bilgiz.org

Adım Nazmi Akyıldız
Tarih01.10.2017
Büyüklüğü15.51 Kb.

Indir 15.51 Kb.

Adım Nazmi Akyıldız.
18.11.1971’de Georgsmarienhütte/Almanya’da doğdum.
6’ncı sınıfa kadar başarılı, sosyal ve örnek bir öğrencilik, çok yönlü aktivitelerle iç içe bir çocukluktan sonra 1984’te, 12 yaşındayken ailemle Istanbul’a geldik

-‘temelli/kesin dönüş’ yapanlar kafilesiyle-.


1985’te 14 yaşındayken sanat ve müzik ortamına ‘çocuk aklıyla’ alaylı olarak kapılarak Alman Lisesi’nin Okul Orkestrası’na baterist olarak katıldım.
Exposition adını verdiğimiz okul orkestrası grubumuzla 1986-1987’de üst üste katıldığımız Milliyet Liselerarası Müzik Yarışması’nda rekor ödüller aldık, ve aynı dönem birçok kolejde, festivalde, TRT televizyonu ve radyosunda konserler verdik, HEY vb. gençlik dergilerinde röportajlarımız yayınlandı.
Yine aynı 1987-1988 döneminde Badem’ Renan Bilek ve Ali Erenus’un Ekin adlı grubunda bateristlik yaptığım sırada kurduğumuz ViΩLeT adlı grubumuz kapsamında o tarihten bugüne kadar aşağı yukarı 200 civarında beste ürettik. Ara ara özel çocuk tiyatrolarında müzik yaptım, okullarda ve belirli sahnelerde oyunlar sunduk. Bazı Café gibi mekanlarda duvar resimleri yaptım. Bu arada 2003’e kadar sürekli olarak Almanya’ya gittim.

Değişik müzisyenlerle farklı farklı ortamlarda çalma ve çalışma imkânı buldum, birlikte konserler verdik, festivallere katıldık.

Yanısıra inşaatta, bulaşıkhanede, ve başka işlerde çalıştım.
1989’dan itibaren 'Kırmızı' Nazmî Akyıldız olarak gerek Istanbul’da birçok değişik barda, gerek başka yerlerde gitarla kendi şarkılarımı söyledim.
Kendi çapımda dostlar yardımıyla birçok parçamı kaydettim, ama henüz kaydetmediklerim çoğunlukta şu an..
Birkaç radyo yayınına konuk oldum, parçalarımı çaldım. Bir radyoya spontane tasarladığım bir jingle kaydettik, vs. vs.
2001’de 11 Eylül olayı sonrasında Almanya’nın Osnabrück şehrinde bir yerel radyoya konuk oldum. Çaldığım bir iki parçanın yanısıra yaptığımız sohbette, Islâm’ın bir Terör Dini olduğuna dair bir önyargının yayılmış olmasından yakındım, aynı zamanda dinin yozlaştırıldığına ve istismar edildiğine vurgu yaptım.
Yine aynı çerçevede din ayrımcılığının ve düşmanlığın, savaşın ve sömürünün ne kadar yanlış şeyler olduğunu hatırlatmak amacıyla Kinder vom Universum adlı grupla konserlere, festivallere katıldım, birlikte şarkılar çaldık ve kaydettik, Ingiltere’de Londra’da bir Multikültür Merkezi’nde ve Liverpool’daki meşhur Cavern Club’da çaldık.

Kinder von Universum’un kurucusu olan Peter Bayreuther’in 2002’de çıkardığı Acceptance adlı albümünde birçok enstrüman çaldım ve gerivokaller yaptım.


2006-2007’de kısa Kozmoz Evrensel Tiyatrosu’nda bir oyunda rol aldım.
1997’de dağılmış olan grubumuz Violet’le 2007’de tekrar buluştuk, 5’inci Barışarock Savaşkarşıtı ‘Eylemce’ Festival’inde çaldık.

Değişik barlarda Violet olarak çalıyorken, yine 2007’nin Aralık ayında Kral TV’de yayınlanan Hangar adlı konser programında konuk grup olduk.


Halen Violet ile ve farklı yan projelerle ara ara değişik yerlerde çalmaya devam ediyoruz, ve elimizden geldiğince imkanlar nisbetinde yine kayıtlar yapmaya çalışıyoruz, konserlere ve festivallere çıkıyoruz.
Son dönemde zamanımın çoğunu PC başında geçiriyorum, bir yandan birçok siteye bestelerimizin ücretsiz indirilebilecek mp3’ler şeklinde kayıtlarını yüklüyip, grubumuzun ve müziğimizin tanıtımını kendi çapımda yürütmeye çalışırken, öte yandan da blog,

internet radyosu ve bir kıyıdan internet televizyonu gibi projelerle de ilgileniyorum, bkz.:


*Tr*i*P3*A*rt* (Blog)
*TR*i*P3*A*rt* (Livestream)

Türkiye’deki müzik ve sanat piyasasındaki birçok tanınmış bilinen veya bilinmeyen duyulmamış sanatçı ve grupla tanıştım ve her biriyle de değişik değişik etkileşimler veya çalışmalarımız oldu.

Bunlardan bazılarını saymam gerekirse:
Grup Buse

Kara Güneş

Siya Siyabend

Yaşar Kurt

Engin Yörükoğlu

‘Vitamin’-Gökhan Semiz

Bilgesu Erenus

Erkin Koray

Kramp

Brikën AliuCan Tatlıparmak

Cem Tatlıparmak

Serdar Keskin

Fuat Onan

Kerim Çaplı

Zen


Ihtiyaç Molası

Rüzgar


Taner Öngür

Erhan Can Sezer

Selçuk Bedri Yalçın

Tolga Narlıtepe

Ercüment Vural

Oğuz Abadan

Deniz Sujana

Bilge Vahapoğlu

Gülay

Seden KızıltunçYalçın Özden

Taner Tanrıöver

Ilker Şen

Kazım Koyuncu

Uğur Uludağ

Perizat Aydoğdu

Onur Hacet

Okan Kovancı

Kutay Altınöz

Koray Altınöz

Korhan Ogan

Serhan Ogan

Fatih Aygün…

En güncel olarak, 15 Mart 2010’da çıkmış olan Kendime Söylediğim Yalanlar adlı ilk albümünde Tanju Aşanel, bizim Violet olarak 1987’de bestelediğimiz Öl O Zaman adlı parçamızın bir cover versiyonuna da yer verdi.


Ağır obsesif derecede Prince-Fanatiğiyim.
Ayrıca kişiliğimde ve bilinçaltımda The Beatles, Supertramp, Pink Floyd, Mike Oldfield, David Bowie vb. manyetik alanlarından ve silinmeyecek gibi görünen izler bulunmaktadır.

Melamilik, Anarşist Bilim Kurgu, Dünyada ve Evrenlerde Barış, Bilgi Kitabı,Komplo Teorileri ve Kendim, başlıca ilgi alanlarım arasında olan şeylerden birkaçıdır..


    Ana sayfa


Adım Nazmi Akyıldız

Indir 15.51 Kb.