bilgiz.org

Acil Kod ve çağrı sistemi, hastanenin tüm dahilli telefonlarından veya belirli bölgelerden buton ile başlatılan acil kod sistemidir

 • Hastane bilgisayar ağına bağlı yetkilendirilmiş bilgisayarlardan sisteme girilerek durum raporları, çağrı
 • KOD SİSTEMLERİ UYGULAMASI • Tarih25.12.2017
  Büyüklüğü8.43 Kb.
  TipiYazı

  Indir 8.43 Kb.

  RENKLİ KOD ACİL UYARI SİSTEMLERİ

  Renkli Kod sistemleri, hastanenin tüm dahili telefonlarından  belirlenen numaraların tuşlanması ile başlatılan acil uyarı ve haberleşme sistemleridir. Sistem hastanenin mevcut telefon alt yapısı kullanılarak çalışan, ekonomik, güvenli ve farklı amaçlara da hizmet edebilen bir sistemdir. Bu sistemler,  hastanenin telefon alt yapısı, pager, sistem santrali ve web yazılımından oluşmaktadır. Hastalar tarafından değil kendi personelimiz tarafından başlatılırlar. Hastane bilgisayar ağına bağlı yetkilendirilmiş bilgisayarlardan sisteme girilerek durum raporları,  çağrı bilgileri ile ilgili kalite ve performans istatistikleri, acil kod tarihleri ve saati  incelenebilmektedir.

  Mavi Kod, amacı yaşam belirtileri zayıflayan ya da kaybolan, acil temel yaşam desteği ihtiyacı olan hastaların eğitimli personel tarafından başarılı bir şekilde resüsitasyonunun sağlanmasıdır. Bu sebeple mavi kod durumu ve izlenecek prosedür diğerlerine göre çok daha acil ve önemlidir. Olayın ne zaman gerçekleşeceği belirli olmadığından her an hazırlıklı olunması gerekir. Yaşamsal fonksiyonların durması (arrest) servislerde olabileceği gibi, radyoloji ünitesi, poliklinikler, hatta yemekhane veya bakım onarım gibi idari bölümlerde de olabilir. Bu tür idari birimlerde doktor veya hemşire de olmadığından buralardan yapılacak çağrılar çok daha önemlidir. Bu sebeple mavi kod çağrısı (tüm diğer renkli kod çağrıları gibi) sadece kliniklerde değil hastanelerimizin (ek bina dahil olmak üzere) herhangi bir biriminden yapılabilmektedir.

  Pembe Kod, (çocuk güvenliği) bebek ve çocuklara yönelik olabilecek olan kaçırma, kaybolma ve benzeri durumlarda güvenlik personeline durumu bildirmeye yarayan sistemlerdir. Böylelikle güvenlik ekibinin olay yerine hızlıca intikali gerçekleşir ve hastanenin giriş-çıkışlarında kontrollü geçiş uygulanarak önleyici müdahalelerde bulunulması sağlanır.

  Siyah Kod, amacı hastanede hasta/hasta yakını ve çalışanların başına gelebilecek hırsızlık, fiziksel saldırı ve cinsel taciz durumlarında güvenlik personelinin en hızlı biçimde durumdan haberdar edilmesi ve olay yerine yönlendirilmesini sağlamaktır.

  Kırmızı Kod, hastanede meydana gelebilecek bir yangın durumunda güvenlik personelinin durumdan haberdar edilmesi ve olay yerine yönlendirilmesini sağlamaktır.

  RENKLİ KOD SİSTEMLERİ UYGULAMASI

  Renkli kod uyarı sistemlerinde herhangi bir arrest, yangın, çocuk kaçırma, fiziksel şiddet ve benzeri durumda personelin yapması gereken tek şey, en yakın telefondan ilgili kodun ihbar numarasını tuşlamaktır. Bu numara Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde;

  Mavi Kod → 5555

  Pembe ve Siyah Kod → 1111  Kırmızı Kod → 8888 olarak belirlenmiştir.
  Acil durum ihbar işlemi sırasında sistem, otomatik olarak arayan dahili numaradan ihbar yerinin adres bilgisini konumlandırır ve bu açık ve yazılı adres bilgisini ilgili renkli kod ekibinin çağrı cihazlarının tümüne anında ve eş zamanlı olarak ulaştırır. Örneğin; “MAVİ KOD - 5. KAT A blok Göğüs Cerrahisi hemşire odası” gibi). Renkli kod ekiplerinin tek sorumluluğu; cihazlarını kurumda bulundukları süre boyunca yanlarında ve açık konumda taşımak ve çağrı olduğunda mesajda yazan açık adrese hızla ulaşmaktır. Olay yerine ulaştıktan sonra çağrı ekip tarafından sonlandırılana kadar sistem her 15 saniyede bir uyarıyı tekrarlamaya devam eder.


  Renkli Kod Sistemleri - Kalite Koordinatörlüğü 23.06.2010


      Ana sayfa


  Acil Kod ve çağrı sistemi, hastanenin tüm dahilli telefonlarından veya belirli bölgelerden buton ile başlatılan acil kod sistemidir

  Indir 8.43 Kb.