürlüğü yaptı. Konya merkezli paralel yapıya yönelik operasyonda gözaltına alındı. İfadesinin ardından serbest bırakıldı. Taştekin 2008 yılında Konya’da Okyanus Operasyonu döneminde Asayiş Şube Müdürü yapmıştı.

  Şırnak Emniyet Müdürü

  AVNİ USTA

  Şırnak Emniyet Müdürlüğü yaptı. İstihbarat raporlarına göre paralel yapıya bağlı polislerden biri. Uzun süre Diyarbakır’da da görev yaptı. Bölgeyi yakından bilen bir isim olarak tanınıyor.

  Şanlıurfa Emniyet Müdürü

  MEHMET LİKOĞLU

  Şanlıurfa Eski Emniyet Müdürü. Paralel yapıya yönelik tasfiyeler kapsamında Likoğlu görevinden alındı. Onun döneminde il emniyet müdürlüğünde paralel yapı gelişti ve neredeyse tüm şubeleri ele geçirdi.  AKŞAM

  Türkiye 'Güney Gaz Koridoru'nda kararlı

  Enerji Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye, TANAP ve dolayısıyla Güney Gaz Koridoru konseptinin gerçekleştirilmesi için siyasi, teknik ve ekonomik alanlarda büyük özveriyle destek sağlamaya kararlılıkla devam edecektir" dedi. Projenin hayata geçirilmesi için çalışmalar da hızlandırıldı.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP), Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ve Güney Kafkasya Boru Hattı'ndan oluşan Güney Gaz Koridoru'nun gerçekleştirilmesi için siyasi, teknik ve ekonomik alanlarda büyük özveriyle destek sağlamaya kararlılıkla devam edeceğinin altını çizdi.

  45 MİLYARLIK 'EŞSİZ' PROJE

  Güney Gaz Koridoru konseptinin Avrupa Komisyonu'nca yaklaşık 10 yıl önce ortaya konmuş, enerji arz güvenliğine ve kaynak çeşitliliğine büyük katkı sağlayacak bir proje haline geldiğini söyleyen Albayrak, bu projeyle Hazar kaynaklarının, önce Türkiye'ye olmak üzere Avrupa'ya iletilmesinin hedeflendiğini hatırlattı. Albayrak, Güney Gaz Koridoru'nun, doğalgazın üretiminden son kullanıcıya iletimine kadar toplam 45 milyar dolarlık yatırımlar paketiyle dünyada eşine rastlanmayan en karmaşık doğalgaz projeler zincirini temsil ettiğini dile getirdi. Bakan Albayrak, "TANAP kapsamında, Türkiye'ye 6 milyar metreküp ve Avrupa'ya 10 milyar metreküp doğalgaz iletilecektir" diye konuştu.

  ÇALIŞMALAR HIZLANDI

  Albayrak, şöyle devam etti: "Söz konusu projenin hayata geçirilmesi için çalışmalar hızlandırılmıştır. Bu kapsamda, Şahdeniz ve TAP konsorsiyumlarının da benzer adımları atarak proje takvimlerini öne çekmeleri, Güney Gaz Koridoru'nun bütünüyle bir an önce hayata geçirilebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye, TANAP ve dolayısıyla Güney Gaz Koridoru konseptinin gerçekleştirilmesi için siyasi, teknik ve ekonomik alanlarda büyük özveriyle destek sağlamaya kararlılıkla devam edecektir."

  Danışma Kurulu Bakü'de toplandı

  Enerji Bakanı Albayrak, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 2. Bakanlar Toplantısı'nda konuşma yaptı.

  Aliyev işbirliğine dikkat çekti

  BAKAN Albayrak, toplantı sonrasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Aliyev, görüşmede Azerbaycan ve Türkiye arasındaki işbirliğine dikkati çekerek, Güney Gaz Koridoru projesinin paydaş ülkelerin kaynak çeşitliliği potansiyelini artıracağını söyledi. Geçen yıl gerçekleştirilen TANAP temel atma töreninin, 2015 yılı içinde Güney Gaz Koridoru sürecinde önemli gelişme olduğunu vurgulayan Aliyev, işlerin plana uygun yürütüldüğünü aktardı.

  Herkes kazançlı çıkacak

  Türkiye olarak kazan - kazan prensibi çerçevesinde projede yer alan tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir sonuca ulaşılacağına inandıklarını anlatan Albayrak, Türkiye'nin, çok yönlü enerji politikalarıyla sadece kendi enerji arz güvenliğini değil aynı zamanda içinde yer aldığı bölgelerin de enerji arz güvenliğini artırmaya yönelik hedeflerde önemli bir konumda olduğunu kaydetti. Albayrak, Türkiye'nin bölgesindeki diğer ülkelerden daha fazla kaynak ve güzergah çeşitliliğine sahip olduğunu, üretici ve tüketici ülkeleri buluşturma potansiyelini somut projelere dönüştürme konusundaki kararlılığın da giderek arttığını belirtti.

