bilgiz.org

12 Haziran 2011 Genel Seçimleri secim beyannamesi
Sayfa1/22
Tarih27.12.2017
Büyüklüğü1.19 Mb.

Indir 1.19 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22

HEDEF

2023


12 Haziran 2011 Genel Seçimleri

SECİM BEYANNAMESİ

*

Sunuş


.612 HAZİRAN GENEL SEÇİMLERİ

Seçim Beyannamesi

İleri Demokrasi 8

Demokratikleşme 9

Göçlii Siyaset Kurumu 13

Güçlü Sivil Toplum 14

Yeni Anayasa 15

Güven Veren Adalet Sistemi .17

Özgür ve Güvenli Bir Toplumsal Hayat 21

Vatandaş ve Sonuç Odaklı Yönetim 25

Büyük Ekonomi 30

Ekonomik Programın Felsefesi 32

Küresel Gelişmeler ve Türkiye 34

Makroekonomik ve Sektörel Politikalar, Hedefler 36

Makroekonomi 36

Maliye Politikası 37

Gelir Politikası 38

Kamu Harcamaları ve Yatırımları 39

Para Politikası 40

Finansal Hizmetler 40

Ödemeler Dengesi 41

İstihdam ve Çalışma Hayatı 42

Ar-Ge ve inovasyon 48

Mikroekonomi, Girişimcilik ve Sanayi Politikaları 51

Savunma Sanayii 55

Mal ve Hizmet ihracatı 56

İnşaat, Teknik Müşavirlik ve Müteahhitlik Hizmetleri 57

Gümrük Hizmetleri 58

Turizm 59

Tarım 61


Enerji ve Madencilik 64

Ulaştırma, Haberleşme, Bilgi ve iletişim Teknolojileri 67

Güçlü Toplum 76

Eğitim .78

Sağlık 82

Kültür 86

Aile 90

Kadın 92


Gençlik 95

Spor 98


Sosyal Güvenlik 101

Yoksullukla Mücadele ve Sosyal Destekler .104

Dezavantajlı Kesimlere Yönelik Politikalar 108

Engelliler 110

Yaşlılarımız .112

Korunmaya Muhtaç Çocuklarımız 113

Şehitlerimizin Dul ve Yetimleri,

Malullerimiz ve Gazilerimiz 115

Vakıflar 117

Yaşanabilir Çevre ve Marka Şehirler 120

Hedef: Marka Şehirler 122

Yaşanabilir Çevre .122

Su Kaynakları 125

Ormanlar 125

Atık Yönetimi 126

Çevreci Ulaşım 126

Temiz Enerji Kaynakları .128

Yaşanabilir Şehirler 128

Altyapı Hizmetleri 129

Kent İçi Ulaşım .130

Konut 131

Kentsel Dönüşüm 132

Mülkiyet ve İmar Planlaması 133

Engelsiz Şehirler 135

Afet Yönetimi 136

Yerel Yönetimler 137

Küresel Rekabet İçin Şehir Politikaları 138

İstanbul .138

Ankara 140

İzmir 141

Bölgesel ve Kırsal Kalkınma 143

Lider Ülke 146

Dış Politika Yaklaşımımız .148

Avrupa Birliği ile ilişkiler 151

Amerika Birleşik Devletleri 152

Kıbrıs .153

Ortadoğu 153

Balkanlar 154

Rusya ve Kafkaslar 155

Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri 155

Afrika .156

Doğu ve Güneydoğu Asya 156

Latin Amerika 157

Dış Yardımlar .158

Savunma 158

3 Kasım 2002'de seçimlere girerken, "Kaynak Türkiye'dir" demiştik... Tarihiyle, kültürüyle, medeniyetiyle; dürüst, cesur, dinamik, girişimci insanlarıyla, gençleriyle, potansiyelleriyle Türkiye'nin en güzel kaynak olduğunu ifade etmiş, Türkiye'ye inanarak yola çıkmıştık.

Son 8,5 yıl, Türkiye'ye inanmakla, güvenmekle ne kadar büyük bir isabet kaydettiğimizin, ne kadar haklı olduğumuzun da açık ispatı olmuştur.

