bilgiz.org

Akıllı Kullanıcı Arabirimi
Tarih01.10.2017
Büyüklüğü83.02 Kb.

Indir 83.02 Kb.

Giriş

Windows XP, Windows 2000 ve Windows Me’den sonraki Microsoft Windows sürümüdür. Windows XP, en iyi Windows sürümünü oluşturmak üzere Windows 2000’in Tak ve Kullan gücünü standart temelli güvenlik, Windows 98 ve Windows Me’nin en iyi özellikleriyle birlikte yönetilebilirlik ve güvenilirlik kullanımı kolay arabirimi ve yeni destek hizmetlerini bir araya getirerek Windows işletim sistemlerini ortak bir yerde buluşturmuştur.

Bu raporda, Windows XP’deki yenilikler teknik açıdan genel olarak incelenmektedir. Yeni teknoloji ve özelliklerin işin yapılması, bilginin paylaşılması, masaüstünüzün yönetilmesi, mobil bir bilgisayarla yolculuk ederken verimliliğinizin kaybolmaması, yardım alma ve birçok bilgi işlem görevinin yerine getirilmesi konularında ne denli büyük kolaylıklar sağladığını göstermektedir.

Windows XP, geliştirilmiş Windows 2000 kodunu temel alarak ve ev ve işyeri kullanıcılarını hedefleyerek, farklı sürümler halinde oluşturulmuştur. Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional. Tersi belirtilmedikçe, bu raporda, işletim sisteminin her iki sürümünde ortak olan teknolojilerden ve özelliklerden söz edilecektir.

 

 

  

 

 Akıllı Kullanıcı ArabirimiWindows 2000’in çekirdeği korunurken, Windows XP yeni bir görsel tasarım getirmektedir. Ortak görevler birleştirilip, basitleştirilmiş ve bilgisayarınızda daha kolay gezinmenize yardımcı olabilmek için yeni görsel ipuçları eklenmiştir. Bu bölümde, evde veya işyerinde bilgisayarınızı kullanmanızı kolaylaştıran kullanıcı arabirimi yenilikleri gösterilmiştir.

Bilgisayarın Birden Çok Kullanıcısı için Hızlı Kullanıcı GeçişiEv için tasarlanan Hızlı Kullanıcı Geçişi herkesin tek bir bilgisayarı kendi bilgisayarı gibi kullanmasını sağlar. Bir kişinin oturumunun kapatılmasına ve başka bir kullanıcının dosyalarının kaydedilip kaydedilmediğinin araştırılmasına gerek kalmamıştır. Windows XP, Terminal Hizmetleri teknolojisinin yararlarını kullanmakta ve her kullanıcı oturumunu, her kullanıcıya ait verinin tamamen ayrıldığı benzersiz bir Terminal Hizmetleri oturumu olarak çalıştırmaktadır. (Her oturum için gereken ek bellek miktarı yaklaşık 2 megabayt (2MB) RAM’dir; ancak, oturumlarda çalışıyor olabilecek uygulamalar bu boyuta katılmamıştır. Güvenilir çok kullanıcılı oturum çalıştırmak için toplam en az 128 MB RAM önerilmektedir.) 

Klavye Tuşları

Klavye öncelikli olarak yazı yazmak için kullanılır. Klavye kullanarak komutlar ve metinler girebilirsiniz. Klavye ile fare fonksiyonlarını da yerine getirebilirsiniz. Kullanıcı arayüzü üzerinde altı çizili harfler bulunur. Bu harfler sizin bir menü girişi veya komutu seçmenizde yardımcı olurlar. Bu tür menülerin kullanımı için tuş kombinasyonları mevcuttur. Aynı şekilde açılan kutulu listelerde kullanılabilir. Genelde tuşunu kullanarak bu tür işlemleri yapabilirsiniz. Bu tuş çift tıklama yerine kullanılabilir.

Amaç: Klavyeyi Kullancı Arayüzeyii Üzerinde Gezinmek İçin Kullanmak


 1. Aynı anda ve tuşlarına basın. Bu tuş kombinasyonu Başlat menüsünü açacaktır. Windows klavyeler üzerinde bulunan tuşunu kullanarak da Başlat menüsünü açabilirsiniz.

 2. F3 tuşuna basın. Bu harf Bul(ARA) komutunu çalıştıracak ve bunun sonunda yeni bir menü açılacaktır.

3-Komutlar menü üzerinden çağrılabilirler. Bir çok programda veya tuşlarından birini kullanarak menü çubuğunu seçebilirsiniz. tuşuna basın. Dosya menüsü artık seçilidir.