  Dünyaya örnek olduk

  AZERBAYCAN ile Türkiye arasındaki işbirliğinin dünyaya örnek teşkil ettiğini vurgulayan Albayrak, bu işbirliğinin en son örneklerinden biri olan TANAP Projesi'nin, Güney Gaz Koridoru'nun da bel kemiğini oluşturduğunu ve TANAP sayesinde Güney Gaz Koridoru'nun devamı niteliğindeki diğer projelerin de önünün açıldığını ifade etti.

  HABERTÜRK

  Cizre'de sokağa çıkma yasağı yarın kısmen kaldırılıyor

  Cizre'de sokağa çıkma yasağı yarından itibaren sabah saat 05.00'ten akşam saat 19.30'a kadar olan saatler arasında kaldırılıyor

  Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamada, Cizre'de yürütülen operasyonlar kapsamında sokağa çıkma yasağı yarından itibaren kısmen kaldırılıyor.

  Valilikten yapılan açıklamaya göre 14 Aralık'ta başlayan ve 18 Şubat'ta biten operasyonlar sırasında uygulanan sokağa çıkma yasağı yarın sabah 05.00'ten akşam 19.30'a kadar kaldırılıyor. Saat 19.30'dan itibaren sokağa çıkma yasağı tekrar uygulanacak.

  Valilik'ten yapılan açıklama şöyle:

  "İlimiz Cizre ilçe merkezinde Bölücü Terör Örgütü mensuplarının yakalanması, Bölücü Terör Örgütü mensupları tarafından patlayıcılarla tuzaklanmış olarak kurulan barikat ve çukurların bertaraf edilmesi ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla uygulanmaya konulan sokağa çıkma yasağı 02.03.2016 Çarşamba gününden itibaren;

  Her gün sabah saat 05.00'dan akşam saat 19.30'a kadar olan saatler arasında kaldırılmış olup, akşam saat 19.30'dan sabah saat 05.00'a kadar olan saatler arasında sokağa çıkma yasağı devam etmektedir.

  Ayrıca Silopi ilçemizde de sokağa çıkma yasağı' nın akşam 18:00 olan başlangıç saati 02.03.2016 tarihinden itibaren akşam saat 19:30 olarak yeniden düzenlenmiştir."  HÜRRİYET

  Tuğrul Türkeş'ten 'çocuk' açıklaması

  Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Sözcü Gazetesi'nde Rus sevgilisinden çocuğu olduğuna dair çıkan haberlerle ilgili açıklama yaptı. ''İftira manzumesi haberde adı geçen hanımefendi ile dini, ahlaki ve örfi tüm vecibeler yerine getirilerek aleni ve meşru bir şekilde aile hayatımı sürdürmekteyim'' diyen Türkeş, ''40 gün önce dünyaya gelen oğlum Alparslan'ın doğumuna eşimi bizzat götürdüm'' ifadelerini kullandı.

  Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, "Bugün bir basın yayın organında yer alan ve aile hayatıma ilişkin asılsız iddialarla dolu haber tümüyle gerçeklere aykırı, kamuoyumuzu yönlendirmeyi amaçlayan bir iftiradır" açıklamasında bulundu.

  Başbakan Yardımcısı Türkeş, aile hayatıyla ilgili basında yer alan iddialarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

  Türkeş, açıklamasında şunları kaydetti:

  "Bugün bir basın yayın organında yer alan ve aile hayatıma ilişkin asılsız iddialarla dolu haber tümüyle gerçeklere aykırı, kamuoyumuzu yönlendirmeyi amaçlayan bir iftiradır. Aziz milletimizin zihninde oluşabilecek soru işaretlerinin giderilmesi için şu hususların bilinmesinde fayda görmekteyim; bundan önce gerçekleştirdiğim evliliğim, 14 yıl önce sona ermiş, boşanma süreci 14 yıldır devam etmekte ve önceki eşime tedbir nafakası ödemekteyim. Ancak hukuki süreç, karşı taraftan kaynaklanan sebeplerle nihayete ermemiştir. Buna mukabil yıllardır kendisi ile hiçbir temasımız bulunmamaktadır. İftira manzumesi haberde adı geçen hanımefendi ile dini, ahlaki ve örfi tüm vecibeler yerine getirilerek aleni ve meşru bir şekilde aile hayatımı sürdürmekteyim. Komşularıma, akrabalarıma ve beni yakından tanıyan herkese malum olan bu ilişki asla ve kata gizli, saklı, gayrimeşru değildir."