Biz yola çıkarken, bu milletin ve bu ülkenin en fazla ihtiyacını hissettiği şeyin özgüven olduğunu biliyor ve görüyorduk. Bu milletin, kendisine, ülkesine, birbirine güvendiğinde, tüm engelleri aşacağına, tüm sorunları geride bırakacağına, güçlü ve aydınlık bir geleceğe koşar adım ilerleyeceğine tüm kalbimizle inanıyorduk.

Milletin ihtiyaç duyduğu en son şey ise hayal kırıklığı idi... Yıllarca hayal kırıklıkları yaşamış, siyasi ve ekonomik krizlerde tüm kazanımlarını bir gecede kaybetmiş, siyasetin çözüm iradesinden umudunu kesmiş bir milletin tekrar umutlarını yitirmesine tahammülümüz olamazdı.

Biz, ülkenin ve milletin umudu olduğumuzun bilincindeydik... Sadece sorunlarının çözümü için değil, o sorunların tekrar yaşanmaması, tekrar ve tekrar hayal kırıklıkları yaşanmaması, Türkiye'nin dönüp dolaşıp başladığı noktaya geri gelmemesi için de bir umut ışığı olduğumuzun farkındaydık.

Uzun ve kutlu yolculuğumuzda siyaset bizim için hiçbir zaman, millete hizmet dışında bir anlam taşımadı. Siyaseti içten çürüten, ülkeye ağır bedeller ödeten ikbal ve makam hırsı siyaset anlayışımızda kendisine yer edinmedi. Milletin istikbali, çıkarları; milletimizin istikameti, milletimizin bize yüklediği emanet, nezdimizde her zaman kutsal kabul edildi ve hassasiyetle muhafaza edildi.

AK Parti, milletin kurduğu, istikametini milletin çizdiği, rotasını milletin belirlediği bir partidir ve uzun yolculuğu boyunca bu anlayıştan hiç sapmamıştır.

Bu siyaset tarzı ve bu anlayıştır ki, 8 yılı aşkın sürede, 78 yılın birikimlerine yenilerini eklemiş, 78 yılda yapılanların çok daha fazlasını bu sürede ülkenin ve milletin hizmetine sunmuştur.

Yolsuzluğa geçit vermeyen, yasaklara tahammül edemeyen, yoksullukla tam bir mücadele sergileyen AK Parti iktidarı, ülkemizin ilkler yaşamasını, milletçe hepimizi sevindiren başarıların yakalanmasını sağlamış, bunu kendi AK kadrolarıyla, AK teşkilatıyla ve 74 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyla birlikte gerçekleştirmiştir.

Ne mutlu bize ki, bugün, Türkiye'ye kazandırdıklarımız, eser, hizmet ve yatırımlarımız öyle bir çırpıda sayılamıyor, listelere sığmıyor.

Yine ne mutlu bize ki, bizi, bizden ziyade yaptıklarımız anlatıyor.

Mezra ve yaylalardan köylere, belde ve ilçelerden büyük şehirlere kadar, derslikler, üniversiteler, yollar, modern konutlar, barajlar, hastaneler, adalet sarayları bizi anlatıyor.

Gözlerinden umut fışkıran çocuklar, geleceğe güvenle bakan gençler, esnafın, çiftçinin, köylünün, işçi ve memurun, sanayicinin özgüveni bizi anlatıyor.

Yıllardır hatırı sorulmayan insanlarımızın sevinci, ihmal edilmiş, dışlanmış kardeşlerimizin coşkusu, sorunları inkâr edilen vatandaşlarımızın heyecanı, devlete güveni sarsılmış bireylerin tebessümü bizi ve yaptıklarımızı anlatıyor.

Bizi, sadece Türkiye, sadece 74 milyon değil; Ortadoğu'da, Balkanlar'da, Kafkasya'da kardeşlerimiz; Melbörn'den Toronto'ya gurbetteki vatandaşlarımız; Bağdat'ta, Kabil'de, Kudüs ve Gazze'de mazlumlar, Pekin'den Saraybosna'ya soydaşlarımız anlatıyor.