4-Düzen menüsünü açmak için tuşuna basın.

5-Dosya menüsü açılana kadar veya tuşlarını kullanara menüler arasında gezin.

6-Dosya menüsü üzerindeki Kapat komutuna ulaşmak için veya tuşlarını kullanın.

7-Dosya menüsündeki Kapat komutunu kullanarak pencereyi kapatmak için tuşuna basın.

8-Windows uyumlu bir çok program + tuş kombinasyonu kullanılarak da kapatılabilir.

Masaüstü

Masaüstünde çalışmanız için gerekli olan her şeyi bulunur. içerisinde bilgisayarınızla ilgili herşeyi bulabilirsiniz. Explorer sizin işlerinizi kolaylaştırmak için burada özel bir dosya oluşturmuştu Uyarı Bilgisayarım klasörüne yeni bir klasör oluşturulamaz.Bilgisayarım içerisinde şekildeki öğeler bulunur.Yerel disk C: ve D: Sabit Diskimizi temsil eder.Bunun dışında (A:) disket sürücü E: CD-Rom ve benzeri öğeleri temsil eden simgeler vardır paylaşılan belgelerim ağ üzerinde diğer bilgisayara görünen belgeleri temsil eder. klasörü içerisinde de programlarınızda oluşturduğunuz tüm dosyaları görebilirsiniz. içerisinde ise silmiş olduğunuz tüm nesneleri görebilir, gerekirse geri çağırabilirsiniz.

Masaüstünde bulunan simgeler sisteminizde bulunan yazılım ve donanım ile ilgilidir. Mesela simgesi sadece bir ağa bağlı bilgisayarlarda görülür. Bu simgeyi kullanarak ağ üzerindeki kaynaklara kolayca ulaşabilirsiniz. Geri kalan simgeler ise Internet bağlantısı veya Internet hizmetleri ile ilgilidir.

Son olarak masaüstünde hazır olarak bulunan bu simgelerin yanına kendiniz de yeni nesneler oluşturabilirsiniz. Bunun haricinde bilgisayarınızın herhangi bir yerinde bulunan nesneler için masaüstünüzde kısayollar oluşturabilirsiniz. Kısayollar ile orijinal nesneleri ayırt edebilmek için kısayol simgesinin sol alt köşesinde bir ok resmi bulunur.

Amaç: Masaüstünde yeni bir Klasör Oluşturmak.

 1. Farenin sağ düğmesini kullanarak masaüstünde boş bir alana tıklayın.

 2. Masaüstü Nesne menüsü 

 3. Fare imlecini açılan menü üzerinde bulunan Yeni komutu üzerine taşıyın.

 4. Klasör üzerine tıklayın.  

 5. Windows xp bu belgeye otomatik olarak, sizin değiştirebileceğiniz bir isim verir (Mesela Yeni Klasör). İsim olarak Benim Belgem verin ve son olarak Enter tuşuna basın.

 6. Klasöre girmek için Benim Belgem dosyasına iki kere tıklayın.  

 7. Klasörü kapatmak için Dosya menüsü içerisinde bulunan Kapat komutunu kullanarak kapatın.

 1. Farenin sağ düğmesini kullanarak Masaüstünde boş bir alana tıklayın..

 2. Fare imlecini açılan menü üzerinde bulunan Yeni komutu üzerine taşıyın.

 3. Kısayol üzerine tıklayın. Kısayol oluşturmak

 4. Açılan menüden göz atı tıklayarak kısayol oluşturmak istediğiniz alanı belirleyin biz buradan notepad(not defterini) tıkladık.

 5. Sonra tamam diyerek eski konuma dönün.

 6. Komut Satırı kutusuna notepad yazın ve İLERİ düğmesine tıklayın..

 7. Kısayola otomatik olarak verilen ismi kabul edin ve işlemi sona erdirmek için Son düğmesine tıklayın.

 8. Kısayol simgesini yerleştirin. Simgenin sol alt köşesinde bulunan ok resmine dikkat edin. Bu resim NOTEPAD.EXE dosyasının sabit diskiniz üzerinde herhangi bir alanda bulunduğuna işaret eder.Kısayol Simgesi

Sınırsız sayıda kısayol oluşturabilir ve hatta bunları silebilirsiniz. Bu işlemlerden orijinal nesneler etkilenmeyecektir. Eğer sol alt köşesinde ok resmi bulunan bir resmi silerseniz, sadece o nesneye ait kısayolu silmiş olursunuz, orijinal dosyayı değil.Görev Çubuğu