  "40 gün önce dünyaya gelen oğlum Alparslan'ın doğumuna eşimi bizzat götürdüm" ifadesini kullanan Türkeş, şöyle devam etti:

  "Doğumun başından sonuna kadar da hastane görevlilerinin şahit olduğu üzere eşimin yanındaydım. Bu derece açık ve aleni bir ilişkiyi dedikodu haberciliğinin ötesinde iftira haberciliği haline getirip çarpıtarak kamuoyuna yansıtanları da en sert şekilde kınıyorum."  HÜRRİYET

  Meclis’e 28 önlem

  Ankara'da 29 kişinin hayatını kaybettiği bombalı araçlı saldırısının ardından Meclis için yeni güvenlik önlemlerini görüşen idare amirleri, 28 maddelik tedbirler paketini kabul etti. Yeni tedbirler arasında TBMM’nin çevresindeki duvarların uzun çitlerle çevrilmesi de var.

  Meclis Başkanlık Divanı’nda kararlaştırılan güvenlik önlemlerinin ayrıntıları idare amirleri toplantısında karara bağlandı.

  Meclis yönetimi, bir sınır kapısında yer alan ve araçların röntgenini çeken yüksek teknoloji ürünü X-Ray cihazlarının kapılara kurulması projesinden vazgeçti. TÜBİTAK ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nca yapılan incelemede bu cihazların insan sağlığına zarar verecek derecede yüksek radyasyon yaydığı, sınır kapısındaki kullanımda insanların araçtan çıkarıldıktan sonra kontrol yapıldığı vurgulandı.

  Kontroller nedeniyle Dikmen Caddesi üzerinde araç yığılmalarına neden olan TBMM Dikmen Kapısı’ndaki nizamiyenin yıkılarak geriye çekilmesi ve yanındaki otoparktan da yer kazanılması amacıyla yeni bir proje üzerinde çalışılması kararlaştırıldı.

  ARKA CAM AÇILARAK ARAÇ KONTROLÜ

  İdare amirlerinin aldığı kararlara göre yerleşke, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda olduğu gibi yüksek çitlerle çevrilecek. TBMM’nin İçişleri Bakanlığı’na dönük ve duvar bulunmayan bölümü yeşil alana uygun çitle kapatılacak.

  Bakanlara eşlik eden koruma araçları içeriye alınmayacak. Saat 18.00’den sonra Meclis’e ziyaretçi alınmayacak. Her şartta ziyaretçilerin kulislere girişleri yasaklanacak.

  Randevu sistemine ismi yazılmayan ziyaretçiler alınmayacak. Grup toplantılarına katılacakların isimleri bir gün önceden güvenlik amirliğine bildirilecek.

  TBMM Güvenlik Yönetmeliği’nde belirtilenlerin dışındaki kişilere verilen araç giriş kartları toplatılacak. Milletvekilleriyle birlikte gelen ziyaretçiler de güvenlik kontrolünden geçirildikten sonra kart verilerek içeriye alınacaklar.

  Araçlarda makam sahibi olup olmadığının tespit edilebilmesi amacıyla arka camlar açılarak kontrol edilecek.

  Giriş kapılarına mantar bariyer sistemi kurulacak.

  Toplantıda güvenlik amirliğinin önerisi üzerine saat 20.00’den sonra gazetecilere kulis yasağı da yeniden görüşüldü.

  Muhalefetten idare amirlerinin itirazları nedeniyle bu konuda karar alınmadı.  MİLLİYET

  PKK'da şimdi de onları şehirlere saldı

  PKK’nın sicili temiz olan 120-150 kişilik eylem grubunu büyük şehirlere gönderdiği, bu kişilere 50-100 bin lira para verildiği de belirlendi.

  İstihbarat birimleri, Ankara'daki son eylemde suç sicili temiz eylemcileri kullanan terör örgütü PKK'nın, güvenlik birimlerinde arama kaydı bulunmayan 120-150 kişilik eylem grubunu büyükşehirlerde eylem için görevlendirdiğini tespit etti.

  Terör örgütünün söz konusu kişilere eylem ihtiyaçlarını karşılamak için 50-100 bin lira arasında para verildiği de belirlendi.

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait servis araçlarına yönelik 17 Şubat’ta gerçekleştirilen bombalı araç eyleminin ardından başlatılan soruşturmada, eyleme katılan, destek veren ve gerçekleştirenlerin devletin güvenlik birimlerinde herhangi bir ciddi kaydının bulunmadığı ortaya çıkarılmıştı.

  Özellikle bombalı aracı hazırlayıp olay yerinde patlatan PKK militanı Abdülbaki Sömer’in hiçbir kaydının bulunmaması, dikkatleri bu yöne çekti.

  120-150 KİŞİLİK GRUP

  Merasim Sokak’ta 29 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından istihbarat birimlerinden elde edilen bilgileri değerlendiren Emniyet Genel Müdürlüğü, 23 Şubat’ta il emniyet müdürlüklerine gönderdiği uyarı yazısında önemli bilgileri paylaştı.

  PKK’nın eylemlerde kullanacağı eylemcilerle ilgili bilgilendirme yapan EGM, PKK'nın üst yönetiminin talimatıyla büyükşehirlerde yapılması planlanan eylemler kapsamında, çoğunluğu Türkiye’nin batı kesiminde bulunan kentlerden kısa süre önce örgüte katılan kişilerden bir grup oluşturulduğunu bildirdi.