12 Haziran seçimlerine girerken, gücümüzü, heyecanımızı ve enerjimizi yine milletimizden alıyor, milletimizin hayır dualarıyla bugün çok daha geniş ufuklara yelken açıyoruz.

"Her şey Türkiye İçin" diyerek yola çıkan, ülkemizin itibarına itibar, gücüne güç, değerine değer katan siyasetimiz, yeni dönemde de, daha dinamik, daha etkili ve daha büyük bir Türkiye için, milletten aldığı gücü yine sadece milletimizin hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

Elinizdeki Beyanname, gelecek tasavvurumuzun, Türkiye için tahayyül ettiğimiz ufkun, belirlediğimiz hedeflerin bir yol haritasıdır.

Bu Beyanname, sadece önümüzdeki dönemin değil, aynı zamanda Cumhuriyetimizin 100. yılına giden yolda her Türk vatandaşının hayal ettiği Türkiye ideali için AK Parti iktidarının atacağı adımların ve gerçekleştireceği atılımların bir yol haritasıdır.

Ufkumuz, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılıdır. Bu seçim beyannamemizde, bir yandan önümüzdeki dört yıl için hedeflerimizi oluştururken, bir yandan da Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü için yeni bir vizyon ortaya koyuyoruz. Türkiye için bir kez daha büyük düşünüyor, bir kez daha büyük adımlar atmanın heyecanını taşıyoruz.

8,5 yıl boyunca popülizme asla tevessül etmedik; milleti,

seçmeni kandırmayı siyaset tarzı olarak benimsemedik, yapamayacaklarımızı asla vaat etmedik, vaat ettiklerimizin de güçlü şekilde arkasında durduk.

2002'de "3 yıl için bir vaadde bulunmayacağız, yapacaklarımız bizi anlatacak" diyerek iktidara gelmiştik. Çünkü ülkemizin durumu halkımıza ne güven, ne de gelecek hissi veriyordu. Bugün 2023 hedeflerinden bahsedebiliyorsak, bu AK Parti olarak son 8,5 yıllık iktidarımızda ülkemize kazandırdığımız güven ve istikrar ile, büyük reformlar ve başarılarımız ile mümkün hale gelmiştir.

Önümüzdeki dönemde de, yapabileceklerimizi hedef olarak belirliyor; hedeflerimize ulaşmak için kaynağı belli, projesi hazır, gerçekleşebilir hedeflerle milletimizin huzuruna çıkıyoruz.

Biz, bu ülkenin ve bu milletin, her şeyin en iyisini, en güzelini hak ettiğini düşündük; 8,5 yıl boyunca gece gündüz bu idealin peşinden koştuk.

Bugün artık bu ideale her zamankinden daha yakınız.

Amacımız, Türkiye'yi 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olarak, ihracatını 500 milyar doların üzerine çıkarmış, 2 trilyon dolar milli gelir üreten, tarihi ve değerleri ile barışık, mutlu ve huzur içinde yaşayan insanların ülkesi yapmak.

Sizlerin desteği ve hayır duaları ile başladığımız işi tamamlayacağız.

Çıraklık ve kalfalık döneminin ardından, 12 Haziran seçimleriyle, ustalık döneminde Türkiye'ye çok daha büyük sevinçler yaşatacağız.

Bu kutlu yolda her zaman milletimizle beraber yürüdük. Bir kez daha, 74 milyon bir ve beraber, hizmet yolculuğuna hazırlanmanın heyecanını taşıyoruz.

Yolumuz, bahtımız açık olsun diyor, 12 Haziran seçimlerinin ülkemiz, milletimiz ve demokrasimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.AK PARTİ Genel Başkanı

• IB

CO

CO

o> a>


-

12 HAZİRAN GENEL SEÇİMLERİSeçim Beyannamesi

İleri Demokrasi Demokratikleşme Güçlü Siyaset Kurumu Güçlü Sivil Toplum Yeni Anayasa

Güven Veren Adalet Sistemi Özgür ve Güvenli Bir Toplumsal Hayat Vatandaş ve Sonuç Odaklı Yönetim

Seçim Beyannamesi I İleri Demokrasi

AK Parti siyaseti gerçek zeminine çekerek, bu zeminin merkezine insanı koymuştur.