Göreç Çubuğu ekranın alt kenarında bulunur. Görev Çubuğu bir çok parçadan oluşur. düğmesini kullanarak sisteminizdeki uygulamaları çalıştırabilirsiniz. Başlat düğmesinin yanında Hızlı Başlatma araç çubuğu bulunur. Bu çubuk üzerinden Internet ile ilgili uygulamaları hızlı bir şekilde başlatabilir ve masaüstüne dönebilirsiniz. Görev Çubuğu üzerinde o anda çalışan tüm uygulamalar için bir düğme bulunur. Görev Çubuğunun sağ köşesinde ise saati ve açılışta çalışan programlara ait simgeleri görebilirsiniz. Bu programlar normalde arka planda çalışırlar.

Başlat Menüsü – 1

  düğmesi "Başlangıç Noktası" olarak adlandırılabilir. Bu düğmeye tıklayarak Başlat Menüsü'nü açabilirsiniz. Başlat Menüsü'nün içeriği kurulu olan programlara ve işletim sisteminin bileşenlerine bağlıdır. Kurulmuş olan programlar gruplara ayrılmıştır. Mesela Internet Explorer grubunda Internet ile ilgili uygulamaları bulabilirsiniz. Bu gruplandırmaları istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Amaç:Kurulmuş Programlara Göz Atmak

düğmesine tıklayın.

Fare imlecini Programlar üzerine taşıyın. Programlar seçili hale gelecek ve alt menüsünde bulunan nesneler ekrana gelecektir. Programlar veya Internet Explorer önünde bulunan simge, bu girişlerin alt menüsünde bir düğmesi "Başlangıç Noktası" olarak adlandırılabilir. Bu düğmeye tıklayarak Başlat Menüsü'nü açabilirsiniz. Başlat Menüsü'nün içeriği kurulu olan programlara ve işletim sisteminin bileşenlerine bağlıdır. Kurulmuş olan programlar gruplara ayrılmıştır. Mesela Internet Explorer grubunda Internet ile ilgili uygulamaları bulabilirsiniz. Bu gruplandırmaları istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Amaç:Kurulmuş Programlara Göz Atmak

düğmesine tıklayın.

Fare imlecini Programlar üzerine taşıyın. Programlar seçili hale gelecek ve alt menüsünde bulunan nesneler ekrana gelecektir. Programlar veya Internet Explorer önünde bulunan simge, bu girişlerin alt menüsünde bir grup programın bulunduğuna işaret eder.

Fare imlecini yavaşça bu grupların üzerine taşıyın ve kurulu olan uygulamalardan birinin üzerine tıklayın.

Fare imlecini Donatılar grubu içerisinde bulunan WordPad üzerine taşıyın.

Programı çalıştırmak üzere WordPad üzerine tıklayın.

Dosya menüsü

Başlat menüsünde bulunan simgelerin düzeni tabii ki sadece bir referans. Eğer bu yapı sizin için kullanışlı değilse, menüyü istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Bunun haricinde yeni nesneler ekleyebilir veya var olan nesneleri kaldırabilirsiniz.

düğmesine farenin sağ düğmesini kullanarak tıklayın.

Açılan menü üzerinde bulunan Araştır üzerine tıklayın.


Pencerenin sol tarafında Start Menu seçili olacak ve içeriğini pencerenin sağında görebileceksiniz. Pencerenin sağında bulunan Programlar klasörüne içeriğini görüntülemek üzere çift tıklayın.

 

Farenin sağ düğmesini kullanarak simgelerin yanındaki boş bir alana tıklayın ve imleci Yeni komutu üzerine taşıdıktan sonra açılan alt menüden Klasör komutunu çalıştırın.

İsim olarak Klasörüm yazın ve ismi onaylamak için tuşuna basın.

Pencereyi kapatmak için Dosya/Kapat komutunu çalıştırın.

düğmesine tıklayın ve imleci Programlar üzerine taşıyın. Klasörüm girişi de Başlat Menüsüne eklenmiştir.

Başlat Menüsünü Düğmesi ve Durum çubuğu özellikleridüğmesi üzerinde sağ tıklayın tıklayın ve buradan özellikler menüsünü açın.

Bu bölümde iki başlık gözümüze çarpacak birincisi Windows xp ile geliştirilmiş olan başlat menüsü, diğeri ise daha önceki sürümlerde kullanılan klasik başlat menüsü.