  İstihbarat birimlerinin tespitlerine yazısında yer veren EGM, kısa süre önce örgüte katılan ve ''arama kaydı bulunmayan'' yaklaşık 120-150 kişilik örgüt üyesinin özellikle Adana, Ankara, İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa ve İzmir başta olmak üzere örgüte katılım sağlamadan önce yaşadıkları kentlere gönderilmeye başlandığı ifade edildi.

  50-100 BİN LİRA ALDILAR

  Terör örgütü mensuplarının bireysel hareket edeceği talimatı aldıklarını bildiren Emniyet Genel Müdürlüğü eylem tarzlarını eylemcilerin kendilerinin belirleyeceğini vurguladı.

  Emniyet Genel Müdürlüğü istihbarat birimi, eylemlerde görev alacak sicili temiz PKK’lıların her birinin eylemlerdeki ihtiyaçların karşılanması için 50-100 bin lira aldıklarını ve harcamaların bu paralardan yapılacağının belirlendiğini açıkladı.

  'DEVRİMCİ HALK EYLEMİ'

  Özellikle büyükşehirlerde örgütsel faaliyet gösteren eylemcilere yönelik güvenlik güçlerinin operasyonları sırasında ''güvenlik güçlerini vurma'' talimatı verildiği belirtilen yazıda, terör örgütü PKK'nın sözde devrimci halk stratejisi kapsamında önümüzdeki günlerde keskin eylemler yapılmasının planlandığı değerlendirildi.

  MİLLİYET

  Türkiye hak ettiği anayasaya kavuşacak’

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Davutoğlu, “Yeni Türkiye Yolunda” isimli ulusa sesleniş konuşmasında özetle şunları kaydetti:

  - RUSYA SÖZÜNÜ TUTMALI: Baskıcı rejimlerin utanç verici katliamları, göç krizi ve terörizm başta olmak üzere etkisi uluslararası düzeyde hissedilen gelişmeler maalesef ülkemizi de derinden etkiliyor. Son atılan adımların olumlu sonuçlanması için Rusya’nın ve Esed rejiminin verdikleri sözleri tutması gerekir.

  - ÖNÜ ALINMALI: ABD ve Rus yönetimlerinin artık samimi davranması, gerçeklerle yüzleşmesi lazım. Kargaşa halini fırsat bilerek bölgede hakimiyetini arttırmaya çalışan ve ne yazık ki bazı devletlerin desteğini alan terörist yapıların da bu süreçte önü alınmalıdır. Aksi halde, güney sınırımızda mevcut bulan her türlü tehdide karşı Türkiye kendini en güçlü şekilde savunmaya, nefsi müdafaa yapmaya devam edecektir.

  - AYDINLIĞA KAVUŞTURULDU: Ankara saldırısının amacı Türkiye’nin terörle mücadele iradesini zayıflatmaktır. Emniyet birimlerimizin etkin çalışmaları sonrasında bu terör olayı bütün bağlantılarıyla açığa çıkarılmış ve YPG-PKK işbirliği açık bir şekilde ortaya konmuştur.

  - ÇOCUKLARINIZA SAHİP ÇIKIN: (Bingöl’de satranç oynadığı genci hatırlatarak) Biz gençlerimizi, kampüslerde, kütüphanelerde, satranç tahtası başlarında görmek istiyoruz, dağlarda heba edilmelerini istemiyoruz. Bütün vatandaşlarımıza bir kez daha çocuklarımıza sahip çıkma çağrısında bulunuyorum.

  - İYİ NİYETLİ OLMALI: Türkiye, bir darbe anayasasıyla geçirdiği 34 yılın ayıbını gidermek zorundadır. İnşallah Türkiye hak ettiği anayasaya bu dönemde kavuşacaktır. İdeoloji dayatmayan, insan onurunu temel değer kabul eden, vatandaşı önceleyen, evrensel demokratik normlara dayalı bir anayasayı milletimize ve gelecek nesillere kazandıracağız. Meclis’teki hiçbir siyasi parti, bu sorumluluktan kaçamaz. siyaset kurumu iyi niyetli, yapıcı tavrı gösterebilmelidir.  SABAH

  PKK’lı öğretmen Sur’da öldürüldü

  Diyarbakır'a Şubat ayında Coğrafya Öğretmeni olarak atanan Erdal Tekin, 6 gün önce Sur’da güvenlik güçleri ile girdiği çatışmada öldürüldü.

  Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar aralıksız devam ederken, Diyarbakır Sur'da güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilen bir teröristin öğretmen olduğu ortaya çıktı. 6 gün önce Sur'da güvenlik güçleri ile girdiği çatışmada öldürülen PKK'lı terörist Erdal Tekin'in kadrolu coğrafya öğretmeni olduğu öğrenildi.