Bizim anlayışımızda, siyasetin temel amacı insanın mutluluğu, huzuru ve refahıdır.

Çünkü biz, medeniyetimizin ruhunu teşkil eden ilkenin "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesi olduğuna inanıyoruz.

AK Parti, milletimizin ferasetine, tecrübesine ve basiretine güven duyar. Siyaseti millet iradesi temelinde yürütür. AK Parti her zaman özgürlükten ve adaletten yana tavır koyar, milletin iradesini her şeyden üstün tutar.

Bu demokratik vizyonda, devlet milletin efendisi değil, ona hizmet eden bir araç olarak görülür.

Bizim çoğulcu ve özgürlükçü demokrasi anlayışımız, bireylerin ve toplumdaki farklı kesimlerin bütün yönleriyle kendilerini özgürce ifade ettiği zeminlerin inşa edilmesini gerektirir.

Çağdaş demokrasilerde, siyasal katılım ve temsil ile yönetim arasındaki ilişkinin sarsılmaz bir bağla kurulması, herkesin buna saygı göstermesi ve kabullenmesi zorunludur.

Demokrasi, insanın özgürlüğü için güvenliğin bir araç olarak kullanıldığı bir siyasal rejimdir. AK Parti, güvenlik için özgürlüğü feda eden bir anlayışı kesinlikle reddeder.

AK Parti, bireylerin ve farklı toplum kesimlerinin kendini özgürce ifade ettiği, haklarını aradığı ve başkalarıyla diyalog için tüm imkânların sağlandığı demokratik koşulları hazırlamıştır. Hedefimiz, bu ortamın daha da geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasıdır.

Çoğulcu ve katılımcı demokrasi, tüm vatandaşların devletin imkânlarından ve kaynaklarından eşit ve adil bir biçimde yararlanması ve herkesin hayat tarzına, kültürüne ve inancına saygı gösterip kendilerini ifade edebilmelerine imkân sağlanması anlamına gelir. Bunun için, AK Parti siyasetinde kendi insanından korkan, her farklılığı düşmanlık

olarak gören, milletin sesine kulak vermeyen ceberrut siyaset anlayışına yer yoktur.

AK Parti, bu demokratik vizyonla yola çıkarak devletin asli görevinin bireyi daha mutlu, daha özgür ve daha huzurlu yaşatmak olduğuna inanır. Bu yüzden, AK Parti'nin hizmet odaklı siyaseti, insanların ve toplumun yüz yüze kaldığı sorunlara çözüm üretmeyi amaçlar.

AK Parti'nin benimsediği çoğulcu ve özgürlükçü demokrasi anlayışının esasını, her bireyin ve tüm vatandaşlarımızın haklarını güvence altına alan demokratik bir anayasa vizyonu oluşturmaktadır. Bu anlayışla AK Parti anayasayı, insanları haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı korumak için yapılmış bir toplumsal sözleşme olarak görmektedir.

Sivil toplum bizim demokrasi anlayışımızın olmazsa olmazıdır. Çağdaş, çoğulcu ve katılımcıdemokrasilerde sivil toplum alanı her şeyden önce farklılığın, çeşitliliğin alanıdır. AK Parti, toplumdaki bütün farklılıkların kendi görüş ve talepleri doğrultusunda örgütlenip, siyasal, sosyal ve kültürel hak arayışında bulunmalarını savunur. Tektipçilikten ziyade farklılığa, kültürel çeşitliliğe önem veriyoruz. Çağdaş yönetişim anlayışı gereği AK Parti, karar alma süreçlerinde sivil toplumun aktif katılımını elzem görmektedir.

AK Parti'ye göre yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarındandır. Bu

çerçevede iktidarımız boyunca yetkinin merkezden daha çok yerel yönetimlere aktarılmasına büyük önem verdik. Cumhuriyetimizin 100. yılında hedefimiz, vatandaş odaklı kamu politikalarının uygulanması ve hizmet standartlarının yükseltilmesinde yerel yönetimlerin daha aktif ve yapıcı roller üstlenmesidir.