Windows xp programıyla beraber geliştirilen başlat menüsü sol tarafta n çok kullanılan programları barındırırken sağ tarafta bilgisayarım, belgelerim gibi öğelere ulaşmaya yarar bu sayede masa üstümüzde göstermesek de bilgisayarım ağ bağlantılarım belgelerim gibi öğelere ulaşmayı ve masa üstünde daha boş bir alan oluşturmayı sağlar.Tüm programlar kısmından da bilgisayarda bulunan programlara ulaşabiliriz.

Klasik başlat menümüzse bu kadar fonksiyonel değildir sıralanmış öğeler Programlar-Belgeler-Ayarlar vb. şekildeki gibi gösterilmektedir aynı ulaşım menüsü xp stilindede vardır.

Çalıştır butonu programlara ulaşmayı veya istenilen adreslere kolaylık ulaşmak içindir.Örneğin çalıştıra Calc yazarsa hesap makinesi karşımıza gelecektir.

Yardım destek istenilen konularda Windows dan bilgi almayı sağlar.

Ara butonu bilgisayarımızda bulunan ve yerlerini unuttuğumuz klasör ya da dosyalara ulaşmamızı sağlar.

Belgelerim butonu en son çalıştığımız dosyaları sıralar.

Özelleştir bölümü sayesinde başlat menüsü ayarlarını değiştirebiliriz. Buradaki menü seçeneklerinden istenilen pencereleri genişletebilir daha ayrıntılı görebiliriz. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi buradan da başlat menüsüne yeni kısayollar ekleyebiliriz.
Yeni bir kısayol oluşturmak için düğmesine tıklayın.

Komut Satırı alanına notepad yazın ve düğmesine tıklayın.

Kısayolun yerleştirileceği klasörü seçmeniz istendiğinde Klasörüm üzerine tıklayın.


Program grubu seçmek

Başlat Menüsü içerisine kısayol ekleme işlemini sona erdirmek için ve düğmelerine sırası ile tıklayın.

Görev Çubugu Özellikleri penceresini kapatmak için düğmesine tıklayın..Görev Çubuğu Özellikleri

Oluşturduğunuz bu kısayolu denemek için ilk olarak düğmesine tıklayın. Fare imlecini Programlar üzerine taşıdıktan sonra Klasörüm üzerinde bırakın. Şu anda sembolleriniz alfabetik sıraya göre düzenlenmiş olmalı. Eğer bu düzenlemeden memnun değilseniz istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.  

Amaç: Başlat Menüsündeki Programların Yerleşimini Değiştirmek.düğmesine tıklayın.

Fare imlecini önce Programlar daha sonra da Klasörüm üzerine taşıyın.

Farenin sol düğmesini kullanarak tıklayın ve düğmeyi bırakmadan fareyi aşağı yukarı hareket ettirin.

Eğer farenin düğmesine basılı durumdayken fareyi hareket ettirecek olursanız Klasörüm beyaz renk alacaktır. Bu sizin seçili nesneyi başka bir noktaya taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Taşınması mümkün olan noktalarda siyah bir çizgi belirecektir.
Bir nesnenin taşınmasıEğer nesne için düşündüğünüz alana (Mesela en üst nokta) geldiyseniz farenin düğmesini bırakın. Bu işlem sonunda nesneyi istediğiniz noktaya taşımış olacaksınız.  

düğmesini kullanarak sadece programları başlatmak zorunda değilsiniz. Mesela sisteminiz üzerindeki herhangi bir dosyayı arayabilir, çeşitli konularda yardım alabilir, Windows xp'nin gerekli ayarlarını yapabilir veya bilgisayarı kapatabilirsiniz. Aşağıdaki tablo üzerinde çeşitli fonksiyonları görebilirsiniz.

Menü Girişi

İşleviSürücülerin güncellenmesi için kullanılırKurulu olan program ve bileşenlere ait kısayollar bulunurSon kullanılan 10 döküman bulunurSistem ayarlarına hızlı bir şekilde ulaşmak için kullanılırDöküman, dosya, bilgisayar ve kişileri aramak için kullanılırWindows XP yardım dosyalarına ulaşmak için kullanılırKomutların çalıştırılması için kullanılırÇeşitli kullanıcı oturumlarını açıp, kapamak için kullanılır.Windows xp'i kapatmak veya yeniden başlatmak için kullanılır

Araç Çubukları

düğmesinin yanında bir tane araç çubuğu bulunur. Bu çubuk Hızlı Başlatma olarak adlandırılır ve üzerinde standart olarak: Kanalları Göster , Masaüstünü Göster , Internet Explorer Gözatıcısını Başlat ve Outlook Express'i Başlatdüğmeleri bulunur. Bu çubuk üzerindeki düğmeleri kullanarak işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz. Eğer imleci bir süre düğmenin üzerinde tutacak olursanız kısa bir açıklama ekrana gelir. Hızlı Bilgi adı verilen bu tür açıklamalar ile Windows xp içerisinde sıkça karşılaşacaksınız.