  10 SORUDA_PKK-PYD İLİŞKİSİ

  3 AY GÖREV YAPTI

  Örgüt içerisinde 'Zana Andok' kod adını kullanan Erdal Tekin'in, 2015 Şubat ayında Diyarbakır Lice'de bulunan Ahmet Toprak Çok Programlı Lisesine atandığı belirtildi. Şubat ayında göreve başlayan ve 3 ay lisede eğitim veren Tekin'in Mayıs ayında terör örgütü PKK'ya katıldığı ortaya çıktı. YPS militanı Tekin'in PKK'nın güvenlik güçleri ile girdiği çatışmalarda yer aldığı ifade edilirken, 6 gün önce Sur'da yaşanan çatışmada öldürüldüğü belirlendi.

  ÖĞRENCİLERE PKK PROPAGANDASI

  Lice'ye öğretmen olarak atanan fakat terör örgütü PKK'ya hizmet eden Tekin'in, örgüt içerisinde YPS sorumlularından olduğu ve PKK'ya çok sayıda militan kazandırmaya çalıştığı tespit edildi. Okuldan ayrıldıktan 9 ay sonra çatışmada öldürülen terörist öğretmen hakkında, öğrencileri terör örgütüne katılmaya zorlamak suçundan şikâyetler olduğu belirtildi. 3 ay öğretmenlik yapan Tekin'in sınıf içerisinde terör örgütü propagandası yaptığı da daha sonra ortaya çıktı.

  İHMALE SORUŞTURMA AÇILDI

  Mayıs 2015'te okulu bırakarak terör örgütüne katılan Tekin'in öğretmenlik maaşının Ağustos ayı da dâhil 3 ay hesabına yattığı öğrenildi. Yaşanan bu ihmalkarlığın ise dönemin okul yöneticilerinin, Tekin'in durumunu üst yetkililere bildirmemesi olduğu dile getirildi. O dönem Tekin'in PKK'ya katıldığının bilinmesi üzerinde tutanak tutulduğu fakat üst yetkililere bilgi verilmediği belirlendi.  SABAH

  AYM Başkanı fena yakalandı

  Dündar ve Gül hakkında verdiği "hak ihlali" kararında gerekçe açıklamayan AYM Başkanı, 2008'de bunun anayasaya aykırı olduğunu söylemişti. Başkan, yakındığı ihlalin altına imza attı

  MİT TIR'ları ile ilgili Cumhuriyet gazetesi tarafından 29 Mayıs 2015'te atılan ihanet manşeti ardından FETÖ işbirlikçiliği, darbe ve casusluk suçlamaları gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konulan Can Dündar ve Erdem Gül'ün hak ihlaline uğradıkları yönünde karar vererek tahliye olmalarının önünü açan ve bunu hemen kamuoyu ile paylaşan Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan'ın, 2008'de AYM'nin gerekçesi yazılmamış kararlarını kamuoyu ile paylaşmasının anayasaya aykırı olduğunu açıkladığı ortaya çıktı.

  POLİS AKADEMİSİ'nde HOCAYKEN...

  21 Haziran 2008 tarihinde Iğdır Barosu'nun düzenlediği 'Demokrasi hukuk devleti ve yeni anayasa arayışı' konulu panelde konuşan Prof. Dr. Arslan o dönem paralel yapının eline geçtiği iddiasıyla kapısına kilit vurulan Polis Akademisi bünyesindeki Güvenlik Bilimleri Merkezi'nin öğretim üyesiydi.

  AYM BAŞKANI O AKADEMİ KÖKENLİ ÇIKTI

  BAŞKAN 2008'DE NE DEMİŞ?

  Uzun yıllar polis amirleri yetiştiren bu merkezde ders veren Arslan panelde şunları söyledi: Diğer taraftan Anayasa Mahkemesi sürekli yaptığı gibi 153'üncü maddeyi de ihlal etmiştir. Yani gerekçesi açıklanmadan, gerekçesi yazılmadan bu iptal kararını yine açıklamıştır. Bu Anayasa hükmünün yorumlanması, yorumlanarak işte, 'gerekçesi yazılmadan bazı kararlar açıklanabilir' şeklinde anlamlandırılması imkansızdır. Çünkü o kadar yalın bir ifadedeki iptal kararları, gerekçesi yazılmadan açıklanamaz. Bunu 100 kişiye sorduğunuzda 100 kişi de aynı şekilde anlayacaktır. Çünkü burada esneklik, elastiki bir şey yok. Önce gerekçesini yazacaksınız kararların ondan sonra açıklayacaksınız. Ama uzun süredir Anayasa Mahkemesi bu kuralı, bu anayasa normunu ihlal ediyor ve gerekçesini yazmadan kararlarını açıklıyor.

