bilgiz.org

3G nedir? 3G, hızlı ve kaliteli veri aktarımı sağlayan bir altyapı geliştirmesidir. 3G’nin İngilizce açılımı, ‘Third Generation’ yani nesil’dir. Türkiye’de mobil telefon altyapısı 2G ve 2,5G altyapısı ile çalışmaktadır

 • 3G teknolojisinin; 1G, 2G ve 2,5G teknolojilerinden farkı nedir
 • 3G’nin hayatımıza katacağı en belli başlı yenilikler neler
 • Android nedir
 • Temel özellikleri
 • Android uygulamaları
 • Android Mimarisi
 • Application/Aplikasyon Çatısı
 • Libraries / Kütüphaneler
 • Android Runtime • Tarih01.07.2017
  Büyüklüğü20.27 Kb.

  Indir 20.27 Kb.

  3G nedir?

  3G, hızlı ve kaliteli veri aktarımı sağlayan bir altyapı geliştirmesidir. 3G’nin İngilizce açılımı, ‘Third Generation’ yani ‘3. Nesil’dir. Türkiye’de mobil telefon altyapısı 2G ve 2,5G altyapısı ile çalışmaktadır. 3. Nesil teknolojisi ile bugünkünden en az 20 kat daha hızlı veri aktarımı yapılabilecek. 3. Nesil, mobil iletişimde bir evrimdir. Bir benzetme yapmak gerekirse, radyodan televizyona geçiş gibi değerlendirilebilir.  3G teknolojisinin; 1G, 2G ve 2,5G teknolojilerinden farkı nedir?

  20 yıl öncesini hatırlarsak, mallar kamyonlarla yollardan zar zor taşınıyordu; bilgi de aynı şekilde, dar bantlardan zar zor gidip geliyor. 1G, 2G ve 2,5G’nin böyle yollar olduğunu düşünebiliriz. Ama bugünün asıl malı ‘bilgi’. Bunun için de geniş otobanlara ihtiyacımız var. İşte 3G sağladığı geniş bant olanağıyla bunu sağlıyor; bilgi çok daha hızlı, rahat akıp gidiyor.  3G’nin hayatımıza katacağı en belli başlı yenilikler neler?

  En önemlisi, mobil internet hızının 20-30 kat daha fazlaya yükselmesi. Evdeki bilgisayarınızdan yapabildiğiniz her şeyi, aynı hızla cep telefonunuzdan yapabileceksiniz. Görüntülü görüşme gerçekleşecek.

  3G; sağlık, eğitim, e-devlet uygulamalarını tetikleyecek. 3G ile birlikte müşterilerimiz ofis dışındayken de işlerini kesintisiz sürdürebilecek.

  3G sayesinde evinize bağlayacağınız kamera ile evinizi cep telefonunuzdan gezebileceksiniz. (Evlerin ve çocukların güvenliği için oldukça önemli!) Ayrıca, bir süre sonra anahtara da ihtiyacınız kalmayacak. Çok yakında cep telefonunuzla evinizin kapısını açabilirsiniz. Yakın gelecekte evinizden doktorlarla görüntülü telefon görüşmesi yapabileceksiniz.

  Şöyle uç bir örnek vereyim: Doğu’daki şehirlerimiz doktor sıkıntısı çekiyorlar. Siz de rahatsızlandınız ve röntgeniniz çekildi. Bakacak kimse yok. Hemen en yakın hastaneye bilgilerinizi aktarıyorsunuz ve çaresine bakıyorlar.

  Günümüzde kullanılan 2G altyapısı bu miktarda data aktarımını sağlamıyor. Ama 3G ile kesinlikle mobil televizyon hayatımızın bir parçası olacak. Ömrümüzün önemli bir kısmı servislerde ve otobüslerde geçiyor. Sabah ve akşam günde üç saat yollardayız. 3G ile cep telefonunuzla net’te dolaşıp, e-maillerinizi cevaplayabileceğiniz gibi televizyon da seyredebileceksiniz. Hatta Lig TV’yi bile…  Android nedir?

  Android, Google’ın mobil cihazlar için geliştirdiği ve bu cihazların ihtiyaç duyabileceği anahtar uygulamaları içersinde barındıran bir işletim sistemi.

  Android, Google’ın mobil platformlar için hazırlamış olduğu, Linux kernel’ine dayanan açık kodlu bir işletim sistemi. Android Linux 2.6 Kernel’i temel alınarak geliştiriliyor. Açık kaynak kodlu olduğu için de herkes Android platformu için serbestçe uygulama geliştirebiliyor.