Windows xp içerisinde bunun haricinde bir çok araç çubukları mevcut. Bu araç çubuklarını aktif hale getirebilir veya kapatabilirsiniz. Görev çubuğu üzerinde bulunan bu araç çubuklarını kullanarak çeşitli bileşenlere hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün.

 

Amaç: Araç Çubuklarını Aktif Hale Getirmek.

Farenin sağ düğmesini kullanarak görev çubuğu üzerindeki boş bir alana tıklayın.

Kullanabileceğiniz araç çubuklarının listesini görmek için fare imlecini Araç Çubukları üzerine taşıyın.Araç Çubukları Menüsü

Masaüstü isim araç çubuğunu görev çubuğu üzerinde aktif hale getirmek için üzerine tıklayın..Masaüstü araç çubuğu


Masaüstünde bulunan tüm simgeler (program veya döküman) Masaüstü çubuğu üzerinde de bulunur. Simgelerin isimleri yanlarında yazdığı için hepsini aynı anda çubuk üzerinde görmek mümkün değildir. Ama çubuğun sonunda bulunan oka tıklayarak diğer simgeleri de ekrana getirebilirsiniz.

Eğer tüm simgelerin ne işe yaradığını biliyorsanız bu tanım metinlerini kapatabilirsiniz.Bunun için farenin sağ düğmesini kullanarak çubuk (Mesela Masaüstü) üzerine ve daha sonra açılan menü üzerindeki Metni Göster seçeneğine tıklayın. Eğer tanımlamaları görmek isterseniz aynı işlemleri tekrarlayın.

Araç çubuklarının başında dikey kirişler bulunur. Bu kirişler yardımıyla araç çubuğunun konumunu ve büyüklüğünü istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bunun için kiriş üzerine tıklayın ve fareyi düğmesini bırakmadan sağa sola hareket ettirin. Eğer bir araç çubuğunu artık kullanamayacağınıza karar verdiyseniz, kapatmak için açarken yaptığınız işlemlerin tersini yapmalısınız.

Bir araç çubuğu sabit disk üzerinde bulunan bir klasöre denk gelir. Araç çubuğu üzerinde bulunan elemanların hepsi bu klasör içerisinde tutulur. Bunun için herhangi bir klasör seçebilir. ve içeriğini görüntüleyebilirsiniz.

 

Amaç: Yeni Bir Araç Çubuğu Oluşturmak.

Farenin sağ düğmesini kullanarak Görev Çubuğu üzerinde boş bir alana tıklayın.

Fare imlecini Araç Çubukları üzerine taşıyın ve açılan menüden Yeni Araç Çubuğu... komutuna tıklayın.


Yeni araç çubuğu

Liste üzerinde bulunan Belgelerim klasörüne tıklayın ve seçiminizi düğmesine tıklayarak onaylayın.

Görev Çubuğu üzerinde Belgelerim adında yeni bir araç çubuk oluşur. Belgelerim klasörü içerisinde bulunan simgeler görülür.


Mesela en sık kullandığınız klasör olan Programlar klasörüne daha hızlı ulaşabilmek için bir araç çubuğu oluşturmak isteyebilirsiniz. Bunu için sabit diskiniz üzerinde içerisinde çok sık kullandığınız programların kısayolları bulunan bir dizin oluşturun. Araç çubuklarının nasıl oluşturulduğunu bildiğinizi varsayarak geri kalan işlemi size bırakıyorum.
Başlık Çubuğu;

Başlık çubuğu üzerinde çalıştığınız programın ve programı kullanarak düzenlediğiniz nesnenin ismi bulunur. Bunun haricinde kapat düğmesi, simge durumuna küçült (Görev çubuğu üzerine) ve pencere boyutunu değiştirmek için önceki boyut düğmeleri bulunur.Kullandığınız programın ismi WordPad. Programı kullanarak düzenlediğiniz nesnesini ismi ise Belge. Solda kullandığınız programın simgesi bulunur. Bu simgeye çift tıklayarak WordPad uygulamasını kapatabilirsiniz. Windows Gezgini penceresinde bu simge ile gösterilen nesneler WordPad ile düzenlenebilir dosyalardır. Kısaca bu nesneler WordPad'e bağlıdırlar.