Kısaca AK Parti, Türkiye'nin tabandan gelen en önemli demokratikleştirici siyasi gücü olduğunun bilincindedir. Yeni iktidar döneminde sivil ve özgürlükçü bir anayasa yapımına önayak olarak bu misyonunu sürdürecektir. Tüm toplumsal kesimlerin katılımıyla oluşturulacak bu anayasa, Türkiye'de demokratikleşmenin kusursuz işleyebilmesi için vazgeçilmezdir. Ancak tam manasıyla demokratikleşmiş, tüm kurumların kendi yetki alanlarına

İleri Demokrasi I Seçim Beyannamesi

çekildiği, millet iradesinin bütünüyle egemen olduğu bir Türkiye, muasır medeniyet seviyesine ulaşmış olacaktır.

Demokratikleşme

AK Partili yıllar her konuda olduğu gibi demokratikleşme açısından da Türkiye'nin değişim yıllarıdır. 2002 yılı seçim beyannamemizde ifade ettiğimiz gibi; "süreklilik içinde değişimi arayan, birliktelik içinde farklılıkları koruyan, toplumun dinamizmine güvenen, dünyadaki gelişmelere ve yeniliklere açık bir siyaset anlayışını hakim kılmayı amaçlayan" politikaları hayata geçirdik.

Bu dönem "Türk Demokrasisinin Normalleşme"

yılları olmuştur. Olağandışı dönemler yaşayan Türkiye nin olağan döneme, normal demokrasiye, hukuk devletine geçmesi AK Parti iktidarında hız kazanmıştır. Vesayet yıllarından sonra gelen bu normalleşme süreci büyük bir değişim dönemidir.

AK Parti, bu normalleşme sürecinin tamamlanması, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleştirilmesi, eksik demokrasiden ileri demokrasiye geçişin tam olarak sağlanması için üçüncü dönem iktidara taliptir.

AK Parti'nin varlık nedenlerinden biri, Türkiye'nin demokrasi açığını kapatmaktır.

AK Parti hükümetleri, ilk gününden itibaren, halkımızı hak ettiği demokratik yaşam standardına kavuşturmak için reform niteliğinde bir dizi çalışma yapmıştır. Türkiye'nin daha özgür, daha güvenli ve daha müreffeh bir ülke olması için çok önemli adımlar atmıştır. Ülkemizin ve insanımızın adeta çehresini değiştirmiş, her alanda olduğu gibi, demokratikleşme alanında da "sessiz devrim" diyebileceğimiz köklü değişimleri gerçekleştirmiştir.

Nereden nereye geldiğimizi anlayabilmek ve anlatabilmek için birkaç örnek vermekte fayda vardır. Hükümetlerimizin son sekiz yılda attığı demokratikleşme adımlarının bazıları şunlardır:

• Normalleşme sürecinin ilk adımı olarak OHAL kaldırılmıştır. AK Parti iktidara gelir gelmez, normalleşme ve demokratikleşme sürecini başlatmış ve ilk iş olarak da adeta olağanlaşan bir hukuk rejimine dönüşen OHAL uygulamasını kaldırmıştır. İnsan haklarına saygının ve demokratikleşmenin bir göstergesi olmak üzere ilk hükümetimizin kuruluşundan hemen on iki gün sonra 30, Kasım 2002 tarihinde atılan bu adım, demokrasimiz açısından bir dönüm noktasıdır.

• Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan bireysel başvurular sonucunda verilen kararların "yargılamanın yenilenmesi" sebebi sayılması için usul kanunlarımızda değişiklikler yapılmıştır.

• Gözden geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı onaylanmıştır.

• Demokratik bir yönetimin hayata geçirilmesi için, sivil toplumun güçlenmesi ve örgütlenme özgürlüğünün sağlanması amacıyla, 5253 sayılı Dernekler Kanunu yürürlüğe konulmuş ve bu suretle dernek kurma hakkına getirilen kısıtlamalar kaldırılarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesiyle uyumlu örgütlenme özgürlüğü sağlanmıştır.

• Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanımının daha demokratik temele dayandırılması amacıyla 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda gerekli değişiklikler yapılmıştır.

• Açık, şeffaf ve hesap veren yönetim anlayışının gereği olarak 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çıkarılmıştır.