  JET GÜNDEM JET KARAR

  AYM, Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkındaki "hak ihlali" kararını jet hızıyla gündeme almıştı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün uzun yıllar danışmanlığını yapan Ahmet Sever karardan 5 gün önce Can Dündar'a bir mektup yazmış ve mektupta Dündar'a siyasi hsaplar uğruna haksızlık yapıldığını iddia etmişti. Ahmet Sever'in Köşk'te çalıştığı dönemde kararı veren AYM heyetine 10 isim atanmıştı.  STAR

  Baykal: CHP’nin hali ibretlik

  Partisine yönelik eleştirilerini sürdüren Baykal, “CHP’nin bu hale gelmesinden herkesin ibret alması gerektiği kanaatindeyim” dedi.

  Baykal: CHP’nin hali ibretlik

  CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, iki hafta önce CNNTÜRK’te CHP’ye yönelik yaptığı eleştirilere parti içinden gelen tepkileri Habertürk’te değerlendirdi. Baykal, “Ciddi olun. Türkiye’yi konuşuyoruz. Birilerine destek olduğum söylendi. Açıklamalarıma herkes şaşırdı. Türkiye’nin çıkarlarını düşündüm” dedi. Baykal, şöyle devam etti: “Kimse bana Türkiye’nin yararına değil de Suriye yararına konuştuğumu söyleyemez. Bana kimsenin Türkiye’nin yararını öğretmeye de hakkı yok. Benim söylediklerimden hemen sonra Kılıçdaroğlu da aynı şeyleri söyledi.” Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine yönelik “keşke benimle konuşsaydı” sözlerine de cevap veren Baykal, “İkili görüşmelerimizde geçen konuların gereği yapılmadı. Partide bir yönetim sorunu olduğu çok açıktır ve içeride bu konuşuluyor. CHP’nin aklı başında pek çok insanı kendi arasında konuşuyor” ifadelerini kullandı.

  İHRAÇ TEPKİSİ

  Baykal, CHP’den ihraç tabeline ilişkin ise şöyle konuştu: “Yüzbinlerce CHP’li ismin altında benim imzam var. Kader bu. Siyaset yaparken bunları düşünerek hareket etmem. Bu benim sorunum değil partinin sorunudur. Partideki böyle bir olay sağlık işareti midir bilemem. CHP’nin bu hale gelmesinden herkesin ibret alması gerektiği kanaatindeyim.”  STAR

  Başbuğ da ‘darbe’ dedi

  Genelkurmay eski Başkanı, Balyoz Davası’nın temyiz duruşmasına gönderdiği savunmada 17/25 Aralık’ın darbe girişimi olduğunu söyledi.

  28 Şubat darbesinin yıldönümünde yaşanan mağduriyetler bir kez daha hatırlanırken, bir başka darbe girişimine eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’dan teyit geldi. İlker Başbuğ, 17 Aralık’ın yansıtılmaya çalışıldığı gibi yolsuzluk operasyonu olmadığını, aksine iktidarı devirme amaçlı olduğunu ifade etti. Başbuğ, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde Ekim 2015’te görülen Balyoz Davası’nın temyiz duruşmasında yaptığı savunmada 17/25 Aralık darbe girişimiyle ilgili önemli tespitlerde bulundu. Başbuğ, Hanefi Avcı’nın son kitabından alıntı yaptığı savunmasında özetle şunları söyledi: “Hanefi Avcı son kitabında diyor ki, 17 Aralık’ta başlayan operasyonun yolsuzluğu ortaya çıkarmak değil, darbe olduğunu, rakibini devirmeyi ve iktidarı ele geçirmeyi hedeflediğini, ortada evet bir yolsuzluğun da olabileceğini ancak cemaatin hiçbir zaman yolsuzluğu önlemek ve bu yönde görev alma gibi bir hedefinin olmadığını yazmış.

  17 ARALIK DARBEDİR

  Ben de katılıyorum Hanefi Avcı’ya. Diyorum ki, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı en önemli ve en tehlikeli sorun, cemaatin illegal yapılanmasıdır. Yalnız bu düşünceyi ilk defa bugün dile getirmiyorum. Genelkurmay Başkanlığı dönemimde açıkça bu tehdide işaret ettim, ‘Bugün bize, yarın size’ dedim ama dinlemediler. Her şey, net olarak ortada.”

  ASIL HEDEF ERDOĞAN

  Hükümet, üniversiteye girişlerde adaletsizliğe yol açtığı gerekçesiyle Kasım 2013’te dershanelerin kaldırılması için çalışma başlatmıştı. Paralel yapının insan kaynağı olarak gördüğü dershanelerin kapatılacak olması nedeniyle, paralel polis-savcı-hakimler devreye girdi. İçinde işadamı ve bazı bakan çocuklarının olduğu “yolsuzluk” operasyonu görüntüsüyle 17 Aralık 2013’de hükümete yönelik darbe girişiminin ilk fitili ateşlendi. Soruşturmanın savcısı asıl niyetlerini Can Dündar’a verdiği röportaj’da anlattı. Savcı Celal Kara, soruşturmanın bir numarasının Erdoğan olduğunu belirterek, asıl hedeflerini ifşa etti. 17 Aralık darbe girişimine karşı başlatılan soruşturmada Erdoğan’dan “dönemin başbakanı” diye söz eden fezlekelerin bile hazırlandığı tespit edilmişti.