Çubuğun sağında üç tane düğme daha bulunur. Düğmesini kullanarak çalışmak istemediğiniz programı simge haline küçültebilir, yani Görev Çubuğu üzerinde simge haline getirebilirsiniz. Düğmesine tıklayarak program penceresinin tüm ekranı kaplamasını sağlayabilirsiniz. Pencere ekranı kapladığı zaman düğme şeklinde değişir. Bu durumdayken uygulamayı pencere modunda çalışmak üzere küçültebilirsiniz. Başlık çubuğuna çift tıklayarak tam ekran ve pencere modları arasında geçiş yapabilirsiniz. Pencereyi boyutunu isteğe göre ayarlayabilirsiniz.
Başlık Çubuğunu Kullanın.

düğmesine tıklayın. Fare imlecini ilk olarak Programlar ve daha sonra da Donatilar üzerine taşıyın.

Programı çalıştırmak için WordPad üzerine tıklayın.düğmesine tıklayın. Bunun sonunda uygulama penceresi kaybolacak ve sadece Görev Çubuğu üzerinde program düğmesi belirecektir.


 

Program penceresini görmek için Görev Çubuğu üzerinde bulunan Belge- WordPad düğmesine tıklayın.

 

Programı tam ekran modunda çalıştırmak için düğmesine tıklayın.Pencereyi önceki boyutuna getirmek için düğmesine tıklayın.

WordPad programını tek tıklama ile kapatmak için düğmesine tıklayın.

Menü Çubuğu

Bir uygulama içerisinde kullanabileceğiniz tüm komutlar Menü çubuğu üzerinde bulunur. Bu çubuk normalde düğmesi ile aktif hale getirilebilir. Dosya, Düzen, Görünüm ve Yardım menüleri hemen tüm Windows programlarında bulunur. Dosya menüsü içerisinde dosyalarla her türlü işlemi yapabileceğiniz komutlar bulunur. Mesela dosya açabilir veya kaydedebilirsiniz. 

Düzen menüsü içerisinde açık nesneleri değiştirebileceğiniz komutlar bulunur.

Mesela bir bölümünü kopyalayabilir, arama yapabilir ve silebilirsiniz. Görünüm menüsünden ise programın görünümünü değiştirebilirsiniz. 

Yardım, programın yardım menüsünü gösterir. Diğer menüler ise programdan programa değişebilir. 

WordPad'i çalıştırın ve Menü çubuğu üzerinde bulunan bir eleman üzerine tıklayın. 

Fare imlecini menü komutları üzerinde gezdirin. Bu işlemi yaparken pencerenin altında bulunan Durum çubuğuna dikkat edin. Bu çubuk üzerinde seçili olan komut hakkında açıklama bulunur.Düğmeler

Araç çubuğu bir çok programda bulunur. Bu çubuk üzerinden ilgili uygulama içerisinde en sık kullanılan işlemlerine hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bir çok düğme için hızlı bilgi bulunur. Hızlı bilgi içerisinde düğmenin ne işe yaradığını görebilirsiniz. Tüm düğmeler menü içerisinde bulunan komutlara denk gelir.

Büyük beyaz alana tıklayın, isminizi yazdıktan sonra da tuşuna basın.

Soyadınızı yazdıktan sonra bir kez daha  tuşuna basın.

İsminize çift tıklayın ve daha sonra yazıyı kalın hale getirmek için  üzerine tıklayın.


 

Soyadınıza çift tıklayın ve daha sonra metnin altını çizmek için üzerine tıklayın.
 

Soyadınızı renkli olarak yazmak için düğmesine tıklayın ve bir renk seçin.

Hemen tüm programlar dosyaların açılmasına, kaydedilmesine ve yazıcı çıktısı alınmasına izin verir. Kullanıcı için bu işlemleri daha kolay hale getirmek için, tüm programlar içerisinde, Windows xp genel pencereler özelliğini sunar. Bunun anlamı kullanıcı hangi program içerisinde olursa olsun kaydetme ve açma pencereleri her zaman aynı olacağıdır. Bu programcı için de işleri daha kolay hale getirmektedir. Aşağıda Farklı Kaydet penceresini bileşenlerini bulabilirsiniz. Bu pencere de Aç ve Kaydet pencereleri ile benzerdir.