• İşkence ve kötü muamele ile mücadele edilmiş, hükümetimizin "işkenceye sıfır tolerans" ilkesi titizlikle uygulanmış ve bu konudaki bütün yasal düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Bu yola tevessül edenleri cezalandırma, devletin doğmuş olan hak mağduriyetlerini karşılaması yönünde gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır.

• Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklara

9

Seçim Beyannamesi I İleri Demokrasiİlişkin Uluslararası Sözleşmesi ile Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmesi onaylanmıştır.

• Olağanüstü dönemleri çağrıştıran ve yargı bağımsızlığı noktasında sürekli tartışma konusu olan Devlet Güvenlik Mahkemeleri 2004 yılında hukuk sistemimizden çıkartılmıştır.

• Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinin yapısı ve fonksiyonları yeniden düzenlenerek çağdaş demokrasilerdeki standartlara kavuşturulmuştur.

• Sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasını öngören mevzuat hükümleri değiştirilmiştir.

• 2004 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşmeler, iç hukukta kanunlardan üstün hale getirilmiştir.

• 2007 halkoylamasında kabul edilen değişiklikle Cumhurbaşkanı'nı doğrudan halkın seçmesini sağlayan köklü bir adım atılmıştır.

• İfade özgürlüğünü genişleten düzenlemeler gerçekleştirilmiştir.

• Basın özgürlüğünü çağdaş standartlara kavuşturan yeni Basın Kanunu 2004 yılında yürürlüğe konulmuştur.

• Dil yasakları kaldırılmıştır. Türkçe dışındaki dil ve lehçelerde özel kurslar açılabilmesine ve yayın yapılabilmesine imkan sağlanmıştır. Sürekli Kürtçe yayın yapan TRT Şeş ve TRT Arapça bu anlamda bir dönüm noktasıdır. Aynı şekilde, cezaevlerinde Türkçeden başka dillerde görüş yasağı kaldırılmıştır.

• Diğer yandan, dil yasaklarını kaldırmak suretiyle demokratik siyasetin alanını genişletilmiş; Siyasi Partiler Kanununun ilgili hükmünü değiştirerek partilerimizin Türkçe dışındaki dillerde de propaganda yapabilmesine imkân sağlanmıştır.

• Vakıflar Kanunu, Sivil toplumu güçlendirecek, temel hak ve özgürlüklerin alanını genişletecek

şekilde yeniden düzenlenmiştir.

• Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kanunu yürürlüğe konulmuştur.

• 2010 yılında halkoylamasında kabul edilen demokrasi, paketi olarak nitelenen anayasa değişikliği ile kapsamlı bir yargı reformu gerçekleştirilmiştir.

• Bireylere kamu denetçisine başvuru hakkı

getirilmiş ve bu yolla idarenin işleyişinin denetlenmesi sağlanmıştır.

• Yüksek Askeri Şuranın kararlarına karşı yargı yolu açılmış, sivillerin askeri mahkemede yargılanamayacağı anayasal güvenceye alınmıştır.

• Anayasa Mahkemesinin yapısı yenilenmiş, demokratik meşruiyeti güçlendirilmiş ve vatandaşlarımıza bireysel başvuru hakkı getirilmiştir.

• Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu

demokratik meşruiyete kavuşturulmuş, hâkim- savcıların da temsili sağlanmıştır.

• 12 Eylül darbesini gerçekleştirenlerin yargılanmasının önündeki engel kaldırılmıştır.

• Kadın-erkek eşitliğini sağlamak, çocuklar, yaşlılar, özürlüler, şehitlerin dul ve yetimleri ile malul ve gazilere yönelik olarak Devlet tarafından pozitif ayrımcılık yönünde bazı tedbirlerin alınmasına imkan tanınmıştır.

• Kişisel verilerin korunmasını isteme hakkı anayasal teminat altına alınmıştır.

•Vatandaşların yurt dışına çıkmaları ile ilgili sınırlamalar daraltılmış, tamamen yargı kararı şartına bağlanmıştır.

• Çocuk hakları anayasal temele kavuşturulmuştur.

• Sendikal haklar ile grev hakkına getirilen sınırlamalar kaldırılmıştır.