  GPhone veya Google Phone, Google'un yeni işletim Sistemini (OS) kullanan telefonlara verilen genel isimdir. Bu işletim sisteminin adıda Android'dir.Google, bir süredir üzerinde çalıştığı ve merakla beklenen mobil işletim sistemi Android için indirilebilir bir yazılım geliştirme kiti (SDK) yayınladı.  Temel özellikleri

  - Açık kaynak kodlu Webkit tabanlı tarayıcı


  - SQLite veri depolama
  - Desteklediği medya formatları: MPEG4, H.264, MP3, AAC, AMR, JPG, PNG, GIF
  - Optimize edilmiş 2 ve 3 boyutlu grafikler
  - GSM telefon desteği
  - Bluetooth, EDGE, 3G, ve WiFi (donanım destekliyorsa)
  - Kamera, GPS , pusula ve akselerometre(hız ölçer). (donanım destekliyorsa)

  Android uygulamaları

  Google Android içersinde, e-posta, kısa mesaj (SMS), takvim, harita, tarayıcı ve rehber uygulamaları yer alıyor. Tüm uygulamalar java altyapısı ile programlanmış.  Üretici:Android teorik olarak her tür üreticinin cep telefonlarında çalışabilir. Kimse de Android`de çalışacak programları denetleyemez. Çünkü Android merkezi yönetimi olmayan bir platform.

  Klavye:HTC`nin ürettiği G1 isimli birinci nesil Android telefonlarda bulunan klavye aynı zamanda dokunmatik ekranı da olan G1`de klavye, zekice bir biçimde istenildiğinde kullanılacak şekilde telefona gizlenmiş.

  Haritalar:Aylar önce ilk çıktığında `gerçek fotoğraflardan oluşan` sokak görüntüsü modu sayesinde Android kullanıcıları bulundukları noktadan 360 derece çevrelerini gerçek fotoğraflar aracılığıyla inceleyebilecek. Sokakta Google Maps`i açıp telefonu nereye tutarsanız oranın görüntüsü anında ekranda beliriyormuş. Birkaç tuşa basın ve karşı kaldırıma geçince göreceklerinizi, karşı kaldırıma geçmeden görün.

  Android Mimarisi

  Aşağıdaki diagram Android işletim sisteminin ana bileşenlerini göstermektedir. Her bölüm aşağıda daha detaylı anlatılmaktadır.
  Applications/Aplikasyonlar:Android öz aplikasyonlar ile gelecektir.Bunların içinde email client, SMS program, takvim, haritalar, browser, adres defteri, ve diğerleri vardır.

  Tüm aplikasyonlar Java programlama dilinde yazılmıştır


  Application/Aplikasyon Çatısı:Tüm yazılım geliştiriciler öz aplikasyonlar için kullanılan aynı çatı API(yazılım programlama ara yüzü) lara sahiptir.

  Aplikasyon çatısı componentlerin(bileşenlerin) tekrar tekrar kullanımını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

  Herhangi bir aplikasyon kendi özelliklerini yayınlayabilir ve herhangi bir başka aplikasyon bu kabiliyetleri kullanabilir .

  Aynı mekanizma componentlerin/bileşenlerin kullanıcı tarafından yerine konulmasınıda sağlar.


  Aplikasyonların altında bir set servis ve sistem vardır.Bunlar:  Zengin ve geliştirişlebilir Views : Liste,gridler, text kutuları, düğmeler ve hatta embeddable web tarayıcısı.
  Content Providers : Aplikasyonların diğer aplikasyonların datasına erişmesini sağlar. (Örneğin Adres Defteri ) ya da kendi datalarını paylaşmasını sağlar
  Resource Manager: Non-code kaynaklara erişimi sağlar, örneğin lokalize stringler , grafikler ve layout dosyaları.
  Notification Manager:Tüm aplikasyonların status barda özelleştirilmiş alarmlar götermesini/vermesini sağlar.
  Activity Manager: Aplikasyonun life cycle'ının yönetir ve bilinir navigasyon "backsatck" sağlar.
  Libraries / Kütüphaneler
  Android bazı C/C++ kütüphane setleri içerir. Bu kabiliyetler "Android Aplikasyon Çatısı" altındadır. Aşağıda en önemli(core) kütüphaneler listelenmiştir:  System C kütüphanesi

  Media Kütüphaneleri

  Surface Manager/Yöneticisi

  LibWebCore

  SGL

  3D kütüphanesi

  FreeType :

  SQLite  Android Runtime
  Java programlama dilinde kullanlılan hemen hemen tüm fonksiyonaliteler Android'in kök kütüphanalerde bulunur. Her Android aplikasyonu kendi processini çalıştırır, kendi Dalvik virtual makinesini kullanarak. Dalvik birden çok VM (Sanal Makine) leri verimli çalıştırabilecek şekilde tasarlanmıştır. Dalvik VM Dalvik Executable (.dex) formatındaki dosyaları çalıştırır . ( minimal hafıza kullanımı için tasarlanmıştır)

  VM register bazlıdır ve Java dilinde compile edilmiş class'ları .dex formatında çalıştırır (DX Tool kullanılarak) Dalvik VM threading/pafta ve düşük hafıza yönetimi Linux kernel kullanır.


      Ana sayfa


  3G nedir? 3G, hızlı ve kaliteli veri aktarımı sağlayan bir altyapı geliştirmesidir. 3G’nin İngilizce açılımı, ‘Third Generation’ yani nesil’dir. Türkiye’de mobil telefon altyapısı 2G ve 2,5G altyapısı ile çalışmaktadır

  Indir 20.27 Kb.