Farkli Kaydet penceresi üzerinde dosyayı kaydetmek istediğiniz yeri seçebilirsiniz. Burada standart olarak Windows xp'in tüm programlara önerdiği Belgelerim klasörü bulunur

  düğmesini kullanarak kendi istediğiniz klasörü seçebilirsiniz. 

  düğmesi bir üst klasöre hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar. düğmesini kullanarak direkt masaüstüne ulaşabilirsiniz.
Masa Üstü Görünüm

Masa üstü görünüm penceresini çalıştırabilmek için iki yol vardır bunlardan ilki masa üstünde sağ tuş ile özellikler menüsünü çalıştırmaktır.

Bu menü sayesinde masa üstü arka plan temalar görünüm ayarlar gibi özellikleri değiştirebilirsiniz.

 


Temalar

Bu bölümden bilgisayarımızın ayarlarını tek bir seçim ile değiştirebiliriz Windows XP veya Windows Klasik gibi standart temalar bulunurken istenirse internetten indirilen farklı temaları göz at bölümü sayesinde uygulayabilirsiniz. Seçimi yaptıktan sonra Tamam butonuna tıklamak yeterlidir.Masaüstü

Bu bölümde arka plan rengini veya resmini belirleyebiliriz. Bunun için yazan bölümden zemin rengini belirleyebilir butonu ile daha ayrıntılı bir renk seçeneğine kavuşabilirsiniz. gibi resim seçenekleri de arka plana resim atabilirsiniz. bu buton sayesinde bilgisayarda bulunan resimleri arka plana ekleyebiliriz.Ekran Koruyucu

Bu bölüm sayesinde bilgisayara dokunulmadığı belli bir süre sonunda ekranı sabit tutmamak veya şifre sayesinde başka kullanıcıların bilgisayara müdahale etmesini önlemektedir. kısmın dan koruyucu şekilleri belirleyebiliriz. Butonu ile açılan koruyucu modülünün ayarlarını değiştirebiliriz. Örneğin 3B Metini seçili iken Ayarlar butonuna basarsak ekrana yansıyacak olan görüntü veya yazıları değiştirebiliriz Şekildeki gibi.
Butonu sayesinde yapmış olduğumuz değişiklikleri görebiliriz. Bölümünden ise ekran koruyucumuza parola koyabiliriz parolamız kendi adımıza açtığımız hesaptaki paroladır. Bekleme süresini ise kısmın dan ayarlayabiliriz.

Görünüm

Görünüm kısmın dan pencerelerin nasıl görünmesi gerektiğini belirtirsiniz . Görünüm penceresinde iki bölüm ve üç seçenek bulunmaktadır seçeneğinden pencere stillerini belirleyebiliriz burada iki temel seçenek vardır birincisi Windows XP diğeri Windows Klasik bu menülerden pencerenin genel özelliklerini değiştirebiliriz. Windows XP tercihi seçili iken bölümünden renkleri belirleyebiliriz eğer klasik seçili ise butonundan çerçeve renklerini açılan menü sayesinde değiştirebiliriz. Butonu ile açılan menüden istenilen efektleri açabilir veya kaldırabiliriz.


Ayarlar

Ayarlar bölümünden ekran çözünürlüğünü arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Ekran çözünürlüğü yazan bölümdeki işaretçiyi istenilen çözünürlüğün üzerine taşıyarak ayarlayabilirsiniz. Renk kalitesi bölümünden renkler arasındaki geçiş düzeneğini daha net görüntü için ayarlayabilirsiniz.DENETİM MASASI

Denetim masası bilgisayardaki tüm ayarları değiştirebilmek amacıyla oluşturulmuş özel bir dosyadır. Buradan istenilen özelliklere ulaşabiliriz. Denetim masasın Windows XP Başlat da Başlat-Denetim masası bölümünden Windows Klasik Başlat da ise Başlat-Ayarlar-Denetim Masası bölümünden ulaşılabilir.Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü

Masa üstünde bulunan görev çubuğu ve nasıl ayarlandığını göreceğiz.Öncelikle her menüde olduğu gibi başlat menüsünde de ayarlara ulaşmanın iki yolu vardır bunlardan ilki denetim masası görev çubuğu ve başlat menüsüdür, ikinci yol ise başlat menüsü üzerinde sağ tuş özellikler menüsü ile gerçekleştirilir.

Karşımıza çıkan menüde iki seçeneğimiz vardır Görev çubuğu ve Başlat menüsü öncelikle görev çubuğu ayarlarını tanımlayalım.

Görev Çubuğu Kilitle: Görev Çubuğunda olabilecek hataları önlemek için görev çubuğunu hareketsizleştiren bir menüdür.

Görev Çubuğu Gizle: Bu menü çubuğun gizlenmesini sağlar çubuk mouse üzerine gelene kadar hareketsiz kalacaktır.