  TAKVİM

  PKK'nın kanlı birimleri!

  İstihbarat, terör örgütü PKK'nın kanlı birimlerini deşifre etti. Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'na gönderilen rapora göre, örgütün batıdaki eylemlerde TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri), doğuda ise KKŞ (Kürdistan Kurtuluş Şahinleri) adlı uzantılarıyla hareket edeceği bildirildi.

  Terör örgütü PKK, aşırı sol örgütlerle yaptığı kirli ittifakın ardından başta MİT binaları olmak üzere hakim ve savcılara yönelik saldırı için keşif çalışması yaptığı kaydedildi. Rapor doğrultusunda Terörle Mücadele Daire Başkanlığı "gizli" kodlu uyarı yazısını ilgili tüm birimlere gönderdi.

  YENİ ŞAFAK

  Sur'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kürtçe mesaj!

  Sur'da güvenlik güçleri terör örgütünü süpürme operasyonlarını kararlılıkla sürdürürken, bir özel harekat polisi 'Biji serok R.T.E reis' yazılı duvarın önünde poz vererek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mesaj gönderdi.

  Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sürdürülen terör operasyonları hız kesmeden devam ediyor. İlçenin büyük bir bölümü PKK'lılardan temizlenirken, teröristlerin 200 metrekarelik bir alanda sıkıştırıldığı öğrenildi. Bölgede görev alan güvenlik güçleri, duygulandıran duvar yazıları önünde çektirdikleri fotoğrafları bir bir paylaşırken, dikkati çeken kareler de yansıyor.

  SİVEREKLİ POLİSTEN MESAJ

  Sur'da bir özel harekat polisinin, Kürtçe'de 'Büyük Başkan' anlamına gelen 'Biji Serok' yazısı önünde fotoğraf çektirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi. Söz konusu duvar yazısında 'Biji Serok R.T.E. Reis' ifadeleri yer alıyor.

  Yazının son kısmında ise Şanlıurfa'nın ilçesi olan 'Siverekli' notu bulunuyor.  YENİ ŞAFAK

  Sızmaya çalışan 23 PYD'li terörsit yakalandı

  Sınır hattında alınan önlemler ve yürütülen başarılı operasyonlar sonucu son 2 ayda gözaltına alınan 23 örgüt mensubundan 13'ü tutuklandı. Çok sayıda silah ve mühimmatla yakalanan örgüt mensuplarının verdikleri ifadeler, terör örgütleri PYD ve PKK'nın iş birliğini ortaya koydu.

  Şanlıurfa'da sınır hattında alınan önlemler ve yürütülen başarılı operasyonlar sonucu son 2 ayda 23 PYD'li gözaltına alındı; örgüt mensuplarından 13'ü tutuklandı.

  Şanlıurfa'da polis, jandarma ve hudut birliklerinin ocak ve şubat aylarında yürüttüğü çalışmalar sonucu 23 PYD'li gözaltına alındı, çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi. Bu örgüt mensuplarından 13'ü tutuklanırken, teröristlerin verdikleri ifadeler ise terör örgütleri PYD ve PKK'nın iş birliğini gözler önüne serdi.

  - Suruç

  Suruç'ta 1 Ocak 2016'da Suriye sınırındaki Tavşan Mahallesi'nde İmam A'nın (46) evindeki aramalarda 3 kalaşnikof piyade tüfeği, 8 tabanca, 14 şarjör ve 35 fişek ele geçirildi. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan İmam A, PYD'den aldığı silah ve mühimmatları PKK'ya götürdüğünü belirtti.  Çaykara bölgesinden 12 Şubat 2016'da sınırı geçmeye çalışırken yakalanan PYD'li Ömer K. (25) tutuklandı. Ömer K, ifadesinde, terör örgütü PKK'ya destek için Diyarbakır'ın Sur ilçesine gittiğini söyledi.

  Suriye sınır hattı Mürşitpınar bölgesinde 19 Şubat 2016'da güvenlik güçlerine teslim olan Serhat Y. (20) ve Mahmut Ç. (20), tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Küçükkendirci bölgesinde 24 Şubat 2016'da sınırı geçmeye çalışırken yakalanan PKK/PYD'li teröristler Diren kod adlı Mesut C. (29) ve Tirej kod adlı Abdurrahman P. (23) çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Terör örgütü üyelerine ait sırt çantalarında bir M 16 piyade tüfeği, 2 kalaşnikof piyade tüfeği, 1 keskin nişancı dürbünü, 12 kalaşnikof tüfeği şarjörü, bin 257 fişek, 7 el bombası, 3 hücum yeleği ele geçirildi. Şüpheliler verdikleri ifadelerde, Kandil'de keskin nişancı eğitimi aldıkları ve PYD'nin kararıyla PKK'ya destek için Diyarbakır'ın Sur ilçesi gitmeye çalıştıklarını belirtti.