10

İleri Demokrasi I Seçim Beyannamesi• Memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanınmıştır.

• Kamu harcamalarının ve varlıklarının tamamının denetlenmesini öngören ve böylece demokrasinin en temel şartlarından olan hesap verebilirliği ve şeffaflığı güçlendirmeyi amaçlayan Sayıştay Kanunu çıkarılmıştır.

• 2007 ve 2010 yıllarında olmak üzere iki kez halkoylamasına gidilerek, halkımıza geleceğini ilgilendiren anayasal konular hakkında son sözü söyleme imkânı sağlanmıştır.

Demokrasinin güçlendirilmesi ve temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi ile ilgili bu anayasal ve yasal düzenlemelerin fiilen uygulamaya geçirilmesi amacıyla da çok sayıda ikincil düzenleme yapılmış ve bu düzenlemelerin kağıt üzerinde kalmaması için bir zihniyet dönüşümü gerçekleştirilmiştir.

Yeni iktidar dönemimizde de bu yöndeki çalışmalarımız sürecek ve demokrasimiz bütün kurum ve kurallarıyla en üst düzeye ulaşacaktır.

Avrupa Birliğine üyelik süreci reformların gerçekleştirilmesinde destekleyici bir rol oynamaktadır. AB'ye üyelik sürecinin gerektirdiği düzenlemeler, bundan sonra da demokratik reformları şekillendirmeye devam edecektir.

Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi: Önemli demokratikleşme adımlarını atarken, "Milli Birlik ve Kardeşlik Projesini" de devreye koyduk. Uzun yılların biriktirdiği kronik hale gelen ve bütünlüğümüzü olumsuz etkileyen bütün toplumsal sorunlarımızın demokratik yöntemlerle çözümünü hedefledik. Esasen, AK Parti kurulduğu günden itibaren Türkiye'nin sürekli ertelenen ve ertelendikçe daha da karmaşık hale gelen köklü sorunlarıyla cesaretle yüzleşmiş, bu sorunlara yönelik kalıcı çözümler getirmiştir. Bu bağlamda, Demokratik Açılım, farklı kesimlerin mağduriyetiyle oluşan toplumsal sorunlarımızı milli birlik ve kardeşlik çerçevesinde çözme iradesini ifade etmektedir.

Bu sorunlar, bölgesel ve küresel bir siyasi aktöre dönüşen Türkiye'nin ayağındaki prangalardır.

Türkiye, bölgesinde düzen kurarken, küresel sistemin geleceğinde etkili olacak karar mekanizmalarında yer alırken, 2023 yılında ilk 10 büyük ekonomiden biri olmayı hedeflerken toprakları üzerinde, terör başta olmak üzere tüm sorunlarını çözmek zorundadır.

Yıllardır Türkiye'nin farklılıklarını bir zenginlik yerine bir tehdit alanı olarak gören yaklaşımdan AK Parti iktidarı ile uzaklaşan ülkemiz; bütün zenginliklerimizi fark etmemizi sağlayan bir iklime kavuşmuştur.

Farklı etnik kimliklerin ve inanç grupların yaşadığı sorunlar bu proje kapsamında cesaretle ele alınmıştır. Birlik ve bütünlük potasında bir kardeşlik projesine dönüştürülmüştür. Bu sorunların en can alıcısı olan Kürt sorunuyla birlikte Alevi, Gayri Müslim ve Roman vatandaşlarımızın mağduriyetlerine el atılmıştır.

Öncelikli olarak Kürt sorunu ele alınmıştır. Bu konuda esasen, yapılan yanlışların ve çözümsüzlük politikalarının nedeni, sorunun yıllardır sadece "terör ve güvenlik meselesi" olarak güvenlik paradigması içinde algılanmış olmasıdır. Bu durum, önceki siyasi iktidarların sorunun çözümünü nerdeyse tamamen güvenlik bürokrasisine havale etmelerine neden olmuştur. Böyle olunca da meselenin tek çözümü olarak güvenlik tedbirleri düşünülmüştür.

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22


    Ana sayfa


12 Haziran 2011 Genel Seçimleri secim beyannamesi

Indir 1.19 Mb.