Görev Çubuğunu pencerelerin üzerinde tut: Bu menü pencerelerin mi ön planda yoksa görev çubuğunun mu ön planda durması gerektiğini belirler.

Benzer görev çubuğu öğelerini gurupla: Bilindiği gibi açılan bütün pencereler görev çubuğu üzerinde tutulur açılan her menüde görev çubuğu sıkışır bu sıkışmayı önlemek için aynı tabanlı programların bulunduğu pencereler bir bütün haline gelir.

Hızlı Başlat’ı Göster: Bu menüden görev çubuğu üzerinde bazı kısa yollar oluşmasını sağlar.

Saati Göster: Sol tarafta bulunan saat göstergesinin görünmesini sağlar.

Etkin olmayan simgeleri gizle: Bilindiği gibi ön planda görünmeyen ama çalışması gereken programlar olabilir bunların görev çubuğu üzerinde yer kaplamaması için sağ tarafta çalışan programların simgesi belirir bu menü sayesinde bölümlerin gizlenip gizlenmemesi sağlanır.

Fare Özellikleri
Başlat-ayarlar-denetim masasi-fare seçeneğini tıklayın.
Gözat tıklayarak fare durumları için istenilen görüntü seçilir
.İsterseniz kendi zevkinize göre görüntü yapabilir.
Tarih ve Saati Değiştirmek

Bilgisayarın tarih ve saatini değiştirmek için iki farklı yol izleyebiliriz.

Görev çubuğunda bulunan saatin üzerine çift klik yaparak

Denetim masasi içerisinde bulunan Tarih ve Saat adlı simgeyi açarak.


Klavye Ayarları

Windows XP de klavye ayarlarını yapabilmek için ;

Denetim masasında bulunan Klavye simgesini çalıştırmak

Görev Çubuğunda bulunan klavye simgesine sağ tıklayarak gelen menüden özellikleri seçmek gerekiyor.

Bu gelen pencerede klavyenin yazma hızını yineleme bölümünden ayarlayabiliriz imlecin yanıp sönme hızını nasıl kullanacağımızı belirleyebiliriz.

Ses

Windows’un belirli olaylar karşısında çıkartmasını istediğimiz sesleri ayarlayabilmek için bu pencereyi kullanırız. Bu pencereden Windows açılış, kapanış sesleri, pencere açılışlarında, kapanışlarında, tam ekran yapıldığında, menülerin açılışlarında, hata mesajlarında vb. olaylardaki ses düzeni ayarlanır.Bunun için ses efektlerine girmemiz ve işlevlere göre göz attan sesleri seçmemiz yeterlidir sesler Wav uzantılı olmalıdır.Program Ekle / Kaldır

Windows’da bulunan programları özelleştirmek için kullanılır. Çalıştırmak için Denetim Masasında bulunan Program Ekle / Kaldır simgesini çalıştırmamız gerekir. Program Ekle / Kaldır ‘ı çalıştırdığımızda karşımıza gelen pencerede üç adet sekme bulunur;

Değiştir / Kaldır ; Bu bölümde Windows’a daha sonradan kurulmuş olan programların bir listesi bulunur. Bu listeden istenilen program seçildikten sonra Değiştir / Kaldır düğmeciğine tıklanarak o programı bilgisayarımızdan kaldırabiliriz.

Windows Bileşenleri Ekle Kaldır ; Windows ile beraber gelen programlar, oyunlar, masaüstü duvar kağıtları, ekran koruyucuları, masaüstü temaları ve diger programları Windows’a tekrar kurmak yada kaldırmak için kullanılır.

Yeni Program Ekle; Bu bölümden bilgisayarımıza kurmak istediğimiz yeni programımızın yükleme dosyası olan setup’u çalıştırabiliriz.

Yazı Tipleri

Windows’da kullanabileceğimiz tüm yazı tiplerini görebilmemizi, yeni yazı tipleri ekleyebilmemizi ve var olanları silebilmemizi sağlayan bir araçtır.Sistem Özellikleri:


Genel menüsünden İşletim sisteminin adını İşlemci ve ram kapasitesini verir.Bilgisayarın Adı Bilgisayarımızın adını Donanım menüsünden Aygıt Yöneticisi butonuna basarak Bilgisayarımızda takılı donanım parçalarının markalarını, doğru çalışıp çalışmadığını görebilirler.

www.orkunegitim.com


    Ana sayfa


Akıllı Kullanıcı Arabirimi

Indir 83.02 Kb.