  Aşağıoylum bölgesinde 25 Şubat 2016'da sınırı geçmeye çalışan PYD'li Rıdvan M. (32) yakalandı. Teröristin yakalandığı bölgede 4 kalaşnikof piyade tüfeği, 7 tabanca, 10 kalaşnikof şarjörü, 8 tabanca şarjörü, 2 bin 500 fişek, 4 roketatar ele geçirildi. Terörist Rıdvan M, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

  - Birecik

  Göktepe bölgesinde 11 Ocak 2016'da güvenlik güçlerine teslim olan Sinan Ç. (25) ve İslam E. (19), cumhuriyet savcısı tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

  Kuyucak bölgesinde 19 Ocak 2016'da güvenlik güçlerine teslim olan Münir A. (36) ve Bilal D. (28), cumhuriyet savcısı tarafından ifadesi alındıktan sonra salıverildi.

  Birecik'in Yuvacık Mahallesi'nde 26 Şubat 2016'da PKK/PYD üyesi Mehmet K'nin (38) adresinde yapılan aramada 1 kalaşnikof piyade tüfeği, 3 kalaşnikof şarjörü, 150 fişek, 10 tabanca mermisi, 1 av tüfeği, 4 çek senet defteri ele geçirildi.

  Kuyucak bölgesinde 11 Şubat 2016'da sınırı geçmeye çalışırken yakalanan PKK/PYD'li Ferman kod adlı Enver G. (34), jandarmaya verdiği ifadede terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması olan YDG-H'nin Türkiye hamle sorumlusu olduğunu itiraf etti. Terör örgütü üyesi, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

  Yine Kuyucak bölgesinde 16 Şubat 2016'da sınırı geçmeye çalışırken yakalanan PKK/PYD'li Firaz Farkin kod adlı Ali B. (20), çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Aynı bölgede 18 Şubat 2016'da sınırı geçerek Suriye'de PKK/PYD'ye katılmak isteyen Pelin Y. (22) güvenlik güçlerince yakalandı. Jandarmaya verdiği ifadede PYD'nin silahlı kadınlarından oluşan YPJ'ye katılmak için Suriye'ye geçmeye çalıştığını itiraf eden terörist, mahkemece tutuklandı.

  - Ceylanpınar

  Ceylanpınar'da 10 Ocak 2016'da sınırı geçmeye çalışırken yakalanan PKK/PYD'li Andok Agir kod adlı Mehmet Ali B. (21) ve Dijvar kod adlı Gıyasettin K. (19), jandarmaya verdiği ifadede Nusaybin'e PKK'ya destek için gittiklerini kaydetti. İki terörist, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

  Aynı ilçede 18 Ocak 2016'da güvenlik güçlerine teslim olan Metin K. (20) ve Hasan A. (20), cumhuriyet savcısı tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

  Sınırı 9 Şubat 2016'da geçmeye çalışırken yakalanan ve sevk edildiği mahkemece tutuklanan PYD'li Serfiraz kod adlı Ramazan T. (27), jandarmaya verdiği ifadede Nusaybin'e PKK'ya destek için gittiğini belirtti.

  - Akçakale

  Yalınlı bölgesinde 30 Ocak 2016'da güvenlik güçlerine teslim olan Arif A. (20) ve Hamza G. (23), cumhuriyet savcısı tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

  Bakacak bölgesinde 14 Şubat 2016'da bir tarlanın sazlıkları arasına gizlenmiş 4 sırt çantasında 50 kilogram C-4 patlayıcı bulundu.

  Yazlıca bölgesinde 24 Şubat 2016'da sınırı geçmeye çalışırken yakalanan PYD'li Cahit O, jandarmaya verdiği ifadede, PKK'ya yardım için Sur'a gitmeye çalıştığını itiraf etti. Terör örgütü üyesinin verdiği ifade doğrultusunda Akçakale merkezde yakalanan Acec kod adlı Muhammed H. ise PKK/PYD'nin bölge kuryeliğini yaptığını itiraf etti. İki terörist çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

  - Harran


  Ceylangözü Mahallesi'nde 21 Şubat 2016'da PYD'den PKK'ya gittiği belirlenen ve üzerinde "Nusaybin" ve "Derik" yazan çuvallarda yapılan aramada 1 zagros marka keskin nişancı tüfeği, 1 keskin nişancı dürbünü, 1 bomba atar, 44 bombaatar mühimmatı, 2 anti tank roketatar mühimmatı, 4 anti personel roketatar mühimmatı, 67 taarruz tipi el bombası, 66 el bombasına ait mekanik fünye, 50 roket sevk fişeği, 700 her birinde 2 metre uzunluğunda kablo bulunan elektrikli fünye ve 20 kilogram TNT patlayıcı ele geçirildi.
      Ana sayfa


  Akşam pkk yığınak yaptı paraleller seyretti

  Indir 89.71 Kb.